Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 340.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 765/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 340

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Mariusza Andrzeja Załuckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Macieja Kowalskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 340, zgłosili się:

- Pan Maciej Kowalski - sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz

- Pan prof. dr hab. Mariusz Andrzej Załucki - adwokat w Izbie Adwokackiej w Rzeszowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniach 17 i 22 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowę z kandydatami i, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami oraz ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniach zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminach. Podczas głosowania członkowie zespołu na:

1. Pana Macieja Kowalskiego nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się";

2. Pana Mariusza Andrzeja Załuckiego oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej Pana Mariusza Andrzeja Załuckiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony posiadanym tytułem naukowym profesora, dotychczas zdobytym doświadczeniem zawodowym podczas wykonywania zawodu adwokata; łączeniem praktyki adwokackiej z działalnością naukową; autorstwem lub współautorstwem ponad 160 publikacji naukowych; załączonymi do zgłoszenia opiniami służbowymi; wynikami przeprowadzonego wysłuchania, podczas którego kandydat w sposób wyróżniający zaprezentował swoją sylwetkę.

Zespół kierował się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS i uwzględnił doświadczenie zawodowe kandydatów, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że obydwaj kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 30 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2021 r. poz. 154, ze zm.; dalej: ustawa o Sądzie Najwyższym).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym doświadczeniem zawodowym kandydatów i opiniami przełożonych.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej

Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Mariusza Andrzeja Załuckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Maciej Kowalski urodził się 29 września 1965 r. w Wyszogrodzie. W 1988 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Suwałkach, w 1991 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 stycznia 1992 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Suwałkach. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywał w Wydziale Pracy i Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1993 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Suwałkach. Orzekał w Wydziale Pracy oraz dodatkowo w Wydziale Cywilnym i Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 marca 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Wojewódzkiego w Suwałkach, w którym orzekał w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Od 15 grudnia 1999 r. do 9 listopada 2004 r. pełnił funkcję wiceprezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach. Od 30 października 2000 r. do 9 listopada 2004 r. sprawował funkcję Przewodniczącego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Suwałkach. Z dniem 1 października 2001 r. powierzono mu pełnienie obowiązków Prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 2004 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Z dniem 1 kwietnia 2006 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Obowiązki orzecznicze wykonywał w IV Wydziale Wizytacji oraz VI Wydziale Cywilnym. Od 29 marca 2013 r. pełni funkcję sędziego wizytatora. Pan Maciej Kowalski prowadzi zajęcia z zakresu postępowania cywilnego dla aplikantów radcowskich Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Z dniem 1 sierpnia 2020 r. powierzono mu obowiązki sędziego sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Do zgłoszenia załączono pozytywne opinie służbowe.

Pan Mariusz Andrzej Zalucki urodził się 25 marca 1979 r. w Rzeszowie. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie z dnia 4 stycznia 2006 r. został wpisany na listę adwokatów, prowadzoną przez tę Radę. Od 1 czerwca 2006 r. wykonuje zawód adwokata. Na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. Licencja na używanie znaku towarowego. Studium prawnoporównawcze oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 15 marca 2006 r. Na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej pt. Wydziedziczenie w prawie polskim na tle porównawczym uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 29 kwietnia 2013 r. W latach 2001-2002 był zatrudniony w Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Filii w Rzeszowie na stanowisku asystenta, a następnie od 2002 r. do 2013 r. oraz od 2016 r. do 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, kolejno na stanowiskach: asystenta, adiunkta, profesora uczelni. Od 2013 r. jest zatrudniony w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, obecnie na stanowisku profesora. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 2019 r. nadano mu tytuł profesora nauk społecznych. Jest autorem ponad 160 publikacji naukowych. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w licznych szkoleniach i konferencjach, a także przez studia podyplomowe z zakresu europeistyki o specjalności "Mała i średnia przedsiębiorczość", ukończone w 2003 r. z wynikiem pozytywnym.

Do zgłoszenia załączono pozytywne opinie służbowe.

