Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 820.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.2.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 lutego 2016 r.

UCHWAŁA Nr 132/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 lutego 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 820

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie kandydaturę Pani Małgorzaty Karoliny Moskwy - sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie kandydatury Pana Marka Witolda Nowaka - sędziego Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 820 zgłosiło się dwoje powyżej wymienionych kandydatów oraz Pan Jan Dela i Pani Edyta Pietraszewska.

Uchwałami nr 101A/2016 z dnia 19 stycznia 2016 r. oraz nr 117/2016 z dnia 15 lutego 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła jednogłośnie postępowanie w sprawie powołania odpowiednio: Pani Edyty Pietraszewskiej i Pana Jana Deli, na skutek cofnięcia zgłoszeń przez wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie kandydaturę Pani Małgorzaty Karoliny Moskwy. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.).

Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie służbowe, oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Małgorzaty Karoliny Moskwy.

2. Pani Małgorzata Karolina Moskwa urodziła się 21 kwietnia 1963 r. w Jeżowem. W lipcu 1987 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Filia w Rzeszowie z ogólną oceną dobrą. W latach 1987-1989 odbywała aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie. We wrześniu 1989 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 27 października 1989 r. mianował Panią Małgorzatę Karolinę Moskwę asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie i powierzył jej wykonywanie czynności sędziowskich na okres 2 lat w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 października 1991 r. powołana została na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Od lutego 1996 r. do czerwca 1997 była okresowo delegowana przez Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie i Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziowskich w I Wydziale Cywilnym Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Postanowieniem z dnia 28 maja 1997 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powołał Panią Małgorzatę Karolinę Moskwę na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, gdzie orzekała w I Wydziale Cywilnym do dnia 31 grudnia 2013 r., a od 1 stycznia 2014 r. do chwili obecnej orzeka w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. Od września 2012 r. jest pełnomocnikiem ds. wdrożeń systemów teleinformatycznych w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Pani sędzia Małgorzata Karolina Moskwa w okresie od marca 2013 r. do grudnia 2015 r. orzekała okresowo na delegacjach w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Z dniem 1 listopada 2013 r. Pani Małgorzata Karolina Moskwa powołana została przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie do pełnienia funkcji wizytatora ds. cywilnych i komorniczych na okres 4 lat. Ponadto systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach zawodowych. Ukończyła także dwusemestralne studia podyplomowe: w zakresie Prawa Europejskiego dla sędziów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej z wynikiem bardzo dobrym i Prawa Własności Intelektualnej na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym.

Kandydatka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Annę Pelc - sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie wizytatora do spraw cywilnych i gospodarczych. Sędzia wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Małgorzata Karolina Moskwa cieszy się dobrą opinią. Jest obowiązkowa oraz posiada umiejętność planowania i organizacji pracy. Należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Prezentuje wysoki poziom kultury osobistej, a jej relacje ze współpracownikami układają się poprawnie. Posiadana wiedza i odpowiednie doświadczenie zawodowe uzasadniają, w ocenie wizytatora, pozytywną ocenę kandydatury Pani sędzi Małgorzaty Moskwy na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie na posiedzeniu 14 grudnia 2015 r. pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę (5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" z mocą poparcia na poziomie 27 punktów). Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej 11 stycznia 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 32 głosy "za", przy 17 głosach "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się".

3. Pan Marek Witold Nowak urodził się 1 maja 1964 r. w Tarnobrzegu. W czerwcu 1991 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z ogólną oceną dobrą. W latach 1992-1994 odbywał aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. We wrześniu 1994 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 8 grudnia 1994 r. mianował Pana Marka Witolda Nowaka asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sandomierzu i powierzył mu wykonywanie czynności sędziowskich na okres 2 lat. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 lipca 1996 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Sandomierzu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 października 1996 r., na swój wniosek, został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Z dniem 1 stycznia 2000 r. Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu powierzył mu funkcję Przewodniczącego VII Wydziału Cywilno-Karnego tego Sądu. W okresie od 1 września 2002 r. do 28 lutego 2003 r. Minister Sprawiedliwości delegował go do wykonywania czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości w charakterze głównego specjalisty w Departamencie Organizacyjnym. Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu z dniem 1 marca 2003 r. powierzył Panu Markowi Witoldowi Nowakowi funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu, którą pełnił do 24 lutego 2005 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 2005 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. W okresie od 1 maja 2005 r. do 30 sierpnia 2006 r. pełnił funkcję Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2010 r. i od 1 lutego 2011 r. do 31 stycznia 2015 r. sprawował funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Od 1 września 2013 r. do chwili obecnej jest Rzecznikiem Prasowym Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu do spraw cywilnych. Pan sędzia Marek Witold Nowak w okresie od lutego 2011 r. do grudnia 2014 r. orzekał okresowo na delegacjach w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Ponadto systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych, warsztatach i seminariach. Ukończył dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie Prawa Europejskiego dla sędziów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem bardzo dobrym. Kandydat prowadził również zajęcia dydaktyczne w Studium Administracji w Tarnobrzegu w roku szkolnym 1997/1998 i w Niepublicznej Szkole Biznesu w Tarnobrzegu w latach 1999-2001. Brał również udział w przygotowywaniu projektu "Deklaracji współpracy między Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu oraz Sądem Krajowym w Chemnitz o partnerskiej współpracy w wymianie doświadczeń w zakresie działalności wymiaru sprawiedliwości". Jest także współautorem projektu komputerowego opracowywania spraw w postępowaniu upominawczym. Ukończył również kurs z języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym, prowadzony przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Przyrodniczą w Sandomierzu.

