Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 578.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 1057/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 578

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Marii Samoiłlo-Dąbrowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Przemysława Lisieckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 578, zgłosili się:

- Pani Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie,

- Pan Przemysław Lisiecki - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 19 listopada 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił oboje kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej, ani Krajowej Rady Radców Prawnych, prawidłowo zawiadomieni o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód adwokata i radcy prawnego. Zespół postanowił zwrócić się do Krajowej Rady Sądownictwa o wyrażenie zgody na wysłuchanie kandydatów. Krajowa Rada Sądownictwa wezwała kandydatów do osobistego stawiennictwa na posiedzenie zespołu.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 9 grudnia 2019 r. wysłuchał kandydatów wezwanych na posiedzenie zespołu. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej, ani Krajowej Rady Radców Prawnych, prawidłowo zawiadomieni o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód adwokata i radcy prawnego. Członkowie zespołu szczegółowo omówili oboje kandydatów, uwzględniając wyniki ich wysłuchania oraz przeprowadzili naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego objęte tym konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Przemysława Lisieckiego nie oddali głosów "za", ani głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Ewę Marię Samoiłło-Dąbrowską oddali 3 głosy "za", nie oddali głosów "przeciw", ani głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W ocenie zespołu Pani Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska legitymuje się bardziej różnorodnym i wszechstronnym doświadczeniem zawodowym od Pana Przemysława Lisieckiego. Swoją wiedzę stale pogłębia poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach i kursach zawodowych, ukończyła studia podyplomowe, jest również wpisana na listę stałych mediatorów. Pani adwokat posiada odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną, która w połączeniu z jej przymiotami osobowościowymi daje podstawy do wskazania, że posiada odpowiednie kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego. Ponadto uzyskała bardzo pozytywne oceny kwalifikacji, jak również poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku (10 głosów "za", przy 1 głosie "wstrzymującym się").

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie.

2. Pani Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska urodziła się 12 listopada 1982 r. w Olsztynie. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu z zakresu tłumaczeń ekonomicznoprawnych w biznesie - język angielski, z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2013 r. złożyła egzamin zawodowy z oceną pozytywną. Uchwałą z dnia 13 czerwca 2013 r. została wpisana na listę adwokatów Olsztyńskiej Izby Adwokackiej. Od 2 września 2013 r. do chwili obecnej prowadzi własną działalność w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Olsztynie. W styczniu 2016 r. została wpisana na listę stałych mediatorów Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Olsztynie oraz uzyskała wpis do wykazu osób wyrażających gotowość przeprowadzenia postępowania mediacyjnego w sprawach karnych, a w lutym 2016 - na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Jest autorką "Sprawozdania z IX Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej (Toruń, 4-5 grudnia 2008 r.)" - Studia Prawnoustrojowe 9, UWM 2009 oraz artykułu "Procedura zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem - praktyczne problemy" - kwartalnik ADR Arbitraż i Mediacja 2/2019,CH Beck. Pani adwokat systematycznie pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach zawodowych i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Iwona Olenderek - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, wizytator ds. karnych, która stwierdziła, że kandydatka jest dobrym i dociekliwym prawnikiem. Merytoryczna ocena jej dorobku zawodowego, wiedzy i umiejętności, jakie dotychczas zdobyła pozwalają w ocenie sędziego wizytatora na wyrażenie poglądu, że kandydatka po objęciu stanowiska sędziego będzie orzekała na dobrym poziomie merytorycznym. Kandydatka jest osobą odpowiedzialną, sumienną i zaangażowaną. Posiada dużą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie stosuje w praktyce. Z opinii Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie wynika, że Pani Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska sumiennie wywiązuje się z obowiązków zawodowych, przestrzega zasad etyki i godności zawodu adwokata. W sposób profesjonalny prowadzi swoją kancelarię. Cechuje ją wysoka kultura osobista. Zdaniem sędziego wizytatora swoją dotychczasową pracą kandydatka wykazała, że posiada odpowiednie predyspozycje i doświadczenie zawodowe, a zatem zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Agnieszka Bilkiewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, wizytator ds. rodzinnych, która po analizie akt, złożonych pism procesowych i opinii prawnych stwierdziła, że kandydatka posiada szeroki zakres wiedzy prawniczej z różnych dziedzin prawa, którą pogłębia zawodowymi szkoleniami, jak również doświadczenie zawodowe wynikające z reprezentowania stron, czy uczestników przed sądami różnych instancji. Podkreśliła również, że kandydatka zdobyła umiejętności zawodowe w zakresie mediacji, potwierdzone wpisem na listę stałych mediatorów. Pisma procesowe sporządzane przez Panią Ewę Marię Samoiłło-Dąbrowską były przygotowywane z należytą starannością, zwykle prawidłowo pod względem formalnym. Ich merytoryczny poziom i profesjonalizm był wysoki. Pisma procesowe obejmowały podstawę faktyczną roszczeń, ich uzasadnienie prawne, wnioski dowodowe ze wskazaniem tezy dowodowej, adekwatne orzecznictwo sądowe ewentualnie precyzyjne odniesienie się do roszczeń strony przeciwnej. Przeprowadzana analiza i ocena dowodów zgromadzonych w sprawie wskazywała na dużą wiedzę opiniowanej w tym zakresie oraz jej zaangażowanie w procesie. Zatem w ocenie sędzi wizytator Pani adwokat Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska dobrze i profesjonalnie wykonywała powierzone jej obowiązki. Nie były na nią składane skargi. Nie budził zastrzeżeń sposób prowadzenia przez nią kancelarii. Dokonana ocena prowadzi do wniosku, że Pani adwokat Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska spełnia warunki do powołania jej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Sochaczewie.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę teoretyczną i praktyczną, popartą różnorodnym doświadczeniem zawodowym w pracy na stanowisku adwokata, jak również mediatora. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrych ocenach kwalifikacji. Wskazano w nich, że kandydatka sumiennie wywiązuje się z obowiązków zawodowych oraz przestrzega zasad etyki i godności zawodu adwokata, a swoją kancelarię prowadzi profesjonalnie. Wszechstronne i różnorodne doświadczenie zawodowe w pracy adwokata, jak również mediatora pozwala na przyjęcie gwarancji należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego.

