Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 227.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.12.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 grudnia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 1079/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 grudnia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 227

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Marii Raciborskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie:

- Pani Anny Brenk,

- Pani Justyny Katarzyny Janusz-Iwanickiej,

- Pana Mariusza Kurzępy,

- Pani Jolanty Anny Mazurek

do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 227, zgłosili się:

- Pani Anna Brenk - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie,

- Pani Justyna Katarzyna Janusz-Iwanicka - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie,

- Pan Mariusz Kurzępa - sędzia Sądu Rejonowego w Rykach,

- Pani Jolanta Anna Mazurek - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie,

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniach 7 listopada 2019 r. i 21 listopada 2019 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie kandydaturę Pani Katarzyny Marii Raciborskiej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem tej kandydatury przemawiają (ocenione łącznie): wysoka - bardzo dobra ocena z egzaminu zawodowego, długość stażu zawodowego, a przede wszystkim różnorodne, wszechstronne i samodzielne doświadczenie zawodowe.

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia sędziów.

W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, powiadomiony o jego terminie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie oraz uchwałę nr 1 Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej z 27 września 2019 r. w przedmiocie odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Marii Raciborskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

2. Pani Katarzyna Maria Raciborska urodziła się w 1977 r. w Lublinie. W 2000 r. ukończyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. W 2005 r. ukończyła aplikację adwokacką, w trakcie której, od 2003 r. pracowała w kancelarii adwokackiej w Lublinie. Po uzyskaniu we wrześniu 2005 r. wpisu na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Lublinie, od listopada 2005 r. wykonuje zawód w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Lublinie.

Kandydatka otrzymała w zakresie spraw cywilnych i karnych uzupełniającą, pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Elżbietę Wierzchowską - sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Pana Piotra Jakubca - sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Poprzednia - pozytywna ocena kwalifikacyjna w zakresie spraw cywilnych została sporządzona 31 sierpnia 2018 r. przez Panią Elżbietę Żak - sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Z uzupełniającej oceny wynika, że analiza tylko trzech spraw karnych nie pozwala na pełną ocenę znajomości przepisów prawa karnego, niemniej jednak da się zauważyć duże zaangażowanie kandydatki w obowiązki obrońcy. Opiniowana składa zasadne wnioski dowodowe, stawia się na rozprawach. W ocenie wizytatorów, wiedza kandydatki, jej kwalifikacje oraz stosunek do powierzonych obowiązków dają pełne podstawy do podtrzymania stanowiska wyrażonego w poprzedniej ocenie, że wszechstronna znajomość prawa, i umiejętność stosowania go w praktyce przemawia za uznaniem, że Pani Katarzyna Maria Raciborska spełnia wymogi powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Ponadto kandydatka otrzymała w zakresie spraw gospodarczych uzupełniającą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Sławomira Boratyńskiego - sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Podtrzymał on sporządzoną przez siebie 17 sierpnia 2018 r. ocenę kwalifikacyjną kandydatki. We wnioskach oceny uzupełniającej stwierdzono, że wprawdzie kandydatka spełnia podstawowe wymagania stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego w zakresie stażu pracy w zawodzie adwokata, jednakże jej dorobek wynikający z przedstawionych do oceny akt niewielu spraw sądowych z zakresu prawa gospodarczego, w ocenie wizytatora nie pozwala na dokonanie wszechstronnej i miarodajnej oceny przydatności kandydatki do zawodu sędziego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Rada uznała, że kandydatura Pani Katarzyny Marii Raciborskiej jest najbardziej wyróżniająca w tym postępowaniu. Rada uwzględniła przede wszystkim, że kandydatka uzyskała pozytywne oceny kwalifikacyjne, posiada odpowiedni, wieloletni staż pracy, a przy tym najbardziej zróżnicowane i wszechstronne doświadczenie zawodowe. Wykazuje się doświadczeniem w stosowaniu zarówno prawa karnego, jak i cywilnego, gospodarczego, administracyjnego i podatkowego. Jak wynika z oceny kwalifikacyjnej w zakresie spraw cywilnych oraz uzupełniającej oceny kwalifikacyjnej w zakresie spraw cywilnych i karnych istnieją pełne podstawy do uznania, że szeroka wiedza kandydatki z różnych dziedzin prawa oraz umiejętność stosowania jej w praktyce wskazują, że posiada ona kompetencje do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego. Zarówno przedmiot, jak i stopień trudności analizowanych przez wizytatorów spraw, były zróżnicowane. Kandydatka prowadziła m.in. wiele spraw o odszkodowania i zadośćuczynienia, w których reprezentowała szpitale. Sprawy takie, jak podkreślono w ocenie kwalifikacyjnej, wymagają prowadzenia żmudnego i długotrwałego postępowania dowodowego, zaś kandydatka jest bardzo aktywnym, rzetelnym i bardzo skutecznym pełnomocnikiem. Oceniając zarówno treść jak i formę sporządzanych przez nią pism procesowych, należy stwierdzić, że wykazuje się ona wiedzą, znajomością orzecznictwa oraz poglądów doktryny prawa. Z oceny kwalifikacyjnej w zakresie spraw cywilnych stwierdzono, że Pani Katarzyna Maria Raciborska jest osobą wręcz niezwykle pracowitą, posiadającą dużą i wszechstronną wiedzę oraz umiejętność prawidłowego stosowania prawa. Kandydatka kunsztownie sporządza również opinie prawne. Rada jednocześnie nie podzieliła wniosków oceny kwalifikacyjnej sporządzonej w zakresie spraw gospodarczych. W ocenie Rady - wbrew stanowisku wizytatora - przedstawiony do oceny materiał w zakresie spraw gospodarczych pozwala na ewaluację jej umiejętności zawodowych i uznanie, że wykazuje się zarówno odpowiednią wiedzą, jak i umiejętnościami w prowadzeniu tego rodzaju spraw.

