Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.3.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 marca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 179/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 marca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku kandydaturę Pana Dariusza Małkińskiego - sędziego Sądu Okręgowego w Suwałkach,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku kandydatury Pani Grażyny Wołosowicz - sędzi Sądu Okręgowego w Białymstoku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 968 zgłosiło się dwoje wyżej wymienionych kandydatów oraz Pani Elżbieta Siergiej. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pani Elżbiety Siergiej (uchwała Nr 116/2016 z dnia 15 lutego 2016 r.), z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku kandydaturę Pana Dariusza Małkińskiego.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim ocenami kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Białymstoku i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Dariusza Małkińskiego przemawiały, brane pod uwagę łącznie, zdobyte kwalifikacje i posiadane doświadczenie zawodowe pozytywnie ocenione przez sędziego wizytatora oraz Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej. Zespół uwzględnił, że Pan Dariusz Małkiński posiada bogate doświadczenie orzecznicze, legitymuje się doświadczeniem w wykonywaniu funkcji wizytatora, a ponadto był delegowany do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. Kandydat uzyskał także pozytywne opinie przełożonych, którzy wskazali, że będąc w wysokim stopniu obciążony pracą orzeczniczą i obowiązkami wynikającymi z pełnienia funkcji wizytatora, wykazał się dużą pracowitością, terminowością i rzetelnością w wykonywaniu obowiązków służbowych. Łączy przy tym wzorową terminowość z dobrymi wynikami postępowania odwoławczego.

Zdaniem zespołu kontrkandydatura Pani Grażyny Wołosowicz także zasługuje na wysoką ocenę, jednakże nie była ona lepsza od rekomendowanego kandydata. Kwalifikacje Pani Grażyny Wołosowicz zostały wysoko ocenione, zaś wyniki jej pracy potwierdzają wysoki poziom wiedzy i umiejętności orzeczniczych. Jednak kandydatka ta uzyskała niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej. Dokonując rekomendacji zespół uwzględnił także, że niniejsza procedura nominacyjna obejmuje tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku zostanie przedstawiona kandydatura Pana Dariusza Małkińskiego.

2. Pan Dariusz Małkiński urodził się 28 czerwca 1966 r. w Sejnach. W 1990 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1990-1992 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Suwałkach, we wrześniu 1992 r., złożył egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 1 listopada 1992 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Suwałkach. Orzekał głównie w I Wydziale Gospodarczym i V Wydziale Cywilnym, pełniąc jednak równolegle obowiązki w pozostałych wydziałach tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 listopada 1994 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Suwałkach, gdzie orzekał w V Wydziale Gospodarczym. Od 1 lipca 1995 r. do 31 stycznia 1999 r. wykonywał obowiązki Kierownika Sekcji Spraw Rejestrowych w Sądzie Rejonowym w Suwałkach. W okresie od 1 kwietnia 1997 r. do 30 czerwca 1997 r. oraz od 7 kwietnia 1998 r. do 12 marca 2000 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Suwałkach. Od 2 grudnia 1998 r. do 7 marca 2000 r. w ramach delegacji orzekał w sprawach cywilnych w Sądzie Wojewódzkim w Suwałkach, a po zmianie nazwy Sądzie Okręgowym w Suwałkach, początkowo na podstawie jednodniowych delegacji Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Suwałkach, od 18 stycznia 1999 r. do 17 lutego 1999 r. na podstawie stałej delegacji Prezesa tego Sądu, zaś od 18 lutego 1999 r. do 7 marca 2000 r. na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lutego 2000 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Suwałkach, gdzie do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 12 lutego 2002 r. powierzono mu pełnienie funkcji Wizytatora do Spraw Cywilnych i Ksiąg Wieczystych w Sądzie Okręgowym w Suwałkach. Na podstawie jednodniowych delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku kandydat wielokrotnie orzekał w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Z dniem 28 marca 2013 r. został powołany do pełnienia funkcji Wizytatora do Spraw Cywilnych, Egzekucyjnych i Wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Suwałkach. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku w okresie od 1 maja 2014 r. do 31 lipca 2014 r. i od 1 maja 2015 r. do 31 marca 2016 r. W ramach tych delegacji orzekał i nadal orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych, prowadził także zajęcia dla aplikantów adwokackich w zakresie problematyki redagowania, wnoszenia i popierania apelacji w postępowaniu cywilnym.

Pan Dariusz Małkiński uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych i rodzinnych, z której wynika, że w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Przemawiają za tym w szczególności duże doświadczenie orzecznicze potwierdzające rozległą wiedzę prawniczą kandydata oraz bardzo dobre wyniki pracy zarówno ze względu na wysoki poziom merytoryczny, jak i z punktu widzenia statystyki. Opiniujący podkreślił także bardzo duże obciążenie kandydata pracą orzeczniczą i obowiązkami wynikającymi z pełnienia funkcji wizytatora, wzorową terminowość oraz dobre wyniki postępowania odwoławczego.

Kandydat uzyskał również pozytywne opinie Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Suwałkach oraz Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Przewodniczący I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Suwałkach stwierdził, że Pan Dariusz Małkiński wyróżnia się umiejętnością bardzo sprawnego posługiwania się językiem prawniczym oraz właściwą organizacją pracy. Podkreślił, że kandydat pełniąc funkcję wizytatora przeprowadza każdego roku szereg wizytacji i lustracji, przy czym mimo dodatkowych obciążeń jego referat nie jest pomniejszany, a uzasadnienia sporządzane są terminowo.

