Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 303.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 września 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1175/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 303

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Jadwigi Popiel do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Marii Gawłowicz, Pani Aleksandry Lidii Laszczyńskiej i Pana Krzysztofa Strękowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 303, zgłosili się:

- Pani Marta Maria Gawłowicz - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie,

- Pani Aleksandra Lidia Laszczyńska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Legnicy, - Pani Joanna Jadwiga Popiel - prokurator Prokuratury Rejonowej w Legnicy oraz

- Pan Krzysztof Strękowski - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Wałbrzychu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 września 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód radcy prawnego. W związku z ubieganiem się przez prokuratora o stanowisko sędziowskie zawiadomiony został przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, który w przesłanym piśmie poinformował, że nie zgłasza żadnych uwag i zastrzeżeń wobec kandydatki. Podczas głosowania członkowie zespołu na kandydaturę: Pani Marty Marii Gawłowicz nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach wstrzymujących się", Pani Aleksandry Lidii Laszczyńskiej oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach wstrzymujących się", Pani Joanny Jadwigi Popiel oddali 2 głosy "za" nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" a Pana Krzysztofa Strękowskiego nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie Pani Joanny Jadwigi Popiel. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Joanny Jadwigi Popiel przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu prokuratora, oraz ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała - zgodnie z rekomendacją zespołu - że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Joanny Jadwigi Popiel do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Joanna Jadwiga Popiel urodziła się 8 października 1982 r. w Legnicy. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2005 r. do 29 października 2010 r. była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej P. Rojka w Legnicy jako referent prawny, a następnie jako aplikant adwokacki. W 2010 r. ukończyła aplikację adwokacką i złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu z dnia 26 sierpnia 2010 r. została wpisana na listę adwokatów. Od 6 grudnia 2010 r. do 29 maja 2015 r. prowadziła własną kancelarię adwokacką w Legnicy. Decyzją Prokuratora Generalnego z dnia 16 czerwca 2015 r. została mianowana asesorem Prokuratury Rejonowej w Złotoryi z dniem 23 czerwca 2015 r. i od tego dnia wykonywała czynności prokuratorskie. Na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Złotoryi została powołana 6 czerwca 2018 r. Do 31 grudnia 2018 r. była zatrudniona w Prokuraturze Rejonowej w Złotoryi na stanowisku prokuratora. Od 1 stycznia 2019 r. jest zatrudniona na stanowisku prokuratora w Prokuraturze Rejonowej w Legnicy. Czynności służbowe wykonuje w Dziale Nadzoru nad Dochodzeniami i Śledztwami. Kandydatka brała udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Jadwigi Popiel sporządził Pan Marek Poddębniak - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Legnicy. W jego ocenie opiniowana rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. Nie występowały jakiekolwiek, zawinione przez kandydatkę opóźnienia czy bezczynności. Wydawane przez nią orzeczenia były uzasadnione stanem sprawy i pozwalały ustalić, że kandydatka właściwie reagowała na sytuacje procesowe. Orzeczenia były przez nią uzasadniane w sposób wyczerpujący i zrozumiały, kandydatka właściwie posługuje się językiem prawniczym. Prawidłowo wykorzystuje różnorodne instytucje prawa procesowego. Wszystkie orzeczenia były poprawne formalnie i słuszne merytorycznie. Tak samo wysoko ocenić należało wnioski kierowane przez Panią Joannę Jadwigę Popiel do sądu. Poprawne formalnie były także sporządzone przez nią apelacje. Nie budzi także większych zastrzeżeń sprawność postępowania. Z informacji uzyskanej w Prokuraturze Rejonowej w Legnicy wynika, że w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku do jej referatu wpłynęło 820 spraw, z czego załatwiła blisko 800 spraw. W tym samym okresie przeciętnie prokurator w tej Prokuraturze załatwiał około 870 spraw - przy wpływie około 900 spraw. W opinii z Prokuratury Rejonowej w Legnicy podkreślono wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Joanny Jadwigi Popiel, a także jej właściwą postawę wobec osób, z którymi współpracuje. Podsumowując sędzia wizytator uznał, że osiągnięte przez kandydatkę wyniki, poziom merytoryczny jej pracy oraz postawa prezentowana na dotychczas zajmowanych stanowiskach w pełni uzasadniają wystąpienie z wnioskiem o powołanie Pani Joanny Jadwigi Popiel na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lubinie.

