Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 797.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 października 2019 r.

UCHWAŁA Nr 875/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 797

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Magdaleny Dyi do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 797, zgłosiła się: - Pani Ewa Magdalena Dyja - sędzia Sądu Rejonowego Kato wice-Wschód w Katowicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 2 października 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Ewę Magdalenę Dyję oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach Pani Ewy Magdaleny Dyi. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa oraz opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydatka w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada wieloletnie i wszechstronne doświadczenie zawodowe na stanowisku sędziowskim, jak również uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną i doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Magdaleny Dyi do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

2. Pani Ewa Magdalena Dyja urodziła się 7 września 1976 r. w Sosnowcu. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 3 lipca 2000 r. do 7 maja 2003 r. była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej w Katowicach na stanowisku pracownika biurowego. Po odbyciu w latach 2000-2003 pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w dniu 23 kwietnia 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 1 lipca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Katowicach, z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich na okres dwóch lat w XVI Wydziale Cywilnym, które następnie przedłużono na dalszy okres od 1 lipca 2005 r. do 30 czerwca 2007 r. Z dniem 1 czerwca 2006 r. została przeniesiona do XV Wydziału Grodzkiego oraz XVI Wydziału Cywilnego, gdzie orzekała w wymiarze /2 obciążenia. Z dniem 31 marca 2007 r. decyzją Ministra Sprawiedliwości odwołano kandydatce powierzenie pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Katowicach i na okres od 1 kwietnia 2007 r. do 30 czerwca 2007 r. powierzono pełnienie tych czynności w Sądzie Rejonowym Kato wice-Wschód w Katowicach. Postanowieniem Prezydenta RP z 19 lipca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Kato wice-Wschód w Katowicach, gdzie orzekała w I Wydziale Cywilnym. W okresie od 2 stycznia 2016 r. do 31 października 2016 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego. Od 1 listopada 2016 r. do 23 października 2018 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach. Z dniem 15 października 2018 r. została powołana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach do pełnienia funkcji wizytatora do spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Katowicach na okres czterech lat. Z dniem 17 października 2018 r. została delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, które wykonuje w IV Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Pani sędzia pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Uczestniczyła również w warsztatach "Praktyka mediacji" organizowanych przez Stowarzyszenie Mediatorów Gospodarczych.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Magdaleny Dyi sporządziła Pani Katarzyna Frydrych - sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach, która wskazała, że efektywność pracy kandydatki należy ocenić pozytywnie. Według niej podkreślenia wymaga terminować sporządzania przez nią uzasadnień. Stabilność orzecznictwa w 2016 r. (53,1% apelacji oddalonych; 40,6% orzeczeń zmienionych) była porównywalna ze stabilnością w Wydziale (54,6% apelacji oddalonych; 41,5% orzeczeń zmienionych). Jednak w 2017 r. i w okresie od 1 stycznia 2018 r. do dnia 30 września 2018 r. stabilność ta była znacznie mniejsza niż w Wydziale. W żadnej ze spraw, pozostających w referacie Pani sędzi w okresie od 1 stycznia 2016 r. do dnia 30 września 2018 r. nie stwierdzono przewlekłości postępowania. Pani sędzia przez ponad piętnaście lat prawidłowo wypełniała obowiązki orzecznicze, związane z podejmowanymi czynnościami zawodowych, początkowo w Sądzie Rejonowym w Katowicach, następnie w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, gdzie dała się poznać jako niezwykle zaangażowana w pracę, zarówno orzeczniczą, jak i tę związaną z pełnieniem funkcji - Zastępcy Przewodniczącej Wydziału, a następnie Wiceprezesa Sądu. Umiejętnie łączyła i godziła powyższe obowiązki, co świadczy o jej ogromnej pracowitości, poczuciu obowiązku i właściwym organizowaniu pracy. Posiada wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego. Zatem mając powyższe na uwadze sędzia stwierdziła, że Pani Ewa Magdalena Dyja spełnia wymogi formalne do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą bogatym doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas wieloletniego orzekania w sądzie rejonowym i sądzie okręgowym, jak również pełnienia różnych funkcji w wymiarze sprawiedliwości. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Ewy Magdaleny Dyi znajdują również odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy.

Wybrana kandydatka brała udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - warsztatach i szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pani Ewa Magdalena Dyja posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, które na posiedzeniu 18 marca 2019 r. na Panią Ewę Magdalenę Dyję oddało: 1 głos "za" z łączną sumą punktów poparcia 4/36, 1 głos "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się".

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 14 stycznia 2019 r. podjęło uchwałę w sprawie czasowej odmowy opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów okręgowych i sądu apelacyjnego apelacji katowickiej. Stosownie do art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, brak oceny kandydatury przez Zgromadzenie nie wstrzymuje rozstrzygnięcia niniejszej sprawy.

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Magdaleny Dyi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe i życiowe, zdobyte przez nią podczas długoletniej pracy orzeczniczej, zarówno w sądzie rejonowym, jak i podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym, a także pozytywna ocena kwalifikacji zawodowych.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 października 2019 r. na Panią Ewę Magdalenę Dyję oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).