Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 189/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju kandydaturę Pana Grzegorza Pawła Woźniaka - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju kandydatur:

- Pani Dominiki Grażyny Gawlas - radcy prawnego,

- Pani Patrycji Malik - asystenta sędziego,

- Pani Aleksandry Pinior - adwokata,

- Pani Justyny Olgi Rucińskiej - starszego asystenta sędziego,

- Pani Magdaleny Marii Żyły-Fagasińskiej - adwokata.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1061 zgłosiło się sześcioro powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 8 marca 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się z materiałami sprawy, omówieniu wszystkich kandydatur oraz przeprowadzeniu narady, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Grzegorza Pawła Woźniaka na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), zgodnie z którą, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, wysokie poparcie środowiska sędziowskiego - na posiedzeniach Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego - oraz uzyskanie bardzo dobrej oceny kwalifikacyjnej pracy wskazały na kandydaturę Pana Grzegorza Pawła Woźniaka, jako najlepszą ze wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie w niniejszym postępowaniu konkursowym.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskane wyniki głosowań przeprowadzonych na posiedzeniach Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju zostanie przedstawiona kandydatura Pana Grzegorza Pawła Woźniaka.

2. Pan Grzegorz Paweł Woźniak urodził się w 1981 r. w Jarosławiu. W 2005 r. ukończył studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z wynikiem dobrym plus. W latach 2005-2008 odbywał aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, zakończoną złożeniem we wrześniu 2008 r. egzaminu sędziowskiego z wynikiem ogólnym dobrym plus. W okresie od 7 maja 2007 r. do 14 września 2007 r. zatrudniony był na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie w wymiarze 1/2 etatu. Od 10 grudnia 2007 r. jest zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Przemyślu na stanowisku asystenta sędziego w pełnym wymiarze czasu pracy. Początkowo pełnił obowiązki w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od 11 lutego 2008 r. pracuje w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Przemyślu.

W sporządzonej przez wizytatora do spraw karnych ocenie kwalifikacyjnej wskazano, że sposób redagowania przedstawionych przez Pana Grzegorza Pawła Woźniaka projektów orzeczeń oraz uzasadnień orzeczeń świadczy o bardzo dobrej znajomości przepisów prawa oraz dorobku doktryny i orzecznictwa. Podkreślono, że opiniowany trafnie powołuje właściwe przepisy prawa materialnego i procesowego. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że Pan Grzegorz Paweł Woźniak spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2016 r. poparło kandydaturę Pana Grzegorza Pawła Woźniaka, oddając 5 głosów "za" i 3 głosy "wstrzymujące się", przy braku głosów "przeciw". Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 5 lutego 2016 r. oddano na tę kandydaturę 72 głosy "za" i 12 głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Grzegorz Paweł Woźniak posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego, które zdobył zarówno w pionie cywilnym, jak i karnym sądownictwa powszechnego. Jego bardzo dobre przygotowanie zawodowe potwierdzone zostało w ocenie kwalifikacyjnej sporządzonej na okoliczność niniejszego postępowania konkursowego.

Kwalifikacje zawodowe pozostałych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatek: Pani Dominiki Grażyny Gawlas, Pani Patrycji Malik, Pani Aleksandry Pinior, Pani Justyny Olgi Rucińskiej oraz Pani Magdaleny Marii Żyły-Fagasińskiej zostały ocenione pozytywnie w sporządzonych ocenach kwalifikacyjnych. Posiadają one także wieloletnie doświadczenie w pracy w zawodach uprawniających do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Dominika Grażyna Gawlas od sierpnia 2007 r. zatrudniona jest na stanowisku radcy prawnego w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń SA w Warszawie, a w okresie od listopada 2007 r. do marca 2009 r. prowadziła dodatkowo własną działalność gospodarczą w formie kancelarii radcy prawnego. Posiada zatem zbliżony staż pracy do Pana Grzegorza Pawła Woźniaka, który w 2007 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego. W uzupełniającej ocenie kwalifikacyjnej Pani Dominiki Grażyny Gawlas z dnia 22 stycznia 2016 r. wskazano jednak na wąskie spektrum spraw, w których występowała jako pełnomocnik. W większości spraw reprezentowała bowiem ubezpieczyciela, a sprawy te dotyczyły roszczeń o zadośćuczynienie i odszkodowanie z tytułu uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, krzywdy czy też szkód w mieniu. Z uwagi na powyższe Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pan Grzegorz Paweł Woźniak posiada bogatsze doświadczenie zawodowe, gdyż czynności służbowe wykonywał w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych oraz wydziale karnym sądu okręgowego. W ocenie kwalifikacyjnej jego kandydatury brak jest zaś, w odróżnieniu od oceny kwalifikacyjnej Pani Dominiki Grażyny Gawlas, sformułowań wskazujących na wąskie spektrum problematyki jaką się zajmował.

