Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 35/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej kandydaturę Pani Leokadii Konsek - notariusza,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej kandydatur:

- Pani Jolanty Cebo - adwokata,

- Pana Michała Kiełba - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 665, zgłosiły się wyżej wymienione osoby.

II

Na posiedzeniu w dniu 4 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej kandydaturę Pani Leokadii Konsek.

Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziomem uzyskanego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół podkreślił, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Leokadii Konsek przemawiały pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, a także najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ust 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Po wszechstronnym rozważeniu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej zostanie przedstawiona kandydatura Pani Leokadii Konsek.

2. Pani Leokadia Konsek urodziła się 27 grudnia 1967 r. w Rudzie Śląskiej. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra prawa z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach we wrześniu 1995 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W okresie od listopada 1993 r. do października 1995 r. była zatrudniona jako podinspektor w Urzędzie Miasta w Rudzie Śląskiej. Z dniem 1 listopada 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Orzekała w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lipca 1997 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach, gdzie orzekała w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 lutego 1999 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. W okresie od lipca 2001 r. do kwietnia 2005 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od kwietnia 2005 r. do marca 2009 r. orzekała w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w ramach stałej delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. Powierzone obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 5 marca 2009 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach. Z dniem 30 kwietnia 2009 r. zrzekła się urzędu sędziego i decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 czerwca 2009 r. została powołana na stanowisko notariusza. Do chwili obecnej prowadzi kancelarię notarialną w Rudzie Śląskiej.

Pani Leokadia Konsek uzyskała pozytywną opinię kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Teresę Kółeczko-Wacławik sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Z opinii tej wynika, że rzetelnie i sprawnie wykonuje swoje obowiązki. W przekonaniu sędziego wizytatora dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydatki, w tym w orzekaniu na stanowiskach asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego i okręgowego, uzasadniają objęcie przez nią urzędu na stanowisku sędziego w sądzie rejonowym.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 18 listopada 2015 r. wyraziło pozytywną opinię o kandydaturze Pani Leokadii Konsek, oddając 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się".

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego na posiedzeniu w dniu 27 listopada 2015 r. oddało na tę kandydaturę 56 głosów "za", 14 głosów "przeciw" i 18 głosów "wstrzymujących się", udzielając Pani Leokadii Konsek najwyższego poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, które zdobyła w pracy na stanowiskach asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego i sędziego sądu okręgowego, a także wykonując zawód notariusza.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne prezentują także Pani Jolanta Cebo oraz Pan Michał Kiełb, ocenieni pozytywnie przez sędziów wizytatorów. Jednakże wymienieni kandydaci nie uzyskali takiego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego jak Pani Leokadia Konsek.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Pani Jolanta Cebo uzyskała ocenę dostateczną zarówno z wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu adwokackiego.

Pan Michał Kiełb ukończył wyższe studia prawnicze z oceną dobrą plus, egzamin sędziowski złożył zaś z oceną bardzo dobrą. Pomimo uzyskania lepszych wyników na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu zawodowego niż Pani Leokadia Konsek, wymieniony kandydat posiada krótsze i mniej różnorodne doświadczenie zawodowe. Przedstawiona z wnioskiem o powołanie kandydatka orzekając jako asesor a następnie pełniąc urząd sędziego sądu rejonowego oraz okręgowego, a także wykonując zawód notariusza legitymuje się zdecydowanie wyższymi kwalifikacjami zawodowymi, co sprawia, że daje większą rękojmię należytego wykonywania zawodu sędziego. Ponadto w obecnej procedurze nominacyjnej Pan Michał Kiełb uzyskał niższe, niż przedstawiona z wnioskiem o powołanie kandydatka, poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie została zaopiniowana pozytywnie przez Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz uzyskała najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach zaopiniowało kandydaturę Pani Jolanty Cebo negatywnie (0 głosów "za", 6 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się") a kandydaturę Pana Michała Kiełba pozytywnie (3 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się").

Podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego na kandydaturę Pani Jolanty Cebo oddano 3 głosy "za", 69 głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pana Michała Kiełba 51 głosów "za", 13 głosów "przeciw", przy 24 głosach "wstrzymujących się".

Wyniki te są nieco niższe od poparcia udzielonego kandydaturze Pani Leokadii Konsek.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Leokadii Konsek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, wysokie kwalifikacje merytoryczne odzwierciedlone w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Jolanta Cebo nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Michała Kiełba nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Leokadii Konsek oddano 18 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).