Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 479.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.1.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 stycznia 2020 r.

UCHWAŁA Nr 22/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 stycznia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 479

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agaty Iwanickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Sarnowskiej, Pani Sylwii Urszuli Stolarskiej i Pana Marka Umińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 479, zgłosili się: - Pani Agata Iwanicka - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, - Pani Joanna Sarnowska - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku,

- Pani Sylwia Urszula Stolarska - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie,

- Pan Marek Umiński - referendarz w Sądzie Rejonowym w Wejherowie,

- Pani Aleksandra Zaręba-Cyman - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Aleksandrę Zarębę-Cyman Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1090/2019 z dnia 12 grudnia 2019 r., umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 stycznia 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód radcy prawnego.

Członkowie zespołu szczegółowo omówili kandydatów oraz przeprowadzili naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego objęte tym konkursem. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Agatę Iwanicką oddali 3 głosy "za", nie oddali głosów "przeciw", ani głosów "wstrzymujących się", Panią Joannę Sarnowską nie oddali głosów "za", ani głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Sylwię Urszulę Stolarską nie oddali głosów "za", ani głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Marka Umińskiego oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Agaty Iwanickiej na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W ocenie zespołu za rekomendowaniem kandydatury Pani Agaty Iwanickiej przemawiały, ocenione łącznie: wieloletni staż zawodowy, szerokie i różnorodne doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego zarówno w pionie karnym, jak i cywilnym oraz wyróżniająca ocena kwalifikacyjna. Ponadto kandydatka uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku (11 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw").

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agaty Iwanickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie.

2. Pani Agata Iwanicka urodziła się 29 marca 1981 r. w Łodzi. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 kwietnia do 30 września 2006 r. była zatrudniona w Kancelarii Radcy Prawnego na stanowisku asystenta radcy prawnego. Od 8 stycznia do 7 kwietnia 2007 r. wykonywała obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku, w II Wydziale Karnym. Od 11 kwietnia 2007 r. pracuje w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, w I Wydziale Cywilnym, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 czerwca 2016 r. - starszego asystenta sędziego. Aplikację sądową odbyła w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku i 17 września 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym plus. Kandydatka pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Agaty Iwanickiej sporządziła Pani Bożena Bojko-Szczegiecka - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, wizytator ds. wieczystoksięgowych. Na podstawie przedłożonych projektów uzasadnień wyroków i postanowień stwierdziła, że kandydatka dysponuje rozległą wiedzą z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, dokonuje prawidłowej wykładni prawa cywilnego, sporządzane przez nią projekty w pełni spełniają wymogi art. 328 § 2 k.p.c. Szerokie przytaczanie w projektach uzasadnień orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny wskazuje jednoznacznie na bardzo dobrą znajomość tego orzecznictwa, jak również na umiejętność jego stosowania w praktyce. Pani Agata Iwanicka jest asystentem sędziego wyróżniającym się poziomem merytorycznym sporządzanych projektów uzasadnień, a fakt pełnienia obowiązków w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gdańsku sprawia, że sporządzane przez nią projekty dotyczą zwykle spraw o skomplikowanym charakterze, zawiłych prawnie, co pozwala kandydatce na pełne zaprezentowanie posiadanych umiejętności. Pani Agata Iwanicka jest osobą bardzo zdolną, posiadającą szeroką, ugruntowaną wiedzę, zarówno w zakresie prawa materialnego, jak i procesowego oraz znajomość doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego, zaś posiadaną wiedzę z pełnym powodzeniem wykorzystuje, wzorowo wykonując swe obowiązki służbowe. Kandydatka wykazała się umiejętnością szybkiego podejmowania trafnych decyzji, dostrzegania problemów faktycznych i prawnych w rozpoznawanych sprawach oraz dużą samodzielnością. Opiniowana nadal podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Sąd Okręgowy w Gdańsku. Jak wynika z załączonych do zgłoszenia opinii, kandydatka jest osobą odpowiedzialną, opanowaną, o wysokiej kulturze osobistej, jest uprzejma i komunikatywna zarówno w stosunku do sędziów, jak i pozostałych pracowników sekretariatu. W ocenie współpracujących z nią sędziów kandydatka posiada predyspozycje, zarówno pod względem wiedzy prawnej, jak i cech osobistych, do godnego wykonywania zawodu sędziego. Uwzględniając powyższe uznać należy, że Pani Agata Iwanicka będzie właściwie wypełniała obowiązki sędziego sądu rejonowego, jej pracę i dotychczasową postawę należy ocenić bardzo dobrze. Podkreślić należy, iż w charakterze asystenta sędziego pracuje już ponad 12 lat, co w pełni pozwoliło jej na zdobycie odpowiedniego doświadczenia. W ocenie sędziego wizytatora jest to kandydatka wyróżniająca się, tym samym w pełni zasługuje na nominację na stanowisko sędziego sadu rejonowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę teoretyczną i praktyczną, popartą wieloletnim doświadczeniem zawodowym w pracy na stanowisku asystenta sędziego, a wcześniej asystenta radcy prawnego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Agaty Iwanickiej znajdują odzwierciedlenie w wyróżniającej ocenie kwalifikacji. Wskazano w niej, że kandydatka jest osobą bardzo zdolną, posiadającą szeroką, ugruntowaną wiedzę, zarówno w zakresie prawa materialnego, jak i procesowego oraz znajomość doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego, zaś posiadaną wiedzę z pełnym powodzeniem wykorzystuje, wzorowo wykonując swe obowiązki służbowe. Kandydatka wykazała się umiejętnością szybkiego podejmowania trafnych decyzji, dostrzegania problemów faktycznych i prawnych w rozpoznawanych sprawach oraz dużą samodzielnością.

