Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miastku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 736/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miastku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Gintera do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miastku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miastku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 1036, zgłosili się:

- Pan Tomasz Ginter - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tczewie oraz

- Pani Lilianna Zofia Simińska - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Koszalinie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Liliannę Zofię Simińską, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 290/2021 z dnia 23 marca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Tomasza Gintera oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miastku Pana Tomasza Gintera. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydat w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku referendarza sądowego, a obecnie starszego referendarza sądowego. Otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że orzecznictwo kandydata cechuje sprawność i dążenie do szybkiego wydania decyzji, dobrze kształtują się również wyniki jego pracy na tle średniej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Tczewie. Ponadto uzyskał pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

Kandydatura Pana Tomasza Gintera wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej

Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Gintera do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miastku.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Tomasz Ginter urodził się w 1971 r. w Sławnie. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 października 1998 r. do 25 lutego 1999 r. pracował w ZUS Oddział Szczecin jako inspektor ubezpieczeń. Od 1 marca do 11 maja 1999 r. był zatrudniony w Urzędzie Celnym w Szczecinie w Dziale egzekucyjnym jako kontroler celny. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 1999 r. pracował w ZUS Oddział Słupsk jako inspektor ubezpieczeń. Następnie, od 1 października 1999 r. do 6 kwietnia 2001 r. był zatrudniony w Słupskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Czyn" w Słupsku na stanowisku starszego referenta prawnego. Od 17 kwietnia 2001 r. do 17 sierpnia 2003 r. pracował w Urzędzie Gminy Kolbudy jako kierownik referatu podatków i opłat. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Słupsku, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 18 sierpnia 2003 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Obowiązki orzecznicze wykonywał w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 października 2003 r. został delegowany na czas nieokreślony do wykonywania obowiązków orzeczniczych referendarza sądowego w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych Sądu Okręgowego w Słupsku. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2005 r. wykonywał obowiązki orzecznicze referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, w Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 1 lipca 2005 r. do 31 maja 2010 r. - w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, również w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 1 czerwca 2010 r. jest referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tczewie. Obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym. W 2011 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 11 września 2013 r. uzyskał awans na stanowisko starszego referendarza sądowego. Kandydat pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Gintera sporządził Pan Mariusz Struski - sędzia Sądu Okręgowego w Słupsku, który stwierdził, że wyniki przeprowadzonej kontroli wskazują, że orzecznictwo kandydata cechuje sprawność i dążenie do szybkiego wydania decyzji. Dobrze

kształtują się wyniki jego pracy na tle średniej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Tczewie.

Opiniowany w prowadzonych przez siebie postępowaniach, które są mu przydzielane w ramach jego kompetencji referendarskich, stara się, aby wydawane przez niego rozstrzygnięcia pozostawały w zgodzie z obowiązującym prawem. Wskazują na to pozytywnie przenalizowane wyniki statystyczne oraz generalnie niska zaskarżalność w okresie trzech ostatnich lat. Za kandydatem stoi dobra znajomość techniki pracy referendarza i sprawność postępowania, zwłaszcza w kontrolowanych sprawach, w których istniała potrzeba wydania decyzji w przedmiocie wniosków o zwolnienie od kosztów sądowych, ustanowienia pełnomocnika z urzędu, czy też rozstrzygnięcia o wynagrodzeniu biegłego lub o zwrocie kosztów dojazdu świadków na termin rozprawy. Wydawane w tej mierze decyzje są prawidłowe, wskazują okoliczności faktyczne i podstawę prawną. Uzasadnienia sporządzane są na dobrym poziomie, przy pomocy języka prawniczego, ale jednocześnie zrozumiałego dla stron. Zarządzenia i pouczenia o prawie do skargi na czynność referendarza pozostają bez zarzutu. Odzwierciedleniem szybkości podejmowanych decyzji przez kandydata są sprawy w przedmiocie wydania nakazu zapłaty, które były wydawane bez zbędnej zwłoki.

Pana Tomasza Gintera cechuje wysoka kultura osobista, pozytywny stosunek do współpracowników, sumienność i rzetelność, a ponadto duże doświadczenie w pracy referendarza, które zdobywał pracując w wielu jednostkach sądowych, a od 1 czerwca 2010 r. w Sądzie Rejonowym w Tczewie.

W ocenie sędziego opiniującego Pan Tomasz Ginter posiada kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego. Przeprowadzona ocena jego orzecznictwa pozwala na wyrażenie pozytywnej opinii o jego kandydaturze na stanowisko sędziego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miastku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Tomasz Ginter posiada wieloletnie i bogate doświadczenie w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego, a obecnie starszego referendarza sądowego w różnych wydziałach sądu rejonowego, jak również sądu okręgowego. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy na stanowisku referendarza sądowego oraz przebiegu drogi zawodowej.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Tomasza Gintera za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu 8 marca 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Pana Tomasza Gintera - oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem zdecydowane poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Ginter posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miastku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tomasza Gintera zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków referendarza sądowego w różnych wydziałach sądu rejonowego i sądu okręgowego, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 22 czerwca 2021 r. na Pana Tomasza Gintera oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).