Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 23.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.7.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 lipca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 676/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 lipca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 23

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Łukasza Adama Wiłmińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sylwii Paszyńskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 23, zgłosili się:

- Pani Sylwia Paszyńska - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim,

- Pan Łukasz Adam Wilmiński - radca prawny, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Zielonej Górze.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 lipca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił wszystkich kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia zespołu w związku ze zgłoszoną kandydaturą radcy prawnego.

Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Sylwię Paszyńską oddali 3 głosy "wstrzymujące się", przy braku głosów "za" i "przeciw"; natomiast na Pana Łukasza Adama Wilmińskiego oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając tym samym poparcia dla jego kandydatury. W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich Pana Łukasza Adama Wilmińskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że za rekomendacją kandydatury Pana Łukasza Adama Wilmińskiego przemawia posiadanie różnorodnego doświadczenia zawodowego. Zespół zauważył, że wielość doświadczeń zawodowych pozwoliła na rozwijanie zainteresowań kandydata w szerokim spektrum spraw pozostających we właściwości sądów powszechnych. Kandydat uzyskał pozytywną ocenę wizytatora oraz jednoznacznie pozytywną ocenę Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Zgromadzenia Ogólnego sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy kandydaci biorący udział w konkursie, spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Na posiedzeniu plenarnym 9 lipca 2019 r. Krajowa Rada Sądownictwa, po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy zdecydowała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Łukasza Adama Wilmińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich.

2. Pan Łukasz Adam Wilmiński urodził się 5 marca 1986 r. w Gorzowie Wielkopolskim. W 2010 r. ukończył z wynikiem dobrym plus studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra. Od stycznia 2010 r. do lutego 2013 r., w ramach działalności gospodarczej, prowadził Biuro Porad Prawnych Łukasz Wilmiński. Od grudnia 2012 r. jest zatrudniony w Wydawnictwie Podatkowym GOFIN Sp. z o.o. w wymiarze 3/5 etatu, na stanowisku redaktora. Od lutego do sierpnia 2014 r. prowadził Biuro Porad Prawnych. W marcu 2015 r., po odbyciu aplikacji radcowskiej, złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze z 30 maja 2015 r. uzyskał wpis na listę radców prawnych. Od 15 lipca 2015 r. wykonuje nieprzerwanie zawód radcy prawnego w ramach własnej kancelarii radcy prawnego. W marcu 2016 r. uzyskał licencję doradcy restrukturyzacyjnego. W 2018 r. prowadził prywatne szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych i wejścia w życie rozporządzenia RODO. Jest autorem kilkuset praktycznych publikacji z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego. Realizuje obowiązek szkoleniowy. W opinii Dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze z marca 2019 r. podkreślono, że obowiązki radcy prawnego wypełnia sumiennie, rzeczowo i z należytą starannością. Nie budzi też zastrzeżeń strona etycznomoralna kandydata.

Ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Adama Wilmińskiego sporządziła Barbara Janiak - wizytator Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Wskazała, że cechy opiniowanego takie jak obowiązkowość, wnikliwość, samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji, jak też doświadczenie zdobyte podczas wykonywania obowiązków radcy prawnego, świadczenie obsługi prawnej podmiotom indywidualnym i korporacyjnym, wskazują na szeroki zakres wiedzy prawniczej. Doświadczenie zawodowe m.in. w obszarze spraw cywilnych, gospodarczych, społecznych, tworzą bardzo dobre predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. W konkluzji wizytator stwierdziła, że ocena pracy kandydata prowadzi do wniosku, że posiada on wszelkie i bardzo dobre predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Cechuje go zaangażowanie, szerokie doświadczenie zawodowe, właściwe przymioty kultury osobistej. Wskazując na powyższe wizytator podkreśliła, że w pełni pozytywnie opiniuje kandydaturę Pana Łukasza Adama Wilmińskiego na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym i różnorodnym doświadczeniem zawodowym w zakresie spraw pozostających we właściwości sądów rejonowych. Zdobyta przez kandydata wiedza, jak i umiejętność jej zastosowania w praktyce wykonywania czynności radcowskich w sprawach z różnych dziedzin pozostających we właściwości sądów powszechnych stanowią na tle kontrkandydatki element wyróżniający. Uzyskane uprawnienia doradcy restrukturyzacyjnego świadczą o zdolnościach poznawczych i gotowości do podejmowania nowych wyzwań. Na szczególną uwagę zasługuje przy tym prowadzona przez kandydata działalność redaktorska oraz publikacyjna. Przygotowanie do pełnienia służby sędziowskiej zostało dostrzeżone przez sędziego wizytatora poprzez stwierdzenie, że posiada wszelkie i bardzo dobre predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Pani Sylwia Paszyńska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazała się kandydatem lepszym niż Pan Łukasz Adam Wilmiński.

