Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 115.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 września 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1180/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 115

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Artura Wiśniewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 115, zgłosili się:

- Pan Janusz Tarnowski - sędzia Sądu Rejonowego w Świdnicy oraz

- Pan Artur Wiśniewski - sędzia Sądu Rejonowego w Świdnicy.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Janusza Tarnowskiego Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 202/2021 z dnia 9 marca 2021 r. umorzyła postępowanie w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 września 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu

na Pana Artura Wiśniewskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy Pana Artura Wiśniewskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydat posiada odpowiednią wiedzę prawniczą, wszechstronne doświadczenie zawodowe i stosowny staż pracy, a jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie. W ocenie zespołu wszystko to daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych

na poziomie oczekiwanym od osób zajmujących stanowisko sędziego sądu okręgowego. Kandydatura Pana Artura Wiśniewskiego wypełnia więc w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Artura Wiśniewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Artur Wiśniewski urodził się 11 lutego 1971 r. w Świdnicy. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 1995-1997aplikacji sądowej, w 1997 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 3 listopada 1997 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Świdnicy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1999 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świdnicy. Obecnie orzeka w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 czerwca 2005 r. zostały mu powierzone przez Prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy obowiązki sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich i zakłady leczenia osób

z zaburzeniami psychicznymi. Z dniem 1 lipca 2019 r. został powołany przez Prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy do pełnienia funkcji wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich z zachowaniem funkcji sędziego wizytującego. Z dniem 1 sierpnia 2019 r. - w związku z przejęciem obowiązków dotychczasowych sędziów wizytujących przez sędziów wizytatorów - został odwołany z funkcji sędziego wizytującego. Od tego dnia pełni obowiązki sędziego wizytującego w ramach wykonywanych obowiązków wizytatora na obszarze właściwości miejscowej Sądu Okręgowego w Świdnicy, tj. Sądu Rejonowego w Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich, Dzierżoniowie, Świdnicy i Wałbrzychu. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach, organizowanych m.in. przez: Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Z aktualnej opinii Pani Prezes Sądu Rejonowego w Świdnicy wynika, że opiniowany posiada dużą wiedzę prawniczą oraz bogate doświadczenie zawodowe. Czynności należące do zakresu jego obowiązków wykonuje terminowo i bez zbędnej zwłoki w możliwie jak najkrótszym czasie. Jest osobą skrupulatną i dokładną. Przydzielone mu sprawy prowadził sprawnie, bez zbędnego ich przedłużania oraz nieuzasadnionego odraczania posiedzeń sądowych. Prowadzone przez niego sprawy cechują się dużą koncentracją materiału dowodowego, co powoduje, że najczęściej są kończone na jednym lub dwóch posiedzeniach. Skutkuje to także małą liczbą tzw. spraw starych. Orzecznictwo Pana sędziego jest bardzo stabilne i utrzymuje się na wysokim poziomie. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane są w terminie, opiniowany nie korzysta z możliwości przedłużenia terminów do ich sporządzenia. Środki odwoławcze wnoszone od wydawanych orzeczeń najczęściej nie są uwzględniane. Wobec Pana sędziego nie odnotowano przypadków prawomocnego wymierzenia kar porządkowych, prawomocnych orzeczeń o ukaraniu karą dyscyplinarną czy też dokumentów o zwróceniu uwagi lub wytknięciu uchybienia. Wobec Pana sędziego nie były też składane skargi administracyjne związane ze sposobem i kulturą urzędowania. Nie prowadzono wobec niego lustracji lub kontroli, nie były prowadzone postępowania karne, dyscyplinarne lub wyjaśniające.

Ocenę kwalifikacji Pana Artura Wiśniewskiego sporządził Pan Piotr Szynkura - sędzia Sądu Okręgowego w Świdnicy, który stwierdził, że kandydat prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej i stale podnosi swoje kwalifikacje. Wiedzę, którą posiada, należycie wykorzystuje podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych. Jego metodyka pracy jest na bardzo wysokim poziomie. Oceniane akta z referatu Pana sędziego obejmują sprawy wszystkich kategorii, postępowania prowadzone są rzetelnie, sprawnie oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami materialnymi i procesowymi. Zarówno treść orzeczeń, jak i ich uzasadnień świadczy o wysokim poziomie merytorycznym oraz bardzo dobrej znajomości przepisów prawa, orzecznictwa i poglądów doktryny. Stabilność orzecznictwa kandydata jest bardzo dobra, również opanowanie wpływu w poszczególnych kategoriach spraw nie budzi żadnych zastrzeżeń i świadczy o tym, że w doskonały sposób łączy obowiązki orzecznicze w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Świdnicy z innymi obowiązkami służbowymi, tj. wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Poziom jego orzecznictwa jest wysoki, o czym świadczy niski wskaźnik zaskarżalności. Dodatkowo - co zasługuje na szczególną uwagę - brak jest w ocenianym okresie orzeczeń uchylonych, także w rozpoznawanych sprawach przez opiniowanego nie złożono skargi na niezgodność z prawem prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie, wydanego przez sąd pierwszej instancji oraz skargi nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie (lub wniosek o unieważnienie prawomocnego orzeczenia). Dokonana na podstawie analizy akt opiniowanego oraz jego statystyki ocena kwalifikacji wskazuje, że Pan sędzia Artur Wiśniewski jest bardzo dobrym kandydatem i spełnia wszystkie warunki do podjęcia pracy orzeczniczej na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Artur Wiśniewski posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie orzecznicze na szczeblu sądu rejonowego. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie kwalifikacji pracy na stanowisku sędziego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydat, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej sędziego, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Artura Wiśniewskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy na posiedzeniu 1 czerwca 2021 r. wyraziło pozytywną opinię o kandydacie w przedmiocie powołania na wolne stanowisko sędziego, objęte tym konkursem (6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Artur Wiśniewski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Artura Wiśniewskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego, przy jednoczesnym łączeniu obowiązków orzeczniczych z innymi obowiązkami służbowymi, tj. wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 września 2021 r. na Pana Artura Wiśniewskiego oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).