Rada oceniając tę kandydaturę uwzględniła również, że kandydatka ukończyła aplikację sądową etatową oraz złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Pani Katarzyna Maria Raciborska w związku z ponad czternastoletnim wykonywaniem zawodu adwokata wykazuje się nie tylko bardzo szeroką wiedzą prawniczą z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego i podatkowego, jest doświadczonym

praktykiem prawa, ale jednocześnie w związku z ukończeniem aplikacji sądowej posiada ugruntowaną wiedzę w zakresie metodyki i specyfiki pracy sędziego. Jej doświadczenie i przygotowanie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego jest zatem najbardziej różnorodne spośród wszystkich kandydatów w tym postępowaniu.

Pozostałe kandydatury zostały uznane za mniej wyróżniające w tym postępowaniu.

Pani Anna Brenk urodziła się w 1980 r. w Stargardzie Szczecińskim. W 2003 r. ukończyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą plus. W październiku 2006 r, była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Lublinie na stanowisku asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym. Od listopada 2006 r. do marca 2007 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w II Wydziale Karnym. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim, orzekała w II Wydziale Karnym, przy czym od maja do lipca 2009 r. została upoważniona do wykonywania czynności referendarza sądowego w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych i w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 30 czerwca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a od kwietnia 2011 r. także w wymiarze /2 etatu w I Wydziale Cywilnym. Od czerwca do września 2011 r. była delegowana do orzekania w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie, w którym orzekała w VI Wydziale Cywilnym (e-sąd). Z dniem 1 października 2011 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Orzekała w VI Wydziale Cywilnym (e-sąd) pełniąc od grudnia 2011 r. do czerwca 2012 r. funkcję II Zastępcy Przewodniczącego, a od lipca 2012 r. do grudnia 2013 r. funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od stycznia 2014 r. do grudnia 2017 r. sprawowała funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Od stycznia 2018 r. orzeka w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Kandydatka wielokrotnie (od 2013 r.) orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Lublinie, w II Wydziale Cywilnym-Odwoławczym, w I Wydziale Cywilnym oraz IX Wydziale Gospodarczym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie na okres od września 2019 r. do lutego 2020 r. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych. Przeprowadzała szereg szkoleń dla referendarzy sądowych, sędziów i pracowników sądów w zakresie elektronicznego postępowania upominawczego. Kandydatka brała udział w szeregu konferencji ogólnopolskich, na których prezentowała wykłady i referaty dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego. Przygotowywała szereg dokumentów z własnej inicjatywy, a także na wniosek m.in. Departamentu Legislacji, Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych, Departamentu Sądów, Organizacji i Analiz, Departamentu Nadzoru Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Sądu Apelacyjnego w Lublinie, opiniowała również projekty aktów prawnych dotyczących elektronicznego postępowania upominawczego. W marcu 2015 r. uczestniczyła w International Monetary Fund Roundtable on Effective Enforcement of Civil and Comercial Claims w Wiedniu (obrady MFW z udziałem przedstawicieli Departamentu Prawnego MFW oraz przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości szeregu państw europejskich). Przedstawiała prezentacje i referaty dotyczące polskich rozwiązań w zakresie postępowania nakazowego, upominawczego, elektronicznego postępowania upominawczego oraz egzekucji. Kandydatka uczestniczyła także w działaniach mających na celu wdrożenie elektronicznego postępowania upominawczego (nakazowego) na Ukrainie. Jest autorką kilku publikacji prawniczych dotyczących elektronicznego postępowania upominawczego. Uzyskała pozytywne opinie służbowe.

