Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 134.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 września 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1265/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 134

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak-Przybyłowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia -Fabrycznej we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anety Cagary oraz Pani Marty Kląskały do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 134, zgłosiły się:

- Pani Aneta Cagara - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu,

- Pani dr Agnieszka Magdalena Grzejdziak-Przybyłowicz - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu,

- Pani Marta Kląskała - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu oraz

- Pani Anna Orlewska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pani Anny Orlewskiej (uchwała nr 792/2021 z dnia 13 lipca 2021 r.) z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 20 września 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Anetę Cagarę nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Agnieszkę Magdalenę Grzejdziak-Przybyłowicz oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", a na Panią Martę Kląskałę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia- Fabrycznej we Wrocławiu Pani Marty Kląskały oraz Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak- Przybyłowicz. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kolejność rekomendacji kandydatek odpowiada liczbie uzyskanych głosów "za" w trakcie głosowań przeprowadzonych przez zespół. W pierwszej kolejności zespół rekomenduje kandydaturę Pani Marty Kląskały, która uzyskała jednogłośne poparcie członków zespołu - 3 głosy "za". W drugiej kolejności zespół rekomenduje kandydaturę Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak-Przybyłowicz, która uzyskała 2 głosy "za". Rekomendowana przez zespół kandydatka Pani Marta Kląskała legitymuje się złożonym egzaminem sędziowskim oraz posiada doświadczenie orzecznicze na stanowisku referendarza sądowego. Jej kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego zostały ocenione wysoko w sporządzonej na użytek postępowania nominacyjnego ocenie kwalifikacji. Pani Agnieszka Magdalena Grzejdziak-Przybyłowicz - z uwagi na długoletnie doświadczenie zawodowe oraz doświadczenie życiowe, dłuższe niż pozostałych uczestniczek - w wyższym stopniu spełnia to kryterium. Uzyskała ponadto stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa.

