Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 577.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 37/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 577

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi kandydaturę Pani Pauliny Marszałek - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 577 zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka oraz Pani Edyta Emilia Waraczewska.

W dniu 8 grudnia 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie umorzyła postępowanie w sprawie powołania Pani Edyty Emilii Waraczewskiej, z uwagi na cofnięcie zgłoszenia (uchwała KRS nr 1261/2015).

II

Na posiedzeniu w dniu 4 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi kandydaturę Pani Pauliny Marszałek. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.).

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Rada uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

Po rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że kandydatura Pani Pauliny Marszałek zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

Pani Paulina Marszałek urodziła się w dniu 4 maja 1980 r. w Głownie. W kwietniu 2003 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dobrą plus. Od września 2004 r. do września 2005 r. była zatrudniona w Komendzie Powiatowej Policji w Zgierzu - Komisariacie Policji w Głownie na stanowisku pracownika biurowego. W okresie od października 2005 r. do września 2008 r. odbywała aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi. We wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. W listopadzie 2008 r. rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Obowiązki służbowe wykonywała kolejno w XVII Wydziale Grodzkim, IV Wydziale Karnym oraz XVIII Wydziale Cywilnym tego Sądu. W okresie od lipca 2012 r. do grudnia 2012 r. była asystentem sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, początkowo w II Wydziale Karnym, a od sierpnia 2012 r. w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 stycznia 2013 r. została mianowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, gdzie pracuje do chwili obecnej. Kandydatka swoje obowiązki służbowe wykonuje w III Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Pani referendarz Paulina Marszałek uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Łodzi - Martę Witoszyńską. Sędzia wizytator wyraziła pogląd, że opiniowana prezentuje wysoki poziom wiedzy cywilistycznej i umiejętności jej stosowania w praktyce. Podejmowanie decyzji nie sprawia jej trudności. Ma w pełni opanowany warsztat orzeczniczy. Potrafi w sposób jasny i precyzyjny uzasadnić wydane orzeczenia. W zakresie orzekania cechuje ją bezstronność, a podejmowane czynności wskazują na staranność i skrupulatność działania. Liczba spraw rozstrzyganych przez kandydatkę pozwala stwierdzić, że obowiązki służbowe wykonuje sumiennie i z dużym zaangażowaniem, dążąc do uzyskiwania jak najlepszych wyników. Bardzo dobrze planuje i organizuje sobie pracę. W opinii przełożonych Pani referendarz wykonuje swoje obowiązki w sposób sumienny i niebudzący zastrzeżeń, efektywnie wykorzystując czas pracy. Dała się poznać jako osoba kompetentna i rzetelna, obowiązkowa i odpowiedzialna, o wysokiej kulturze osobistej, nienagannym stosunku do przełożonych, współpracowników, stron i pełnomocników. Cechuje ją skromność i opanowanie. Pani referendarz podejmuje decyzje szybko i trafnie, wykazując dużą dbałość o sprawność postępowania. Prezentuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej. Interesuje się problematyką zarówno prawa procesowego jak i materialnego. We wnioskach końcowych sędzia wizytator stwierdził, że kandydatka posiada ugruntowaną wiedzę prawniczą, bardzo dobre przygotowanie zawodowe, a także predyspozycje osobowościowe, uzasadniające przedstawienie jej kandydatury - jako bardzo dobrej - na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2015 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę ze szczególnym wyróżnieniem. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego w dniu 23 listopada 2015 r. za omawianą kandydatką oddano 68 głosów, przy 3 głosach "przeciw" oraz 5 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego, uzyskała oceny dobre plus ze studiów i egzaminu sędziowskiego oraz bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną. Posiada także odpowiednie cechy osobowościowe oraz uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi ze szczególnym wyróżnieniem i zdecydowane poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2015 r. za kandydaturą Pani Pauliny Marszałek oddano 17 głosów "za", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).