Kandydat uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Annę Pelc - sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie wizytatora do spraw cywilnych i gospodarczych oraz pozytywną ocenę kwalifikacyjną (uzupełniającą) sporządzoną przez Annę Gawełko sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie wizytatora do spraw cywilnych i komorniczych. Sędzia wizytator Anna Pelc stwierdziła, że Pan sędzia Marek Witold Nowak cieszy się dobrą opinią. Jest obowiązkowy oraz posiada umiejętność planowania i organizacji pracy. Należycie wywiązuje się ze swych obowiązków. Prezentuje wysoki poziom kultury osobistej, a jego relacje ze współpracownikami układają się prawidłowo. Posiadana wiedza i odpowiednie doświadczenie zawodowe predystynują go do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

Sędzia wizytator Anna Gawełko stwierdziła, że ocena pracy Pana sędziego Marka Witolda Nowaka, zarówno w zakresie uzyskiwanych wyników, jak i jej sposobu wykonywania, wskazuje, że spełnia on wszelkie kryteria wymagane od kandydata na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie na posiedzeniu 14 grudnia 2015 r. pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę (5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" z mocą poparcia na poziomie 26 punktów). Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej 11 stycznia 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 31 głosów "za", przy 23 głosach "przeciw" i 7 głosach "wstrzymujących się".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Zarówno kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie, jak i Pan Marek Witold Nowak posiadają doświadczenie zawodowe, które zdobyli pracując kolejno na stanowiskach asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego oraz sędziego sądu okręgowego.

Oboje kandydaci pełnili funkcje administracyjne, orzekali na delegacjach w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje poprzez szkolenia zawodowe i studia podyplomowe. Oboje posiadają bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego, orzeczenia i uzasadnienia sporządzają prawidłowo, na wysokim poziomie merytorycznym. Ponadto cechuje ich wysoka kultura osobista oraz właściwy stosunek do współpracowników i przełożonych.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa z treści ocen kwalifikacyjnych wynika, że oboje kandydaci posiadają porównywalne kwalifikacje zawodowe, natomiast kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada dłuższy staż pracy w wymiarze sprawiedliwości od Pana Marka Witolda Nowaka. Ponadto Pani Małgorzata Karolina Moskwa uzyskała nieznacznie wyższą moc poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i nieznacznie wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej od swojego kontrkandydata.

5. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego. Pan Marek Witold Nowak również uzyskał ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, natomiast z egzaminu sędziowskiego uzyskał ocenę bardzo dobrą.

Krajowa Rada Sądownictwa biorąc pod uwagę całokształt okoliczności sprawy uznała, że pomimo uzyskania przez Pana Marka Witolda Nowaka wyższej oceny z egzaminu sędziowskiego w porównaniu z oceną jaką uzyskała kandydatka przedstawiana z wnioskiem, nie jest to czynnik, któremu należy nadać szczególne znaczenie i wyróżnić go spośród pozostałych kryteriów przy uwzględnieniu, że od daty złożenia egzaminów sędziowskich upłynął znaczny czas, kiedy to kandydaci nabyli duże doświadczenie orzecznicze.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z bardzo dużą mocą poparcia, oraz zdecydowane poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej. Wyniki głosowania dotyczące tej kandydatury zostały przedstawione powyżej.

Pan Marek Witold Nowak również uzyskał pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z nieznacznie niższą mocą poparcia. Kandydat ten uzyskał również wysokie, nieznacznie niższe od kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie, poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej. Wyniki głosowania dotyczące obu kandydatur zostały przedstawione powyżej.

Z uwagi na powyższe, to kryterium przemawiało za kandydaturą Pani Małgorzaty Karoliny Moskwy.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Małgorzaty Karoliny Moskwy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz nieco wyższe w tym postępowaniu konkursowym poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej. Rada miała do obsadzenia jedno wolne stanowisko sędziowskie i musiała dokonać wyboru jednej spośród dwóch bardzo dobrych kandydatur.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 lutego 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Małgorzaty Karoliny Moskwy oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Marka Witolda Nowaka nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).