Pani Aneta Cagara, kandydatka nierekomendowana przez zespół, nie wypełnia w tak wysokim stopniu, jak Pani Marta Kląskała oraz Pani Agnieszka Magdalena Grzejdziak -Przybyłowicz, kryteriów, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Ponadto, zdaniem sędzi wizytator, uchybienia w zakresie sprawności i terminowości czynności w referacie kandydatki oraz konieczność podejmowania czynności nadzorczych wobec niej wywołują wątpliwości co do dostatecznej rękojmi w sprawowaniu urzędu sędziego. Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu uznało, że jedynie w stopniu dostatecznym spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziowski w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu w dniu 24 czerwca 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury: Pani Anety Cagary, oddając 5 głosów "za" (przy czym 1 ocena "5", 2 oceny "4", 2 oceny "3" - co daje średnią ocen 3,13), 3 głosy "przeciw", nie oddając głosów "wstrzymujących się", przy 1 głosie "nieważnym", jedna osoba nie głosowała; Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak-Przybyłowicz, oddając 9 głosów "za" (przy czym 9 ocen "5" - co daje średnią ocen 5,00), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", przy 1 głosie "nieważnymi" oraz Pani Marty Kląskały, oddając 9 głosów "za" (przy czym 5 ocen "5", 4 oceny "4" - co daje średnią ocen 4,56), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", jedna osoba nie głosowała. Wprawdzie wszystkie kandydatki uzyskały poparcie tego gremium, jednak znacznie wyższe poparcie uzyskały Pani Agnieszka Magdalena Grzejdziak-Przybyłowicz oraz Pani Marta Kląskała niż Pani Aneta Cagara, co dodatkowo przemawia za rekomendowaniem ich kandydatur.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak-Przybyłowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Agnieszka Magdalena Grzejdziak-Przybyłowicz urodziła się w 1972 r. w Poznaniu. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W dniu 2 czerwca 2003 r., uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa - na podstawie rozprawy doktorskiej pod tytułem: "Konstytucyjna ochrona praw dziecka w Polsce". W 2005 r. była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej "Malicki, Rossa i Wspólnicy" we Wrocławiu. Od 1 stycznia 2006 r. pracuje w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu, początkowo jako asystent sędziego a obecnie starszy asystent sędziego, z wyłączeniem okresu od 1 września 2018 r. do 14 lipca 2019 r., kiedy wykonywała obowiązki w V Wydziale Penitencjarnym. W latach 2005-2007 prowadziła wykłady z zakresu prawa konstytucyjnego oraz praw człowieka i systemów ich ochrony oraz prawa ochrony środowiska w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania Copemicus we Wrocławiu. W latach 2005-2006 prowadziła wykłady z zakresu administracji rządowej w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych "Asesor" we Wrocławiu. Jest autorką artykułów, recenzji i innych publikacji z zakresu praw człowieka, w szczególności praw dziecka, współautorką "Słownika wiedzy o Sejmie". Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak-Przybyłowicz sporządził Pan Jerzy Menzel - sędzia wizytator ds. obrotu prawnego z zagranicą oraz ds. karnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który stwierdził, że treść opinii służbowych, wydanych przez patronów, odnosząca się do okresu pracy kandydatki jako asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, bardzo pozytywnie ocenia sposób wykonywania powierzonych jej zadań. W oparciu o powyższe oraz po analizie przedstawionych do oceny projektów wyroków, postanowień i ich uzasadnień, wskazał, że kandydatka obowiązki zawodowe wykonuje bardzo dobrze. Prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy merytorycznej z zakresu prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego. Opracowane przez nią projekty orzeczeń spełniają wszelkie wymogi formalne i merytoryczne. Sędzia wizytator podkreślił, że analizowane projekty orzeczeń z reguły dotyczyły spraw bardzo skomplikowanych, wielotomowych, o złożonych stanach faktycznych i zawiłościach prawnych, szereg uzasadnień liczyło kilkadziesiąt stron, a pomimo tego korekty sędziów patronów były nieznaczne i nie umniejszały wartości przygotowanych projektów. Swoje obowiązki opiniowana wykonywała ze szczególnym zaangażowaniem i terminowo. Jest pracownikiem zdyscyplinowaniem, dobrze zorganizowanym, a jej warsztat pracy jest bogaty. Wykazuje się pełną dyspozycyjnością w zakresie powierzonych jej zadań. Często była nagradzana finansowo i otrzymywała ustne pochwały od Przewodniczących Wydziału. Posiada wysokie umiejętności dostrzegania istotnych problemów faktycznych i prawnych oraz zdolność ich rozwiązywania na płaszczyźnie procesowej. Osiągnęła wysoki poziom wiedzy prawniczej, który systematycznie podnosi, czego najlepszym przykładem jest uzyskanie stopnia naukowego doktora prawa. Wobec kandydatki nie były kierowane żadne skargi, a jej wysoki poziom kultury osobistej stanowił kanwę do ukształtowania wzorowych relacji służbowych z sędziami i pracownikami administracyjnymi. Dotychczasowy ponad 14-letni przebieg pracy Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak -Przybyłowicz, osiągnięte wyniki i umiejętności zawodowe oraz cechy osobiste w pełni predestynują do powołania jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Aneta Cagara oraz Pani Marta Kląskała posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Aneta Cagara urodziła się w 1979 r. w Lubinie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej, a następnie etatowej aplikacji sądowej, we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od 1 listopada 2006 r. do 31 marca 2007 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, w którym do 31 października 2008 r. czynności służbowe wykonywała w I Wydziale Cywilnym, a następnie - od 1 listopada 2008 r. do 30 kwietnia 2012 r. - w VI Wydziale Gospodarczym, zaś od 1 maja 2012 r. wykonuje czynności służbowe w XIV Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 maja 2017 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Anety Cagary sporządziła Pani Katarzyna Wręczycka - sędzia wizytator