Pani Marta Maria Gawłowicz, Pani Aleksandra Lidia Laszczyńska i Pan Krzysztof Strękowski posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Marta Maria Gawłowicz urodziła się 1 października 1972 r. w Krakowie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od stycznia 1999 r. do 3 października 2000 r. pracowała w Kancelarii Gide Loyrette Nouel Sp. z o.o. Od 4 października 2000 r. do 31 marca 2001 r. była konsultantem prawnym, zatrudnionym w Kancelarii Dariusz Tokarczuk i Wspólnicy - Kancelaria Prawna RAKOCZY w Krakowie a od 2 kwietnia 2001 r. do 4 czerwca 2002 r. pracowała tam na stanowisku prawnika. Od 9 września 2002 r. do 31 stycznia 2006 r. była zatrudniona jako specjalista ds. ubezpieczeń finansowych w Euler Hermes Zarządzanie

Ryzykiem Sp. z o. o. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej, w 2005 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem bardzo dobrym. W 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Od 1 lutego 2006 r. do 31 grudnia 2014 r. pracowała na stanowisku radcy prawnego w Euler Hermes, Mierzejewska - Kancelaria Prawna Sp. K. Od 4 listopada 2014 r. prowadzi indywidualną kancelarię prawniczą w Krakowie. Od 1 listopada 2018 r. do 31 stycznia 2020 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako prawnik na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2 lutego 2020 r. pracuje w Orlen Południe S.A. jako radca prawny. W 1998 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania w Polsko- Francuskiej Szkole Zarządzania w Krakowie. W 2000 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego w Instytucie Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka brała udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Marty Marii Gawłowicz sporządziła Pani Regina Stępień - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Legnicy. W jej ocenie analiza przedstawionych spraw wskazuje, że opiniowana reprezentowała zarówno stronę powodową jak i pozwaną. Często też występowała w charakterze kuratora dla osoby (pozwanego) nieznanej z miejsca pobytu. Sporządzone przez kandydatkę pozwy w większości oparte zostały o przygotowany wzór, ale były odpowiednio modyfikowane dla potrzeb każdej sprawy. Były jednak rzetelnie przygotowane, starannie i zrozumiale zredagowane. Zawierały wskazanie oraz omówienie podstawy prawnej i faktycznej. Reprezentując w sprawach stronę pozwaną składała odpowiedzi na pozwy. Były one sporządzone zawsze starannie. Zawierały prawidłowe odniesienie się do żądań, właściwą i czytelną argumentację wraz z prawidłowym odniesieniem się do przepisów prawa materialnego, jak i procesowego. Występując w roli kuratora ustanowionego dla osoby (pozwanego), której miejsce pobytu nie jest znane, zawsze w terminie składała odpowiedź na pozew. Występując jako pełnomocnik stron zawsze była przygotowana. W zdecydowanej większości rozpraw uczestniczyła osobiście. Była aktywna, odnosiła się właściwie do prezentowanych przez stronę przeciwną stanowisk. Ponadto analiza dołączonych przez kandydatkę opinii prawnych, dotyczących bardzo różnorodnych kwestii, wskazuje na odpowiedni, zróżnicowany i wszechstronny poziom jej wiedzy. Wynika z nich duża staranność w ich sporządzeniu, właściwa analiza stanów faktycznych, obowiązujących przepisów i orzecznictwa oraz wskazanie odpowiedniego sposobu załatwienia określonej sprawy. Podsumowując sędzia wizytator uznała, że kandydatka wykazuje wysoki poziom wiedzy prawniczej z różnych dziedzin. Jej rzetelność i staranność, wynikająca z analizy przedstawionych spraw, oraz kultura osobista wskazuje, że spełnia warunki do pełnienia urzędu sędziego.

