Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.3.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 marca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 181/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 marca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku kandydaturę Pani Karoliny Lidii Komarnickiej-Boberskiej - radcy prawnego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku kandydatur:

- Pana Grzegorza Jana Juszczaka - referendarza sądowego,

- Pani Magdaleny Pawlik - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 968, zgłosiło się troje kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 4 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, odbył naradę i uznał, że są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali 3 głosy "za" na kandydaturę Pani Karoliny Lidii Komarnickiej-Boberskiej, nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku kandydatury Pani Karoliny Lidii Komamickiej-Boberskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Karolina Lidia Komamicka-Boberska posiada duże doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione celująco przez sędziego wizytatora, uzyskała ocenę dobrą plus zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego, Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu oceniło jej kandydaturę jako bardzo dobrą plus a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego udzieliło jej najwyższego poparcia.

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa był obecny radca prawny Zbigniew Pawlak - przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, który wypowiedział się odnośnie do kandydatury Pani Karoliny Lidii Komamickiej-Boberskiej, wyrażając dla niej aprobatę.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie

Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Karoliny Lidii Komamickiej -Boberskiej.

2. Pani Karolina Lidia Komamicka-Boberska urodziła się 23 czerwca 1981 r. w Brzegu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Uchwałą Nr 298/VII/2008 Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu z dnia 28 listopada 2008 r. została wpisana na listę radców prawnych. Od lutego 2009 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię radcy prawnego w Brzegu. Od początku wykonywania zawodu radcy prawnego, kandydatka współpracowała z podmiotami gospodarczymi oraz samorządowymi, zapewniając im stałą obsługę prawną, w tym z: Urzędem Gminy Skarbimierz (od lutego 2009 r. do listopada 2011 r.), Schumacher Packaging spółką z o.o. z siedzibą w Krępicach oraz z Verpa Folie spółką z o.o. z siedzibą w Krępicach (od grudnia 2009 r. do chwili obecnej), Zarządem Nieruchomości Miejskich w Brzegu (od sierpnia 2012 r. do lutego 2013 r. i od stycznia 2015 r. do chwili obecnej), Powiatową Stacją Sanitarno -Epidemiologiczną w Brzegu (od kwietnia 2013 r. do lipca 2013 r. i od listopada 2014 r. do marca 2015 r.), Zarządem Głównym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa z siedzibą w Warszawie oraz Zarządem Okręgowym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Opolu (od sierpnia 2013 r. do chwili obecnej), a także ze Stowarzyszeniem Quisisana z siedzibą w Opolu (od stycznia 2015 r. do chwili obecnej).

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione celująco przez Pana SSO Wojciecha Sabata - wizytatora do spraw pracowniczych i ubezpieczeniowych Sądu Okręgowego w Opolu. Sędzia wizytator podkreślił wzorowe wypełnianie przez opiniowaną obowiązków pełnomocnika procesowego. Wszystkie sporządzane przez ocenianą pisma procesowe zostały starannie przygotowane zarówno pod względem merytorycznym, jak i stylistycznym. Pani radca prawny prezentuje odpowiednią aktywność procesową. Jej postawa świadczy o profesjonalizmie, rzetelności i sumienności zawodowej. W ocenie sędziego wizytatora Pani Karolina Lidia Komamicka-Boberska posiada wszystkie cechy i przymioty wymagane od osoby ubiegającej się o urząd sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu na posiedzeniu w dniu 28 grudnia 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Karoliny Lidii Komamickiej-Boberskiej, oceniając ją jako bardzo dobrą plus. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego w dniu 11 stycznia 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 57 głosów "za" oraz 21 głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada kilkuletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje merytoryczne, co potwierdzają celująca ocena kwalifikacyjna oraz opinie osób z nią współpracujących.

Bardzo dobre opinie o pracy Pani Karoliny Lidii Komamickiej-Boberskiej, świadczącej pomoc prawną w charakterze radcy prawnego, wyrazili m.in.: Przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa z siedzibą w Warszawie, Przewodniczący Zarządu Okręgowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Opolu, Sekretarz Gminy Skarbimierz oraz Kierownik Podyplomowych Studiów "Zarządzanie Kapitałem Ludzkim i Społecznym" w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Opiniujący podkreślili, że Pani radca prawny wykazuje się szeroką wiedzą i umiejętnością interpretacji przepisów prawa. Współpracę z kandydatką ocenili jako merytoryczną i konstruktywną.

Kandydatka jest autorką publikacji naukowych i wykładowcą przedmiotu "Prawo pracy" na studiach podyplomowych "Zarządzanie Kapitałem Ludzkim i Społecznym" w Instytucie Politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, a także prowadziła szkolenia m.in. z zakresu prawa pracy. Pod kierunkiem dr. hab. Stanisława Grycnera - profesora Uniwersytetu Opolskiego, rozpoczęła pisanie pracy doktorskiej z dziedziny prawa pracy, obejmującej problematykę promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy w Polsce.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Karolina Lidia Komarnicka-Boberska jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pana Grzegorza Jana Juszczaka zostały ocenione przez sędziego wizytatora jako bardzo dobre plus a Pani Magdaleny Pawlik jako bardzo dobre. Pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych osoby te, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, nie spełniają kryteriów wyboru w takim stopniu, jak kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Pan Grzegorz Jan Juszczak na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych otrzymał ocenę dobrą a Pani Magdalena Pawlik ocenę dobrą plus.

Zarówno Pan Grzegorz Jan Juszczak, jak i Pani Magdalena Pawlik złożyli egzamin sędziowski z oceną dobrą, a zatem z oceną nieco niższą niż wybrana kandydatka.

Oceny na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego wszystkich osób biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej są porównywalne, a zatem nie było to kryterium decydujące o wyborze najlepszego kandydata.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego.

Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego w odniesieniu do kandydatury Pani Karoliny Lidii Komarnickiej-Boberskiej zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu zaopiniowało kandydaturę Pana Grzegorza Jana Juszczaka, oceniając ją jako bardzo dobrą plus a kandydaturę Pani Magdaleny Pawlik jako bardzo dobrą.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego oddało na kandydaturę: Pana Grzegorza Jana Juszczaka 39 głosów "za" oraz 30 głosów "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pani Magdaleny Pawlik 34 głosy "za" oraz 37 głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się". Wymienieni kontrkandydaci otrzymali zatem znacznie niższe poparcie tego gremium niż osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Karoliny Lidii Komarnickiej-Boberskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią kilkuletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, celująca ocena kwalifikacyjna i bardzo dobre opinie o jej pracy, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 marca 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Grzegorza Jana Juszczaka nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Karoliny Lidii Komarnickiej-Boberskiej oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Magdaleny Pawlik nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).