Także Przewodniczący I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku pozytywnie ocenił kandydaturę Pana Dariusza Małkińskiego. Stwierdził, że kandydat w ramach delegacji orzekał w sprawach o różnorodnej tematyce i różnym stopniu trudności, niejednokrotnie bardzo obszernych. Wykazał się przy tym rozległą wiedzą prawniczą, dobrym zorganizowaniem, pracowitością i starannością. Konkludując stwierdził, że Pan Dariusz Małkiński spełnia wszelkie warunki do powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, na posiedzeniu w dniu 21 stycznia 2016r., jednogłośnie zaopiniowało Pana Dariusza Małkińskiego jako wyróżniającego się kandydata, a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej na posiedzeniu w dniu 22 stycznia 2016 r. zaopiniowało kandydaturę 56 głosami "za", 6 głosami "przeciw" przy 12 głosach "wstrzymujących się".

3. Pani Grażyna Wołosowicz urodziła się 28 maja 1963 r. w Białymstoku. W 1987 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Warszawskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1987-1989 aplikacji sądowej, rozpoczętej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łomży, a ukończonej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku, we wrześniu 1989 r., złożyła egzamin sędziowski, z łączną oceną dobrą. Od 1 stycznia 1990 r. do 8 października 1990 r. była zatrudniona jako kurator zawodowy dla nieletnich w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 października 1990 r. została mianowana asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku, gdzie orzekała w IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w II Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 października 1992 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Białymstoku. Orzekała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości od 1 lutego 1997 r. do 21 października 1999 r. orzekała w ramach delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 października 1999 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Białymstoku, gdzie orzekała w I Wydziale Cywilnym. W 2007 r. ukończyła, organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla Sędziów Sądów Powszechnych i Prokuratorów. W 2009 r. ukończyła, organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego. Od 1 października 2011 r. do chwili obecnej orzeka w II Wydziale Cywilnym-

Odwoławczym Sądu Okręgowego w Białymstoku. Na podstawie jednodniowych delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku kandydatka była wielokrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. Obowiązki pełniła w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku kandydatka była również delegowana na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości. Obowiązki pełniła w I Wydziale Cywilnym tego Sądu w okresach od 1 października 2014 r. do 31 grudnia 2014 r., od 1 maja 2014 r. do 31 lipca 2015 r., od 1 września 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. Obecnie jest delegowana na okres od 1 stycznia 2016 r. do 31 marca 2016 r. i również orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych.

Pani Grażyna Wołosowicz uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych i rodzinnych, z której wynika, że w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Opiniowana posiada wysoki poziom wiedzy i umiejętności orzeczniczych oraz umiejętność pracy w zespole. Sędzia wizytator wskazał również na cechy osobowościowe kandydatki takie jak skromność, odpowiedzialność, zdyscyplinowanie, pracowitość i dobrą organizację pracy.

Kandydatka uzyskała również pozytywne opinie Przewodniczących II Wydziału Cywilnego-Odwoławczego Sądu Okręgowego w Białymstoku - sędziego obecnie wykonującego tę funkcję i jego poprzednika. Przewodniczący II Wydziału Cywilnego- Odwoławczego, obecnie pełniący funkcję, w sporządzonej opinii podkreślił wysoki poziom wiedzy kandydatki oraz jej odpowiedzialność i zdyscyplinowanie. Wskazał także na szacunek i autorytet jakim kandydatka cieszy się w środowisku sędziowskim i skonkludował, że zasługuje ona na powierzenie urzędu sędziego sądu apelacyjnego. Sędzia, pełniący tę funkcję do 9 października 2015 r" stwierdził, że kandydatka prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej z zakresu prawa cywilnego i należała do najbardziej doświadczonych sędziów orzekających w tym Wydziale. Podkreślił pozytywny wpływ Pani Grażyny Wołosowicz na poziom orzecznictwa wydziału wynikający z jej dużej wiedzy, doświadczenia zawodowego oraz wyjątkowej pracowitości, a także umiejętności współpracy kandydatki z przełożonymi i pozostałymi sędziami w wydziale.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, na posiedzeniu w dniu 21 stycznia 2016 r., jednogłośnie zaopiniowało Panią Grażynę Wołosowicz jako wyróżniającą się kandydatkę, a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej na posiedzeniu w dniu 22 stycznia 2016 r., zaopiniowało kandydaturę 42 głosami "za", 15 głosami "przeciw" przy 17 głosach "wstrzymujących się".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Dariusz Małkiński posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując od 1992 r. czynności orzecznicze oraz pełniąc od 2002 r. funkcję wizytatora. Kandydat posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez sędziego wizytatora ocena oraz załączone do karty zgłoszenia opinie służbowe. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. Podkreślenia wymaga także, że przy dużym obciążeniu pracą orzeczniczą i obowiązkami wynikającymi z pełnienia funkcji wizytatora kandydat uzyskuje bardzo dobre wyniki pracy. Za wyborem kandydatury Pana Dariusza Małkińskiego przemawiało także wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa także kandydatura Pani Grażyny Wołosowicz posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, uzyskała ona jednak niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej. Rada dokonała wyboru jednej z kandydatur, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia jedno wolne stanowisko sędziowskie.

5. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie uzyskał oceny bardzo dobre zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych jak i z egzaminu zawodowego. Pani Grażyna Wołosowicz uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą z egzaminu zawodowego.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej.

Pan Dariusz Małkiński i Pani Grażyna Wołosowicz zostali jednogłośnie zaopiniowani przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku jako wyróżniający się kandydaci.

Pan Dariusz Małkiński uzyskał wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej, a wyniki głosowań potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Dariusza Małkińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej, a także pozytywne opinie służbowe. Za bardzo dobrą Rada uznała również kandydaturę Pani Grażyny Wołosowicz, która jednakże nie została przedstawiona z wnioskiem o powołanie z omówionych powyżej przyczyn.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 marca 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Dariusza Małkińskiego oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględnej większości głosów,

- Pani Grażyny Wołosowicz nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw", natomiast oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).