Pani Aleksandra Lidia Laszczyńska urodziła się 29 czerwca 1979 r. w Koszalinie. Od marca do lipca 1999 r. odbyła staż absolwencki w Powiatowym Urzędzie Pracy w Koszalinie jako pracownik administracyjnobiurowy. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lipca 2004 r. do 20 października 2005 r. pracowała na podstawie umowy o pracę w EUROMED spółce z o.o. w Mielnie jako asystent prawny i tłumacz ustny języka angielskiego, początkowo na pełny etat, zaś od 16 lipca 2005 r. na 1/2 etatu. Od 14 lipca do 30 września 2004 r. była zatrudniona jako asystent prawny w Kancelarii Radcy Prawnego Janusza Dębskiego w Koszalinie i również od 14 lipca 2004 r. do 30 listopada 2006 r. - w Kancelarii Adwokackiej Tomasza Paplaczyka w Koszalinie, zaś od czerwca do sierpnia 2006 r. pracowała jako asystent prawny w Kancelarii Radcy Prawnego Adama Borysa w Koszalinie. Od 2 kwietnia do 30 maja 2007 r. była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej Rafała Kosmalskiego we Wrocławiu, także jako asystent prawny. Od 1 czerwca do 30 września 2007 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym, w wymiarze pół etatu. Od 5 października 2007 r. do 15 września 2009 r. świadczyła usługi edukacyjne w AP Edukacja spółce z o.o. w Łodzi Oddział w Legnicy jako nauczyciel przedmiotów prawniczych. Od 12 listopada 2007 r. do 31 października 2009 r. pracowała w Przedsiębiorstwie Handlowo-Usługowo-Produkcyjnym "HANDLOMIX" spółka z o.o. w Legnicy w charakterze asystenta prawnego, początkowo na 3/5 etatu, zaś od 1 listopada 2008 r. na pełny etat. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 2 listopada 2009 r. do 18 lutego 2019 r. była zatrudniona w pełnym wymiarze w Sądzie Rejonowym w Legnicy na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała początkowo w VIII Wydziale Karnym, od 1 września 2010 r. - w VII Wydziale Cywilnym, zaś od 2016 r., w związku ze zniesieniem VII Wydziału Cywilnego, w I Wydziale Cywilnym. Od 19 lutego do 31 marca 2019 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu na stanowisku referendarza sądowego. Obowiązki orzecznicze wykonywała w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 1 kwietnia 2019 r. do chwili obecnej pracuje w Sądzie Rejonowym w Legnicy na stanowisku referendarza sądowego. Obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym. W 2009 r. ukończyła szkolenie w zakresie mediacji i jest członkiem stowarzyszenia Centrum Mediacji Trialog w Legnicy. Od 1 maja 2012 r. do 30 czerwca 2014 r. wykonywała funkcję mediatora w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. Św. Józefa w Legnicy a od 1 stycznia 2015 r. - w Specjalistycznej Poradni

Rodzinnej im. Jana Pawła II w Legnicy. Od 2012 r. jest wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu, lecz zawodu radcy prawnego nie wykonuje. Kandydatka brała udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Lidii Laszczyńskiej sporządziła Pani Sabina Ziser - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Legnicy, która stwierdziła, że wykonywana przez kandydatkę praca na stanowisku asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Legnicy została pozytywnie oceniona w poprzednich opiniach. Obecną pracę opiniowanej na stanowisku referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym i jej kwalifikacje do powołania na stanowisko sędziego należy ocenić pozytywnie z zastrzeżeniami. Choć jej wiedza i posiadane umiejętności oraz kultura osobista nie budzą żadnych zastrzeżeń, to z uwagi na nieprawidłową organizację pracy w ostatnim okresie dopuściła do powstania zaległości i nie opanowała wpływu przypadających na nią spraw. Taka sytuacja ma miejsce w czasie, gdy dysponuje pomocą ze strony przydzielonego jej asystenta. W ocenie sędzi wizytator, aby kandydatka właściwie wykonywała funkcję sędziego, niezbędne jest poprawienie sprawności postępowania, organizacji swojego warsztatu pracy, prawidłowe określanie ważności i kolejności czynności oraz dochowywanie terminów poszczególnych czynności.

