Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1199.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 października 2019 r.

UCHWAŁA Nr 904/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1199

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marka Gramiaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Bieleckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 1199, zgłosili się:

- Pani Magdalena Bielecka - sędzia Sądu Rejonowego w Lubinie,

- Pan Marek Gramiak - sędzia Sądu Rejonowego w Legnicy.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 14 października 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa szczegółowo omówił kandydatury uczestników postępowania i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego objęte konkursem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie.

Przewodniczący zespołu zarządził głosowanie nad rekomendacją kandydatów na jedno stanowisko sędziowskie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu na:

- Panią Magdalenę Bielecką nie oddano głosów "za", ani głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Marka Gramiaka oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania, Zespół podjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Marka Gramiaka na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy (M.P. z 2018 r. poz. 1199).

Zespół uwzględnił, że Pani Magdalena Bielecka uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz, podobnie jak Pan Marek Gramiak, wysoką ocenę kwalifikacji i bardzo dobrą opinię Prezesa Sądu Rejonowego w Lubinie, w którym orzeka. Zespół w uzasadnieniu stanowiska wyjaśnił, że posiada ona jednak zdecydowanie krótsze doświadczenie orzecznicze w sądownictwie powszechnym oraz nie orzekała w pełnym wymiarze czasu pracy w sądzie okręgowym, tak jak rekomendowany przez zespół kandydat. Zespół miał ponadto na uwadze, że Pani Magdalena Bielecka prowadzi działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu z dziedziny mediacji i prawa oraz pełniła funkcję koordynatora do spraw mediacji w sądzie okręgowym w Legnicy. Jednakże, w sytuacji otrzymania przez oboje kandydatów wysokich ocen kwalifikacji i pozytywnych opinii służbowych, za kandydaturą Pana Marka Gramiaka przemówiło kryterium stażu orzeczniczego i doświadczenia zawodowego zdobytego w ramach delegacji do orzekania w sądzie okręgowym.

Zespół uznał ponadto za nieuzasadnioną negatywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu odnośnie do kandydatury Pana Marka Gramiaka, z uwagi na brak oparcia tego rodzaju oceny w pozostałych materiałach postępowania konkursowego - ocenie kwalifikacji i opinii służbowej Prezesa Sądu Okręgowego w Legnicy sporządzonej z uwagi na orzekanie przez Pana Marka Gramiaka na stałej delegacji w tym Sądzie oraz opinii służbowej Prezesa Sądu Rejonowego w Legnicy.

Zespół nie mógł uwzględnić poparcia udzielonego uczestnikom konkursu przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej, co podyktowane było odroczeniem przez ten Organ oceny kandydatur na wolne stanowiska sędziowskie, a więc zastosowanie znalazł art. 35 ust. 3 ustawy o KRS.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że oboje kandydaci, biorący udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym, spełniają wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i wzięła pod uwagę w szczególności uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji i opinie służbowe, posiadane przez nich doświadczenie zawodowe oraz opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Rada nie mogła uwzględnić poparcia udzielonego uczestnikom konkursu przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej, co podyktowane było odroczeniem przez ten Organ oceny kandydatur na wolne stanowiska sędziowskie, a więc zastosowanie znalazł art. 35 ust. 3 ustawy o KRS.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marka Gramiaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

2. Pan Marek Gramiak urodził się w 1969 r. we Wrocławiu. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył we wrześniu 1996 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 stycznia 1996 r. podjął zatrudnienie w Sądzie Rejonowym w Legnicy na stanowisku inspektora do spraw wykroczeń. Z dniem 1 października 1996 r. został mianowany asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Legnicy. Orzekał w sprawach karnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 18 września 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy. Został przydzielony do orzekania w II Wydziale Karnym, od 1 listopada 2005 r. orzekał w VII Wydziale Grodzkim, od 8 stycznia 2010 r. w VIII Wydziale Karnym, a od 1 kwietnia 2016 r. orzeka w II Wydziale Karnym. Minister Sprawiedliwości delegował Pana Marka Gramiaka do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy w pełnym wymiarze czasu pracy na okres od 14 marca 2018 r. do 13 września 2018 r., a następnie od 14 września 2018 r. do 13 marca 2019 r. Z dniem 14 marca 2019 r. został delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy na czas nieokreślony. Orzeka w III Wydziale Karnym tego Sądu.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Pana Lecha Mużyłę - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Legnicy. Wyraził on pogląd, że długoletnie doświadczenie sędziego w pracy zawodowej, jego wiedza prawnicza, stabilność orzecznictwa, efektywność i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych, a także cechy osobowościowe wskazane w opiniach służbowych uprawniają do oceny, że jest on właściwym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy.

