Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r. poz. 667.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.11.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 listopada 2019 r.

UCHWAŁA Nr 1013/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 listopada 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r. poz. 667

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Karoliny Rusinowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Izabeli Anny Rusinowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 667, zgłosiły się:

- Pani Anna Karolina Rusinowska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim oraz

- Pani Izabela Anna Rusinowska - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Podczas posiedzenia 19 listopada 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił obie kandydatki, stwierdził, że zgromadzone materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, odbył naradę i przeprowadził głosowanie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, zawiadomiony o terminie posiedzenia, przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych.

W trakcie głosowania członkowie zespołu na Panią Annę Karolinę Rusinowską oddali 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się" a na Panią Izabelę Annę Rusinowską oddali 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Anny Karoliny Rusinowskiej.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa m.in. podkreślił, że Pani Anna Karolina Rusinowską posiada dużą wiedzę prawniczą, umiejętność stosowania przepisów prawa, bogate i wszechstronne doświadczenie zawodowe a jej kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora. Zespół uwzględnił również, że Pani Anna Karolina Rusinowską uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych i z powodzeniem łączyła obowiązki służbowe z pełnieniem funkcji administracyjnych.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.; dalej: p.u.s.p.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, w tym w stosowaniu przepisów prawa, dorobkiem naukowym kandydatek, opiniami przełożonych, rekomendacjami, publikacjami oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Karoliny Rusinowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie.

2. Pani Anna Karolina Rusinowska urodziła się 18 października 1980 r. w Żyrardowie. Od 1 grudnia 2003 r. do 31 marca 2005 r. była zatrudniona w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie jako podinspektor. Obowiązki wykonywała w wydziale organizacyjnym. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2005 r. pracowała jako starszy referent ds. prawnych a od 1 lipca 2005 r. do 15 lipca 2009 r. - na podstawie umowy zlecenia - jako pełnomocnik w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Żyrardowie. Od 1 lipca 2005 r. do 30 września 2009 r. wykonywała pracę jako inspektor ds. windykacji i dodatków mieszkaniowych w Spółdzielni Mieszkaniowej w Żyrardowie. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2009 r. była zatrudniona jako asystent w kancelarii radcy prawnego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Płocku, w 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 czerwca 2009 r. do 30 czerwca 2011 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie. Obowiązki wykonywała w II Wydziale Karnym. Z dniem 1 lipca 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie. Do 31 grudnia 2016 r. obowiązki orzecznicze wykonywała w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych, przy czym od maja 2012 r. do listopada 2013 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału a od maja 2015 r. do września 2016 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej. Z dniem 1 stycznia 2017 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącej IV Wydziału Ksiąg Wieczystych w tym Sądzie. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z dnia 11 stycznia 2017 r. została wpisana na listę radców prawnych. Uchwałą Rady tej Izby z dnia 22 marca 2017 r. zostało jej zawieszone prawo do wykonywania tego zawodu. Pani Anna Karolina Rusinowska stale pogłębia swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach. Ponadto brała udział w konferencjach naukowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Karoliny Rusinowskiej sporządziła Pani Barbara Kamińska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Płocku, która stwierdziła, że kandydatka wykazuje się gruntowną i wszechstronną znajomością prawa i znajomością warsztatu pracy orzecznika. Sporządzone przez nią uzasadnienia orzeczeń w badanych sprawach są zgodne z wymogami formalnymi a ich treść świadczy o dużej wnikliwości oraz znajomości przepisów i literatury prawniczej. O wysokiej jakości orzecznictwa i sprawności postępowania świadczą również bardzo dobre wyniki statystyczne. Zdaniem sędzi wizytator kwalifikacje merytoryczne Pani Anny Karoliny Rusinowskiej, jej doświadczenie zawodowe, w tym ośmioletnia praktyka na stanowisku referendarza sądowego i dwuletni okres pełnienia funkcji Przewodniczącej Wydziału, a także jej przymioty osobiste przekonują, że posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego i jest wyróżniającą się kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anny Karoliny Rusinowskiej znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej kwalifikacji oraz opiniach służbowych, m.in. sporządzonych przez Przewodniczącą VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Pruszkowie oraz sędziów współpracujących, którzy podkreślili m.in., że kandydatka wykazuje się szczególną sumiennością, rzetelnością i dokładnością w wykonywaniu powierzonych jej obowiązków, jak również wysokim zaangażowaniem w pracę. Prezes Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim wskazał m.in., że Pani Anna Karolina Rusinowska wyróżnia się wnikliwością przy analizie rozpoznawanych spraw, wykazuje się nie tylko bardzo dobrą znajomością przepisów i orzecznictwa, ale również szeroką wiedzą odnośnie do zagadnień prawnych z nimi związanych, a także poglądów przedstawicieli doktryny prawa.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również doświadczenie zawodowe kontrkandydatki, jednakże uznała, że nie wypełnia ona ocenianych łącznie kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym jej przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania na urząd sędziego sądu rejonowego, objęty tym konkursem.

