Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1340/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Moniki Niedzialkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Elwiry Scott-Sienkiel do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 319, zgłosiły się:

- Pani Monika Niedziałkowska - sędzia Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim oraz - Pani Dorota Elwira Scott-Sienkiel - sędzia Sądu Rejonowego w Giżycku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Monikę Niedziałkowską oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", a na Panią Dorotę Elwirę Scott-Sienkiel oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie Pani Moniki Niedziałkowski ej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Moniki Niedziałkowskiej przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie orzecznicze oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie pozytywnie zaopiniowało Panią Monikę Niedziałkowską, oddając 6 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" i pozytywnie Panią Dorotę Elwirę Scott-Sienkiel, oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Moniki Niedziałkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Monika Niedziałkowska urodziła się w 1977 r. w Olsztynie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 20 grudnia 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Olecku, w którym pełniła obowiązki sędziego w V Wydziale Grodzkim. Z dniem 1 lipca 2005 r. Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie powierzył jej funkcję Przewodniczącej tego Wydziału, którą pełniła do 31 grudnia 2008 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olecku. Do 31 maja 2009 r. orzekała nadal w V Wydziale Grodzkim. Z dniem 1 czerwca 2009 r. została przeniesiona, na swój wniosek, na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim, w którym orzekała w II Wydziale Karnym. Od 2 czerwca do 23 grudnia 2009 r. była wielokrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Rejonowym w Olecku. Z dniem 1 stycznia 2013 r., w związku z reorganizacją sądownictwa, została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach, w którym orzekała w VII Zamiejscowym Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Bartoszycach z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim, przy czym od 1 listopada 2013 r. do 14 sierpnia 2014 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 1 lipca 2015 r., w związku z reorganizacją sądownictwa, została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim, w którym orzeka w II Wydziale Karnym. Z dniem 1 sierpnia 2020 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej tego Wydziału. Pani sędzia podnosi swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Niedziałkowskiej sporządziła Pani Krystyna Szczechowicz - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, która stwierdziła, że analiza zbadanych akt upoważnia do sformułowania wniosku, że kandydatka posiada bardzo dużą wiedzę prawniczą oraz doświadczenie w stosowaniu prawa. Cechuje ją bardzo duża pracowitość, odpowiedzialność, rzetelność, sumienność i duże zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych, na co wskazują nie tylko wydatnie wyniki statystyczne, ale także opinia Prezesa Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim. Pani sędzia wykonuje powierzone jej obowiązki służbowe bez zastrzeżeń. Prezentuje dobrą organizację pracy, w sposób umiejętny i trafny podejmuje decyzje procesowe, co przekłada się na wysoką efektywność jej pracy. Na podkreślenie zasługuje fakt, że przy tak dużym obciążeniu pracą opiniowana prawie wszystkie uzasadnienia sporządziła w terminie albo z niewielkim przekroczeniem terminu instrukcyjnego. Poziom sporządzanych uzasadnień jest wysoki. Zmiany zaskarżonych orzeczeń w większości wypadków następowały tylko w zakresie kary. Postawa etyczno -moralna kandydatki nie budzi zastrzeżeń. Pani sędzia Monika Niedziałkowska jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, zrównoważoną, bezkonfliktową. W stosunku do stron i pracowników sądu odnosi się właściwie, jest opanowana i spokojna, a przy tym stanowcza. Cechy osobiste, doświadczenie zawodowe oraz wyniki pracy dotychczas osiągane, pozwalają na stwierdzenie, że kandydatka spełnia wszelkie wymogi faktyczne i prawne, określone przepisami ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych i w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Dorota Elwira Scott-Sienkiel posiada zbliżone kwalifikacje zawodowe do kandydatki przedstawionej z wnioskiem o powołanie, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej zostały one ocenione nieznacznie niżej niż kwalifikacje Pani Moniki Niedziałkowskiej, przedstawionej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Dorota Elwira Scott-Sienkiel urodziła się w 1974 r. w Giżycku. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 sierpnia 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ełku, w którym pełniła obowiązki sędziego w wydziałach: cywilno-karnym, grodzkim i zamiejscowym wydziale karnym z siedzibą w Olecku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ełku. Z dniem 1 lipca 2004 r. została przeniesiona, na swój wniosek, na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Olecku, w którym orzekała i pełniła funkcję Przewodniczącej V Wydziału Grodzkiego. Z dniem 1 grudnia 2004 r. została przeniesiona, na swój wniosek, na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Giżycku, w którym orzekała w wydziałach: V Grodzkim, II Karnym, V Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Węgorzewie i I Cywilnym. Od 1 stycznia 2019 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej V Zamiejscowego Wydziału Karnego z siedzibą w Węgorzewie. Od 15 października 2019 r. pełni również funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Giżycku. Z dniem 1 lutego 2021 r. została delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, w którym orzeka w II Wydziale Karnym. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Elwiry Scott-Sienkiel w zakresie spraw karnych sporządził Pan Wacław Bryżys - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, który stwierdził, że analiza zbadanych akt, dane statystyczne oraz pozytywne opinie służbowe prowadzą do wniosku, że opiniowana w czasie wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego uzyskała odpowiedni poziom wiedzy prawniczej, doświadczenia w stosowaniu prawa w praktyce, w szczególności prawa karnego materialnego i procesowego oraz doświadczenia życiowego, potrzebnych na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Z przeglądu akt poszczególnych spraw wynika, że opiniowana jest pracowitym i wydajnym sędzią. Sądziła wszystkie kategorie spraw. Fakt, że sądzenie musiała dzielić z pracą wykonywaną na stanowisku przewodniczącej wydziału nie miał negatywnego wpływu na jej wydajność. Na szczególne podkreślenie zasługuje, że opiniowana miała w swoim referacie całe spektrum spraw, w tym sporo trudnych i skomplikowanych, które zostały przez nią wzorcowo rozstrzygnięte, co chociażby wynika z orzeczeń instancji odwoławczej. Oczywistym jest, że podczas pracy zdarzają się zawsze jakieś uchybienia bądź błędy i opiniowana też się ich nie ustrzegła, jednakże nie są one na tyle istotne, aby mieć wpływ bądź negatywnie rzutować na pozytywną ocenę jej pracy. W ocenie sędziego opiniującego Pani sędzia Dorota Elwira Scott-Sienkiel posiada odpowiednio wysoką wiedzę, umiejętności, dorobek orzeczniczy oraz cechy charakteru w pełni pozwalające na powołanie jej na stanowisko sędziego sądu okręgowego i jest bardzo dobrą kandydatką na wakujące stanowisko.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Elwiry Scott-Sienkiel w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Bożena Charukiewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, która stwierdziła, że analiza danych statystycznych i wyniki badań akt pozwalają na sformułowanie wniosku, że opiniowana sprawnie i z zaangażowaniem wykonuje powierzone jej obowiązki. Treść wydawanych przez kandydatkę orzeczeń wskazuje na umiejętność stosowania w praktyce przepisów prawa materialnego z zakresu prawa cywilnego oraz procesowego, a także na znajomość orzecznictwa i poglądów doktryny.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sądownictwa, przy ocenie kandydatek;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego oraz pełniąc funkcje administracyjne. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Moniki Niedziałkowski ej znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy oraz opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Monika Niedziałkowska dysponuje rozległą i ugruntowaną wiedzą prawniczą oraz posiada zdolność stosowania jej w praktyce. Warsztat pracy sędziowskiej ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydatka jest doświadczonym sędzią, o sumiennym podejściu do obowiązków i odpowiedniej organizacji pracy. Wskazane cechy opiniowanej, dostrzeżone również przez jej bezpośrednich przełożonych, w połączeniu z wynikami oceny kwalifikacyjnej, przekonują, że Pani Monika Niedziałkowska spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Dorota Elwira Scott-Sienkiel posiada porównywalny staż orzeczniczy, a uzyskana przez nią ocena kwalifikacji również jest porównywalna do oceny kandydatki, wskazanej z wnioskiem o powołanie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Na podstawie zebranej dokumentacji w sprawie - została jednak oceniona nieznacznie niżej niż kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiadają obie kandydatki, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji przez uczestnictwo w szkoleniach dają gwarancję należytego wykonywania przez nie obowiązków sędziego sądu okręgowego. Jednakże - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej Pani Monika Niedziałkowska spełnia kryteria wyboru w stopniu nieznacznie wyższym niż kontrkandydatka, co uzasadnia przedstawienie jej Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie na posiedzeniu 29 czerwca 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Panią Monikę Niedziałkowską, oddając 6 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" i pozytywnie Panią Dorotę Elwirę Scott-Sienkiel, oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" "wstrzymujących się".

Obie kandydatki uzyskały zatem pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że niewielka różnica głosów "za" na korzyść Pani Doroty Elwiry Scott-Sienkiel nie może stanowić kryterium decydującego w niniejszej procedurze konkursowej.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Monika Niedziałkowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale

pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Moniki Niedziałkowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana ocena kwalifikacyjna oraz doświadczenie orzecznicze, zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego oraz pełniąc funkcje administracyjne.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 października 2021 r. na:

- Panią Monikę Niedziałkowską oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Dorotę Elwirę Scott-Sienkiel oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).