Pan Przemysław Lisiecki posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego i doświadczenie w pracy na stanowisku radcy prawnego. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Jednak w świetle wszystkich kryteriów wyboru jego kwalifikacje w niniejszej procedurze nominacyjnej nie okazały się tak dobre, jak Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej.

Pan Przemysław Lisiecki urodził się 1 września 1985 r. w Pułtusku. Od 1 lutego do 31 maja 2007 r. był praktykantem w Prokuraturze Rejonowej Łódź-Polesie w Łodzi. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2009 r. do 20 grudnia 2011 r. był zatrudniony jako aplikant radcowski w Biurze Porad Prawnych "NISABA" w Warszawie. Od 9 lutego 2011 r. do 31 maja 2013 r. pracował jako aplikant radcowski w "Juszkiewicz Wójcik Domińczak Kancelaria Adwokacko-Radcowska Sp. P.". Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w kwietniu 2013 r. złożył egzamin zawodowy z wynikiem pozytywnym. Uchwałą z dnia

8 maja 2013 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Od 3 czerwca 2013 r. pracuje na stanowisku radcy prawnego w "DFF Domińczak i Partnerzy Radcowie Prawni Sp. P." (poprzednia nazwa "Juszkiewicz Wójcik Domińczak Kancelaria Adwokacko-Radcowska Sp. P.). Od 1 lipca 2013 r. do chwili obecnej wykonuje zawód radcy prawnego, prowadząc własną działalność gospodarczą w kancelarii radcy prawnego.

Ocenę kwalifikacji Pana Przemysława Lisieckiego w części dotyczącej spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządziła Pani Ewa Solecka - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Płocku, która na podstawie przeprowadzonej analizy akt spraw, jak i dotychczasowego przebiegu jego pracy stwierdziła, że kandydat dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu prawa materialnego i procesowego oraz doświadczeniem zawodowym do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Zawód radcy prawnego wykonuje od sześciu lat. Czynności procesowych w analizowanych sprawach dokonywał terminowo, sprawnie i rzetelnie. W sprawach, w których występował, szczegółowo uzasadniał stanowisko reprezentowanej przez niego strony, wskazując na istotne fakty, zawierając ich ocenę prawną, jej podstawy i odwołując się do adekwatnego orzecznictwa Sądu Najwyższego. Pisma procesowe są sformułowane w sposób prawidłowy, zarówno pod względem merytorycznym jak i formalnym. W żadnej z analizowanych spraw sędzia wizytator nie stwierdził działań kandydata zmierzających do przewlekania postępowania. Wyróżnia go pożądana dla osób wykonujących zawód sędziego cecha - dążenie do ugodowego zakończenia sporu. Zdaniem sędzi wizytator Pan Przemysław Lisiecki jest dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego.

