Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 22/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie kandydaturę Pani Barbary Ewy Kosub - sędzi Sądu Okręgowego w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 356 zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie kandydaturę Pani Barbary Ewy Kosub. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.).

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Rada uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego oraz opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że kandydatura Pani Barbary Ewy Kosub zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Pani Barbara Ewa Kosub urodziła się 11 grudnia 1956 r. w Krakowie. W 1979 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z wynikiem dobrym. W okresie od listopada 1979 r. do lutego 1984 r. odbywała aplikację sądową pozaetatową (w okresie od listopada 1979 r. do października 1980), a następnie (w okresie października 1980 r. do lutego 1984 r.) etatową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie. Od listopada 1979 r. do października 1980 r. była zatrudniona na stanowisku - pomocy sekretarza w Okręgowym Sądzie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie. Egzamin sędziowski złożyła w grudniu 1983 r. z wynikiem dobrym. Od marca 1984 r. do sierpnia 1984 r. była zatrudniona na stanowisku starszego referenta w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie. Pismem z dnia 20 lipca 1984 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Barbarę Ewę Kosub asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie. Pracę na tym stanowisku wykonywała od sierpnia 1984 r. do lipca 1986 r. w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, a następnie w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Z dniem 30 października 1986 r. została powołana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. W 1989 r. korzystała z sześciomiesięcznego urlopu dla poratowania zdrowia. Od września 1997 r. do kwietnia 1999 r. była delegowana do VII Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Wojewódzkiego w Krakowie. Z dniem 12 maja 1999 r. została powołana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Kandydatka swoje obowiązki orzecznicze pełni w VII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Kandydatka była wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie (od 24 do 25 lipca 2006 r., od 1 do 31 maja 2008 r., od 1 do 31 marca 2011 r., od 28 do 29 października 2013 r., od 5 do 6 listopada 2013 r., od 10 do 11 grudnia 2013 r. oraz od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2014 r.).

Pani sędzia Barbara Ewa Kosub uzyskała dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora Sądu Apelacyjnego w Krakowie - Krystiana Serzysko. Sędzia wizytator stwierdziła, że na uwagę zasługuje wysoka stabilność orzecznictwa. Tylko jedno orzeczenie zostało uchylone do ponownego rozpoznania przez sąd drugiej instancji. W sprawach, w których orzeczenie zostało zmienione, Sąd drugiej instancji rzadko prowadził subsydiarne postępowanie dowodowe, a zmiany orzeczeń, w których doszło do niewłaściwego zastosowania lub błędnej wykładni prawa materialnego nie dyskredytują pracy opiniowanej. Terminowość sporządzania uzasadnień nie budzi zastrzeżeń, w szczególności wobec dużej liczby sporządzonych uzasadnień, przy czym na uwagę zasługuje brak uzasadnień sporządzanych w terminie powyżej jednego miesiąca, co świadczy o sumienności i obowiązkowości. W ocenie opiniującego zastrzeżeń nie budzi też sposób i treść sporządzanych uzasadnień, rozważania prawne poprzedzone są dokonanymi w sprawie ustaleniami faktycznymi. Ponadto na ocenę pracy kandydatki pozytywnie wpływają statystyki dotyczące liczby załatwień. Wynika z nich, że zarówno średnia liczba spraw wyznaczonych jak i spraw załatwionych jest zdecydowanie wyższa od średniej w wydziale, w którym obecnie orzeka opiniowana, jak również od średniej w apelacji krakowskiej. Analiza wybranych spraw z okresu orzekania w ramach delegacji kandydatki w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie wskazuje na wysoki poziom orzeczniczy, trafność podejmowanych decyzji i rozstrzygnięć.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie, na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej w dniu 23 listopada 2015 r. za omawianą kandydatką oddano 77 głosów, przy 11 głosach "przeciw".

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada odpowiednie wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła przede wszystkim pracując od 1986 r. na stanowiskach sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie i sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie oraz orzekając na delegacjach w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę, że kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. Posiada rozległą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co w połączeniu z pracowitością, sumiennością, zdecydowaniem i dobrą organizacją pracy uzasadnia przedstawienie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę ocenę uzyskaną przez kandydatkę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim, jak również zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 stycznia 2016 r. za kandydaturą Pani Barbary Ewy Kosub oddano 18 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).