Pani Joanna Sarnowska, Pani Sylwia Urszula Stolarska i Pan Marek Umiński posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego i doświadczenie zawodowe. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Jednak w świetle wszystkich kryteriów wyboru kwalifikacje tych kandydatów w niniejszej procedurze nominacyjnej nie okazały się tak dobre, jak Pani Agaty Iwanickiej.

Pani Joanna Sarnowska urodziła się 13 lipca 1982 r. w Wejherowie. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 grudnia 2000 r. do 28 lutego 2002 r. była pracownikiem obsługi w Kuratorium Oświaty w Gdańsku, a od 3 czerwca 2002 r. do 14 marca 2004 r. była zatrudniona jako sprzedawca. Od 15 marca 2004 r. do 15 czerwca 2006 r. pracowała w Urzędzie Gminy Wejherowo jako samodzielny referent ds. świadczeń rodzinnych, a następnie podinspektor ds. świadczeń rodzinnych. Od 16 czerwca 2006 r. do 31 grudnia 2014 r. była zatrudniona w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie jako starszy referent, potem podinspektor do spraw świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej, a od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. - jako radca prawny. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w dniu 17 czerwca 2011 r. zdała egzamin zawodowy z wynikiem pozytywnym. Uchwałą z dnia 23 sierpnia 2011 r. Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku została wpisana na listę radców prawnych i od 22 września 2011 r. prowadzi własną działalność gospodarczą w Kancelarii Radcy Prawnego Joanna Sarnowska. Od 15 stycznia 2015 r. pracuje w Urzędzie Gminy Wejherowo na stanowisku radcy prawnego.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Sarnowskiej sporządziła Pani Bożena Bojko-Szczegiecka - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, wizytator ds. wieczystoksięgowych, która stwierdziła, że kandydatka wykonuje obowiązki zawodowe w sposób rzetelny i staranny, a jej zachowanie na sali rozpraw nie budzi żadnych zastrzeżeń. Właściwie reprezentuje interesy stron, składając pisma procesowe, wnioski dowodowe lub środki odwoławcze. Na podkreślenie zasługuje w ocenie opiniującej duża ilość ugód, zawartych w sprawach przedstawionych przez kandydatkę. Wskazała jednak, że badane sprawy nie były skomplikowane. Kandydatka nie przedłożyła żadnych zaświadczeń dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jak również opinii popierających jej kandydaturę. Podkreślono również jej krótkie doświadczenie zawodowe (egzamin radcowski zdany w 2011 r.). W związku z powyższym sędzia wizytator oceniła, że Pani Joanna Sarnowska spełnia warunki do ubiegania się na stanowisko sędziego sądu rejonowego i jest dobrym kandydatem na to stanowisko.