Pani Patrycja Malik posiada zbliżony staż pracy do Pana Grzegorza Pawła Woźniaka. Obowiązki asystenta sędziego pełniła w latach 2007-2009 i wykonuje je aktualnie począwszy od 13 lipca 2010 r. Dodatkowo w okresie od 1 stycznia 2010 r. do 31 kwietnia 2010 r. była zatrudniona jako aplikant adwokacki w kancelarii adwokackiej. Poziom jej pracy został oceniony jako bardzo dobry w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej. Pomimo, że kandydatka ta wypełnia w zbliżonym stopniu wymóg posiadania odpowiedniego doświadczenia zawodowego i zdobyła pozytywną ocenę kwalifikacyjną, jej kandydatura jest w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa mniej odpowiednia do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie niż kandydatura Pana Grzegorza Pawła Woźniaka. Przemawia za tym zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Pani Aleksandra Pinior otrzymała pozytywne oceny kwalifikacyjne pracy w zawodzie adwokata. Posiada jednak znacznie krótszy staż pracy od Pana Grzegorza Pawła Woźniaka, gdyż wykonywanie zawodu adwokata rozpoczęła z dniem 11 stycznia 2010 r. Powyższe oraz zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego uczyniło jej kandydaturę mniej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

Pani Justyna Olga Rucińska otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku asystenta sędziego. Posiada zbliżony staż pracy na tym stanowisku do Pana Grzegorza Pawła Woźniaka, ponieważ obowiązki asystenta sędziego pełniła odpowiednio: od 10 stycznia 2006 r. do 31 maja 2006 r. w sądzie rejonowym, od 1 czerwca 2006 r. do 31 października 2008 r. w sądzie okręgowym, a od 1 listopada 2008 r. do 31 marca 2012 r. w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Ponadto od 1 kwietnia 2012 r. zajmuje stanowisko starszego asystenta sędziego w wojewódzkim sądzie administracyjnym, przy czym w okresie od 22 lipca 2013 r. do 12 stycznia 2015 r. nie świadczyła pracy ze względów osobistych. Kandydatka ta uzyskała niższy wynik w trakcie głosowań przeprowadzonych podczas posiedzeń Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego oraz ukończyła studia wyższe i złożyła egzamin zawodowy z niższą oceną od wybranego przez Krajową Radę Sądownictwa kandydata.

Pani Magdalena Maria Żyła-Fagasińska posiada krótszy staż pracy od Pana Grzegorza Pawła Woźniaka w zawodzie uprawniającym do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Wykonywanie zawodu adwokata rozpoczęła z dniem 14 stycznia 2010 r. w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej. Otrzymała także pozytywną ocenę kwalifikacyjną pracy, uzyskała jednak zdecydowanie niższy wynik w trakcie głosowań przeprowadzonych podczas posiedzeń Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego niż Pan Grzegorz Paweł Woźniak.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pan Grzegorz Paweł Woźniak otrzymał ocenę dobrą plus zarówno na dyplomie ukończenia studiów wyższych, jak i ze złożonego egzaminu zawodowego.

Pani Dominika Grażyna Gawlas i Pani Patrycja Malik otrzymały wyższe od Pana Grzegorza Pawła Woźniaka oceny na dyplomie ukończenia studiów wyższych - oceny bardzo dobre. Pani Dominika Grażyna Gawlas otrzymała jednak ocenę dostateczną z egzaminu zawodowego.