Prezes Sądu Rejonowego w Legnicy w opinii z 30 stycznia 2019 r. stwierdził, że dotychczasowa postawa, predyspozycje oraz zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych pozwalają potwierdzić pełną przydatność Pana sędziego Marka Gramiaka do pracy w sądownictwie oraz uzasadniają powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Prezes Sądu Okręgowego w Legnicy w opinii z 4 lutego 2019 r. zawarł pogląd, że Pan sędzia Marek Gramiak zasługuje na opinię pozytywną. Pan sędzia jest osobą zaangażowaną w pracę zawodową, cechuje go duża dyscyplina pracy, punktualność i wysoka kultura osobista. Pan sędzia Marek Gramiak dał się poznać jako osoba spokojna i zrównoważona, o dużej wiedzy prawniczej. W ocenie Przewodniczącego III Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Legnicy Pan sędzia Marek Gramiak posiada dobre opanowanie techniki pracy sędziego, jest osobą dociekliwą i umiejącą kompleksowo rozstrzygać problemy pojawiające się w rozpoznawanych przez niego sprawach. W środowisku sędziowskim i urzędniczym cieszy się dużym autorytetem. Wszystkie te cechy sprawiły, że Prezes Sądu Okręgowego w Legnicy wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o dalsze delegowanie Pana sędziego Marka Gramiaka w trybie art. 77 § 1 pkt 1 p.u.s.p. Wniosek ten został pozytywnie zaopiniowany przez Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy. Mając na uwadze powyższe, w opinii Prezesa Sądu Okręgowego w Legnicy, Pan sędzia Marek Gramiak jest odpowiednim kandydatem do objęcia funkcji sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy.

Pani Magdalena Bielecka urodziła się w 1974 r. we Wrocławiu. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 4 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2001 r. pracowała w "Pelipal Sp. z o.o." kolejno na stanowiskach: księgowej-windykatora, asystentki dyrektora do spraw sprzedaży, doradcy prawnego i doradcy prawnego-windykatora należności. Jednocześnie od 1 sierpnia 2000 r. do 14 listopada 2001 r. pracowała w kancelarii prawnej, kolejno na stanowiskach pracownika biurowego i asystenta radcy prawnego. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej złożyła w kwietniu 2001 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 listopada 2001 r. została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Lubinie. Orzekała kolejno w: I Wydziale Cywilnym, II Wydziale Karnym i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 29 listopada 2004 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lubinie. Kontynuowała orzekanie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a następnie z dniem 3 listopada 2005 r. została skierowana do orzekania w II Wydziale Karnym. Z dniem 1 stycznia 2015 r. objęła funkcję koordynatora do spraw mediacji w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy. Za zgodą Prezesa Sądu Okręgowego w Legnicy, prowadzi od 2007 r. wykłady i ćwiczenia na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Pan Marka Poddębiaka - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Legnicy. Podkreślił on, że w analizowanym okresie Pani sędzia Magdalena Bielecka wykazała się dużym zaangażowaniem w pracy, osiągając przy tym bardzo dobre wyniki tak co do liczby załatwionych spraw, jak i w zakresie ich poziomu merytorycznego. Podobnie wysoko oceniono techniczną stronę pracy Pani sędzi czego między innymi bardzo dobrym przykładem jest jej skuteczność w załatwianiu spraw. Jest ona osobą łubianą i bardzo dobrze współpracującą z innymi osobami. Jej kultura urzędowania jest bez zastrzeżeń. Wyniki pracy opiniowanej w pełni uzasadniają wystąpienie z wnioskiem o powołanie jej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy.

