Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 210.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 września 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1170/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 210

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Damiana Dampca do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 210, zgłosił się Pan Michał Damian Dampc - sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 września 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Michała Damiana Dampca oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku Pana Michała Damiana Dampca. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych: oceny kwalifikacyjnej, informacji dotyczących posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Michała Damiana Dampca przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu sędziego, oraz ocena pracy i kwalifikacji zawodowych. Członkowie zespołu podkreślili, że kandydat w pełni spełnia kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku sędziowskim.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku pozytywnie zaopiniowało Pana Michała Damiana Dampca, oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydata, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Michała Damiana Dampca do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Michał Damian Dampc urodził się w 1978 r. w Lęborku. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ponadto, w tym samym roku ukończył studia podyplomowe: Europejskie Studia Specjalne na tym Uniwersytecie, również z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej, w Sądzie Okręgowym w Słupsku, w 2005 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Od 1 grudnia 2005 r. do 23 kwietnia 2009 r. był zatrudniony na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni. Od 1 maja 2013 r. do 31 maja 2014 r. pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego IX Wydziału Karnego. Od 1 stycznia 2016 r. orzeka w ramach delegacji Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Obowiązki wykonuje w IV Wydziale Karnym, aktualnie na czas nieokreślony. W ramach doskonalenia zawodowego, w 2016 r. ukończył studia podyplomowe menedżerskie dla kadry kierowniczej jednostek wymiaru sprawiedliwości na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą.

Kandydat brał udział w licznych szkoleniach, zorganizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a następnie Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Sąd Apelacyjny w Gdańsku, Sąd Okręgowy w Gdańsku, wcześniej Sąd Okręgowy w Słupsku (ponad 20 zaświadczeń) głównie z zakresu prawa, ale też etyki, psychologii, zarządzania - kursy językowe, udział w wymianach, konferencjach i szkoleniach zagranicznych (wymiany w ramach programu EJTN w Hiszpanii i Rumunii, szkolenia i konferencje w Lyonie, Brukseli, Madrycie, Sheffield i Trewirze).

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Joanna Szulc-Kozik - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, zdaniem której Pan sędzia rzetelnie i sumiennie wykonuje powierzone obowiązki. Niezmiennie widoczna jest jego pracowitość, samodyscyplina, w sprawach podejmuje czynności co do zasady bez zbędnej zwłoki. Z przeprowadzonej przez sędzię wizytator analizy danych statystycznych wynika, że opiniowany wykazał się bardzo wysoką jakością orzecznictwa (77,78% wyroków utrzymanych w mocy), a ponadto na uwagę zasługuje mała liczba spraw o wydłużonym biegu ponad 3 lat, co świadczy o dobrym tempie i organizacji pracy. W ramach orzekania na delegacji, z danych statystycznych wynika, że stan referatu Pana sędziego zmniejszył się, a referat został opanowany - Pan sędzia załatwił więcej spraw niż wpłynęło do jego referatu. W ocenie sędzi wizytator opiniowany wykazał się bardzo dobrą organizacją pracy, dużą decyzyjnością, w tym nie uchylono jego żadnego wyroku ani w Sądzie Rejonowym w Gdyni, ani w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Jak zauważa sędzia wizytator, przeprowadzona analiza pracy opiniowanego, jego ugruntowana wiedza, doświadczenie życiowe, zawodowe, w tym długi czas delegacji, odbytej już w IV Wydziale

Karnym Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz cechy osobowości i nienaganna postawa, pozwalają na pozytywną - bardzo dobrą ocenę Pana sędziego i stwierdzenie, że spełnia wymagania stawiane kandydatom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania posiada stosowne doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku sędziego. Kwalifikacje merytoryczne Pana Michała Damiana Dampca znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej - bardzo dobrej ocenie jego pracy. Zgodnie z przedstawioną oceną kwalifikacji, Pan Michał Damian Dampc zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydat, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej sędziego, dają gwarancję należytego wykonywania przez niego obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Michała Damiana Dampca za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 18 maja 2021 r. podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu (10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się") kandydatury Pana Michała Damiana Dampca na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Michał Damian Dampc posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Michała Damiana Dampca zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego w sądzie rejonowym i w ramach delegacji w sądzie okręgowym, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 września 2021 r. na Pana Michała Damiana Dampca oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).