Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 178.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.1.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 stycznia 2020 r.

UCHWAŁA Nr 184/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 stycznia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 178

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Honoraty Janik-Skowrońskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 178, zgłosiły się:

- Pani Maria Julita Hartuna - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku,

- Pani Honorata Janik-Skowrońska - adwokat, Izba Adwokacka w Gdańsku,

- Pani Monika Jobska - sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni,

- Pani Izabela Maria Piastowska - sędzia Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Marię Julitę Hartunę, Panią Monikę Jobską i Panią Izabelę Marię Piastowską, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałami nr: 194/2020, 195/2020 i 196/2020 z dnia 30 stycznia 2020 r., umorzyła postępowania wszczęte w sprawie ze zgłoszenia tych kandydatek.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2020 r. zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Honoratę Janik-Skowrońską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespól przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku Pani Honoraty Janik-Skowrońskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa.

W ocenie zespołu, kandydatka w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada ponadto ponad dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w pracy adwokata.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Honoraty Janik-Skowrońskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

2. Pani Honorata Janik-Skowrońska urodziła się 30 lipca 1980 r. w Gdyni. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Elblągu, w dniu 16 września 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 6 października 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. pracowała jako prawnik w Myszor, Zieliński Kancelarii Adwokackiej Prawa Gospodarczego Sp. p. w Gdyni. Uchwałą z dnia 11 maja 2009 r. Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Gdańsku. Od lipca 2009 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Gdyni. W 2017 r. ukończyła w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie studia podyplomowe w zakresie zarządzania biznesem medycznym, z wynikiem bardzo dobrym. Pani adwokat pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w kursach i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Honoraty Janik-Skowrońskiej sporządziły Pani Ewa Ważny - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, wizytator ds. rodzinnych i nieletnich oraz Pani Katarzyna Brzozowska sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych, które wskazały, że kandydatka obowiązki zawodowe wykonuje w sposób rzetelny i staranny. Zachowanie kandydatki na sali rozpraw nie budzi żadnych zastrzeżeń. Właściwie reprezentuje interesy stron składając wnioski dowodowe i środki odwoławcze. Wskazane w opinii okoliczności w pełni pozwalają na stwierdzenie, że Pani Honorata Janik-Skowrońska spełnia warunki do ubiegania się o powierzenie jej stanowiska sędziego.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę, popartą ponad dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w pracy adwokata, którego obowiązki wykonywała starannie i rzetelnie. Odpowiednie kwalifikacje merytoryczne Pani Honoraty Janik- Skowrońskiej znajdują również odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy. Wybrana kandydatka brała udział w różnych kursach i szkoleniach zawodowych, ponadto w 2017 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania biznesem medycznym, z wynikiem bardzo dobrym.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pani Honorata Janik-Skowrońska posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także stałe pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

3. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na posiedzeniu 2 grudnia 2019 r. podjęło uchwałę nr 153/2019, o wstrzymaniu się z opiniowaniem kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej na posiedzeniu 7 grudnia 2019 r. podjęło uchwalę nr 1, w sprawie wstrzymania się z opiniowaniem kandydatów na stanowiska sędziów sądów apelacji gdańskiej.

W związku z podjęciem powyższych uchwał przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej kryteria wskazane w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS nie miały decydującego wpływu na rozstrzygnięcie niniejszego postępowania konkursowego. Mając na uwadze powyższe, Krajowa Rada Sądownictwa, na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, dokonała wyboru kandydata na jedno wolne stanowisko sędziowskie.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Honoraty Janik- Skowrońskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte przez nią podczas pracy adwokata, a także pozytywna ocena kwalifikacji zawodowych.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 stycznia 2020 r. na Panią Honoratę Janik-Skowrońską oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).