Kandydatka otrzymała uzupełniającą, pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Annę Podolską-Kojtych - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie. Podtrzymała ona ocenę z 5 października 2018 r. sporządzoną przez Panią Grażynę Lipianin - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, w której wskazano, że kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Z uzupełniającej oceny wynika, że w oparciu o dane statystyczne, wyniki badań aktowych, opinie służbowe należy stwierdzić, że wysoka merytoryczna jakość orzecznictwa kandydatki, odbyte delegacje do Sądu Okręgowego w Lublinie, brak istotnych zastrzeżeń co do sposobu prowadzenia postępowań, dokładność i pracowitość, bardzo dobra terminowość sporządzanych uzasadnień i stabilność orzecznictwa, brak stwierdzenia przewlekłości i wydania orzeczeń niezgodnych z prawem, poszerzenie wiedzy w ramach szkoleń upoważniają do pozytywnego zaopiniowania jej kandydatury. Ocena dotyczy zarówno postępowań prowadzonych przed sądem rejonowym, jak również postępowań prowadzonych w IX Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Lublinie, gdzie orzekała w sprawach drugoinstancyjnych. Zdaniem opiniującej, Pani Anna Brenk spełnia wymogi warunki do objęcia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie.

Pani Justyna Katarzyna Janusz-Iwanicka urodziła się w 1976 r. w Lublinie. W 2000 r. ukończyła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 1 lipca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim. Orzekała w Wydziale Karnym, Wydziale Grodzkim i Wydziale Cywilnym (od listopada 2004 r.). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 19 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim, w którym orzekała w Wydziale Cywilnym. Z dniem 6 czerwca 2007 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 stycznia 2011 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie i przydzielona do orzekania w II Wydziale Cywilnym. Od września 2012 r. wykonywała obowiązki w I Wydziale Cywilnym, od stycznia 2013 r. w II Wydziale Cywilnym i w VI Wydziale Cywilnym, w wymiarze po !4 etatu. Od kwietnia 2014 r. orzekała w wymiarze po !4 etatu w II Wydziale Cywilnym i VIII Wydziale Cywilnym. W czerwcu 2014 r. została przydzielona do orzekania wyłącznie w VIII Wydziale Cywilnym i objęła funkcję Kierownika Sekcji Egzekucyjno- Zabezpieczającej tego Wydziału, którą sprawowała do grudnia 2014 r. Od stycznia 2015 r. pełni funkcję Przewodniczącej VIII Wydziału Cywilnego, przy czym orzekała także na pojedynczych sesjach w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Była wielokrotnie delegowana do Sądu Okręgowego w Lublinie do orzekania w ramach jednodniowych delegacji (sprawy o ubezwłasnowolnienie). Kandydatka otrzymała pozytywne opinie służbowe.

Kandydatka otrzymała uzupełniającą, pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Tomasza Lebowę - sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Podtrzymał on sporządzoną przez siebie pozytywną ocenę kwalifikacyjną kandydatki z 25 lipca 2018 r. Z uzupełniającej oceny wynika, że formułując w oparciu o przedstawione dane statystyczne, wyniki badań aktowych oraz poprzednią ocenę oraz opinię służbową bezpośredniego przełożonego Pani Justyny Katarzyny Janusz-Iwanickiej stwierdzić należy, że wysoka merytoryczna jakość orzecznictwa kandydatki, dokładność pracowitość, kultura osobista i umiejętność pracy w zespole, dają pełne podstawy do wyrażenia oceny, że Pani Justyna Katarzyna Janusz-Iwanicka spełnia wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Mariusz Kurzępa urodził się w 1969 r. w Tomaszowie Lubelskim. W 1994 r. ukończył na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra (w 1993 r. ukończył na tej Uczelni studia na kierunku politologia i nauki społeczne). Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej, w 1998 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Od października 1998 r. do października 1999 r. był zatrudniony na stanowisku prawnika w kancelarii adwokackiej w Lublinie.

