Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 942.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.5.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 maja 2021 r.

UCHWAŁA Nr 597/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 maja 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 942

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Justyny Teresy Sochy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Beaty Marii Błaszczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 942, zgłosiły się:

- Pani Beata Maria Błaszczyk - sędzia Sądu Rejonowego w Malborku,

- Pani Justyna Teresa Socha - sędzia Sąduzie Rejonowego w Wejherowie, oraz

- Pani Beata Kamila Zawadzka-Kowalczyk - adwokat - Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Beatę Kamilę Zawadzką-Kowalczyk, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 132/2021 z dnia 17 lutego 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 24 maja 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Beatę Marię Blaszczyk nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Justynę Teresę Sochę oddali 3 glosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku kandydatury Pani Justyny Teresy Sochy. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Justyny Teresy Sochy przemawia odpowiednio długi staż oraz doświadczenie orzecznicze w pracy w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, praktyka orzecznicza w szeroko rozumianym pionie cywilnym (także w sprawach z zakresu prawa rodzinnego) oraz bardzo dobre wyniki kontroli instancyjnej jej orzecznictwa, jak też pozytywna ocena kwalifikacji. Zespół wziął pod uwagę również wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, które oddało najwięcej głosów za kandydaturą Pani sędzi Justyny Teresy Sochy.

Pani Beata Maria Błaszczyk posiada również wysokie kwalifikacje, jednakże zważywszy na konkursowy charakter niniejszej procedury oraz zawarte w opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Malborku informacje dotyczące zastrzeżeń pracowników I Wydziału Cywilnego odnośnie do kultury pracy Pani sędzi Beaty Marii Błaszczyk, zespół zdecydował nie rekomendować tej kandydatury.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku zaopiniowało Panią Beatę Marię Błaszczyk - oddając 3 głosy "za" i 9 głosów "przeciw", a Panią Justynę Teresę Sochę - oddając 10 głosów "za" i 2 głosy "przeciw".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Justyny Teresy Sochy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydatek

1. Pani Beata Maria Błaszczyk urodziła się 27 stycznia 1967 r. w Malborku. W 1991 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w Sądzie Okręgowym w Elblągu, złożyła w 1993 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W okresie od 26 października 1993 r. do 2 sierpnia 1995 r. pracowała na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Malborku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 sierpnia 1995 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Malborku. Od 26 października 2005 r. pełniła obowiązki zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu a od 3 listopada 2011 r. do 27 września 2018 r. - funkcję Przewodniczącej tego Wydziału.. Od 1 stycznia do 31 czerwca 2019 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym. Kandydatka aktywnie uczestniczyła w różnego rodzaju szkoleniach, zorganizowanych przez Krajową Szkolę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Marii Błaszczyk sporządziła Pani Bożena Bojko -Szczegiecka - sędzia sądu okręgowego w stanie spoczynku, wizytator ds. wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z zakresu czynności Sądu Rejonowego w Malborku wynika, że Pani sędzia Beata Maria Błaszczyk rozpoznaje sprawy w Wydziale Cywilnym w wymiarze 100%, przy czym orzeka na rozprawach nie mniej niż 8 razy w miesiącu oraz rozpoznaje skargi na orzeczenia referendarzy z Wydziału Cywilnego i Wydziałów Ksiąg Wieczystych. Ocena wyników Pani sędzi pozwala na wyrażenie opinii o dużym zaangażowaniu i pracowitości opiniowanej. Analiza wyników statystycznych pozwala uznać je za dobre. Wskazać należy na sporządzenie w Sądzie Rejonowym w Malborku wszystkich uzasadnień w terminie ustawowym. Zastrzeżenia budzą wyniki dotyczące odsetka uchylonych spraw do ponownego rozpoznania w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2019 r. (aż 57,14%). Sprawność, efektywność, organizacja pracy oraz wydajność pracy Pani sędzi Beaty Marii Błaszczak w świetle danych statystycznych, według oceniającej, pozostawała na dobrym poziomie. Z kolei rodzaj i stopień zawiłości spraw przydzielonych opiniowanej do referatu nie odbiegają od średniej wydziału. Kompetencje zawodowe Pani sędzi w zakresie metodyki pracy i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. W toku kontroli nie stwierdzono znaczących uchybień w prowadzeniu spraw. Sprawy o wydłużonym biegu mają nadany bieg, nie stwierdzono niezasadnych odroczeń, wydawane zarządzenia uwzględniają zasadę koncentracji materiału dowodowego, zapewniają prawidłową organizację i przebieg rozpraw. Stronom udzielane są poprawne i adekwatne do rodzaju podejmowanych czynności pouczenia. Zarówno wyroki, jak i pozostałe orzeczenia mają właściwą i staranną formę, co świadczy o opanowaniu metodyki pracy sędziego na bardzo dobrym poziomie. Dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez opiniowaną uzasadnienia orzeczeń, odpowiadają one w pełni wymogom z art. 328 k.p.c. Pani sędzia podnosi kwalifikacje przez samokształcenie i uczestnictwo w szkoleniach. Orzecznictwo opiniowanej poddane kontroli instancyjnej pozostaje na dobrym poziomie. Podkreślić należy bardzo duże doświadczenie Pani sędzi w orzekaniu w sprawach cywilnych, co zaowocowało jej delegacją do sądu apelacyjnego. Jak wynika z dołączonej do oceny opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Malborku - do kultury pracy Pani sędzi zostały zgłoszone zastrzeżenia przez pracowników I Wydziału Cywilnego. Mając powyższe na względzie, w szczególności długoletnie doświadczenie w orzekaniu w sprawach cywilnych, zdaniem sędzi wizytator, pozwala to na pozytywną ocenę kwalifikacji Pani sędzi

