Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 773.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.5.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 maja 2021 r.

UCHWAŁA Nr 541/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 maja 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 773

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Pszczołowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Krzysztofa Olgierda Rudnickiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 773, zgłosili się: - Pan Paweł Pszczołowski - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz - Pan Krzysztof Olgierd Rudnicki - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 maja 2021 r. zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Pawła Pszczołowskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a na Pana Krzysztofa Olgierda Rudnickiego oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Pawła Pszczołowskiego i Pana Krzysztofa Olgierda Rudnickiego na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych kandydatów, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nich doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Pawła Pszczołowskiego przemawiały (ocenione łącznie): odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, działalność dydaktyczna, pozytywne opinie służbowe, wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Za rekomendowaniem Pana Krzysztofa Olgierda Rudnickiego przemawiały (ocenione łącznie): odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, publikacje prawnicze z zakresu prawa handlowego i cywilnego, prowadzona działalność dydaktyczna, pozytywne opinie służbowe oraz odpowiednie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Pawła Pszczołowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pan Paweł Pszczołowski urodził się 22 maja 1970 r. we Wrocławiu. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w październiku 1997 r. złożył egzamin sędziowski, z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 15 stycznia 1998 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Oławie. Orzekał w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz Wydziale Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lutego 2000 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Oławie. W dalszym ciągu orzekał w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 września 2002 r. został przeniesiony do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Orzekał w sprawach gospodarczych. Od stycznia 2003 r. do grudnia 2004 r. pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego. Od marca 2006 r. do października 2008 r. pełnił funkcję Przewodniczącego VII Wydziału Krajowego Rejestru Zastawów. Od listopada 2008 r. do lutego 2010 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu i orzekał w X Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 2010 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Orzekał w X Wydziale Gospodarczym. W 2011 r. został przydzielony do orzekania w Sekcji ds. odwoławczych przy X Wydziale Gospodarczym, przy czym ze względu na problemy kadrowe był przeniesiony do orzekania w I instancji w okresie od lutego do sierpnia 2012 r. Od października 2017 r. orzeka w XI Wydziale Gospodarczym Odwoławczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Od kwietnia 2017 r. zajmuje stanowisko wizytatora do spraw gospodarczych. Pełni także funkcję specjalisty ds. obrotu zagranicznego. Od 2015 r. wielokrotnie orzekał w ramach jednorazowych delegacji w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Prowadził wykłady w ramach studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu - z przedmiotu windykacja wierzytelności przedsiębiorców, w zakresie sądowego dochodzenia roszczeń w obrocie międzynarodowym. Prowadził też szkolenia w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu dla aplikantów radcowskich w zakresie Krajowego Rejestru Zastawów i rejestru zastawów. Otrzymał pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Jolanta Solarz - sędzia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Stwierdzono w niej, że analiza spraw rozpoznawanych przez Pana Pawła Pszczołowskiego oraz dane statystyczne dotyczące jego pracy pozwalają przedstawić go jako doświadczonego sędziego o bardzo dobrej znajomości prawa cywilnego ze szczególnym uwzględnieniem problematyki gospodarczej, prawidłowo stosującego prawo procesowe. Z liczby rozpoznawanych spraw, zakończonych rozstrzygnięciami merytorycznymi, przy różnorodnej problematyce, a jednocześnie przy niskiej zaskarżalności, należy wnioskować, że Pan sędzia prezentuje wysoki poziom merytoryczny, co potwierdzają dane statystyczne dotyczące stabilności jego orzecznictwa. Sentencje orzeczeń w sprawach, w których Pan sędzia był referentem, były redagowane poprawnie i zawierały wszystkie wymagane elementy. Uzasadnienia orzeczeń były sporządzone starannie, jasnym i zrozumiałym językiem, z uwzględnieniem wymogów przewidzianych przepisami. Treść sporządzonych uzasadnień świadczy o dobrej znajomości szeroko pojętego prawa cywilnego materialnego, a także znajomości dorobku doktryny i judykatury w tym zakresie. Terminowość sporządzanych uzasadnień nie budzi żadnych zastrzeżeń. Kandydat, jak wynika z opinii służbowych, sporządzonych przez Przewodniczącą XI Wydziału Gospodarczego Odwoławczego oraz Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu jest osobą sumienną, pracowitą, obowiązkową i zaangażowaną w wykonywanie obowiązków służbowych. Pana sędziego cechuje wysoka kultura osobista, jest zrównoważony i koleżeński, a współpraca w sędziami w Wydziale oraz pracownikami sekretariatu jest bezproblemowa. Wyniki pracy Pana sędziego Pawła Pszczołowskiego zarówno ilościowe, jak i jakościowe przez przełożonych zostały ocenione jako wyróżniające się, co potwierdziła sędzia opiniująca. Opiniowany doskonali swoje umiejętności zawodowe: uczestniczył w licznych szkoleniach, sam zaś prowadził wykłady z zakresu sądowego dochodzenia roszczeń w obrocie międzynarodowym na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz szkolenia w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu dla aplikantów w zakresie Krajowego Rejestru Zastawów. W oparciu o analizę spraw rozpoznawanych przez kandydata oraz danych statystycznych dotyczących jego pracy, sędzia opiniująca stwierdziła, że Pan Paweł Pszczołowski jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Pan Krzysztof Olgierd Rudnicki posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu apelacyjnego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Krzysztof Olgierd Rudnicki urodził się w 2 kwietnia 1974 r. w Rzeszowie. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2001 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 16 lipca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia w Wrocławiu. Orzekał w sprawach cywilnych i karnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 października 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia w Wrocławiu. Początkowo orzekał w I Wydziale Cywilnym, a następnie w IX Wydziale Cywilnym, w którym od maja 2006 r. pełnił funkcję p.o. zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, a od lutego 2008 r. - funkcję zastępcy Przewodniczącego, a ponadto sędziego specjalisty z zakresu obrotu prawnego z zagranicą w sprawach cywilnych. Od 1 stycznia do 31 marca 2005 r. był delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego, w którym objął funkcję głównego specjalisty ds. informacji o prawie obcym i obcej praktyce sądowej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 grudnia 2012 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Orzekał w I Wydziale Cywilnym, a od kwietnia 2018 r. w XII Wydziale Cywilnym, pełniąc do sierpnia 2020 r. funkcję zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, a ponadto sędziego specjalisty z zakresu obrotu prawnego z zagranicą w sprawach cywilnych. Od września 2020 r. do sierpnia 2021 r. jest delegowany do orzekania w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, w którym wykonuje czynności orzecznicze w I Wydziale Cywilnym. Jest autorem sześciu artykułów i sześciu głos do orzeczeń Sądu Najwyższego, dwóch artykułów w opracowaniach zbiorowych oraz jest współautorem skryptu. Publikacje dotyczą prawa handlowego i cywilnego. W latach 1997-2003 oraz 2019-2020 prowadził zajęcia dydaktyczne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z zakresu prawa cywilnego materialnego, prawa handlowego i postępowania cywilnego. Od 2005 r., jako wykładowca prowadzi zajęcia z aplikantami Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z zakresu prawa handlowego. Otrzymał pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan Adam Jewgraf- sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. W ocenie stwierdzono, że Pan sędzia prezentuje dobry merytorycznie poziom orzecznictwa i efektywność przy rozpoznawaniu spraw. Jest doświadczonym sędzią, swobodnie poruszającym się w dziedzinie prawa cywilnego, co potwierdza m.in. szeroka różnorodność spraw, które podlegały rozpoznaniu z jego udziałem oraz treść sporządzonych uzasadnień do wydanych orzeczeń. Odnotowania wymaga działalność piśmiennicza opiniowanego, będącego autorem glos do orzeczeń Sądu Najwyższego oraz publikacji w pismach prawniczych, jak i dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, czego przykładem jest ukończenie kursu prawa niemieckiego wraz z odbyciem stażu w sądzie niemieckim. Sędzia wizytator stwierdził, że dotychczas nabyte doświadczenie w zakresie orzekania w Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu, jak i podczas delegowania do orzekania w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, a także posiadane kwalifikacje i cechy osobiste dają podstawy do uznania, że opiniowany jest odpowiednim kandydatem do objęcia urzędu sędziego sądu apelacyjnego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Paweł Pszczołowski, przedstawiony do powołania, obowiązki orzecznicze wykonuje od ponad dwudziestu trzech lat, dysponuje zatem wieloletnim i rozległym doświadczeniem zawodowym. Kandydat ten otrzymał wysoką - bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, z której wynika, że prezentuje wysoki poziom merytoryczny, co potwierdzają dane statystyczne dotyczące stabilności jego orzecznictwa. Wyniki ilościowe i jakościowe jego pracy należy uznać za wyróżniające. W opiniach służbowych sporządzonych przez Przewodniczącą XI Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz Prezesa tego Sądu stwierdzono, że Pan sędzia jest osobą sumienną, pracowitą i zaangażowaną w wykonywanie obowiązków służbowych. O uznaniu dla jego wiedzy i kompetencji świadczy także fakt, że od czterech lat pełni funkcję wizytatora do spraw gospodarczych. Prowadził również działalność dydaktyczną, co także świadczy o jego wysokim poziomie merytorycznym. Ocena Rady koresponduje z opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, które uznało go za najlepszego kandydata w tym postępowaniu.

