Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 30/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach kandydaturę Pani Moniki Kingi Krueger - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach kandydatury Pani Kaliny Aleksandry Kluzy-Cygan - adwokata.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 539, zgłosiły się cztery kandydatki.

Wobec rezygnacji Pani Magdaleny Marii Mączki-Smelcerz - prokuratora i Pani Marzeny Praski - asystenta sędziego z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń (uchwała nr 1222/2015 z 6 listopada 2015 r. i uchwała nr 1144/2015 z 3 listopada 2015 r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, oceniając, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, zwrócił się z wnioskiem do Krajowej Rady Sądownictwa o wyrażenie zgody na zaproszenie na rozmowę z Zespołem kandydatek: Pani Kaliny Aleksandry Kluzy-Cygan oraz Pani Moniki Kingi Krueger. W posiedzeniu Zespołu uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Ziemisław Gintowt, który poparł kandydaturę Pani Kaliny Aleksandry Kluzy-Cygan.

Na posiedzeniu w dniu 5 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowy z zaproszonymi kandydatkami. Zespół zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, odbył naradę i przeprowadził głosowanie. Podczas głosowania członkowie Zespołu oddali 2 głosy "za" na kandydaturę Pani Kaliny Aleksandry Kluzy-Cygan, nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" oraz oddali 3 głosy "za" na kandydaturę Pani Moniki Kingi Krueger, nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania Zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach kandydatury Pani Moniki Kingi Krueger. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego, a także wynikiem wysłuchania kandydatek przez Zespół.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Monika Kinga Krueger posiada duże doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione dobrze przez sędziego wizytatora oraz przez przełożonych kandydatki, uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego, Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach zaopiniowało jej kandydaturę jednogłośnie pozytywnie, przyznając jej 33 punkty poparcia a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach udzieliło jej zdecydowanie wyższego poparcia niż kontrkandydatce.

Zespół uwzględnił fakt, że wolne stanowisko sędziowskie przewidziane jest do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych, co wynika zarówno z protokołu posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 7 października 2015 r., jak i z protokołu posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 26 października 2015 r. Zwrócił uwagę, że Pani Kalina Aleksandra Kluza-Cygan, w odróżnieniu od rekomendowanej kandydatki, która od kilku lat pracuje w pionie ubezpieczeń społecznych, posiada mniejsze doświadczenie zawodowe w tym zakresie. Ponadto Pani adwokat uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach z mocą poparcia na poziomie 23 punktów oraz znacznie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach od Pani Moniki Kingi Krueger.

Na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa był obecny przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Ziemisław Gintowt, który poparł kandydaturę Pani Kaliny Aleksandry Kluzy-Cygan.

III

1. Podczas posiedzenia plenarnego w dniu 10 grudnia 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła wniosek Zespołu o przeprowadzenie rozmów z kandydatkami. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Moniki Kingi Krueger.

2. Pani Monika Kinga Krueger urodziła się 20 października 1979 r. w Zakopanem. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. W okresie od lipca 2005 r. do marca 2006 r. pracowała na stanowisku specjalisty w Fundacji Fundusz Współpracy w Warszawie. Od października 2006 r. do września 2009 r. odbywała aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. W 2007 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie Prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wynikiem bardzo dobrym. Po ukończeniu aplikacji sądowej we wrześniu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. W okresie od listopada 2009 r. do stycznia 2010 r. pracowała jako asystent sędziego w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Chorzowie. Od maja 2010 r. do chwili obecnej jest zatrudniona w charakterze asystenta sędziego w X Wydziale Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Katowicach.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki z okresu pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach zostały ocenione dobrze przez Pana SSO Jacka Zmysło - wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych tego Sądu, który podniósł, że Pani Monika Kinga Krueger opanowała bardzo dobrze technikę pracy asystenta sędziego. W ocenie wizytatora sporządzane przez nią projekty orzeczeń i ich uzasadnień świadcząc dobrej znajomości prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz procedury cywilnej. Sędzia wizytator, mając na uwadze doświadczenie Pani Moniki Kingi Krueger zdobyte w trakcie kilkuletniej asystentury, stwierdził, że jest dobrą kandydatką do powołania na stanowisko sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 7 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Moniki Kingi Krueger jednogłośnie pozytywnie (6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się") z mocą poparcia na poziomie 33 punktów. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu 26 października 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 55 głosów "za" oraz 6 głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując na stanowisku asystenta sędziego. Jej kwalifikacje zawodowe znajdują odzwierciedlenie w dobrej opinii kwalifikacyjnej oraz w bardzo dobrych opiniach służbowych sędziów z nią współpracujących.

