Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 415.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.1.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 stycznia 2020 r.

UCHWAŁA Nr 175/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 stycznia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 415

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Grażyny Ratajczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Bartnik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 415, zgłosili się:

- Pani Katarzyna Bartnik - adwokat - Izba Adwokacka w Poznaniu,

- Pani Grażyna Ratajczyk - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS"). O terminach posiedzenia stosownie

do art. 36 ust. 1 ustawy o KRS zawiadomiono także Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Izbę Radców Prawnych, której przedstawiciele nie uczestniczyli w posiedzeniu zespołu.

Na posiedzeniu 17 stycznia 2020 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Koninie kandydaturę Pani Grażyny Ratajczyk.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Grażyny Ratajczyk przemawiały (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe; szeroka wiedza prawnicza, ocena kwalifikacyjna, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie.

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki, biorące udział w konkursie, spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatek, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Koninie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Grażyny Ratajczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie.

2. Pani Grażyna Ratajczyk urodziła się 14 lutego 1974 r. w Koninie. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 marca 1995 r. do 31 grudnia 2007 r. była zatrudniona w Kancelarii Radcy Prawnego HONEST E. Urban w Koninie kolejno na stanowiskach sekretarki-referenta, inspektora, specjalisty ds. prawnych i radcy prawnego. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu i zdaniu egzaminu radcowskiego z wynikiem ogólnym bardzo dobrym, uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu z 4 czerwca 2004 r. została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez tę Izbę. Od 1 stycznia 2008 r. kandydatka wykonuje zawód radcy prawnego w indywidulanej kancelarii radcy prawnego. Od 1 maja 2013 r, do 13 stycznia 2016 r. pracowała w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z siedzibą w Koninie w wymiarze !4 etatu na stanowisku specjalisty ds. organizacyjnych i procedur przetargowych. Od 2 stycznia 2016 r. jest zatrudniona w Spółdzielni Mieszkaniowej ZATORZE w Koninie w wymiarze 2/5 etatu na stanowisku specjalisty ds. windykacji, a od 1 czerwca 2019 r. także w Starostwie Powiatowym w Kole w wymiarze /2 etatu na stanowisku radcy prawnego. Kandydatka pełniła funkcję sędziego Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego przy OIRP w Poznaniu w kadencjach: 2010-2013, 20132016, a także w obecnej kadencji 2016-2020. Pani Grażyna Ratajczyk podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach, a także przez certyfikowany kurs prawa zamówień publicznych.

Ocenę kwalifikacji Pani Grażyny Ratajczyk sporządziła Pani Ewa Kozłowska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Koninie ds. cywilnych, która stwierdziła, że, mając na względzie analizę przedstawionych akt spraw sądowych oraz dokumentów przedłożonych przez kandydatkę, wszystkie pisma przygotowane przez kandydatkę sporządzone są rzetelnie i terminowo, z zachowaniem wymogów formalnych, wykazują dobrą znajomość przepisów prawa. Sporządzane pozwy i inne pisma (sprzeciwy, odpowiedzi na apelacje, pisma procesowe przedstawiające stanowisko strony oraz zawierające wnioski dowodowe) przygotowane są starannie, zawierają szczegółowe opisy stanów faktycznych i wskazanie oraz uzasadnienie podstawy prawnej, a ponadto w miarę potrzeby są właściwie udokumentowane. Kandydatka bierze czynny udział w rozprawach, stawiając się z zasady na wyznaczone terminy, sporządza terminowo pisma procesowe, terminowo wykonuje zobowiązania sądu. Opiniująca podkreśliła, że wszystkie różnego rodzaju opinie prawne sporządzone przez kandydatkę, obejmujące szerokie spektrum zagadnień, zawierają rzeczową argumentację prezentowanego stanowiska opartą na obowiązujących przepisach prawa. Biorąc poci uwagę przebieg nauki, odbytej aplikacji oraz dotychczasowy przebieg pracy w wykonywanym zawodzie radcy prawnego, wysoki poziom prezentowanych umiejętności zawodowych, sprawne, rzetelne i terminowe dokonywanie czynności, wnikliwe podejście do analizowanych zagadnień, o czym świadczą przygotowywane przez kandydatkę pisma procesowe i przedstawione opinie prawne, a także pozytywną opinię Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu opiniująca uważa, że kandydatka spełnia wymogi do ubiegania się o objęcie stanowiska sędziego.