Obydwaj kandydaci biorący udział w niniejszym postępowaniu posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego Sądu Najwyższego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej Pan Mariusz Andrzej Zalucki spełnia wszystkie kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się doświadczeniem zawodowym kandydatów oraz opiniami służbowymi.

Pan Maciej Kowalski posiada 29-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asesora sądowego oraz w pełnieniu urzędu na stanowiskach: sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego i sędziego sądu apelacyjnego. Obowiązki orzecznicze łączy z pełnieniem funkcji wizytatora, sędziego sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, pełnieniem funkcji administracyjnych w sądownictwie oraz prowadzeniem zajęć z zakresu postępowania cywilnego dla aplikantów radcowskich.

Pan Mariusz Andrzej Załucki posiada 15-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata oraz na stanowisku nauczyciela akademickiego. Posiada tytuł naukowy profesora nauk społecznych. Jest autorem lub współautorem ponad 160 publikacji naukowych.

2. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Mariusz Andrzej Załucki posiada bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej - kandydat w swojej pracy naukowej zajmuje się szeroko pojętym prawem cywilnym. Dzięki pracy naukowobadawczej poznał dogłębnie poglądy doktryny i orzecznictwo zarówno na gruncie polskim, jak i zagranicznym. W swojej kilkunastoletniej praktyce zawodowej wielokrotnie występował przed Sądem Najwyższym w sprawach skomplikowanych pod względem faktycznym oraz prawnym, przez co nie tylko nabył doświadczenie w rozwiązywaniu trudnych zagadnień prawnych, ale także przyczynił się do rozstrzygnięcia spraw o charakterze precedensowym.

Pan Maciej Kowalski posiada nieco dłuższe doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pełnienia urzędu na stanowiskach sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego oraz sędziego sądu apelacyjnego. Jednak Pan Mariusz Andrzej Załucki rozwija się także naukowo w zakresie prawa cywilnego, wielokrotnie występował przed Sądem Najwyższym w sprawach skomplikowanych, przez co, w ocenie Rady, obaj kandydaci posiadają zbliżone doświadczenie zawodowe pomimo krótszego o 4 lata stażu zawodowego Pana Mariusza Andrzeja Załuckiego i wykonywaniu przez niego zawodu adwokata. Wybrany przez Radę kandydat posiada wszechstronną i specjalistyczną wiedzę prawniczą, bowiem przez swoją pracę naukowobadawczą poznał poglądy polskiej i zagranicznej doktryny oraz orzecznictwo sądów polskich i zagranicznych, co niewątpliwie będzie pomocne w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych zagadnień prawnych o charakterze precedensowym, które są rozpoznawane przez Sąd Najwyższy. Od 2001 r. jest zatrudniony na uczelni wyższej, a pracę naukową łączy z praktyką adwokacką. Posiada duże doświadczenie w pracy naukowej na arenie międzynarodowej, odbył liczne staże naukowe, natomiast w dorobku naukowym znajduje się szereg pozycji o charakterze prawnoporównawczym. Pan Mariusz Andrzej Załucki stale rozwija się naukowo, a także podnosi swoje kwalifikacje.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mariusza Andrzeja Załuckiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności odpowiednie przygotowanie merytoryczne do pracy orzeczniczej w Sądzie Najwyższym w Izbie Cywilnej. Rada miała także na uwadze, że uchwałą nr 764/2021 z dnia 24 czerwca 2021 r. Pan Maciej Kowalski został przedstawiony z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Mając zatem na względzie konieczność uzupełnienia składu sędziowskiego w Izbie Cywilnej SN oraz racjonalne wykorzystanie wiedzy i doświadczenia kandydatów, biorących udział w postępowaniach nominacyjnych, Rada zdecydowała się na wybór Pana Mariusza Andrzeja Załuckiego, który spełnia warunki do powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej w najwyższym stopniu i tym samym daje rękojmię należytego wykonywania swoich obowiązków orzeczniczych.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 24 czerwca 2021 r. na:

- Pana Macieja Kowalskiego oddano 3 głosy "za" i 1 głos "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Mariusza Andrzeja Zaluckiego oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Zgodnie z dotychczasową praktyką Sądu Najwyższego, od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.