Beaty Marii Błaszczyk i sformułowanie korzystnej prognozy odpowiedniego wykonywania przez nią obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Pani Beata Maria Błaszczyk posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pani Justyna Teresa Socha urodziła się 12 czerwca 1982 r. w Katowicach. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, złożyła w 2009 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. W okresie od 16 listopada 2009 r. do 22 listopada 2010 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Od 22 listopada 2010 r. do 14 kwietnia 2015 r. wykonywała obowiązki orzecznicze jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, w Wydziałach IV Ksiąg Wieczystych і I Cywilnym, a także w Sekcji do Rozpoznawania Spraw Egzekucyjnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 kwietnia 2015 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie. Została skierowana do orzekania w II Wydziale Karnym a od 1 lipca 2015 r. do chwili obecnej orzeka w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od 1 lutego 2016 r. jest sędzią wizytującym Dom Pomocy Społecznej w Strzebielinku oraz Dom Pomocy Społecznej w Wejherowie. Kandydatka aktywnie uczestniczyła w różnego rodzaju szkoleniach, zorganizowanych przez Krajową Szkolę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Justyny Teresy Sochy sporządziła Pani Ewa Ważny - wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z zakresu czynności Sądu Rejonowego w Wejherowie wynika, że Pani sędzia Justyna Teresa Socha rozpoznaje: 100 % spraw przydzielanych losowo w ramach kategorii spraw "RC", "RCo", "RCps", "RNs", "Nsm", "Nkd" z obowiązkiem kontynuowania postępowania wykonawczego po zakończeniu sprawy; 100 % spraw w ramach kategorii "Nmo" z terenu gminy Gniewino, gminy Łęczyce, Kosakowo, miasta Hel oraz miejscowości Jurata, Jastarnia, Kuźnica, Chałupy, Chłapowo, miasta Wejherowa Osiedle Kaszubskie i Osiedle 1000-Lecia; 100% spraw przydzielanych losowo z zażaleń do innego składu sądu pierwszej instancji wnoszonych w sprawach rozpoznawanych w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Dodatkowo, od 9 lipca 2020 r. rozpoznaje sprawy z kategorii: "Nmo", "Op", "Opm", "Alk" i "Nw" z gminy wiejskiej Puck, Ostrowo, Rozewie, Tupadły, Karwia, Jastrzębia Góra. W ocenie sędzi wizytator, Pani sędzia Justyna Teresa Socha osiąga dobre wskaźniki statystyczne w zakresie załatwionych spraw ogółem. Na wyróżnienie zasługuje terminowość sporządzania uzasadnień. Sporządzone uzasadnienia spełniają przesłanki z art. 328 § 2 k.p.c. Pani sędzia prawidłowo dokonywała ustaleń faktycznych, generalnie wszechstronnie oceniała zebrany w sprawie materiał dowodowy, zgodnie z zasadami logicznego rozumowania i doświadczenia życiowego, nie przekraczając granic swobodnej oceny dowodów. Kandydatka wskazuje właściwe podstawy prawne a poziom uzasadnień stoi na bardzo dobrym poziomie. Również stabilność orzecznictwa jest bardzo dobra a zaskarżalność orzeczeń niewielka. W okresie objętym oceną wywiedziono 29 apelacji, co może świadczyć o wysokiej jakości sporządzanych uzasadnień. Rozpoznano 23 apelacje, w tym żadna sprawa nie została uchylona do ponownego rozpoznania. Oddalono 16 apelacji, co stanowi ok. 70%, 5 orzeczeń zmieniono, co stanowi ok. 22%, 2 sprawy załatwiono w inny sposób, co stanowi ok. 9%. Zmiana orzeczeń w trzech sprawach wiązała się z inną oceną materiału zebranego w sprawie, dokonaną przez sąd II instancji, w jednej sprawie dotyczyła jedynie kosztów zastępstwa procesowego a w jednej ze spraw wiązała się ze zmianą sytuacji po wydaniu orzeczenia przez sąd I instancji. W sprawach o wydłużonym biegu nie stwierdzono bezczynności. Wydłużony bieg spraw wiązał się z zawieszeniem postępowań, koniecznością oczekiwania na badania biegłych