Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 769.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 marca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 240/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 769

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Dariusza Kusza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 769, zgłosił się Pan Dariusz Kusz - sędzia Sądu Rejonowego w Gnieźnie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 marca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska

w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Dariusza Kusza oddali: 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu Pana Dariusza Kusza. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych: oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa. Za rekomendowaniem kandydata - w ocenie zespołu - przemawia także wyróżniające zaangażowanie w pracę orzeczniczą, dające gwarancję należytego sprawowania urzędu sędziego sądu okręgowego.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata oraz opinią środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Dariusza Kusza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

2. Pan Dariusz Kusz urodził się 2 lipca 1977 r. w Poznaniu. W 2001 r. ukończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyższe studia prawnicze z oceną dobrą i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu, złożył w 2004 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 października 2001 r. do 30 września 2004 r. był zatrudniony jako aplikant sądowy etatowy w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Od 11 października 2004 r. do 30 listopada 2005 r. pełnił obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, w II Wydziale Cywilnym. Od 1 grudnia 2005 r. do 30 czerwca 2006 r. jako asystent sędziego był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, w XII Wydziale Cywilnym, w tym od 1 grudnia 2005 r. w wymiarze pełnego etatu, a od 1 stycznia 2006 r. w wymiarze - 1/2 etatu. Od 1 stycznia 2006 r. do 28 lutego 2007 r. jako asystent sędziego pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu, w Wydziale II, do 30 czerwca 2006 r. w wymiarze - 1/2 etatu, od 1 lipca 2006 r. w wymiarze pełnego etatu. Od 1 marca 2007 r. do 31 maja 2009 r. jako asystent sędziego był zatrudniony w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu, w Wydziale I (podatkowo-finansowym). Od 1 czerwca 2009 r. do 29 marca 2011 r. jako asystent sędziego pracował w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, w XV Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 marca 2011 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gnieźnie. Do 30 marca 2016 r. orzekał w I Wydziale Cywilnym. Od 1 kwietnia 2016 r. pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego Wydziału. Od 1 sierpnia 2017 r. orzekał w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jest autorem publikacji: Dokument elektroniczny jako dowód w postępowaniu cywilnym - wybrane; zagadnienia w: Techniczno-kryminalistyczne badania autentyczności dokumentów, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2003 r. Ukończył liczne kursy zawodowe. Od 1 sierpnia 2019 r. orzeka w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan Krzysztof Zaliwski- sędzia wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Opiniujący stwierdził, że z przeprowadzonej analizy akt wynika, że Pan sędzia - orzekając w sprawach cywilnych oraz w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji spełnia wszelkie wymogi oraz w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Zdaniem sędziego wizytatora, Pan Dariusz Kusz wykazuje się bardzo dobrą znajomością prawa cywilnego oraz orzecznictwa, jest osobą pracowitą, dokładną, zaangażowaną w pracę orzeczniczą. W ocenie sędziego wizytatora, kandydat posiada umiejętność podejmowania decyzji, także w skomplikowanych wielotomowych sprawach. Posiada bardzo dobrą stabilność orzecznictwa. Dobrze radzi sobie ze znacznym obciążeniem pracą.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się przede wszystkim oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata, opinią środowiska sędziowskiego oraz uwzględniła doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę, popartą doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Dariusza Kusza znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy. W opinii Rady kandydat ten posiada kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, a w niniejszej procedurze konkursowej spełnia wszystkie kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 9 grudnia 2020 r. zaopiniowało Pana Dariusza Kusza jednogłośnie pozytywnie.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zatem, że Pan Dariusz Kusz uzyskał poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i wypełnił kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

5. Krajowa Rada Sądownictwa, biorąc pod uwagę ocenę kwalifikacji kandydata, zważyła, że Pan Dariusz Kusz uzyskał dobrą ocenę kwalifikacji, z treści której wynika, że posiada predyspozycje uzasadniające powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Jest to zdaniem Rady świadectwem wiedzy i umiejętności stosowania prawa, które można wykorzystać w praktyce orzeczniczej na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa nie pominęła okoliczności, że kandydat pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego Wydziału oraz orzekał w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Rada uwzględniła również, że Pan Dariusz Kusz jest autorem publikacji: Dokument elektroniczny jako dowód w postępowaniu cywilnym - wybrane; zagadnienia w: Techniczno-kryminalistyczne badania autentyczności dokumentów, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2003 r., a także ukończył liczne kursy zawodowe.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Dariusza Kusza za kandydata spełniającego w niniejszym postępowaniu nominacyjnym kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Dariusza Kusza zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności różnorodne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 marca 2021 r. naPana Dariusza Kusza oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).