Prezes Sądu Rejonowego w Lubinie w opinii z 11 stycznia 2019 r. stwierdził, że Pani Magdalena Bielecka, ze względu na dotychczasowe osiągnięcia w pracy zawodowej, nieskazitelną postawę moralną, doświadczenie życiowe i zawodowe przygotowanie merytoryczne jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

W sporządzonych na użytek niniejszego postępowania konkursowego ocenach kwalifikacji stwierdzono odpowiednie przygotowanie zarówno Pani Magdaleny Bieleckiej, jak i Pana Marka Gramiaka do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego. Oboje kandydaci zostali ocenieni pozytywnie również przez prezesów sądów rejonowych w Lubinie i Legnicy, w których zajmują stanowiska sędziowskie.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała jednak, że kandydatura Pana Marka Gramiaka w wyższym stopniu wypełnia kryterium stażu orzeczniczego i kryterium doświadczenia zawodowego, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS. Pani Magdalena Bielecka jest w ocenie Rady mniej odpowiednim kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada ona zdecydowanie krótszy staż orzeczniczy, gdyż asesorem sądowym została mianowana z dniem 15 listopada 2001 r., a na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lubinie powołana na podstawie postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 29 listopada 2004 r. Nie posiada również porównywalnie dużego doświadczenia w orzekaniu w sądzie okręgowym do Pana Marka Gramiaka, który od marca 2018 r. przebywa na stałej delegacji do Sądu Okręgowego w Legnicy. Jego odpowiednie kwalifikacje zawodowe potwierdził ponadto Prezes tego Sądu, który w wydanej opinii służbowej stwierdził, że wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa kandydat jest odpowiednią osobą do objęcia funkcji sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy i wyraził potrzebę dalszej współpracy z Panem Markiem Gramiakiem w ramach delegacji do orzekania w tym Sądzie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz uchwałę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej odraczającą opiniowanie i przedstawianie kandydatów do objęcia urzędu w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 8 kwietnia 2019 r. wyraziło: jednogłośnie pozytywną opinię o Pani Magdalenie Bieleckiej (przy 6 głosach "za") oraz negatywną opinię o Panu Marku Gramiaku (przy 4 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się).

Krajowa Rada Sądownictwa, po dokonaniu wszechstronnego rozważenia sprawy uznała jednak, że opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu nie jest w pełni miarodajna do oceny kandydatów biorących udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym, gdyż nie została ona w żaden sposób umotywowana, szczególnie w zakresie negatywnej opinii kandydatury Pana Marka Gramiaka oraz nie znajduje poparcia w pozytywnej ocenie kwalifikacji i opiniach służbowych sformułowanych odnośnie do jego kandydatury. W sytuacji oczywistej sprzeczności pomiędzy opinią Kolegium, a tezami postawionymi w wyżej wymienionych dokumentach, Rada zdecydowała się podzielić pogląd zawarty w ocenie kwalifikacji i opiniach służbowych, gdyż w odróżnieniu od przedstawionej opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, zawierają one szczegółowe uzasadnienie oceny kandydatury Pana Marka Gramiaka.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej w uchwale z 1 lipca 2019 r., kierując się troską o zachowanie właściwego przebiegu procedury powołania na zwolnione stanowiska sędziowskie, postanowiło odroczyć opiniowanie i przestawianie kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Legnicy do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i sądy powszechne dotyczących wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa (postępowania toczące się między innymi pod sygnaturami

C-585/18, C-624/18, C-625/18).

Powyższe działanie, w świetle art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, nie wstrzymuje Krajowej Rady Sądownictwa w wykonywaniu jej obowiązku wyboru kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego przez Pana Marka Gramiaka zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności pozytywna ocena kwalifikacji i opinie służbowe, dotychczasowa, nienaganna i wieloletnia praca oraz doświadczenie orzecznicze zdobyte zarówno w sądzie rejonowym, jak i w ramach delegacji do orzekania w sądzie okręgowym.

6. Z przedstawionych względów w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 października 2019 r. na:

- Panią Magdalenę Bielecką oddano 2 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Gramiaka oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; (Dz.U. z 2019 r. poz. 84. ze zm.).