Pani Patrycja Malik i Pani Aleksandra Pinior otrzymały wyższe od Pana Grzegorza Pawła Woźniaka oceny z egzaminów zawodowych - oceny bardzo dobre. Pani Aleksandra Pinior otrzymała niższą ocenę na dyplomie studiów wyższych od Pana Grzegorza Pawła Woźniaka - ocenę dobrą.

Krajowa Rada Sądownictwa miała na względzie, że uzyskanie przez kandydatów biorących udział w konkursie zbliżonych ocen na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminów zawodowych nie może być uznane za kryterium różnicujące te kandydatury w stopniu mogącym zadecydować samodzielnie o wyniku niniejszego postępowania nominacyjnego.

Pozostali kandydaci uzyskali niższe oceny ze złożonego egzaminu zawodowego od Pana Grzegorza Pawła Woźniaka oraz niższe oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, za wyjątkiem Pani Magdaleny Marii Żyły-Fagasińskiej, która otrzymała również ocenę dobrą plus.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Pani Patrycja Malik otrzymała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach - 6 głosów "za", 2 głosy "wstrzymujące się". Pozostali kandydaci otrzymali: Pani Dominika Grażyna Gawlas - 8 głosów "wstrzymujących się" przy braku głosów "za", Pani Aleksandra Pinior - 3 głosy "za", 5 głosów "wstrzymujących się", Pani Justyna Olga Rucińska - 2 głosy "za", 6 głosów "wstrzymujących się", Pan Grzegorz Paweł Woźniak - 5 głosów "za", 3 głosy "wstrzymujące się", Pani Magdalena Maria Żyła-Fagasińska - 5 głosów "za", 3 głosy "wstrzymujące się".

Pan Grzegorz Paweł Woźniak zdobył najwyższe spośród wszystkich kandydatów poparcie na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego - 72 głosy "za, 12 głosów "przeciw", 8 głosów "wstrzymujących się". Pozostali kandydaci otrzymali: Pani Dominika Grażyna Gawlas - 3 głosy "za", 54 głosy "przeciw", 34 głosy "wstrzymujące się", Pani Patrycja Malik - 47 głosów "za", 17 głosów "przeciw", 30 głosów "wstrzymujących się", Pani Justyna Olga Rucińska - 21 głosów "za", 33 głosy "przeciw", 40 głosów "wstrzymujących się", Pani Magdalena Maria Żyła-Fagasińska - 15 głosów "za", 35 głosów "przeciw", 45 głosów "wstrzymujących się".

Pani Patrycja Malik, która otrzymała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz Pani Magdalena Maria Żyła-Fagasińska, która otrzymała analogiczne poparcie jak Pan Grzegorz Paweł Woźniak otrzymały niższe poparcie na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego od tego kandydata.

Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiając z wnioskiem o powołanie kandydaturę Pana Grzegorza Pawła Woźniaka miała na względzie, że uzyskał on pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, a zdobyte przez niego najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego miało charakter wyróżniający w stosunku do pozostałych kandydatów.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie kandydatury Pana Grzegorza Pawła Woźniaka na wolne stanowisko sędziowskie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna pracy oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

W niniejszej procedurze nominacyjnej kandydatury Pani Dominiki Grażyny Gawlas, Pani Patrycji Malik, Pani Aleksandry Pinior, Pani Justyny Olgi Rucińskiej i Pani Magdaleny Marii Żyły-Fagasińskiej nie były lepsze ani bardziej odpowiednie od kandydatury Pana Grzegorza Pawła Woźniaka przedstawionej z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie. W niższym stopniu wypełniły łącznie badane kryteria oceny kandydatów na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

7. Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 marca 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Dominiki Grażyny Gawlas nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", natomiast oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Patrycji Malik nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", natomiast oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Aleksandry Pinior nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", natomiast oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Justyny Olgi Rucińskiej nie oddano głosów "za", natomiast oddano 3 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Grzegorza Pawła Woźniaka oddano 12 głosów "za" i 1 "wstrzymujący się, przy braku głosów "przeciw", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Magdaleny Marii Żyły-Fagasińskiej nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).