ds. egzekucyjnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, która stwierdziła, że referat opiniowanej jest dość różnorodny. Wpływa do niego ponad połowa wpływu spraw w kategorii "Nc", a ponadto wnioski o nadanie klauzuli wykonalności, w tym klauzuli na akty notarialne, sprawy z wnioskami o zwolnienie od kosztów procesu. Kandydatka rozpoznaje również wnioski o zwolnienie od kosztów sądowych i o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, zarówno w swoich sprawach, jak i w sprawach sędziów, a ponadto orzeka o wynagrodzeniu biegłych i tłumaczy oraz należnościach świadków. Od 8 września 2016 r. uległy rozszerzeniu kompetencje referendarza sądowego w zakresie nadawania klauzul wykonalności tytułom egzekucyjnym wskazanym w art. 777 § 1 k.p.c. oraz sprawach egzekucyjnych, dlatego od tej daty kandydatka zaczęła orzekać w zakresie nadawania klauzul wykonalności przeciwko małżonkom dłużników z ograniczeniem do majątku wspólnego, czy też z ograniczeniem do przedsiębiorstwa, z tytułu przejścia uprawnienia lub obowiązku po powstaniu tytułu egzekucyjnego, a ponadto ze skargi na czynności komornika oraz o nadzór nad egzekucją z nieruchomości. Przedstawione dane liczbowe, obrazujące wyniki ilościowe pracy, ocenić należy jako dobre, mając na uwadze, że nie są one niższe niż średnia załatwień referendarzy zarówno w wydziale, jak i pionie, a plasują się w obrębie tej średniej. Zgromadzone dane ilościowe wskazują na zwiększenie stanu liczby spraw w referacie z 568 spraw w 2017 r. do 711 spraw w 2018 r. Zwiększenie nakładu pracy w celu opanowania stanu referatu nastąpiło w 2019 r., co potwierdzają dane w zakresie średniej miesięcznej spraw załatwionych, w efekcie zaś doprowadziło do zmniejszenia zaległości w tym okresie do 316 spraw. Jednakże w 2020 r., pomimo istotnego spadku wpływu w kategoriach "Nc" i "Co", nie doszło do pokrycia wpływu przy wskaźniku 98% i pozostałości 335 spraw, a tym samym nie dokonano dalszej redukcji pozostałości. Jednocześnie w 2020 r. nastąpiło znaczne pogorszenie wskaźnika szybkości postępowania w kategorii spraw "Co". Ponadto w 2019 r. i zwłaszcza 2020 r. doszło do wzrostu liczby spraw trwających ponad 6 miesięcy z 34 do 57 oraz ponad 12 miesięcy z 25 do 65. Te zjawiska częściowo tylko mogą wynikać z wieloetapowego charakteru spraw o nadzór nad egzekucją z nieruchomości, lecz są także konsekwencją zilustrowanego w ramach przeglądu spraw braku sprawności i terminowości podejmowanych czynności przez kandydatkę. Stabilność orzecznictwa w referacie jest dobra, a zaskarżalność wydanych przez nią orzeczeń jest dość niska, co przejawia się w niskim współczynniku skarg składanych przez strony na jej orzeczenia w stosunku do ogólnej liczy wydanych orzeczeń i zarządzeń. Liczba skarg uwzględnionych pozostaje na poziomie 29%. Jednakże w zbadanych sprawach, w których na skutek skargi sąd wydał orzeczenie reformatoryjne bądź kasatoryjne, stwierdzone uchybienia były dość poważne i dotyczyły całkowicie błędnej oceny przedstawionego przez stronę materiału dowodowego, czy też spełnienia wymogów formalnych, bądź też niedostatecznej staranności w wyliczeniu poniesionych przez strony kosztów i w ustaleniu, jakie przepisy prawa są właściwe w orzekaniu o tej materii, jak też braku analizy karty pracy biegłego w przyznaniu wynagrodzenia. Poważnym mankamentem w pracy opiniowanej jest terminowość i sprawność podejmowania czynności w prowadzonych przez nią sprawach, jak też brak umiejętności zaplanowania pracy w referacie z uwzględnieniem zasad kolejności rozpoznawania spraw unormowanych w § 79 Regulaminu urzędowania sądów powszechnych. Omówienie zbadanych akt spraw, jak też przypadków stwierdzenia w referacie kandydatki przypadków przewlekłości postępowania wykazuje liczne przypadki występowania wielomiesięcznych okresów nieuzasadnionej bezczynności, a także wielokrotnego kierowania pism monitujących stron oraz organów egzekucyjnych, które były ignorowane. Wywołało to konieczność stosowania zarządzeń nadzorczych przez Przewodniczącego Wydziału, Prezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu oraz Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Okoliczność, że stwierdzone przypadki dotyczyły spraw należących do kategorii spraw pilnych, w szczególności ze skargi na czynność komornika i o nadanie klauzuli wykonalności, wskazuje na niedostateczne segregowanie przydzielonych spraw oraz brak organizacji pracy w referacie z zachowaniem priorytetów związanych z kategoriami spraw pilnych i wyznaczonymi terminami ustawowymi na ich rozpoznanie. Ponadto stwierdzono liczne uchybienia w sposobie prowadzenia spraw o nadzór nad egzekucją z nieruchomości, polegające na niepodejmowaniu z urzędu czynności, wynikających z kolejnych etapów kodeksowych, jak i bezczynności sięgające nawet wielu miesięcy czy lat w rozpoznawaniu wniosków komornika i uczestników postępowania. Przegląd akt pozwala na stwierdzenie, że kandydatka opanowała w odpowiednim stopniu technikę pracy referendarza, a ponadto posiada dostateczną wiedzę z zakresu prawa cywilnego, jak też znajomość orzecznictwa. Wykazuje umiejętność podejmowania decyzji oraz formułowania sentencji wydawanych orzeczeń w sposób językowo poprawny oraz precyzyjny. Natomiast uzasadnienia wydanych orzeczeń nie w pełni odpowiadają wymogom, wynikającym z przepisów prawa, bowiem obok przytoczenia właściwych przepisów prawa procesowego i materialnego wraz z ich teoretyczną wykładnią, nie zawierają one szczegółowego odniesienia do okoliczności faktycznych, pozwalającego wykazać zastosowanie ustalonych norm prawnych do stanu sprawy. Pani starszy referendarz sądowy Aneta Cagara legitymuje się 14-letnim stażem pracy na stanowisku referendarza, w czasie którego podnosiła swoje kwalifikacje, uzyskała szeroki zasób wiedzy i doświadczenia zawodowego, a jej kultura osobista nie budzi zastrzeżeń przełożonych i współpracowników. Natomiast przedstawione uchybienia w zakresie sprawności i terminowości czynności w referacie kandydatki oraz konieczność podejmowania czynności nadzorczych wobec niej wywołują - zdaniem sędzi wizytator - wątpliwości co do dostatecznej rękojmi w sprawowaniu urzędu sędziego.

