Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 46.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2019 r.

UCHWAŁA Nr 956/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 46

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Piekarskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 46, zgłosiła się:

- Pani Katarzyna Piekarska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Naposiedzeniu w dniu 4 listopada 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Katarzynę Piekarską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Katarzyny Piekarskiej na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami przełożonych oraz opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydatka posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, obejmujące wykonywanie obowiązków referendarza sądowego, otrzymała bardzo dobą ocenę swoich kwalifikacji zawodowych a Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach zaopiniowało pozytywnie jej kandydaturę.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną i doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Piekarskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

2. Pani Katarzyna Piekarska urodziła się 23 sierpnia 1985 r. w Sosnowcu. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2010-2011 aplikacji ogólnej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, w latach 2012-2017 odbyła aplikację sędziowską, w trakcie której w 2015 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 273 pkt. Z dniem 4 stycznia 2016 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kłodzku. W latach 2016-2017 odbyła 18-miesięczny staż na stanowisku referendarza sądowego, początkowo w Sądzie Rejonowym w Kłodzku, a następnie z dniem 1 marca 2016 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. W 2016 r. Pani referendarz obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w Wydziale Ksiąg Wieczystych, a następnie w I Wydziale Cywilnym oraz Sekcji ds. Uproszczonych. W 2017 r. zaś obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w X Wydziale Wykonywania Orzeczeń, a następnie w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Sosnowcu, gdzie po ukończeniu stażu orzeka do chwili obecnej na stanowisku referendarza sądowego.

Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach z zakresu prawa cywilnego, w tym problematyki ksiąg wieczystych, m.in. organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Piekarskiej sporządziła Pani SSO Gabriela Ott - wizytator do spraw wieczystoksięgowych w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

Sędzia wizytator ds. wieczystoksięgowych stwierdziła, że Pani Katarzyna Piekarska zarówno w I Wydziale Cywilnym, jak i w Sekcji ds. Uproszczonych rozpoznała więcej spraw niż zostało jej przydzielonych. Efektywność jej pracy jest bardzo dobra. Zaskarżalność orzeczeń kandydatki jest niewielka a stabilność orzecznictwa jest bardzo dobra. Sędzia wizytator merytoryczną stronę pracy Pani referendarz oceniła bardzo dobrze. Kandydatka dobrze opanowała prawo materialne (głównie prawo rzeczowe), procesowe, technikę pracy. Bardzo dobrze opanowała również system elektronicznej księgi wieczystej. Zarządzenia zmierzające do nadania sprawom biegu są wydawane nie tylko sprawnie, ale również formułowane są poprawnie i wyczerpująco, przy zastosowaniu zasady koncentracji wezwań o uzupełnienie wszystkich braków w jednym zarządzeniu. Pisma kierowane do stron i innych uczestników postępowania są rzeczowe i generalnie nie budzą wątpliwości. Wpisy do księgi i inne orzeczenia końcowe oraz wpadkowe są redagowane prawidłowo i zawierają elementy wymagane przepisami prawa. Uzasadnienia orzeczeń należy ocenić pozytywnie, zawierają wszystkie określone prawem elementy, przywołane jest również aktualne orzecznictwo. Pani Katarzyna Piekarska posiada bardzo różnorodne doświadczenie wynikające z pracy w charakterze referendarza w różnych wydziałach Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Przewodniczący Wydziałów, w których pracowała kandydatka, bardzo dobrze ocenili jej przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie oraz jakość pracy. Podkreślili, że opiniowana wykonywała pracę w sposób staranny, skrupulatny, w bardzo dobrym tempie. Była bardzo zaangażowana i dążyła do uzyskiwania jak najlepszych efektów. W sposób prawidłowy planowała i organizowała pracę, posiada umiejętność ustalania priorytetów i efektywnego wykorzystania czasu pracy. Czynności podejmowane były niezwłocznie, doskonale wywiązywała się z wykonywania powierzonych jej zadań. Efektywność pracy kandydatki w trudnych warunkach była bardzo dobra. Reasumując, sędzia wizytator stwierdziła, że przeprowadzona ocena orzecznictwa Pani Katarzyny Piekarskiej wskazuje na jej bardzo dobre przygotowanie merytoryczne, bardzo dobrą umiejętność organizacji pracy, dobre wykonywanie obowiązków referendarza sądowego i z tych względów oceniła ją jako bardzo dobrą kandydatkę, popierając jej kandydaturę.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, popartą doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas wykonywania obowiązków referendarza sądowego w sądzie rejonowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Katarzyny Piekarskiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy, a także w opiniach służbowych, wystawionych przez Przewodniczących Wydziałów, w których pracowała kandydatka, którzy podkreślili m.in. jej dużą wiedzę prawniczą, sumienność, staranność, systematyczność i terminowość.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pani Katarzyna Piekarska posiada kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą w ramach doskonalenia zawodowego wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach, które na posiedzeniu 24 czerwca 2019 r. zaopiniowało Panią Katarzynę Piekarską jednogłośnie pozytywnie, oddając: 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Podczas posiedzenia 20 września 2019 r., po odczytaniu uchwały z dnia 22 marca 2019 r. w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów sądów rejonowych, Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach wstrzymało się od zaopiniowania kandydatki na wolne stanowisko sędziowskie. Zgodnie z brzmieniem art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez właściwe zgromadzenie ogólne sędziów nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia konkursu nominacyjnego.

Pani Katarzyna Piekarska uzyskała poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach, co - w ocenie Rady - w połączeniu z jej bardzo dobrą oceną kwalifikacyjną, potwierdzającą jej rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, uzasadnia wybór na to stanowisko.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Piekarskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności odpowiednie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków referendarza sądowego w sądzie rejonowym, bardzo dobre oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinie przełożonych, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2019 r. na Panią Katarzynę Piekarską oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).