lub Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, rozpoznawaniem licznych wniosków dowodowych, wniosków o udzielenie zabezpieczenia i trwającym postępowaniem zażaleniowym. Wydawane w sprawach zarządzenia redagowane są w sposób zmierzający do koncentracji materiału dowodowego. W sprawach o alimenty, zmianę obowiązku alimentacyjnego i uregulowanie kontaktów z dziećmi, opiniowana podejmowała często skuteczne działania zmierzające do ugodowego załatwienia sprawy. Należy - zdaniem sędzi wizytator - bardzo pozytywnie ocenić znaczną liczbę spraw kierowanych do mediacji: w 2019 r. Pani sędzia skierowała do mediacji 79 spraw a do listopada 2020 r. - 59 spraw. W końcowej ocenie, sędzia wizytator pozytywnie oceniła poziom merytoryczny orzecznictwa, sprawność i efektywność podejmowanych czynności, organizację pracy oraz wydajność pracy kandydatki. Również kompetencje zawodowe Pani sędzi w zakresie metodyki i organizacji pracy oraz poszanowania stron zostały wysoko ocenione. Jak zauważała oceniająca, sprawy kończone są sprawnie, wydawane zarządzenia uwzględniają zasadę koncentracji materiału dowodowego. Sposób prowadzenia spraw i kultura sądzenia nie budzą zastrzeżeń. Opiniowana stale pogłębia swoją wiedzę i uczestniczy w szkoleniach. Mając na uwadze powyższe, sędzia wizytator wydała pozytywną opinię odnośnie do prognozy właściwego wykonywania obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku przez kandydatkę.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę oraz umiejętności, poparte doświadczeniem zawodowym, zdobytym na stanowisku asystenta sędziego, referendarza sądowego oraz sędziego sądu rejonowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz brak zastrzeżeń odnośnie do kultury pracy Pani Justyny Teresy Sochy znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Justyna Teresa Socha, z uwagi na posiadaną wiedzę i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, a także duże i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, jest w pełni predestynowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Rada uwzględniła dłuższe doświadczenie zawodowe Pani Beaty Marii Błaszczyk, jednak nie bez znaczenia - w ocenie Rady - pozostaje kwestia zastrzeżeń odnośnie do kultury jej pracy, podniesionych w 2020 r.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Justyna Teresa Socha, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy na stanowisku asystenta sędziego, referendarza sądowego oraz sędziego sądu rejonowego, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Justyny Teresy Sochy za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej

do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, po przeprowadzeniu w dniu 12 stycznia 2021 r. w drodze wideokonferencji posiedzenia zaopiniowało Panią Beatę Marię Błaszczyk - oddając 3 głosy "za" i 9 głosów "przeciw", a Panią Justynę Teresę Sochę - oddając 10 głosów "za" i 2 głosy "przeciw".

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem zdecydowanie wyższe niż Pani Beata Maria Błaszczyk poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Justyna Teresa Socha posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Justyny Teresy Sochy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego, referendarza sądowego, a następnie sędziego sądu rejonowego, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę oraz kulturę zawodową, zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, a także doskonalenie zawodowe przez udział w szkoleniach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 maja 2021 r. na:

- Panią Beatę Marię Błaszczyk oddano 6 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Justynę Teresę Sochę oddano 8 głosów "za", 1 glos "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).