Pani Marta Kląskała urodziła się w 1977 r. we Wrocławiu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia na kierunku administracja na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra, a w 2003 r. - uzupełniające studia prawnicze na tym Uniwersytecie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 16 sierpnia 2001 r. do 31 lipca 2002 r. pracowała w "Banku Polskiej Spółdzielczości" we Wrocławiu jako referent. Od 1 sierpnia do 20 grudnia 2002 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu, w którym pełniła obowiązki sekretarza sądowego. Od 1 lutego 2003 r. do 14 marca 2005 r. pracowała w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu na stanowisku specjalisty. Od 15 marca 2005 r. do 31 października 2007 r. była zatrudniona w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu na stanowisku specjalisty. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 5 listopada 2007 r. do 31 maja 2009 r. wykonywała obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Z dniem 1 czerwca 2009 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, w którym czynności służbowe wykonuje w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 24 czerwca 2019 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Marty Kląskały sporządził Pan Krzysztof Kremis - sędzia wizytator ds. wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który stwierdził, że kandydatka jest starszym referendarzem sądowym o znacznym stażu pracy i poważnym doświadczeniu orzeczniczym. Już tylko te okoliczności przemawiają za rekomendowaniem jej kandydatury. Cieszy się przy tym bardzo dobrą opinią przełożonych i współpracowników. Osiągane przez nią wyniki ilościowe i jakościowe nie budzą zastrzeżeń, zaś poziom orzecznictwa oraz sposób formułowania wypowiedzi prawniczych ocenić należy jako w pełni odpowiedni do problematyki rozstrzyganych spraw. Trzeba odnotować sprawne prowadzenie przez nią referatu, brak skarg administracyjnych związanych z jej pracą oraz brak skarg dotyczących przewlekłego prowadzenia postępowania. Konkludując, dokonany przegląd spraw wieczystoksięgowych i danych statystycznych pozwala stwierdzić, że kandydatura Pani Marty Kląskały na stanowisko sędziego sądu rejonowego zasługuje na poparcie.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada ugruntowaną wiedzę oraz zdobyła wieloletnie doświadczenie zawodowe. Posiada także największe doświadczenie życiowe spośród wszystkich osób biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak-Przybyłowicz znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, kandydatka jest pracownikiem zdyscyplinowanym, dobrze zorganizowanym, a jej warsztat pracy jest bogaty. Wykazuje się pełną dyspozycyjnością w zakresie powierzonych jej zadań. Często była nagradzana finansowo i otrzymywała ustne pochwały od Przewodniczących Wydziału. Otrzymała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Rada uwzględniła, że Pani Agnieszka Magdalena Grzejdziak-Przybyłowicz posiada - w przeciwieństwie do kontrkandydatek - stopień naukowy doktora nauk prawnych, uzyskany na podstawie przedłożonej rozprawy doktorskiej "Konstytucyjna ochrona praw dziecka w Polsce". Jest autorką artykułów, recenzji i innych publikacji z zakresu praw człowieka, w szczególności praw dziecka, a także posiada doświadczenie dydaktyczne, wynikające z prowadzenia wykładów, także z zakresu praw człowieka. Zważywszy, że wolne stanowisko sędziowskie przeznaczone jest do pionu rodzinnego i nieletnich, przebieg ścieżki zawodowej czyni ją kandydatką o najlepszym przygotowaniu merytorycznym.