Pani Izabela Anna Rusinowską urodziła się 25 sierpnia 1979 r. w Skierniewicach. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Otrzymała rektorski dyplom uznania za ukończenie tych studiów z wyróżnieniem. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Od 1 listopada 2007 r. do 31 lipca 2009 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie. Obowiązki wykonywała w: I Wydziale Cywilnym, II Wydziale Karnym oraz VI Wydziale Grodzkim. Od 3 sierpnia do 3 listopada 2009 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 4 listopada 2009 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim. Obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w I Wydziale Cywilnym, a następnie w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi z dnia 15 kwietnia 2010 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Uchwałą tej Rady z dnia 18 czerwca 2010 r. zawieszono jej prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego w związku z zatrudnieniem w organach wymiaru sprawiedliwości. Od 27 maja 2013 r. prowadzi własną działalność w ramach kancelarii radcy prawnego w Skierniewicach. Pani Izabela Anna Rusinowską pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w licznych szkoleniach. Ponadto, w dniu 19 września 2014 r. prowadziła szkolenie na zlecenie firmy "JDW Consulting Joanna Medzińska" z siedzibą w Żyrardowie - "Obowiązki przedsiębiorców i prawa konsumenta uregulowane ustawą z dnia 20 maja 2014 r. o prawach konsumenta".

Pani Izabela Anna Rusinowską otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji, sporządzoną przez Panią Agnieszkę Bilkiewicz - sędzię wizytator ds. rodzinnych Sądu Okręgowego w Płocku, która stwierdziła, że kandydatka posiada szeroki zakres wiedzy prawniczej z różnych dziedzin prawa, pogłębianej szkoleniami, a nadto doświadczenie zawodowe wynikające z reprezentowania stron lub uczestników przed sądami różnych instancji. Pisma procesowe sporządzone przez opiniowaną były zwykle przygotowane prawidłowo pod względem formalnym. Ich merytoryczny poziom i profesjonalizm również nie budził zastrzeżeń. Zawierały podstawę faktyczną roszczeń, uzasadnienie prawne oraz wnioski dowodowe ze wskazaniem tezy dowodowej z powołaniem się na orzecznictwo sądowe w odniesieniu do stanowiska strony przeciwnej. Analiza ich treści wskazywała na wiedzę co do dowodów przeprowadzonych w sprawie. W ocenie sędzi wizytator Pani Izabela Anna Rusinowska dobrze wykonywała powierzone jej obowiązki. Nie były składane na nią skargi. Nie budzi zastrzeżeń sposób prowadzenia przez nią kancelarii.

W każdym postępowaniu nominacyjnym Rada dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Krajowa Rada Sądownictwa jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Pomimo odpowiednich kwalifikacji zawodowych, Pani Izabela Anna Rusinowska - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskała tak dużego poparcia Rady, jak Pani Anna Karolina Rusinowska, która posiada szesnastoletni staż zawodowy, w tym ośmioletni staż pracy na stanowisku referendarza sądowego, wykazuje się wysokimi kompetencjami zawodowymi, potwierdzonymi oceną kwalifikacji oraz bardzo dobrymi opiniami służbowymi. Pani Anna Karolina Rusinowska posiada nie tylko wieloletni staż i doświadczenie zawodowe, ale także otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji, w której sędzia wizytator oceniła ją jako wyróżniającą kandydatkę, jak również pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria wyboru - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Wprawdzie Pani Izabela Anna Rusinowska legitymuje się różnorodnym doświadczeniem, otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku, jednakże posiada krótszy staż zawodowy niż Pani Anna Karolina Rusinowska, która wyróżnia się tym, że od 2011 r. wykonuje obowiązki orzecznicze jako referendarz sądowy, a także pełni funkcję administracyjną Przewodniczącej Wydziału.

Wprawdzie Pani Izabela Anna Rusinowska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednakże - w ocenie Rady - nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi RP do powołania.

4. Krajowa Rada Sądownictwa miała na uwadze oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów sędziowskich. jednak w niniejszej procedurze konkursowej - wobec dorobku zawodowego i zdobytych kwalifikacji kandydatek - nie było to kryterium decydujące o wyborze. Obie uczestniczki postępowania otrzymały oceny kwalifikacyjne wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Płocku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu w dniu 14 października 2019 r. zaopiniowało pozytywnie zarówno Panią Annę Karolinę Rusinowską, jak i Panią Izabelę Annę Rusinowską.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Płocku w dniu 30 października 2019 r. oddano na Panią Annę Karolinę Rusinowską 26 głosów "za" i 3 głosy "przeciwko", przy 11 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Izabelę Annę Rusinowską 28 głosów "za" i 3 głosy "przeciwko", przy 20 głosach "wstrzymujących się".

Wprawdzie Pani Izabela Anna Rusinowska uzyskała nieco więcej głosów "za" niż Pani Anna Karolina Rusinowska, jednak to Pani Anna Karolina Rusinowska spełnia wszystkie kryteria wyboru - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

6. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Karolina Rusinowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz duże doświadczenie zawodowe, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Karoliny Rusinowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności, oceniane łącznie: wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowisku asystenta sędziego oraz referendarza sądowego, wysokie kompetencje, wnioski płynące z wyróżniającej oceny jej kwalifikacji i bardzo dobrych opinii służbowych, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku i poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Płocku.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 20 listopada 2019 r. na:

- Panią Annę Karolinę Rusinowską oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Izabelę Annę Rusinowską oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).