Druga z uczestniczek postępowania posiada kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazała się kandydatką lepszą od Pani Grażyny Ratajczyk.

Pani Katarzyna Bartnik urodziła się 21 marca 1982 r. w Radziejowie. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 czerwca 2005 r. do 31 sierpnia 2005 r. odbywała staż w Kancelarii Rurczynowicz Cajsel i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Od 7 listopada 2006 r. do 23 lutego 2007 r. była zatrudniona w Urzędzie Skarbowym w Kole na stanowisku stażysty w Dziale Egzekucji, a następnie od 26 lutego 2007 r. do 30 marca 2007 r. w Urzędzie Skarbowym Poznań - Nowe Miasto na stanowisku inspektora w Dziale Podatków Pośrednich. Od 1 kwietnia 2007 r. do 6 listopada 2007 r. kandydatka pracowała w Sądzie Okręgowym w Koninie na stanowisku asystenta sędziego, a następnie od 7 listopada 2007 r. do 31 sierpnia 2014 r. w Sądzie Rejonowym w Kole także na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji adwokackiej i zdanym egzaminie adwokackim uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu z 25 kwietnia 2014 r. kandydatka została wpisana na listę adwokatów Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Od 3 listopada 2014 r. kandydatka wykonuje zawód adwokata w indywidulanej kancelarii adwokackiej. Pani Katarzyna Bartnik podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach, a także przez studia podyplomowe z zakresu podatków i skarbowości ukończone w 2007 r. z oceną bardzo dobrą.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Bartnik sporządziła Pani Aleksandra Bolczyk - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Koninie ds. cywilnych, która stwierdziła, że, mając na względzie analizę przedstawionych akt spraw sądowych, wszystkie pisma przygotowane i sporządzone są rzetelnie i terminowo, z zachowaniem wymogów formalnych, wykazują dobrą znajomość przepisów prawa. Sporządzane pozwy i wnioski przygotowane są bardzo starannie, zawierając szczegółowe opisy stanów faktycznych oraz uzasadnienie podstawy prawnej, w miarę potrzeby z przytoczeniem orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, a także poglądów piśmiennictwa prawniczego. Pani adwokat bierze czynny udział w rozprawach, stawiając się na wyznaczone terminy, sporządza terminowo pisma procesowe. W sprawach, w których została wyznaczona pełnomocnikiem z urzędu także wykonywała bardzo starannie swoje obowiązki pełnomocnika, reprezentując stronę na rozprawach i w razie potrzeby sporządzając pisma procesowe. Wszystkie różnego rodzaju pisma sporządzane przez opiniowaną zawierają rzeczową argumentację prezentowanego stanowiska opartą na obowiązujących przepisach prawa i poglądach doktryny. Biorąc pod uwagę przebieg nauki, aplikacji, pracy kandydatki na stanowisku asystenta sędziego i dotychczasowy przebieg pracy w wykonywanym zawodzie adwokata, poziom prezentowanych umiejętności zawodowych, sprawne, rzetelne i terminowe dokonywanie czynności, wnikliwe podejście do analizowanych zagadnień, o czym świadczą m. in. przygotowywane przez opiniowaną środki odwoławcze, zaangażowanie w pracy, a także bardzo pozytywne opinie o pracy w okresie zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego, zdaniem opiniującej kandydatka jest osobą, która jest dobrze przygotowana do pełnienia obowiązków sędziego.

