Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 października 2019 r.

UCHWAŁA Nr 905/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Grzegorza Kity do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sylwii Izabeli Janik-Lutak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762, zgłosili się: - Pani Sylwia Izabela Janik-Lutak - sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie, - Pan Tomasz Grzegorz Kita - sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 14 października 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił wszystkich kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Sylwię Izabelę Janik-Lutak oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 2 głosy "wstrzymujące się", a na Pana Tomasza Grzegorza Kitę oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie Pana Tomasza Grzegorza Kity. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pan sędzia Tomasz Grzegorz Kita legitymuje się bardziej różnorodnym i wszechstronnym doświadczeniem zawodowym od Pani sędzi Sylwii Izabeli Janik-Lutak, w tym zdobytym m.in. podczas orzekania na jednorazowych delegacjach w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, jak również podczas pełnienia funkcji Zastępcy Przewodniczącego różnych wydziałów. Wyniki statystyczne Pana sędziego, szczególnie w zakresie wydajności i terminowości sporządzania uzasadnień są bardzo dobre. Pan sędzia w ocenie wizytatora jest osobą wyróżniającą się na tle innych sędziów swojego Wydziału, jak również na tle pionu cywilnego okręgu gliwickiego. Zatem przy zbliżonym poparciu środowiska sędziowskiego kandydatów, które uzyskali podczas Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach - Pan sędzia Tomasz Grzegorz Kita 6 głosów "za" z łączną sumą punktów poparcia 36/36, natomiast Pani sędzia Sylwia Izabela Janik-Lutak 6 głosów "za" z łączną sumą punktów poparcia 25/36 - czyni z jego kandydatury bardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko odstąpiło od opiniowania kandydatów zgłaszających się na stanowiska sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach i w leżących w obszarze jego właściwości sądach okręgowych, zastosowanie znalazł zatem art. 35 ust. 3 ustawy o KRS.

W ocenie zespołu, kandydat w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe na stanowisku sędziowskim, uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, jak również jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, z najwyższą łączną sumą punktów poparcia.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy kandydaci w niniejszym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi i doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Grzegorza Kity do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