Zarówno Pani SSO Barbara Reszczyńska-Łoboda - Przewodnicząca X Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Katowicach, jak i Pani SSO Bożena Kawała - sędzia tego Sądu oceniły pozytywnie pracę Pani Moniki Kingi Krueger. W przekonaniu opiniujących kandydatka podchodzi odpowiedzialnie do wszystkich powierzonych jej obowiązków, które wykonuje terminowo i solidnie. Wykazuje się szybkością w działaniu, umiejętnością logicznego rozumowania i trafnością podejmowanych decyzji. Posiada dużą wiedzę merytoryczną. W ocenie sędziów przełożonych osobiste oraz intelektualne predyspozycje opiniowanej dają rękojmię rzetelnego wykonywania zawodu sędziego.

Pani Monika Kinga Krueger regularnie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w bieżących szkoleniach zawodowych dla sędziów i asystentów sędziów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Monika Kinga Krueger jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Jej kwalifikacje merytoryczne i doświadczenie zawodowe zdobyte podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego w Wydziale Ubezpieczeń Społecznych uzasadniają przekonanie, że sprosta wyzwaniom związanym z orzekaniem w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych, do którego przewidziany jest wolny etat, co wynika zarówno z protokołu posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 7 października 2015 r., jak i z protokołu posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 26 października 2015 r.

Wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie zawodowe prezentuje również kontrkandydatka. Pani Kalina Aleksandra Kluza-Cygan urodziła się w 1981 r. w Krakowie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. W okresie od grudnia 2005 r. do lipca 2007 r. pracowała jako referent prawny i asystent radcy prawnego w kancelarii prawa gospodarczego i ubezpieczeniowego w Częstochowie a od grudnia 2007 r. do stycznia 2010 r. w studium doradztwa prawnego i gospodarczego z siedzibą w Częstochowie, prowadząc własną działalność gospodarczą. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W dniu 26 listopada 2009 r. została wpisana na listę adwokatów tej Izby. Od 16 lutego 2010 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Katowicach, współpracując jednocześnie w oparciu o stałe zlecenie z Kancelarią Adwokacką Mariusza Witkowskiego. Jest również członkiem Zespołu Kancelarii Witkowski i Hayder sp. p. Adwokatów w Katowicach.

Praca i kwalifikacje Pani Kaliny Aleksandry Kluzy-Cygan zostały ocenione dobrze przez sędziego wizytatora do spraw karnych oraz sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Pomimo wysokich kwalifikacji i dużego doświadczenia zawodowego, Pani adwokat, w odróżnieniu od wybranej kandydatki, nie posiada doświadczenia w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych a ponadto uzyskała znacznie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach niż Pani Monika Kinga Krueger.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów sędziowskich.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie oraz przez kontrkandydatkę zostały zaprezentowane powyżej. Pani Kalina Aleksandra Kluza-Cygan otrzymała wprawdzie wyższe oceny zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego, jednak nie okazała się kandydatką lepszą od Pani Moniki Kingi Krueger, która posiada większe doświadczenie w sprawach z zakresu prawa pracy i uzyskała wyższe poparcia środowiska sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w odniesieniu do kandydatury Pani Moniki Kingi Krueger zostały przedstawione powyżej.

Pani Kalina Aleksandra Kluza-Cygan uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach (5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się") z mocą poparcia na poziomie 23 punktów zatem niższą od uzyskanej przez Panią Monikę Kingę Krueger. Pani adwokat otrzymała również zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach od wybranej kandydatki (25 głosów "za" oraz 11 głosów "przeciw", przy 31 głosach "wstrzymujących się").

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Moniki Kingi Krueger zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta sędziego w Wydziale Ubezpieczeń Społecznych, dobra ocena kwalifikacyjna i bardzo dobre opinie służbowe, a także wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy jednego wolnego stanowiska zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby. Wybór Pani Moniki Kingi Krueger był podyktowany przede wszystkim jej doświadczeniem niezbędnym do wykonywania obowiązków orzeczniczych w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych, do którego przewidziany jest wolny etat, co wynika zarówno z protokołu posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 7 października 2015 r., jak i z protokołu posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 26 października 2015 r.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Kaliny Aleksandry Kluzy-Cygan oddano 7 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Kingi Krueger oddano 10 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 8 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sadownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).