Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 585.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 marca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 243/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 585

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Maksymiliana Radosława Wesołowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 585, zgłosił się Pan Maksymilian Radosław Wesołowski - sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 marca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo kandydaturę Pana Maksymiliana Radosława Wesołowskiego i przeprowadził naradę, w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego objęte konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Pana Maksymiliana Radosława Wesołowskiego oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania zespół, bezwzględną większością głosów, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Maksymiliana Radosława Wesołowskiego na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wyjaśnił, że kandydat posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i sądu okręgowego. Posiada też doświadczenie w pełnieniu funkcji prezesa sądu rejonowego oraz zdobyte w ramach delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości. Aktywnie podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w studiach podyplomowych i szkoleniach zawodowych. Prowadzi szeroką działalność dydaktyczną z dziedziny prawa. Uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, stwierdzającą jego przydatność na stanowisku sędziego sądu okręgowego oraz pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 9 grudnia 2020 r. (7 głosów "za", 4 głosy "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się"). Pan Maksymilian Radosław Wesołowski wypełnia więc w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymaganie ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.). Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu jej członków z dnia 8 marca 2021 r. i uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Maksymiliana Radosława Wesołowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

2. Pan Maksymilian Radosław Wesołowski urodził się w 1971 r. w Szczytnie. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, we wrześniu 1998 r., egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Z dniem 1 września 1999 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Otwocku. Orzekał w wydziale ksiąg wieczystych. Z dniem 1 kwietnia 2002 r. został mianowany asesorem sądowym w powyższym Sądzie. Orzekał w wydziale cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 maja 2005 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Otwocku. Kontynuował orzekanie w wydziale cywilnym. Od 1 września 2007 r. do 5 marca 2009 r. był delegowany do pracy w Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Z dniem 1 lipca 2009 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. Orzekał w II Wydziale Cywilnym. Od 1 sierpnia 2016 r. do 7 lutego 2018 r. był delegowany do pełnienia obowiązków w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości na stanowisku głównego specjalisty. Z dniem 7 lutego 2018 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie. Od 7 lutego 2018 r. powierzono mu również funkcję Prezesa tego Sądu. Od 7 lutego 2018 r. powierzono mu nadto pełnienie obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie na czas pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie. Orzeka w XXVII Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Prowadził działalność dydaktyczną w ramach Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów, Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie oraz Uniwersytetu Łódzkiego - wykłady dla sędziów, asystentów sędziów, kadry urzędniczej, aplikantów adwokackich i radcowskich. Ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego, zorganizowane przez Polską Akademię Nauk oraz odbył szereg szkoleń zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Ewa Jończyk - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Wyraziła ona pogląd, że przeprowadzona ocena kwalifikacji Pana Maksymiliana Radosława Wesołowskiego pozwala na konstatację, że posiada on merytoryczne przygotowanie, doświadczenie zawodowe i predyspozycje osobowościowe przemawiające za powołaniem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przyznała uczestnikowi postępowania ocenę łączną, na podstawie oceny merytorycznej i oceny metodyki pracy, pozytywną plus.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Rada w tym zakresie w pełni podzieliła stanowisko zespołu jej członków z 8 marca 2021 r. Pan Maksymilian Radosław Wesołowski legitymuje się wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i w ramach pełnienia obowiązków sędziego w sądzie okręgowym. Zdobył również doświadczenie praktyczne w pełnieniu funkcji prezesa sądu rejonowego oraz w ramach delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości. Aktywnie podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w studiach podyplomowych i szkoleniach zawodowych. Prowadzi szeroką działalność dydaktyczną z dziedziny prawa. Uzyskał ocenę pozytywną plus w ramach przeprowadzonej oceny kwalifikacji, w której stwierdzono jego przydatność na stanowisku sędziego sądu okręgowego. 4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w dniu 9 grudnia 2020 r. na Pana Maksymiliana Radosława Wesołowskiego oddano 7 głosów "za", 4 głosy "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zatem, że Pan Maksymilian Radosław Wesołowski otrzymał pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, a co za tym idzie wypełnił w odpowiednim stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Maksymiliana Radosława Wesołowskiego do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dotychczasowa nienaganna i wieloletnia praca orzecznicza, w tym doświadczenie zdobyte w ramach pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie oraz pozytywna plus ocena kwalifikacji i pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

6. W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 marca 2021 r. na Pana Maksymiliana Radosława Wesołowskiego oddano 10 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).