Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1365/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Artura Pancera do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 319, zgłosił się Pan Piotr Artur Pancer - sędzia Sądu Rejonowego w Sopocie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Piotra Artura Pancera oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku Pana Piotra Artura Pancera.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydat posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze na szczeblu sądu rejonowego. Zdobył również doświadczenie w ramach delegacji do orzekania w sądzie okręgowym. Uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku (9 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw"). Wypełnia więc w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Piotra Artura Pancera do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Piotr Artur Pancer urodził się 20 października 1974 r. w Gdańsku. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, w latach 1998-2001, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w kwietniu 2001 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Od 1 września 1998 r. do 10 listopada 2001 r. pracował na stanowisku specjalisty do spraw prawnych w Polskapress Sp. z o.o. Oddział Prasa Bałtycka. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 15 listopada 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sopocie. Od 15 grudnia 2001 r. do 3 listopada 2003 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sopocie. Od 1 czerwca 2002 r. do 31 marca 2004 r. był sędzią wizytującym zakłady dla nieletnich i zakłady leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi. Ponadto w Sądzie tym pełnił funkcje: Przewodniczącego V Wydziału Grodzkiego (od 6 grudnia 2005 r. do 30 czerwca 2009 r.), Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych (od 1 listopada 2009 r. do 31 października 2013 r.), Wiceprezesa (w latach 2010-2017), Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego (od 1 listopada 2013 r. do 16 lutego 2018 r.). W 2006 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego dla sędziów. Od 18 marca 2019 r. orzeka na stałej delegacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, w XV Wydziale Cywilnym. Pan sędzia uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Magdalena Chrzanowska - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wyraziła pogląd, że Pan sędzia Piotr Artur Pancer posiada kilkunastoletni staż pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego i znaczne doświadczenie zawodowe w prowadzeniu i rozstrzyganiu spraw cywilnych wszystkich kategorii. Jest osobą pracowitą, sumienną, skrupulatną i bardzo dobrze zorganizowaną. Posiada rozległą i ugruntowaną wiedzę prawniczą. Wykonuje swoje obowiązki z zaangażowaniem, sumiennie i rzetelnie. Cechuje go wysoka kultura osobista, komunikatywność, umiejętność współpracy w zespole, samodyscyplina i zdolności organizacyjne. Orzecznictwo opiniowanego pozostaje merytorycznie na wysokim poziomie. Sprawność postępowania i organizacja pracy nie budzą żadnych zastrzeżeń. Pan sędzia Piotr Artur Pancer jest w pełni przygotowany do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego, co znajduje także potwierdzenie w opiniach służbowych jego przełożonych.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydata, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Piotr Artur Pancer posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach: asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Zdobył również doświadczenie orzecznicze w ramach delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie okręgowym. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacji pracy na stanowisku sędziego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Piotra Artura Pancera za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu 6 lipca 2021 r. zaopiniowało Pana Piotra Artura Pancera pozytywnie - oddając 9 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw".

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Piotr Artur Pancer posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Artura Pancera zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego, delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie okręgowym, wnioski płynące z pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 października 2021 r. na Pana Piotra Artura Pancera oddano 21 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).