Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 49/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie kandydaturę Pana Pawła Krystiana Rynko - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie kandydatur:

- Pani Urszuli Marweg - referendarza sądowego,

- Pani Brygidy Elizy Myszyńskiej-Guziur - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 539, zgłosiło się troje kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie (4 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Olsztynie kandydaturę Pana Pawła Krystiana Rynko, referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Wniosek taki, w ocenie

Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pan Paweł Krystian Rynko posiada duże doświadczenie zawodowe, jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora oraz bardzo dobrze przez przełożonych, uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego, Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie zaopiniowało jego kandydaturę pozytywnie, a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie udzieliło jego kandydaturze najwyższego poparcia.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Pawła Krystiana Rynko.

2. Pan Paweł Krystian Rynko urodził się 3 października 1980 r. w Olsztynie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. W tym samym roku ukończył na tym Uniwersytecie Europejskie Studia Specjalne z wynikiem dobrym. Od 1 października 2004 r. do 31 października 2004 r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Olsztynie jako aplikant sądowy pozaetatowy, a od 1 listopada 2004 r. do 30 września 2007 r. jako aplikant sądowy etatowy. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie we wrześniu 2007 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Z dniem 15 maja 2008 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Powierzone obowiązki wykonywał w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od maja 2012 r. do grudnia 2014 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W okresie od listopada 2014 r. do grudnia 2014 r. trzy razy w tygodniu orzekał w XI Zamiejscowym Wydziale Cywilnym z siedzibą w Nidzicy. Od stycznia 2015 r. do chwili obecnej pracuje w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione pozytywnie przez Panią SSO Małgorzatę Kasztelan - wizytatora Sądu Okręgowego w Olsztynie, która podkreśliła, że opiniowany posiada wiedzę prawniczą i doświadczenie w stosowaniu w praktyce przepisów, zarówno z zakresu prawa cywilnego materialnego, jak i procesowego. W ocenie sędzi wizytator kandydat podejmuje trafne decyzje oraz samodzielnie i właściwie organizuje sobie pracę. Wydawane przez niego orzeczenia wskazują na znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny. Sędzia wizytator stwierdziła, że Pan Paweł Krystian Rynko zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie na posiedzeniu w dniu 29 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Pawła Krystiana Rynko pozytywnie (3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie w dniu 25 listopada 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 55 głosów "za" oraz 6 głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", udzielając jego kandydaturze najwyższego poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie posiada kilkuletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył jako referendarz sądowy, a także pełniąc funkcję Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jego kwalifikacje zawodowe znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej opinii kwalifikacyjnej oraz w bardzo dobrych opiniach służbowych.

Zarówno Pan SSO Adam Barczak - Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, jak i Pani SSR Katarzyna Zabuska - Wiceprezes tego Sądu wyrazili pogląd, że dokładność i skrupulatność, a także rozwaga i odpowiedzialność Pana Pawła Krystiana Rynko potwierdzają jego wysokie predyspozycje osobowościowe do wykonywania zawodu sędziego. Zdaniem przełożonych kandydat w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Pan Paweł Krystian Rynko regularnie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szeregu szkoleń zawodowych oraz w kursach z zakresu języka angielskiego dla prawników.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Paweł Krystian Rynko jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów sędziowskich.

Oceny uzyskane przez kandydata przedstawionego z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Pani Urszula Marweg uzyskała wprawdzie, podobnie jak Pan Paweł Krystian Rynko, ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jednak egzamin sędziowski złożyła z łącznym wynikiem dobrym.

Pani Brygida Eliza Myszyńska-Guziur otrzymała ocenę dostateczną na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie, potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie zaopiniowało pozytywnie również kandydatury Pani Urszuli Marweg (3 głosy "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się") i Pani Brygidy Elizy Myszyńskiej-Guziur (3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymującym się").

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie na kandydaturę Pani Urszuli Marweg oddało 41 głosów "za" oraz 14 głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pani Brygidy Elizy Myszyńskiej-Guziur 29 głosów "za" oraz 19 głosów "przeciw", przy 23 głosach "wstrzymujących się".

Wybrany kandydat uzyskał najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Pawła Krystiana Rynko zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna i bardzo dobre opinie służbowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Urszuli Marweg nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddano 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Brygidy Elizy Myszyńskiej-Guziur nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Pawła Krystiana Rynko oddano 16 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).