Ocenę kwalifikacyjną w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Anna Klimas - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Koninie ds. karnych. Zdaniem opiniującej, analiza przedstawionych akt spraw sądowych, wskazuje, że kandydatka sprawy, w których występuje, prowadzi starannie, z dbałością o interesy mocodawców. W większości spraw osobiście uczestniczy w rozprawach, na których wykazuje aktywność, zgłasza wnioski dowodowe. Sporządzane przez kandydatkę pisma procesowe od strony formalnej nie budzą żadnych zastrzeżeń. Treść pism procesowych sporządzanych przez opiniowaną wykazuje też dobrą znajomość przepisów prawa, a także orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny. Analiza akt sprawy daje podstawy do stwierdzenia, że nie były to sprawy skomplikowane faktycznie i prawnie. Wyroki sądu odwoławczego, które wydano na skutek apelacji opiniowanej, często nie zawierały uzasadnienia więc trudno odnieść się oceniającej do motywów jakimi kierował się sąd odwoławczy. Opiniująca zwróciła jednak uwagę, że kandydatka zwykle podnosi te same zarzuty w apelacjach, tj. zarzuty błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, mimo że odwołuje się do zarzutu naruszenia przepisów art. 4 k.p.k., art. 5 k.p.k., art. 7 k.p.k., art. 92 k.p.k., 410 k.p.k. oraz art. 424 k.p.k. Podnosi także zarzut naruszenia prawa materialnego kwestionując ustalenia faktyczne, co jest nieprawidłowe. Kandydatka sporządza jednak apelacje i zażalenia w sposób spójny, merytorycznie i bez zbędnego przywoływania w szerokim zakresie orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych, którego faktycznie nie da się odnieść do danego, konkretnie ustalonego w danej sprawie stanu faktycznego. Biorąc pod uwagę przebieg nauki, aplikacji, pracy kandydatki na stanowisku asystenta sędziego i dotychczasowy przebieg pracy w wykonywanym zawodzie adwokata, mimo wskazanych zastrzeżeń, pozwalają na pozytywne zaopiniowanie kandydatury Pani Katarzyny Bartnik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim. Do zgłoszenia załączono także pozytywne opinie z poprzednich miejsc pracy.

W Kancelarii Adwokackiej kandydatki przeprowadzona była 30 maja 2016 r. wizytacja, podczas której nie odnotowano zastrzeżeń, ani nie wydano zaleceń powizytacyjnych.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie oraz miała na względzie stanowisko wyrażone przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Koninie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie 28 listopada 2019 r. obie kandydatki uzyskały 5 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Koninie 28 listopada 2019 r. podjęto uchwałę o wstrzymaniu się z opiniowaniem kandydatów na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Koninie do czasu wydania przez Sąd Najwyższy orzeczenia w sprawach III PO 7/18, III PO 8/18, III PO 9/18.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Koninie nie stanowi przeszkody do rozstrzygnięcia niniejszego postępowania nominacyjnego.

4. Jak wynika z powyższego, obie kandydatki zdobyły taką samą liczbę głosów podczas posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie oraz oceny dobre na dyplomie ukończenia studiów wyższych.

Pani Grażyna Ratajczyk posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w zawodzie radcy prawnego. Wykonywanie obowiązków radcy prawnego kandydatka łączy od 2010 r. z pełnieniem funkcji sędziego Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego przy OIRP w Poznaniu. Kwalifikacje Pani Grażyny Ratajczyk zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w ocenie sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego. Wynika z niej, że kandydatka wykazuje się odpowiednim poziomem wiedzy, wnikliwym podejściem do analizowanych zagadnień, a także terminowością, rzetelnością i sprawnością w wykonywaniu swoich obowiązków.

Pani Katarzyna Bartnik posiada siedmioletnie doświadczenie zawodowe asystenta sędziego oraz pięcioletnie w wykonywaniu zawodu adwokata. Kwalifikacje kandydatki w zakresie spraw cywilnych zostały pozytywnie ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie, jednak w ocenie w zakresie spraw karnych sędzia wizytator wskazała, że kandydatka zwykle podnosi te same zarzuty w apelacjach, a przy tym popełnia błędy, bowiem podnosi zarzut błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, mimo że odwołuje się do zarzutu naruszenia przepisów art. 4 k.p.k., art. 5 k.p.k., art. 7 k.p.k., art. 92 k.p.k., art. 410 k.p.k. oraz art. 424 k.p.k.

Wskazane przez sędziego wizytatora w ocenie kwalifikacyjnej Pani Katarzyny Bartnik błędy w formułowaniu zarzutów apelacji w sprawach karnych, w ocenie Rady świadczą o konieczności uzupełnienia wiedzy przez kandydatkę w materii prawa procesowego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Grażyny Ratajczyk na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: bogate i piętnastoletnie doświadczenie zawodowe; szeroka wiedza prawnicza, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie, a także ocena kwalifikacyjna, w której wysoko oceniono poziom wiedzy i doświadczenia zawodowego kandydatki.

Pani Katarzyna Bartnik nie posiada - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pani Grażyna Ratajczyk i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o jej powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 28 stycznia 2020 r. na kandydaturę:

- Pani Katarzyny Bartnik oddano 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 9 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Grażyny Ratajczyk oddano 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 6 glosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki glosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).