Pani Sylwia Urszula Stolarska urodziła się 8 lipca 1978 r. w Warszawie. Od 1 czerwca 1999 r. do 31 marca 2000 r. była wolontariuszem w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 1 października 1998 r. do 31 sierpnia 2004 r. współpracowała jako prawnik z ANWIT Kancelaria radcy prawnego. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. W 2002 r. ukończyła z wyróżnieniem kurs prawa angielskiego i prawa europejskiego w Centrum Prawa Angielskiego i Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, współorganizowany przez The Centre for European Legal Studies, The Law Faculty, Cambridge University. Od 19 stycznia 2004 r. do 15 maja 2004 r. była referentem prawnym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w Departamencie Prawnym. Od 1 września 2004 r. do 28 lutego 2009 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Najwyższym w Izbie Cywilnej. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, w dniu 17 września 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z dnia 27 października 2008 r. została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Od 1 marca 2009 r. pracuje w Banku Pocztowym S. A. Centrala, Biuro w Warszawie, w tym w okresie od 1 marca 2009 r. do 28 lutego 2013 r. jako radca prawny; od 1 marca 2013 r. do 28 lutego 2014 r. - radca prawny p.o. dyrektora Biura Obsługi Prawnej; od 1 marca 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. - radca prawny z funkcją koordynatora, od 1 stycznia 2016 r. - radca prawny. Kandydatka pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Sylwii Urszuli Stolarskiej sporządziły Pani Magdalena Chrzanowska - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, wizytator ds. cywilnych i Pani Katarzyna Brzozowska - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych, które wskazały, że kandydatka ma duże doświadczenie zawodowe, a od niemal 11 lat wykonuje zawód radcy prawnego. Pani mecenas Sylwia Urszula Stolarska posiada szeroką i ugruntowaną wiedzę z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy, prawa handlowego, prawa bankowego. Wykazuje także znajomość regulacji z innych dziedzin prawa (np. prawa zamówień publicznych, czy prawa autorskiego), co pozwala jej na sporządzanie wnikliwych opinii prawnych, uwzględniających różne aspekty prawne. Kandydatka zna poglądy wyrażane w judykaturze i piśmiennictwie, niejednokrotnie przywołując je dla poparcia prezentowanej argumentacji. Obowiązki zawodowe kandydatka wykonuje w sposób rzetelny i sumienny. Sporządzane pisma procesowe zawierają wszystkie wymagane przepisami elementy, nie są dotknięte brakami formalnymi. Do pism dołączane są załączniki; składane dokumenty są prawidłowo poświadczane za zgodność z oryginałem. Wnioski dowodowe są prawidłowo formułowane, ze wskazaniem źródła dowodowego oraz okoliczności, którą dowód ma wykazać. Argumentacja prawna zawarta w pismach procesowych jest adekwatna do przedmiotu postępowania. Wywód prawny jest logiczny i jasny. Środki odwoławcze zawierają zarzuty i wnioski, a także argumentację adekwatną do stawianych zarzutów. Umowy, regulaminy, instrukcje oraz opinie prawne mają przejrzystą konstrukcję; sporządzone są właściwym językiem prawniczym. Zwróciły uwagę, że przedstawione do oceny akta spraw, a także opinie prawne nie ukazują pracy kandydatki w ostatnich dwóch latach, albowiem pochodzą z wcześniejszego okresu, co uniemożliwia ocenę bieżącej pracy Pani mecenas. Kandydatka stale podnosi kwalifikacje poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach, co świadczy o zaangażowaniu w pogłębianie wiedzy. Powyższe daje podstawy do dobrej oceny kwalifikacji Pani Sylwii Urszuli Stolarskiej i stwierdzenia, że jest ona dobrze przygotowana do wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Kandydatka zgłosiła uwagi do oceny kwalifikacji. Podniosła m.in. odnośnie części oceny zatytułowanej "Wnioski końcowe" i zawartego w niej stwierdzenia o braku przedstawienia do oceny akt spraw i opinii prawnych ukazujących jej pracę w ostatnich dwóch latach, że nie było to możliwe z uwagi na fakt, że na początku 2018 r. stosując się do zaleceń lekarskich przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie w związku z urodzeniem dziecka korzystała z przysługujących jej urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego. Natomiast w 2019 r. - do czasu zgłoszenia swojej kandydatury w postępowaniu - kontynuowała urlop rodzicielski, a następnie przebywała na zaległym urlopie wypoczynkowym.

Pan Marek Umiński urodził się 25 kwietnia 1986 r. w Olsztynie. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mazursko- Warmińskiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. odbywał aplikację ogólną, a od 30 stycznia 2012 r. do 14 kwietnia 2016 r. - aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Egzamin sędziowski złożył w dniach 1-2 lipca 2014 r. i 13 sierpnia 2014 r. z wynikiem ogólnym celującym. Z dniem 15 października 2014 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wejherowie i skierowany do orzekania w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 lipca 2015 r. został przeniesiony do IV Wydziału Ksiąg Wieczystych, gdzie orzeka do chwili obecnej. Od 19 września 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych. Kandydat pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Pan Marek Umiński jest autorem publikacji "Skarga na orzeczenie referendarza sądowego w postępowaniu wieczystoksięgowym" opublikowanej w "Rejencie" nr 4(324) kwiecień 2018 r.