Z dniem 15 października 1999 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Puławach. Orzekał w Wydziale Cywilnym i Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz od marca 2000 r. w Zamiejscowym Wydziale Cywilno-Karnym oraz Rokach Sądowych w Rykach, a także w ograniczonym zakresie w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Puławach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 7 stycznia 2002 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Puławach, w którym orzekał w Zamiejscowym Wydziale Grodzkim w Rykach oraz Stałych Posiedzeniach tego Sądu w Rykach. Od września 2002 r. powierzono mu pełnienie funkcji Przewodniczącego Zamiejscowego Wydziału Grodzkiego i Stałych Posiedzeń w Rykach Sądu Rejonowego w Puławach. Z dniem 1 stycznia 2004 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rykach i powołany do pełnienia funkcji Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego oraz Prezesa tego Sądu. Od grudnia 2012 r. orzekał w wymiarze % etatu w I Wydziale Cywilnym i !4 etatu w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Puławach, w którym pełnił funkcję Przewodniczącego VI Zamiejscowego Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Puławach z siedzibą w Rykach. Orzekał w tym Wydziale w wymiarze % etatu, w pozostałej części etatu orzekał w VIII Zamiejscowym Wydziale Rodzinnym i Nieletnich z siedzibą w Rykach. Od kwietnia 2013 r. orzekał wyłącznie w VI Zamiejscowym Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Puławach z siedzibą w Rykach, w którym w dalszym ciągu, do maja 2014 r pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od maja 2014 r. jest delegowany do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie (od maja 2016 r. na czas nieokreślony), w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym. Uprzednio orzekał w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Lublinie w II Wydziale Cywilnym-Odwoławczym i III Wydziale Cywilnym-Rodzinnym. Z dniem 1 stycznia 2015 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rykach. Kandydat od stycznia 2011 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne na Uczelni Łazarskiego w Warszawie z zakresu prawa cywilnego i prawa ustrojowego organizowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego dla referendarzy sądowych, asystentów sędziego, aplikantów radcowskich i adwokackich, mediatorów i negocjatorów oraz urzędników sądowych. W kwietniu 2012 r. prowadził również wykład z zakresu postępowania cywilnego w Izbie Komorniczej w Lublinie. Kandydat w 2004 r. ukończył na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów z wynikiem pozytywnym. W 2009 r. ukończył Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych i Prokuratorów organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr i Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, a w 2010 r. na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania w wymiarze sprawiedliwości z wynikiem bardzo dobrym. Otrzymał pozytywne opinie służbowe.

Kandydat otrzymał uzupełniającą, pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Alicję Zych - sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Podtrzymała on sporządzoną przez siebie pozytywną ocenę kwalifikacyjną kandydata z 31 sierpnia 2018 r. Z uzupełniającej oceny wynika, że całokształt dokonanych spostrzeżeń i osiągane wyniki w pracy orzeczniczej, w tym także i te stwierdzone w poprzednio sporządzonej ocenie, upoważniają do stwierdzenia, że Pan Mariusz Kurzępa opanował warsztat pracy sędziowskiej i spełnia merytoryczne kryteria przydatności na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Jolanta Anna Mazurek urodziła się w 1969 r. w Lublinie. W 1993 r. ukończyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą (dyplom z wyróżnieniem), uzyskując tytuł magistra W latach 1993-1994 pracowała na stanowisku ekonomisty do spraw umów i kontraktów zagranicznych w Fabryce Maszyn i Urządzeń Przemysłu Spożywczego w Bełżycach. Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej, w 1996 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 października 1996 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym we Włodawie. Orzekała w Wydziale Cywilnym (sporadycznie w sprawach rodzinnych), pełniąc od lutego 1997 r. funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 30 czerwca 1998 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego we Włodawie, w którym w dalszym ciągu orzekała w Wydziale Cywilnym, pełniąc do stycznia 1999 r. funkcję Przewodniczącej Wydziału. Z dniem 1 marca 2000 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie, w którym orzekała w XIII Wydziale Grodzkim-Cywilnym, pełniąc od listopada 2001 r. do grudnia 2010 r. funkcję Przewodniczącej Wydziału. Z dniem 1 stycznia 2011 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, w którym do września 2011 r. sprawowała funkcję Przewodniczącej VIII Wydziału Cywilnego, a od października 2011 r. orzeka w II Wydziale Cywilnym. Wielokrotnie orzekała w ramach jednodniowych delegacji w II Wydziale Cywilnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Lublinie. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

