Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 755/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Izabeli Anny Rusinowskiej, Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej i Pani Joanny Małgorzaty Wasilewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 1036, zgłosili się:

- Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim,

- Pani Izabela Anna Rusinowska - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi,

- Pani Gabriela Mieczysława Sadowska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi oraz

- Pani Joanna Małgorzata Wasilewska - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Brzezinach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia, w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, oraz - w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód radcy prawnego - przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na: Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego - 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", Panią Izabelę Annę Rusinowską - 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", Panią Gabrielę Mieczysławę Sadowską - 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Joannę Małgorzatę Wasilewską - 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu Pani Izabeli Anny Rusinowskiej oraz Pani Joanny Małgorzaty Wasilewskiej.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Izabeli Anny Rusinowskiej przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): uzyskana ocena kwalifikacji, dotychczasowe wszechstronne doświadczenie zawodowe, obejmujące pracę na stanowisku asystenta sędziego, referendarza sądowego oraz wykonywanie zawodu radcy prawnego, bardzo dobre opinie z czasów referendarskich, znakomite opinie z okresu wykonywania zawodu radcy prawnego oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi. Z kolei za rekomendacją Pani Joanny Małgorzaty Wasilewskiej przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): uzyskana ocena kwalifikacji, dotychczasowe wszechstronne doświadczenie zawodowe, zdobyte w trakcie pracy w sądzie i poza nim, oraz ukończenie aplikacji prokuratorskiej z wynikiem bardzo dobrym.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, nie podzielając stanowiska zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski urodził się 22 maja 1979 r. w Rawie Mazowieckiej. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, we wrześniu 2007 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną plus. Od 4 stycznia do 1 kwietnia 2008 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Rawie Mazowieckiej. Obowiązki wykonywał w wydziale cywilnym. Od 17 kwietnia 2009 r. do 31 lipca 2013 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach. Obowiązki wykonywał w wydziale cywilnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi z dnia 18 czerwca 2013 r. został wpisany na listę adwokatów, prowadzoną przez tę Izbę. Od 1 listopada 2013 r. prowadził indywidualną kancelarię adwokacką w Rawie Mazowieckiej. Z dniem 28 lutego 2015 r. został skreślony - na swój wniosek - z listy adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. Z dniem 16 marca 2015 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie. Obowiązki orzecznicze wykonywał w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 września 2019 r. został przeniesiony z dniem 1 października 2019 r. na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim. Obowiązki orzecznicze pełni w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Bierze udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego sporządziła Pani Izabela Wawrzynkiewicz - sędzia wizytator ds. cywilnych, rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Łodzi. Wyniki przeprowadzonej kontroli wskazują na posiadanie przez kandydata dobrej znajomości prawa cywilnego materialnego i procesowego, umiejętności stosowania prawa w praktyce oraz bardzo duże zaangażowanie w wykonywanie obowiązków. Przygotowanie merytoryczne jest umiejętnie wykorzystywane przez opiniowanego w praktyce, przekładając się w znakomitej większości przypadków na trafność orzeczeń. Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski posiada bardzo dobre opinie swoich przełożonych, w których oprócz podkreślenia ugruntowanej i szerokiej wiedzy prawniczej, wskazywano na cechy, jakimi wyróżnia się opiniowany, a mianowicie: wnikliwość, pracowitość, samodzielność w podejmowaniu decyzji, umiejętność pracy w zespole. Kandydat potrafi zorganizować sobie pracę i efektywnie wykorzystuje czas pracy, a jego orzecznictwo cechuje niski procent zaskarżalności oraz wysoka stabilność. Biorąc pod uwagę zdobyte dotychczas doświadczenie zawodowe i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków oraz wyniki kontroli akt i analizy danych statystycznych sędzia wizytator stwierdziła, że Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski jest bardzo dobrym kandydatem i spełnia wymogi do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Izabela Anna Rusinowska, Pani Gabriela Mieczysława Sadowska i Pani Joanna Małgorzata Wasilewska posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Izabela Anna Rusinowska urodziła się 25 sierpnia 1979 r. w Skierniewicach. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną plus. Od 1 listopada 2007 r. do 31 lipca 2009 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie na stanowisku asystenta sędziego. Od 3 sierpnia do 3 listopada 2009 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach na stanowisku asystenta sędziego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 października 2009 r. została mianowana z dniem 4 listopada 2009 r. referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim. Uchwałą Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi z dnia 15 kwietnia 2010 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Na jej wniosek prawo do wykonywania zawodu zostało jej zawieszone, ze względu na zatrudnienie w organach wymiaru sprawiedliwości. Obowiązki orzecznicze na stanowisku referendarza sądowego wykonywała do 30 kwietnia 2013 r. Z dniem 27 maja 2013 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego w Skierniewicach.