Ocenę kwalifikacji Pana Marka Umińskiego sporządziła Pani Bożena Bojko-Szczegiecka - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, wizytator ds. wieczystoksięgowych. Na podstawie zbadanych spraw wieczystoksięgowych prowadzonych przez kandydata oraz przedłożonych opinii stwierdziła, że jest on bardzo dobrze przygotowany merytorycznie do orzekania. Orzeczenia w sprawach są prawidłowe, uzasadnienia orzeczeń wskazują na dużą wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego. Kandydat nieustannie pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach. Jest osobą koleżeńską, a w kontaktach z przełożonymi, pracownikami administracyjnymi i kolegami z pracy wykazuje się dużą kulturą osobistą. We wszystkich zbadanych sprawach wieczystoksięgowych, w których opiniowany wydawał orzeczenia, podejmował trafne decyzje, adekwatne do stanu sprawy i zgodne z wymogami prawa materialnego i procesowego cywilnego. Wykazał się bardzo dobrą znajomością prawa cywilnego, procedury cywilnej, prawa rzeczowego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece, jak również znajomością przepisów z zakresu prawa administracyjnego, bankowego i geodezyjnego. Dokonane wpisy nie budzą żadnych zastrzeżeń. Przedstawione ustalenia pozwalają na stwierdzenie, że Pan Marek Umiński jest wyróżniającym się kandydatem, zdobył odpowiednie doświadczenie pracując jako referendarz sądowy i będzie właściwie wypełniał obowiązki sędziego sądu rejonowego, a tym samym zasługuje na nominację na to stanowisko.

Pomimo swoich kwalifikacji zawodowych Pani Joanna Sarnowska, Pani Sylwia Urszula Stolarska i Pan Marek Umiński - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskali tak dużego poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa, jak Pani Agata Iwanicka.

Uczestnicy postępowania posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz otrzymali oceny kwalifikacji wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego, jednakże niniejsza procedura konkursowa obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie. Rada miała jednak na uwadze, że wskazani kandydaci nie mają tak długiego stażu pracy i doświadczenia zawodowego, jak kandydatka przedstawiona do powołania. Powyższe pozwala uznać, że Pani Agata Iwanicka jest najlepszą kandydatką, o czym świadczą jej wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, jak również najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, co zdaniem Rady daje rękojmię należytego wykonywania przez nią obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, które na posiedzeniu 26 września 2019 r. zaopiniowało kandydatury oddając na: Panią Agatę Iwanicką 11 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 2 głosy "nieważne", Panią Joannę Sarnowską 1 głos "za", 11 głosów "przeciw" i 2 głosy "nieważne", Panią Sylwię Urszulę Stolarską 0 głosów "za", 12 głosów "przeciw" i 2 głosy "nieważne", Pana Marka Umińskiego 5 głosów "za", 7 głosów "przeciw" i 2 głosy "nieważne".

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 25 listopada 2019 r. podjęło uchwałę w przedmiocie wstrzymania się z opiniowaniem kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów sądów rejonowych okręgu gdańskiego. Stosownie do art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, brak oceny kandydatur przez Zgromadzenie nie wstrzymuje rozstrzygnięcia niniejszej sprawy.

Kandydatka Pani Agata Iwanicka rekomendowana przez Radę na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie uzyskała najwyższe, spośród wszystkich kandydatów, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agaty Iwanickiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego w różnych wydziałach, wyróżniająca ocena kwalifikacji, a także zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku. Krajowa Rada Sądownictwa w niniejszym postępowaniu konkursowym zatem uznała za najlepszą kandydaturę Pani Agaty Iwanickiej. Doświadczenie zawodowe zdobyte przez nią w pracy asystenta sędziego w sądzie rejonowym oraz w sądzie okręgowym, przy bardzo dobrej ocenie jej dotychczasowej pracy, stanowiły okoliczność przesądzającą o jej wyborze.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 stycznia 2020 r. na:

- Panią Agatę Iwanicką oddano 12 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Joannę Sarnowską nie oddano głosów "za", ani głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Sylwię Urszulę Stolarską oddano 2 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Umińskiego oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).