Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 311.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1344/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 311

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Włodarczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Olgi Jędrzejko-Browarskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 311, zgłosiły się:

- Pani Olga Jędrzejko-Browarska - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu oraz

- Pani Joanna Włodarczak - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Środzie Wielkopolskiej.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Olgę Jędrzejko-Browarską oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i na Panią Joannę Włodarczak oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Gnieźnie z pierwszego miejsca na liście rekomendacyjnej - Pani Joanny Włodarczak, a z drugiego miejsca na liście rekomendacyjnej - Pani Olgi Jędrzejko-Browarskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Joanny Włodarczak oraz Pani Olgi Jędrzejko-Browarskiej przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu pozytywnie zaopiniowało Panią Joannę Włodarczak, oddając 15 głosów "za" (w tym 14 ocen wzorowych i 1 ocena bardzo dobra), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" i pozytywnie Panią Olgę Jędrzejko- Browarską, oddając 15 głosów "za" (w tym 4 oceny wzorowe, 10 ocen bardzo dobrych i 1 ocena dobra), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Joanny Włodarczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Joanna Włodarczak urodziła się w 1978 r. w Środzie Wielkopolskiej. W trakcie studiów pracowała na stanowisku nauczycielki języka angielskiego w Szkole Podstawowej Nr 2 w Środzie Wielkopolskiej, w wymiarze 6/18 etatu (od 1 września 2000 r. do 30 czerwca 2001 r.). Od 30 listopada 2000 r. do 30 maja 2001 r. pracowała w Kancelarii Radcy Prawnego Przemysława Rogowskiego w Środzie Wielkopolskiej. Od 1 października 2001 r. do 28 lutego 2002 r. brała udział w pracach Uniwersyteckiej Studenckiej Poradni Prawnej jako doradca w sekcji cywilnej. Od 30 sierpnia 2001 r. do 30 lipca 2002 r. pracowała w Biurze Porad Obywatelskich na stanowisku doradcy. Od 1 sierpnia do 30 listopada 2002 r. odbyła staż absolwencki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Poznaniu Inspektorat w Środzie Wielkopolskiej na stanowisku referenta ekonomicznego. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 10 lutego do 30 kwietnia 2003 r. była zatrudniona w Dr Roman Nowak Nieruchomości Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu na stanowisku sekretarki, w wymiarze pełnego etatu. Od 1 maja 2003 r. do 30 kwietnia 2004 r. pracowała na stanowisku referenta stażysty w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu, w wymiarze pełnego etatu - odbywała praktykę na stanowisku asystenta sędziego. Roczny staż urzędniczy zakończyła egzaminem, złożonym z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 maja 2004 r. do 31 marca 2008 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu, w pełnym wymiarze czasu pracy. Po ukończeniu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Z dniem 1 kwietnia 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Poznań- Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu i do 30 czerwca 2010 r. pracowała w IX Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Z dniem 1 lipca 2010 r. została przeniesiona - na swój wniosek - na stanowisko referendarza sądowego do Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym i V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 października 2018 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej. Z dniem 1 stycznia 2019 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w tym Sądzie. Kandydatka systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, biorąc udział w licznych kursach, konferencjach i szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Włodarczak sporządziła Pani Karolina Obrębska - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Wynika z niej, że analiza przedstawionych akt spraw o zróżnicowanym charakterze, w których opiniowana podejmowała czynności, wskazuje, że kandydatka posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe, bogate doświadczenie i cechy osobowościowe, które predestynują ją do wykonywania zawodu sędziego. Ocena kwalifikacji kandydatki na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w zakresie poziomu merytorycznego orzecznictwa oraz sprawności i efektywności podejmowanych czynności i organizacji pracy przy rozpoznawaniu spraw, realizacji procesu doskonalenia zawodowego, a także kultury urzędowania, obejmującej kulturę osobistą i kulturę organizacji pracy oraz poszanowania praw uczestników postępowania przy rozpoznawaniu spraw, a ponadto predyspozycji osobowościowych do zawodu sędziego oraz przestrzegania zasad etyki wykonywanego zawodu jest celująca.