Kandydatka otrzymała uzupełniającą, ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Andrzeja Mikołajewskiego - sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Podtrzymał on sporządzoną przez Pana Dariusza Iskrę - sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie pozytywną ocenę kwalifikacyjną kandydatki z 4 września 2018 r. Z uzupełniającej oceny wynika, że kandydatka wnikliwie prowadzi postępowania dowodowe i podejmuje trafne decyzje procesowe. Orzeczenia i uzasadnienia są redagowane starannie, zawierają jasne wywody, ocena prawna jest obszerna. Stabilność orzecznictwa kandydatki jest na znacznie wyższym poziomie od średniej w okręgu. Mniej pozytywnie należy ocenić sprawność postępowań prowadzonych przez kandydatkę - jest ona niższa od średniej wydziału. Wizytator stwierdził, że uchybienia w tym zakresie wynikają z ilości obowiązków służbowych opiniowanej. W jego ocenie, Pani Jolanta Anna Mazurek w bardzo dobrym stopniu spełnia merytoryczne kryteria przydatności na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Jest osobą bardzo pracowitą, dokładną i staranną, o dużej kulturze osobistej.

Pomimo posiadanych kwalifikacji zawodowych uprawniających do objęcia urzędu sędziego sądu okręgowego, osoby te - w niniejszym postępowaniu - nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak Pani Katarzyna Maria Raciborska. O wyborze tej kandydatki przesądza jej najbardziej różnorodne doświadczenie zawodowe i najszersza wiedza z zakresu różnych gałęzi prawa, wynikające z jej wieloletniej praktyki adwokackiej, wzbogaconej również teoretycznym przygotowaniem do wykonywania zawodu sędziego, w związku z ukończeniem z bardzo dobrym wynikiem aplikacji sądowej. Pozostali kandydaci nie wykazują się tak zróżnicowaną wiedzą i umiejętnościami. Rada uwzględniła przy tym, że Pani Justyna Katarzyna Janusz-Iwanicka, Pan Mariusz Kurzępa i Pani Jolanta Anna Mazurek posiadają dłuższy staż pracy niż Pani Katarzyna Maria Raciborska oraz że wszyscy kontrkandydaci w przeciwieństwie do wybranej kandydatki otrzymali pozytywne opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie. W ocenie Rady, przy uwzględnieniu, że wszyscy kandydaci otrzymali pozytywne oceny kwalifikacyjne, decydujące znaczenie przy wyborze kandydata miał przede wszystkim charakter doświadczenia zawodowego i zakres oraz różnorodność posiadanej wiedzy.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny te zostały zaprezentowane powyżej. Wszyscy kandydaci otrzymali odpowiednio wysokie oceny zarówno z egzaminów zawodowych, jak i na dyplomach ukończenia studiów.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także stanowisko Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie 20 września 2019 r. wszyscy kandydaci poza Panią Katarzyną Marią Raciborską otrzymali jednogłośnie pozytywne opinie (6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw"). Pani Katarzyna Maria Raciborska otrzymała opinię negatywną uzyskując 1 głos "za", przy 5 głosach "przeciw".

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Lubelskiej uchwałą nr 1 z 27 września 2019 r. odroczyło opiniowanie kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytań prejudycjalnych skierowanych przez m.in. Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. akt III PO 7/18 i Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie o sygn. akt II GOK 2/18.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Lubelskiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu.

Jak wynika z powyższego Pani Katarzyna Maria Raciborska nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Powyższe kryterium nie miało jednak decydującego znaczenia przy dokonywaniu całościowej oceny tej kandydatki wobec kierowania się przede wszystkim oceną kwalifikacji i doświadczenia zawodowego uczestników postępowania. Rada uznała, że Pani Katarzyna Maria Raciborska wyróżnia się spośród pozostałych kandydatów przede wszystkim najbardziej zróżnicowanym i wszechstronnym doświadczeniem zawodowym.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Lubelskiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Marii Raciborskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie zadecydował całokształt przedstawionych powyżej okoliczności przedmiotowej sprawy, a przede wszystkim ocena kwalifikacyjna kandydatki, jej najbardziej wszechstronne i różnorodne doświadczenie zawodowe, szeroka wiedza z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego i podatkowego, wynikająca z wieloletniej praktyki adwokackiej, posiadana wiedza z zakresu metodyki pracy sędziego, zdobyta w związku z ukończeniem aplikacji sądowej z wynikiem bardzo dobrym oraz odpowiedni staż pracy.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 11 grudnia 2019 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Brenk nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Justyny Katarzyny Janusz-Iwanickiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większość głosów,

- Pana Mariusza Kurzępy oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Jolanty Anny Mazurek oddano 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Marii Raciborskiej oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).