Ocenę kwalifikacji Pani Izabeli Anny Rusinowskiej sporządziła Pani Dorota Znyk - sędzia wizytator ds. cywilnych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Zdaniem oceniającej kandydatka posiada przygotowanie teoretyczne i praktyczne do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Wyróżnia się wiedzą prawniczą, bogatym doświadczeniem zawodowym, doskonałą organizacją pracy oraz rozwagą. Analiza skontrolowanych czynności procesowych w sprawach cywilnych i rodzinnych pozwoliła oceniającej na stwierdzenie, że Pani Izabela Anna Rusinowska wykonywała czynności zawodowe sumiennie, rzetelnie, lojalnie i kierując się dobrem klienta w celu zapewnienia ochrony jego praw. Podkreślono staranność sporządzania pism procesowych inicjujących postępowania, jak i tych składanych w ich toku, dbałość o zachowanie formy i wymogów, wynikających z obowiązujących przepisów proceduralnych. Różnorodność tematyki spraw, w których opiniowana podejmowała czynności procesowej jako pełnomocnik strony, konieczność sięgania do rozwiązań uregulowanych w różnych przepisach Kodeksu cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, uprawniła oceniającą do stwierdzenia, że Pani Izabela Anna Rusinowska posiada bardzo dobre przygotowanie do objęcia stanowiska sędziego. Jej kompetencje i przydatność do wykonywania zawodu sędziego zostały ocenione wysoko z wyróżnieniem w poprzedniej ocenie kwalifikacji, sporządzonej przez sędziego wizytatora w związku z ubieganiem się o stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim. Podsumowując, oceniająca stwierdziła, że Pani Izabela

Anna Rusinowska jest bardzo dobrą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Pani Gabriela Mieczysława Sadowska urodziła się 1 stycznia 1979 r. w Łasku. Od 16 lutego 2004 r. do 15 maja 2009 r. była zatrudniona na stanowisku pracownika magazynowego w Optima Radix Vita Plus Tadanco S.A. z siedzibą w Jankach. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą i uzyskała tytuł magistra. Od 4 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. i od 5 lutego do 30 czerwca 2013 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Zgierzu. Obowiązki wykonywała na stanowisku p.o. asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2016 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym (prawo karne - 3, prawo cywilne - 4, prawo gospodarcze - 3, prawo administracyjne - 4, zasady wykonywania zawodu/zasady etyki - 5). Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi z dnia 16 maja 2016 r. została wpisana na listę adwokatów, prowadzoną przez tę Izbę. Z dniem 1 sierpnia 2016 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej w Ozorkowie.