Kontrkandydat w osobie Pana Krzysztofa Olgierda Rudnickiego w porównaniu do wybranego kandydata posiada przede wszystkim krótszy - o ponad trzy lata - ogólny staż orzeczniczy, jak i staż na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W związku z tym, wykazuje się mniejszym doświadczeniem zawodowym. Otrzymał także niższą niż Pan Paweł Pszczołowski ocenę kwalifikacji (dobrą). Wprawdzie Rada uwzględniła jego publikacje prawnicze i działalność dydaktyczną, jednak przede wszystkich miała na uwadze oceny kwalifikacyjne, doświadczenie i staż zawodowy kandydatów.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Pawła Pszczołowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2021 r. zaopiniowało: Pana Pawła Pszczołowskiego - oddając 8 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", a Pana Krzysztofa Olgierda Rudnickiego - oddając 6 głosów "za", przy 4 głosach "przeciw", nie oddając głosów "wstrzymujących się".

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem wyższe poparcie tego gremium niż Pan Krzysztof Olgierd Rudnicki, co było znaczącym argumentem przemawiającym za jego wyborem.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Paweł Pszczołowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Pawła Pszczołowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacji, z której wynikają wyróżniające wyniki ilościowe i jakościowe jego pracy, pełniona funkcja wizytatora do spraw gospodarczych, doświadczenie dydaktyczne oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 maja 2021 r. na:

- Pana Pawła Pszczołowskiego oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Krzysztofa Olgierda Rudnickiego oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).