Pani Sylwia Paszyńska urodziła się 14 lutego 1975 r. w Trzebiatowie. W 1999 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia prawnicze na Uniwersytecie w Szczecinie, uzyskując tytuł magistra. Od października 1999 r. do marca 2000 r. była zatrudniona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Szczecinie na stanowisku starszego referenta. Od kwietnia do października 2000 r. była kierownikiem ds. marketingu w Biurze Nieruchomości, a od października 2000 r. do czerwca 2001 r. - asystentem radcy prawnego w kancelarii radcy prawnego w Gorzowie Wielkopolskim. Od października 2001 r. do listopada 2003 r. była zatrudniona w Z. Kałamaga PPHU MARS, a następnie MARS Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim, na stanowisku asystenta ds. prawnych i administracyjnych. W kwietniu 2003 r., po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. Z dniem 1 grudnia 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim. Obowiązki asesorskie pełniła przez okres dwóch lat, do 30 listopada 2005 r. Od grudnia 2005 r. do czerwca 2014 r. była delegowana do pełnienia obowiązków referendarza sądowego, początkowo w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie wykonywała obowiązki audytora, a następnie w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie w wydziale ksiąg wieczystych i w wydziale gospodarczym. Od lipca 2014 r. jest referendarzem sądowym, a od stycznia 2018 r. - starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim, w wydziale gospodarczym.

Ocenę kwalifikacji Pani Sylwii Paszyńskiej sporządził Pan Robert Bogusz - sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Wizytator podkreślił, że ocena kwalifikacji kandydatki w zakresie prawidłowości czynności podejmowanych przy wydawaniu merytorycznych decyzji w sprawach prowadzonych z udziałem opiniowanej wypada pozytywnie, choć z zastrzeżeniami wskazanymi przy wnioskach płynących z analizowanych spraw. Wydajność pracy pani referendarz nie budzi zastrzeżeń. Jest osobą o wysokim poziomie kultury osobistej, prawidłowo układającą swoje relacje zarówno z przełożonymi, jak i współpracownikami. W ocenie wizytatora, Pani Sylwia Paszyńska w dostatecznym stopniu spełnia kwalifikacje na stanowisko sędziego.

Posiadane przez Panią Sylwię Paszyńską odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz ocena wizytatora wskazująca, że spełnia ona wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego, nie mogły stanowić wystarczającego argumentu dla uznania, że jej predyspozycje przewyższają jednoznacznie pozytywnie ocenione kwalifikacje zawodowe Pana Łukasza Adama Wilmińskiego. Niniejsza procedura konkursowa obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby. Rada nie mogła zatem pominąć, że Pani Sylwia Paszyńska nie otrzymała tak jednoznacznie pozytywnej oceny kwalifikacji i wiedzy dokonanej przez wizytatora jak kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie. Zauważenia wymaga przy tym stałe pogłębianie przez Pana Łukasza Adama Wilmińskiego wiedzy prawniczej, o czym w szczególności świadczy uzyskane uprawnienie doradcy restrukturyzacyjnego. Powyższe okoliczności - zdaniem Rady - dają rękojmię należytego wykonywania przez niego obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Pani Sylwia Paszyńska uzyskała bardzo dobrą ocenę na dyplomie ukończenia studiów, Pan Łukasz Adam Wilmiński uzyskał zaś niewiele niższą ocenę - dobrą plus. Z egzaminu sędziowskiego Pani Sylwia Paszyńska uzyskała ocenę dostateczną, natomiast Pan Łukasz Adam Wilmiński - ukończył aplikację radcowską z wynikiem pozytywnym.

Oceny uzyskane na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminów zawodowych stanowiły jeden z punktów odniesienia dla wyboru najlepszego kandydata w niniejszej procedurze konkursowej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim podczas głosowania w trybie obiegowym na Panią Sylwię Paszyńską przez oddało 1 głos "za", 2 głosy "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się", negatywnie opiniując tę kandydaturę, natomiast na Pana Łukasza Adama Wilmińskiego oddano 4 głosy "za" i 1 głos "wstrzymujący się", przy braku głosów "przeciw", pozytywnie opiniując tę kandydaturę.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim w dniu 30 kwietnia 2019 r. w głosowaniu wzięły udział 4 osoby, 22 - odmówiły głosowania. Na Panią Sylwię Paszyńską oddano 1 głos "za" i 3 głosy "przeciw", zaś na Pana Łukasza Adama Wilmińskiego - 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw".

Jednoznacznie udzielone Panu Łukaszowi Adamowi Wilmińskiemu poparcie środowiska sędziowskiego pozwalało przyjąć, że kryteria wskazane w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS umożliwiały rozstrzygnięcie niniejszego postępowania konkursowego.

6. Krajowa Rada Sądownictwa dla dokonania wyboru najlepszego kandydata w niniejszym postępowaniu, największą wagę przyznała ocenie kwalifikacji i doświadczeniu zawodowemu kandydatów, w tym doświadczeniu w samodzielnym stosowaniu przepisów prawa. Jako wyróżniającą w niniejszym postępowaniu konkursowym uznała kandydaturę

Pana Łukasza Adama Wilmińskiego. Różnorodne doświadczenie zawodowe zdobyte w trakcie wykonywania zawodu radcy prawnego, wykazywane zdolności poznawcze i gotowość do podejmowania nowych wyzwań, działalność redaktorska, publikacyjna oraz doświadczenie na polu dydaktycznym, stanowiły okoliczność przesądzającą o jego wyborze.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Łukasza Adama Wilmińskiego zadecydował zatem całokształt przywołanych okoliczności sprawy. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 lipca 2019 r., na:

- Panią Sylwię Paszyńską, przy obecności 14 osób, nie oddano głosów "za", oddając 1 głos "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Łukasza Adama Wilmińskiego, przy obecności 14 osób, oddano 14 głosów "za", wobec braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 Kpc (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).