Pani Olga Jędrzejko-Browarska posiada zbliżone kwalifikacje zawodowe do kandydatki przedstawionej z wnioskiem o powołanie, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej zostały one ocenione nieznacznie niżej niż kwalifikacje Pani Joanny Włodarczak, przedstawionej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Olga Jędrzejko-Browarska urodziła się w 1981 r. w Strzelcach Opolskich. Od 11 września 2002 r. do 9 czerwca 2003 r. pracowała w kancelarii adwokackiej, w ramach stażu studenckiego. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 20 listopada 2005 r. do 30 listopada 2006 r. pracowała w kancelarii radcy prawnego w Poznaniu na stanowisku prawnika. Od 12 lutego do 30 września 2007 r. (w wymiarze pełnego etatu) i od 8 czerwca 2009 r. do 21 stycznia 2010 r. (w wymiarze 1/2 etatu) była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Środzie Wielkopolskiej. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej, w 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Z dniem 2 listopada 2010 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Początkowo obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym, a od 21 czerwca 2011 r. - w IX Wydziale Gospodarczym. Z dniem 14 marca 2017 r. awansowała na stanowisko starszego asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Olgi Jędrzejko-Browarskiej sporządził Pan Tomasz Chojnacki - wizytator do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Wynika z niej, że kontrola opracowywanych przez opiniowaną spraw oraz analiza zestawienia statystycznego, a ponadto wysoka kultura urzędowania i cechy osobiste, dają podstawy do uznania, że kandydatka posiada kwalifikacje i umiejętności niezbędne do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego. Przedstawione wyżej ustalenia pozwalają na stwierdzenie, że zarówno cechy osobiste, jak i dotychczasowa rzetelna praca na stanowisku asystenta sędziego oraz bardzo dobre opanowanie warsztatu pracy sędziego, a ponadto wyniki analizy sporządzonych orzeczeń i uzasadnień, dają podstawę do przyjęcia, że opiniowana spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w stopniu bardzo dobrym.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: pracownika kancelarii radcy prawnego, doradcy w Uniwersyteckiej Studenckiej Poradni Prawnej, doradcy w Biurze Porad Obywatelskich, referenta stażysty, asystenta sędziego (w latach 2004-2008), referendarza sądowego (od 2008 r.) i starszego referendarza sądowego (od 2019 r.) oraz pełniąc funkcję administracyjną w sądzie. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Joanny Włodarczak znajdują odzwierciedlenie w celującej ocenie jej pracy oraz opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Joanna Włodarczak dysponuje rozległą i ugruntowaną wiedzą prawniczą oraz posiada zdolność stosowania jej w praktyce. Warsztat pracy sędziowskiej ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydatka jest doświadczonym prawnikiem, o sumiennym podejściu do obowiązków i odpowiedniej organizacji pracy. Wskazane cechy opiniowanej, dostrzeżone również przez jej bezpośrednich przełożonych, w połączeniu z wynikami oceny kwalifikacyjnej, przekonują, że Pani Joanna Włodarczak spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kontrkandydatka w osobie Pani Olgi Jędrzejko-Browarskiej posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku prawnika w kancelarii radcy prawnego, asystenta sędziego (w latach 2007-2017) a obecnie (od 2017 r.) - starszego asystenta sędziego. Posiada zatem porównywalny, jednak nieco krótszy staż pracy, a uzyskana przez nią ocena kwalifikacji jest bardzo dobra, a więc nieco niższa niż wybranej kandydatki. Ponadto, Pani Olga Jędrzejko- Browarska posiada mniej różnorodne i wszechstronne doświadczenie zawodowe niż Pani Joanna Włodarczak, która legitymuje się doświadczeniem zawodowym związanym z wykonywaniem obowiązków na samodzielnym stanowisku orzeczniczym referendarza sądowego, a obecnie - starszego referendarza sądowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Joanna Włodarczak, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy referendarza sądowego, a także podnoszenie kwalifikacji przez uczestnictwo w szkoleniach dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego. W ocenie Rady, w niniejszej procedurze konkursowej Pani Joanna Włodarczak spełnia kryteria wyboru w stopniu wyższym niż kontrkandydatka, co uzasadnia przedstawienie jej Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 5 lipca 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Panią Olgę Jędrzejko-Browarską, oddając 15 głosów "za" (w tym 4 oceny wzorowe, 10 ocen bardzo dobrych i 1 ocena dobra), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" i pozytywnie Panią Joannę Włodarczak, oddając 15 głosów "za" (w tym 14 ocen wzorowych i 1 ocena bardzo dobra), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Obie kandydatki uzyskały zatem pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu, jednak Pani Joanna Włodarczak otrzymała zdecydowanie więcej ocen wzorowych niż Pani Olga Jędrzejko-Browarska. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w niniejszej procedurze konkursowej różnica ta przemawia za kandydaturą Pani Joanny Włodarczak.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Joanna Włodarczak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Joanny Włodarczak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana celująca ocena kwalifikacyjna oraz wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asystenta sędziego, referendarza sądowego a obecnie starszego referendarza sądowego, łączny staż pracy, doświadczenie, wynikające z pełnienia funkcji administracyjnej w sądzie, a także bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 października 2021 r. na:

- Panią Olgę Jędrzejko-Browarską oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Joannę Włodarczak oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Jak wynika z powyższego, zarówno Pani Olga Jędrzejko-Browarska, jak i Pani Joanna Włodarczak uzyskały bezwzględną większość głosów. W związku z tym, że do obsadzenia w tym postępowaniu przewidziano jedno stanowisko sędziowskie, zgodnie z § 12 ust. 2 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, stanowiącego załącznik do uchwały nr 158/2019 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2019 r., poz. 192, ze zm.), za wybraną do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uznano Panią Joannę Włodarczak, która uzyskała najwięcej głosów "za" spośród osób, które otrzymały bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).