Kontrkandydatka w osobie Pani Marty Kląskały również otrzymała bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, jednak - zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - wiedza teoretyczna i posiadanie stopnia naukowego przez Panią Agnieszkę Magdalenę Grzejdziak-Przybyłowicz wskazują na bardziej odpowiednie przygotowanie zawodowe w tym konkursie i dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Wprawdzie zespół rekomendował także Panią Martę Kląskałę, jednak to Rada decyduje o wyborze kandydata a w tym wypadku kwalifikacje merytoryczne Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak-Przybyłowicz oceniła wyżej.

Kontrkandydatka w osobie Pani Anety Cagary uzyskała najniższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a w przedstawionej ocenie kwalifikacji zawarto zastrzeżenia co do sprawności i terminowości wykonywanych przez nią czynności oraz zwrócono uwagę na konieczność podejmowania wobec niej czynności nadzorczych.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak-Przybyłowicz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 24 czerwca 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury: Pani Anety Cagary, oddając 5 głosów "za" (przy czym 1 ocena "5", 2 oceny "4", 2 oceny "3" - co daje średnią ocen 3,13), 3 głosy "przeciw", nie oddając głosów "wstrzymujących się", przy 1 głosie "nieważnym", jedna osoba nie głosowała; Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak-Przybyłowicz, oddając 9 głosów "za" (przy czym 9 ocen "5" - co daje średnią ocen 5,00), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", przy 1 głosie "nieważnymi" oraz Pani Marty Kląskały, oddając 9 głosów "za" (przy czym 5 ocen "5", 4 oceny "4" - co daje średnią ocen 4,56), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", jedna osoba nie głosowała. Wprawdzie wszystkie kandydatki uzyskały poparcie tego gremium, jednak najwyższe poparcie uzyskała Pani Agnieszka Magdalena Grzejdziak-Przybyłowicz, co dodatkowo przemawia za jej wyborem.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Magdalena Grzejdziak -Przybyłowicz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Magdaleny Grzejdziak-Przybyłowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe oraz doświadczenie życiowe, posiadanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych, działalność naukowo-dydaktyczna, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a także doskonalenie zawodowe przez udział w szkoleniach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 21 września 2021 r. na:

- Panią Anetę Cagarę oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Agnieszkę Magdalenę Grzejdziak-Przybyłowicz oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Martę Kląskałę oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Jak wynika z powyższego, zarówno Pani Agnieszka Magdalena Grzejdziak -Przybyłowicz, jak i Pani Marta Kląskała uzyskały bezwzględną większość głosów. W związku z tym, że w tym postępowaniu do obsadzenia przewidziano jedno stanowisko sędziowskie, zgodnie z § 12 ust. 2 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, stanowiącego załącznik do uchwały nr 158/2019 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2019 r. poz. 192, ze zm.), za wybraną do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uznano Panią Agnieszkę Magdalenę Grzejdziak -Przybyłowicz, która uzyskała najwięcej głosów spośród osób, które otrzymały bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).