Ocenę kwalifikacji Pana Przemysława Lisieckiego w zakresie spraw karnych przeprowadziła Pani Iwona Olenderek - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, wizytator ds. karnych, która wskazała, że zbyt mała liczba spraw poddanych ocenie, nie pozwala na jednoznaczne wskazanie z pełnym przekonaniem, że kandydat posiada wszelkie niezbędne predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Powyższa ocena jest dokonana z punktu widzenia sędziego kamisty, przez pryzmat zbyt małej liczby spraw karnych przedstawionych do oceny. Na podstawie listy spraw przedstawionych przez kandydata wynika, że specjalizuje się on głównie w sprawach z zakresu prawa pracy i prawa gospodarczego. Podkreśliła jednak, że kandydat jest osobą zaangażowaną, a pisma procesowe w sprawach karnych przedstawione do oceny odpowiadają warunkom formalnym.

Analizę i ocenę pracy Pana Przemysława Lisieckiego w części dotyczącej spraw cywilnych sporządziła Pani Małgorzata Szeromska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Płocku, która stwierdziła, że kandydat zasługuje na bardzo dobrą ocenę kwalifikacji predestynujących go do wykonywania zawodu sędziego. Posiada wiedzę prawniczą niezbędną do rozstrzygania spraw sądowych, wykonuje zawód radcy prawnego od ponad sześciu lat, zatem ma odpowiednie doświadczenie w pracy związane ze stosowaniem prawa. Swoją pracę wykonuje w sposób staranny, rozważny i terminowy. Sędzia wizytator bardzo dobrze oceniła profesjonalizm kandydata. Wykonując zawód radcy prawnego prowadzi sprawy o różnym charakterze, co wskazuje na dużą jego wszechstronność i pozwala ocenić pozytywnie przydatność kandydata i jego kwalifikacje konieczne do wykonywania zawodu sędziego.

Pomimo swoich kwalifikacji zawodowych Pan Przemysław Lisiecki - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskał tak dużego poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa, jak Pani Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska. Uczestnik postępowania posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz otrzymał oceny kwalifikacji wskazujące, że spełnia wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego, jednakże niniejsza procedura konkursowa obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie. Rada miała jednak na uwadze, że Pan radca prawny Przemysław Lisiecki nie ma tak jednoznacznie pozytywnych i jednolitych ocen kwalifikacji, jak wskazana przez Radę kandydatka. Rada nie mogła również pominąć, że nie posiada tak zróżnicowanego i wszechstronnego doświadczenia zawodowego, jak kandydatka przedstawiona do powołania. Powyższe pozwala uznać, że Pani Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska jest najlepszą kandydatką, o czym świadczą jej wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz zróżnicowane doświadczenie zawodowe, co zdaniem Rady daje rękojmię należytego wykonywania przez nią obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku, które na posiedzeniu 14 października 2019 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury Pana Przemysława Lisieckiego i Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej - oddając 10 głosów "za", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Płockiego w Płocku w dniu 30 października 2019 r. na kandydaturę Pana Przemysława Lisieckiego oddano 50 głosów "za", przy 1 głosie "wstrzymującym się", a na kandydaturę Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej - 4 głosy "za", 7 głosów "przeciw" i 30 głosów "wstrzymujących się".

Kandydatka Pani Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska rekomendowana przez Radę na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Sochaczewie co prawda uzyskała niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Płockiego, niż Pan Przemysław Lisiecki, jednak w cenie Krajowej Rady Sądownictwa wynika to z zamieszkiwania przez nią i wykonywania zawodu w innym okręgu. Zatem subiektywna ocena środowiska sędziowskiego nie mogła zostać postawiona wyżej niż ocena merytorycznych kwalifikacji wskazanej kandydatki.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Marii Samoiłło- Dąbrowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, a także bardzo pozytywne oceny kwalifikacji. Krajowa Rada Sądownictwa jako wyróżniającą w niniejszym postępowaniu konkursowym uznała zatem kandydaturę Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej. Doświadczenie zawodowe zdobyte przez nią w pracy adwokata, jak również mediatora, przy bardzo dobrej ocenie jej dotychczasowej pracy, stanowiły okoliczność przesądzającą o jej wyborze. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2019 r. na:

- Pana Przemysława Lisieckiego oddano 2 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Panią Ewę Marię Samoiłło-Dąbrowską oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).