Pan Krzysztof Strękowski urodził się 4 marca 1977 r. w Nowej Rudzie. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od września 2001 r. do sierpnia 2002 r. był zatrudniony w Zespole Szkół Socjalnych oraz Studium Pracowników Socjalnych w Lubinie na stanowisku nauczyciela. W latach 2002-2005 pracował jako referent prawny w Kancelarii Prawniczej AMP Piotr Rojek i Spółka, Spółka Jawna w Legnicy, natomiast od czerwca 2006 r. do września 2008 r. - w Kancelarii Radcy Prawnego Grzegorz Tokarski. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Wałbrzychu, złożył egzamin radcowski z ogólną oceną dobrą plus. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu z dnia 30 maja 2008 r. został wpisany na listę radców prawych tej Izby. Od 1 października 2008 r. prowadzi indywidualną kancelarię radcy prawnego. Od kwietnia 2013 r. jest również zatrudniony na stanowisku radcy prawnego w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu. Ukończył Podyplomowe Studium Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Kandydat brał udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Strękowskiego sporządziła Pani Katarzyna Pozlewicz-Szymańska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Legnicy. W ocenie sędzi wizytator analiza akt, podobnie jak opinii przedstawionych do oceny, pozwala na stwierdzenie, że opiniowany posiada gruntowną wiedzę prawniczą, którą w analizowanych sprawach sądowych i opiniach umiejętnie wykorzystuje oraz stosuje w praktyce. Trafnie kwalifikuje sprawy formułując celne roszczenia lub zarzuty w odpowiedzi na pozew, właściwie je uzasadniając. Ponadto podnosi właściwe wnioski dowodowe na poparcie swoich twierdzeń. Lektura pism procesowych poddanych analizie pozwala na stwierdzenie, że pisma te są sformułowane starannie i prawidłowo, z poszanowaniem zasad gramatycznych oraz zasad pisowni. Ustalenia faktyczne w sporządzonych pismach podane są w sposób precyzyjny i konkretny, trafnie odnoszą się do realiów sprawy. Wywody prawne zawarte w pismach procesowych są prawidłowe, a formułowane wnioski adekwatne do potrzeb konkretnego postępowania. Pan Krzysztof Strękowski terminowo wykonuje zarządzenia sądu. Stawia się na każdą wyznaczoną rozprawę i aktywnie w niej uczestniczy. Reaguje w bieżącym toku rozprawy składając wnioski dowodowe i zadając pytania świadkom lub stronom. Składa adekwatne środki zaskarżenia, prawidłowo podnosząc zarzuty i trafnie je argumentuje oraz powołując się na trafne ustalenia faktyczne prawidłowo powołuje podstawę prawną. Powyższe, zdaniem sędzi wizytator, pozwoliło na gruntowną analizę pracy opiniowanego, a to z kolei pozwoliło dokonać bardzo pozytywnej oceny jego pracy w zawodzie radcy prawnego. Podsumowując sędzia wizytator uznała, że Pan Krzysztof Strękowski nabył umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku sędziego i jednocześnie, że są to umiejętności na wysokim poziomie.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Joanna Jadwiga Popiel otrzymała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, a zatem jedną z najwyższych wśród uczestników niniejszego konkursu. Uzyskała również jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy, a zatem najwyższe wśród uczestników postępowania poparcie tego gremium. Posiada różnorodne i wszechstronne doświadczenie zawodowe, zdobyte zarówno w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego jako adwokat, jak i asesor prokuratorski a obecnie prokurator. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Joanny Jadwigi Popiel znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, osiągnięte przez Panią Joannę Jadwigę Popiel wyniki, poziom merytoryczny jej pracy oraz postawa prezentowana na dotychczas zajmowanych stanowiskach, w pełni uzasadniają wystąpienie z wnioskiem o powołanie jej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lubinie.

Rada zważyła, że pozostali kandydaci posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe, jednak nie mogła pominąć, że zarówno Pani Marta Maria Gawłowicz, jak i Pan Krzysztof Strękowski legitymują się mniej zróżnicowanym doświadczeniem w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego niż wybrana kandydatka, gdyż jedynie w zawodzie radcy prawnego. Pani Aleksandra Lidia Laszczyńska zaś posiada zaledwie ponaddwuletnie doświadczenie na samodzielnym stanowisku, jakim jest stanowisko referendarza sądowego, a ponadto w ocenie jej pracy zawarto zastrzeżenia.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Joanny Jadwigi Popiel za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy na posiedzeniu 14 czerwca 2021 r. zaopiniowało pozytywnie kandydaturę: Pani Aleksandry Lidii Laszczyńskiej - oddając 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", Pani Joanny Jadwigi Popiel - oddając 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", Pana Krzysztofa Strękowskiego - oddając 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", zaś negatywnie Pani Marty Marii Gawłowicz - oddając 1 głos "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się". Tym samym Pani Joanna Jadwiga Popiel uzyskała najwyższe - jednogłośne poparcie tego gremium, co - w połączeniu z pozostałymi kryteriami - przemawia, zdaniem Rady, za jej wyborem.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Joanna Jadwiga Popiel posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Joanny Jadwigi Popiel zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata, asesora prokuratorskiego oraz prokuratora, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy, a także doskonalenie zawodowe przez udział w licznych szkoleniach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 września 2021 r. na:

- Panią Martę Marię Gawłowicz oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Aleksandrę Lidię Laszczyńską oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Joannę Jadwigę Popiel oddano 19 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Krzysztofa Strękowskiego oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).