Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 85/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich kandydaturę Pani Katarzyny Anny Jakubów-Trojszczak - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich kandydatur:

- Pani Żanety Komek-Kubis - referendarza sądowego,

- Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 539 zgłosiły się trzy wyżej wymienione kandydatki.

II

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r., po omówieniu kandydatur biorących udział w konkursie stwierdził, że zgromadzone materiały są niewystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie oraz wystąpił do Rady z wnioskiem o wyrażenie zgody na wysłuchanie kandydatek.

Wniosek Zespołu został uwzględniony przez Krajową Radę Sądownictwa, która postanowiła zaprosić kandydatki na posiedzenie Zespołu, celem wysłuchania w jej siedzibie.

W dniu 21 grudnia 2015 r. Zespół, przy wyjaśnionym niestawiennictwie Pani Żanety Komek, wysłuchał Panią Katarzynę Annę Jakubów-Trojszczak oraz Panią Martę Annę Ohanowicz-Wójcik, omówił wszechstronnie zgromadzone w sprawie materiały i po przeprowadzeniu narady postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Katarzyny Anny Jakubów-Trojszczak.

Zespół kierując się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa rekomendował Panią Katarzynę Annę Jakubów-Trojszczak.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Katarzyny Anny Jakubów-Trojszczak przemawiały, brane pod uwagę łącznie, kwalifikacje zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna sporządzona przez sędziego wizytatora, ocena bardzo dobra z egzaminu sędziowskiego, ukończenie studiów podyplomowych z zakresu prawa gospodarczego i handlowego, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego.

2. Pani Katarzyna Anna Jakubów-Trojszczak urodziła się 4 kwietnia 1982 r. w Głubczycach. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu w latach 2006-2009 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu, we wrześniu 2009 r., złożyła egzamin sędziowski, z łączną oceną bardzo dobrą. Od 19 października 2009 r. do 25 lipca 2010 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w VII Wydziale Karnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Opolu. Z dniem 26 lipca 2010 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich, gdzie początkowo obowiązki wykonywała jednocześnie w I Wydziale Cywilnym, III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz IV Wydziale Pracy. Od 6 października 2011 r. do chwili obecnej obowiązki wykonuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich. W 2011 r. ukończyła, z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe w zakresie prawa gospodarczego i handlowego organizowane przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych.

Pani Katarzyna Amia Jakubów-Trojszczak uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Z oceny tej wynika, że kandydatka w wysokim stopniu spełnia kryteria wymagane do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego oraz umiejętność jasnego oraz jednocześnie precyzyjnego i profesjonalnego sposobu wypowiedzi i formułowania uzasadnień na piśmie. Opiniujący stwierdził, że kandydatka powierzone zadania wykonuje terminowo i sumiennie dzięki właściwej organizacji warsztatu pracy oraz posiadanemu zasobowi wiedzy.

Kandydatka uzyskała również pozytywną opinię Prezesa Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich, który podniósł, że posiada ona odpowiednie predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego, ze względu na posiadaną wiedzę, właściwości osobiste oraz zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków. Opiniowana umiejętnie organizuje pracę, a decyzje podejmuje szybko i trafnie. Wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa oraz zasad wykładni i orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu, na posiedzeniu w dniu 24 września 2015 r., zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Anny Jakubów-Trojszczak jako bardzo dobrą i zarekomendowało Zgromadzeniu Ogólnemu Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego (8 głosów "za"). Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego, na posiedzeniu w dniu 28 września 2015 r" zaopiniowało kandydaturę 53 głosami "tak", 17 głosami "nie", 23 głosami "wstrzymującymi się", przy 1 głosie "nieważnym".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Katarzyna Anna Jakubów-Trojszczak posiada duże doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując obowiązki asystenta sędziego i referendarza sądowego. Posiada też wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdzają sporządzona przez sędziego wizytatora ocena kwalifikacji oraz załączona do karty zgłoszenia opinia służbowa Prezesa Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich. Kwalifikacje te kandydatka stale podnosi przez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych i ukończenie studiów podyplomowych.

Za wyborem kandydatury Pani Katarzyny Anny Jakubów-Trojszczak przemawiało także jednomyślne poparcie i rekomendacja Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu oraz najwyższe poparcie uzyskane w trakcie głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego.

Krajowa Rada Sądownictwa oceniając kandydaturę Pani Żanety Kornek-Kubis, która uzyskała bardzo dobrą plus ocenę kwalifikacji, Rada uwzględniła, że kandydatka ta legitymuje się krótszym stażem pracy na stanowiskach w sądownictwie powszechnym (łącznie pięcioletnim) niż Pani Katarzyna Anna Jakubów-Trojszczak, a podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego otrzymała najniższe poparcie spośród wszystkich kandydatek.

Również Pani Marta Anna Ohanowicz-Wójcik uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, jednakże legitymuje się niższymi ocenami na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz oceną z egzaminu sędziowskiego, a podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego otrzymała niższe poparcie niż kandydatka przedstawiona z wnioskiem.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Pani Żaneta Kornek-Kubis uzyskała najwyższe oceny na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego - odpowiednio ocenę bardzo dobrą i ocenę celującą. Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie ukończyła studia prawnicze z oceną dobrą plus i złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą.

Pani Marta Anna Ohanowicz-Wójcik uzyskała niższe oceny zarówno na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego od obydwu wskazanych wyżej kandydatek.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że fakt uzyskania przez Panią Żanetę Komek- Kubis lepszej oceny na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego od kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie nie stanowi czynnika wyróżniającego jej kandydaturę w stopniu mogącym zadecydować samodzielnie o wyniku konkursu. Rada dokonała porównania kandydatów na podstawie wszystkich kryteriów określonych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, i na tej podstawie uznała, że najwyższe kwalifikacje zawodowe w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego posiada Pani Katarzyna Anna Jakubów-Trojszczak.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego.

Wszystkie uczestniczące w niniejszej procedurze konkursowej kandydatki uzyskały jednomyślnie pozytywną opinię i rekomendację Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu.

Pani Katarzyna Jakubów-Trojszczak uzyskała najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego (53 głosy "tak", 17 głosów "nie", 23 głosy "wstrzymujące się", przy 1 głosie "nieważnym"). Kandydatury Pani Żanety Kornek-Kubis (43 głosy "tak", 30 głosów "nie" oraz 21 głosów "wstrzymujących się") i Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik (49 głosów "tak", 30 głosów "nie", 15 głosów "wstrzymujących się") uzyskały niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Anny Jakubów-Trojszczak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego, a także bardzo dobra opinia służbowa.

Za dobre Krajowa Rada Sądownictwa uznała również kandydatury Pani Żanety Kornek- Kubis i Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik, które jednakże nie zostały przedstawione z wnioskiem o powołanie z omówionych powyżej przyczyn.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

-Pani Katarzyny Anny Jakubów-Trojszczak oddano 17 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Żanety Kornek-Kubis nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).