Ocenę kwalifikacji Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej sporządziła Pani Izabela Wawrzynkiewicz - sędzia wizytator ds. cywilnych, rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Łodzi. Zdaniem oceniającej kandydatka prezentuje dobry poziom wiedzy prawniczej i w sposób właściwy pełni obowiązki pełnomocnika. Przygotowanie merytoryczne, wykorzystywane w praktyce, przekłada się na trafność formułowanych stanowisk procesowych, jak i ich należyte umotywowanie. Oceniająca stwierdziła, że Pani Gabriela Mieczysława Sadowska spełnia wymagania, stawiane kandydatom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej sporządził także Pan Przemysław Zabłocki - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Z oceny wynika, że kandydatka powierzone obowiązki realizuje prawidłowo i kompetentnie, zatem spełnia wymogi do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Joanna Małgorzata Wasilewska urodziła się 6 stycznia 1983 r. w Brzezinach. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus i uzyskała tytuł magistra. Od 1 września 2007 r. do 31 maja 2008 r. była zatrudniona w wymiarze Z etatu w Biurze Rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego na stanowisku samodzielnego referenta. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Łodzi, w październiku 2010 r. złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 1 czerwca 2011 r. została zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Brzezinach. Obowiązki wykonywała na stanowisku asystenta sędziego. W związku ze zniesieniem niektórych sądów, z dniem 1 stycznia 2013 r. została przeniesiona do pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Obowiązki wykonywała w XI Zamiejscowym Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu z siedzibą w Brzezinach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego w Brzezinach. Obowiązki wykonywała na stanowisku asystenta sędziego w wymiarze 'Z etatu w I Wydziale Cywilnym oraz w wymiarze 'A etatu w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od 1 lipca 2016 r. jest zatrudniona na stanowisku starszego asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Brzezinach.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Małgorzaty Wasilewskiej sporządziła Pani Elżbieta Gawryszczak - sędzia wizytator ds. cywilnych, wieczystoksięgowych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Mając na uwadze predyspozycje osobiste kandydatki, inteligencję, pracowitość, systematyczność, odpowiedzialność, umiejętność koncentracji uwagi, zdolność nawiązywania i utrzymywania kontaktów międzyludzkich, a także nabytą szeroką wiedzę prawniczą i dobrą umiejętność jej wykorzystania praktyce, jak również zdolność formułowania logicznych, zwięzłych wypowiedzi, sędzia wizytator oceniła kandydaturę Pani Joanny Małgorzaty Wasilewskiej jako dobrą.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski legitymuje się wszechstronnym doświadczeniem zawodowym, uzyskanym w pracy na stanowisku asystenta sędziego, adwokata oraz obecnie referendarza sądowego (od marca 2015 r.), a zatem posiada doświadczenie orzecznicze. Wprawdzie Pani Izabela Anna Rusinowska także legitymuje się doświadczeniem w pracy referendarza sądowego, jednakże był to niemalże o połowę krótszy staż, niż w przypadku wybranego kandydata, a ponadto zrezygnowała ze stanowiska referendarza sądowego, albowiem rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego. Osoba wybrana do przedstawienia posiada ponadsześcioletnie doświadczenie w samodzielnym pełnieniu czynności orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego oraz opanowała metodykę pracy sędziego. Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski otrzymał bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych. Pani Izabela Anna Rusinowska również otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, jednak Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski uzyskał najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi. Zarówno Pani Gabriela Mieczysława Sadowska, jak i Pani Joanna Małgorzata Wasilewska nie zdobyły doświadczenia orzeczniczego, a zatem posiadają mniej wszechstronne doświadczenie zawodowe. Dodatkowo, otrzymały nie tak wysokie oceny swoich kwalifikacji, gdyż Pani Gabriela Mieczysława Sadowska - oceny pozytywne a Pani Joanna Małgorzata Wasilewska - ocenę dobrą. Wprawdzie zespół rekomendował Radzie kandydatury Pani Izabeli Anny Rusinowskiej i Pani Joanny Małgorzaty Wasilewskiej, jednak to Rada każdorazowo decyduje o wyborze kandydata, a w tym wypadku uznała, że to Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski posiada najbardziej wszechstronne kwalifikacje zawodowe, które ułatwią mu prawidłowe wykonywanie obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 23 lutego 2021 r. zaopiniowało: Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego pozytywnie - 9 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Izabelę Annę Rusinowską pozytywnie - 8 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się", Panią Gabrielę Mieczysławę Sadowską negatywnie - brakiem głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 9 głosach "wstrzymujących się" i Panią Joannę Małgorzatę Wasilewską negatywnie - 4 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się". Wybrany kandydat uzyskał zatem najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi. Wprawdzie Pani Izabela Anna Rusinowską uzyskała jedynie 1 głos poparcia mniej dla swojej kandydatury, jednakże - jak zostało to już wcześniej wskazane - legitymuje się ona krótszym stażem zawodowym na stanowisku referendarza sądowego.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego, zawodu adwokata oraz podczas wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, a także doskonalenie zawodowe przez udział w szkoleniach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 23 czerwca 2021 r. na:

- Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Izabelę Annę Rusinowską oddano 8 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Gabrielę Mieczysławę Sadowską oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Joannę Małgorzatę Wasilewską oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Jak wynika z powyższego, Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski oraz Pani Izabela Anna Rusinowską uzyskali bezwzględną większość głosów. W związku z tym, że do obsadzenia w tym postępowaniu przewidziano 1 stanowisko sędziowskie, zgodnie z § 12 ust. 2 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, stanowiącego załącznik do uchwały nr 158/2019 z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2019 r., poz. 192, ze zm.), za wybranego do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uznaje się Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego, który uzyskał najwięcej głosów spośród osób, które otrzymały bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).