2. Pan Tomasz Grzegorz Kita urodził się 2 sierpnia 1976 r. w Zawierciu. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 15 stycznia 2001 r. do 30 września 2002 r. pracował w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Katowicach, jako inspektor w Wydziale Prawno-Organizacyjnym oraz jako Superarbiter w Stałym Polubownym Sądzie Konsumenckim. Aplikację sądową odbywał w Sądzie Okręgowym w Częstochowie do 31 marca 2003 r., a egzamin sędziowski złożył 16 kwietnia 2003 r. z wynikiem dobrym. Od 12 listopada 2003 r. do 16 kwietnia 2004 r. pracował w Kancelarii Komornika Sądowego Rewiru IV przy Sądzie Rejonowym w Katowicach z siedzibą w Chorzowie, początkowo w charakterze pracownika biurowego, a od 2 lutego 2004 r. jako asesor komorniczy. Od 1 maja 2004 r. do 11 września 2007 r. zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 września 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, orzekał w VI Wydziale Grodzkim. Od 1 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2009 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W dniu 4 czerwca 2009 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego, organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Z dniem 1 stycznia 2010 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach, gdzie orzeka do chwili obecnej w I Wydziale Cywilnym. Od 1 marca 2014 r. do 30 czerwca 2018 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. W 2017 r. był kilkukrotnie delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Pan sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Grzegorza Kity sporządził Pan Jacek Włodarczyk - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, wizytator ds. cywilnych, który stwierdził, że kandydat posiada wszelkie wymagane kwalifikacje do pełnienia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Przebieg jego dotychczasowej służby nie budzi żadnych zastrzeżeń, w szczególności nie toczyło się w stosunku do niego, ani nie toczy żadne postępowanie dyscyplinarne, nie wytknięto mu uchybień, nie zwrócono uwagi. W żadnej ze spraw z referatu Pana sędziego, w okresie kontrolowanym, nie stwierdzono przewlekłości postępowania, ani niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jakość orzecznictwa kandydata nie budzi żadnych zastrzeżeń. W kontrolowanym okresie nie uchylono kandydatowi żadnego orzeczenia, zmian dokonano tylko w nielicznych sprawach i w większości dotyczyły rozstrzygnięć o kosztach procesu. Wyniki statystyczne, szczególnie w zakresie wydajności, terminowości sporządzania uzasadnień są bardzo dobre. Kandydat jest osobą wyróżniającą się na tle innych sędziów swojego wydziału, jak również na tle pionu cywilnego okręgu gliwickiego. Posiada także pewne doświadczenie drugoinstancyjne, zdobyte podczas jednostkowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Uwagę sędziego wizytatora zwróciła staranność i uporządkowanie w prowadzeniu postępowania. W zasadzie na każdej rozprawie kandydat dopuszczał dowody dotychczas zgłoszone i ocenione jako potrzebne, a każda rozprawa zaczynała się od krótkiego zreferowania stronom przez sąd, dotychczasowego przebiegu postępowania. Świadczy to o przygotowaniu się do sesji. W żadnej ze skontrolowanych najstarszych spraw z referatu kandydata proces "starzenia się" sprawy nie wynikał z przyczyn leżących po jego stronie. Uchybienia stwierdzone w innych skontrolowanych sprawach, były drobne, nie rzutujące na wynik oceny. Dotyczyły powtarzającej się sytuacji niedopuszczania na okoliczność ich przebiegu, zamiast konkretnych dokumentów z tych akt. W jednej sprawie z niewielkim opóźnieniem rozpoznano wniosek o udzielenie zabezpieczenia, a w innej - zamieszczono błędny zapis w protokole co do ogłoszenia postanowienia, gdy ogłoszono wyrok. Kandydat ma duże doświadczenie cywilistyczne, orzekając we wszystkich rodzajach spraw z kategorii C, Ns, Co. Sędzia wizytator wyraził przekonanie, że Pan Tomasz Grzegorz Kita jak najbardziej zasługuje na pozytywne zaopiniowanie jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym i różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Tomasza Grzegorza Kity znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie pracy oraz opiniach służbowych. Wskazywano w nich na jego wielkie zaangażowanie, obowiązkowość i doskonałe wyniki w pracy. Wybrany kandydat brał udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - studiach podyplomowych i licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Kontrkandydatka posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak nie spełnia kryteriów wyboru w stopniu wystarczającym dla uzyskania nominacji do Sądu Okręgowego w Częstochowie, tak jak wskazany przez Radę kandydat.

Pani Sylwia Izabela Janik-Lutak urodziła się 11 sierpnia 1975 r. w Pankach. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z ocenę bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 października 1999 r. do 31 marca 2002 r. odbyła pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie. Od 15 września 1999 r. do 31 maja 2000 r., odbyła staż absolwencki w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku, pełniła funkcję kuratora społecznego, a także była członkiem Kolegium do spraw Wykroczeń. W dniach 3, 4 i 25 kwietnia 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. W okresie od 15 czerwca 2002 r. do 28 lutego 2003 r. zajmowała się obsługą prawną w Zakładzie Produkcyjno-Handlowym "Uniplast" w Kłobucku. Z dniem 12 maja 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie i skierowana do orzekania w XIII Zamiejscowym Wydziale Grodzkim w Kłobucku oraz XIV Wydziale Karnym Wykonawczym. Z dniem 1 maja 2004 r. została przeniesiona do orzekania w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego

Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2007 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, gdzie orzeka w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Pani sędzia pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Sylwii Izabeli Janik-Lutak sporządziła Pani Marzena Górczyńska-Bebłot - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, która wskazała, że kandydatka spełnia warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Wyniki pracy Pani sędzi Sylwii Izabeli Janik-Lutak, zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i statystycznym oceniła pozytywnie. Kandydatka posiada odpowiednią wiedzę prawniczą oraz znajomość metodyki pracy sędziego, co znajduje odzwierciedlenie w wydawanych przez nią orzeczeniach. Swobodnie porusza się w problematyce prawa pracy jak i prawa ubezpieczeń społecznych, wykazuje się również dobrą znajomością prawa procesowego. Wyniki postępowań odwoławczych w rozpoznawanych przez nią sprawach świadczą o dobrej jakości orzecznictwa. Także cechy charakteru i dotychczasowa postawa kandydatki jako sędziego nie budzą żadnych zastrzeżeń. Sędzia wskazała, że średnia miesięczna wydajność statystyczna kandydatki za lata 2016-2018 jest zdecydowanie wyższa od średniej miesięcznej statystycznej wydajności sędziego orzekającego w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Częstochowie, w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie, w obszarze apelacji katowickiej oraz kraju. Pani sędzia Sylwia Izabela Janik-Lutak zdecydowaną większość uzasadnień sporządziła w terminie wynikającym z art. 329 k.p.c. W nielicznych sprawach, w których doszło do przekroczenia tego terminu, było to spowodowane jej usprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane przez kandydatkę zawierają wszystkie elementy konstrukcyjne wymagane art. 328 § 2 k.p.c. Wskazują podstawę faktyczną rozstrzygnięcia, zawierają ocenę przeprowadzonych dowodów, zaakcentowanie okoliczności spornych między stronami, wskazanie podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. Uzasadnienia mają czytelną systematykę i wyczerpująco przedstawiają analizę rozpoznawanych roszczeń. Dane przedstawione przez sędzię wskazują na zadowalającą stabilność orzecznictwa kandydatki - stabilność ta oscyluje wokół średniej wydziałowej. Odsetek orzeczeń pozytywnie zweryfikowanych przez sąd odwoławczy należy uznać za dobry. Zatem mając powyższe na uwadze, w ocenie sędzi Marzeny Gorczyńskiej- Bebłot, kandydatka jest w pełni przygotowana do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych, Pani Sylwia Izabela Janik-Lutak - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie spełnia kryteriów wyboru w wystarczającym stopniu i w związku z tym nie uzyskała tak dużego poparcia Rady, jak Pan Tomasz Grzegorz Kita. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wskazany przez Radę kandydat posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym zdobyte podczas orzekania na delegacji w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystują w praktyce zawodowej, dającą rękojmię należytego wykonywania przez niego obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, które na posiedzeniu w dniu 18 marca 2019 r. zaopiniowało pozytywnie kandydatów, biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej, oddając na Pana Tomasza Grzegorza Kitę - 6 głosów "za" z łączną sumą punktów poparcia 36/36, a na Panią Sylwię Izabelę Janik-Lutak - 6 głosów "za" z łączną sumą punktów poparcia 25/36.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 14 stycznia 2019 r. podjęło uchwałę w sprawie czasowej odmowy opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów okręgowych i sądu apelacyjnego apelacji katowickiej. Stosownie do art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, brak oceny kandydatur przez Zgromadzenie nie wstrzymuje rozstrzygnięcia niniejszej sprawy.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tomasz Grzegorza Kity zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności duże i różnorodne doświadczenie zawodowe kandydata, zdobyte przez niego podczas długoletniej pracy orzeczniczej, zarówno w sądach rejonowych, jak i podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym, pełnienie funkcji w wymiarze sprawiedliwości, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, z najwyższą łączną sumą punktów poparcia.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 października 2019 r. w wyniku głosownia na:

- Panią Sylwię Izabelę Janik-Lutak oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większość głosów,

- Pana Tomasza Grzegorza Kitę oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

W związku z tym, że żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, na podstawie § 12 ust. 3 pkt 1 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa stanowiącego załącznik do uchwały nr 158/2019 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2019 r., poz. 192) zarządzono ponowne głosowanie nad kandydaturami Pana Tomasza Grzegorza Kity oraz Pani Sylwii Izabeli Janik-Lutak.

W wyniku ponownego głosowania w dniu 15 października 2019 r" na:

- Panią Sylwię Izabelę Janik-Lutak oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Grzegorza Kitę oddano 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", i 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).