Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.6.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 czerwca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 594/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 czerwca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie:

- Pani Pauli Luizy Markiewicz,

- Pani Małgorzaty Wareckiej

do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 611, zgłosili się:

- Pani Paula Luiza Markiewicz - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku,

- Pan Jarosław Mirosław Olszewski - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku,

- Pani Małgorzata Warecka - sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu 24 czerwca 2019 r. Przewodniczący zespołu poinformował, że Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku podjęło uchwałę nr 72 z 15 maja 2019 r. w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie do czasu wydania orzeczeń przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy (sygn. akt III PO 7/18) i Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II GOK 2/18). Przewodniczący zespołu wskazał ponadto, że Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej podjęło uchwałę nr 1 z 17 maja 2019 r. w przedmiocie odroczenia opiniowania kandydatów na stanowiska sędziowskie do czasu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeczeń w sprawie powyższych pytań prejudycjalnych.

Zespół członków działając na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy o KRS stwierdził, że brak oceny kandydatów przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej nie stanowi przeszkody do opracowania listy rekomendowanych kandydatów.

Zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił bezwzględną większością głosów rekomendować na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku kandydaturę Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego przemawiają (ocenione łącznie): odpowiedni staż orzeczniczy, bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe (orzekanie w wydziale karnym, cywilnym i gospodarczym), oraz najwyższa spośród kontrkandydatów - bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, z której wynika, że orzecznictwo kandydata pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także miała na uwadze treść uchwały Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku nr 72 z 15 maja 2019 r. oraz uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej nr 1 z 17 maja 2019 r. dotyczących odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

2. Pan Jarosław Mirosław Olszewski urodził się w 1977 r. w Gdańsku. W 2001 r. ukończył na Uniwersytecie Gdańskim wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2004 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. W latach 2002-2003 był zatrudniony na stanowisku referentastażysty w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Od kwietnia 2003 r. do lipca 2006 r. pracował w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, początkowo na stanowisku inspektora, a następnie asystenta sędziego. Z dniem 17 lipca 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wejherowie. Orzekał w sprawach karnych i cywilnych Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 22 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu Rejonowego w Wejherowie. Z dniem 1 lipca 2010 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku. Początkowo orzekał w sprawach cywilnych, następnie w sprawach gospodarczych, a od kwietnia 2018 r. orzeka I Wydziale Cywilnym, pełniąc do kwietnia 2019 r. funkcję Przewodniczącego tego Wydziału.

Pan Jarosław Mirosław Olszewski otrzymał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Magdalenę Chrzanowską - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wynika z niej, że sprawność, efektywność, organizacja pracy, wydajność pracy kandydata w świetle danych statystycznych pozostaje na dobrym poziomie i nie budzi zastrzeżeń. Pan Jarosław Mirosław Olszewski ma bardzo dobrze opanowany warsztat pracy. Również jego metodyka pracy w zakresie sprawności i terminowości podejmowanych czynności nie nasuwa wątpliwości. Wyroki i uzasadnienia są sporządzane prawidłowo. Terminowość sporządzania uzasadnień jest wzorcowa. Orzecznictwo kandydata pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Bardzo dobry poziom merytoryczny orzecznictwa opiniowanego przekłada się na bardzo wysoki odsetek oddalonych apelacji (82,61%). Rozprawy prowadzi taktownie i nienagannie. Powyższe, w ocenie sędziego wizytatora pozwala na bardzo dobrą ocenę kwalifikacji Pana sędziego Jarosława Mirosława Olszewskiego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Jarosław Mirosław Olszewski posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe. Z oceny kwalifikacyjnej i szeregu opinii służbowych wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Jego orzecznictwo pozostaje na bardzo wysokim poziomie, a sprawność, organizacja i wydajność pracy kandydata nie budzą zastrzeżeń. W niniejszym postępowaniu wyróżnia go przede wszystkim uzyskana najwyższa spośród kandydatów - bardzo dobra ocena kwalifikacyjna oraz najbardziej zróżnicowane doświadczenie zawodowe - orzekał bowiem w sprawach zarówno karnych, jak i cywilnych oraz gospodarczych.

Pozostałe uczestniczki postępowania posiadają kwalifikacje zawodowe i staż orzeczniczy, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak uzyskały niższe od wybranego kandydata oceny kwalifikacyjne. Ponadto ich doświadczenie zawodowe jest mniej zróżnicowane - zakres spraw, w których orzekały nie jest tak szeroki jak w przypadku Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego.

Pani Paula Luiza Markiewicz urodziła się w 1974 r. w Płocku. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. W latach 2002-2005 pracowała w charakterze aplikanta adwokackiego w kancelariach adwokackich. Po ukończeniu aplikacji adwokackiej, w 2005 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2005 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku. Orzekała w sprawach cywilnych oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 5 marca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku. Orzeka w sprawach z zakresu prawa pracy, a od 1 lipca 2018 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Funkcję tę powierzono jej na okres 3 lat.

Kandydatka otrzymała dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią dr Katarzynę Brzozowską - sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wynika z niej, że sprawność, efektywność, organizacja pracy oraz jej wydajność, w świetle danych statystycznych pozostawała w badanym okresie na wysokim poziomie. Liczba sesji i liczba załatwionych spraw przewyższała średnią wydziału. Pani Paula Luiza Markiewicz rozpoznaje wszystkie sprawy z zakresu prawa pracy. Jej kompetencje w zakresie metodyki i organizacji pracy należy ocenić pozytywnie. Nie stwierdzono uchybień w prowadzeniu spraw lub niezasadnych odroczeń. Czynności podejmuje niezwłocznie. Orzeczenia mają właściwą formę. Uzasadnienia są prawidłowe. Opiniowana wykazuje się szeroką wiedzą z zakresu prawa materialnego i procesowego, znajomością orzecznictwa. Terminowość sporządzania uzasadnień jest wzorowa. Orzecznictwo kandydatki pozostaje na dobrym poziomie. Opiniująca podkreśliła, że na 101 rozpoznanych apelacji, tylko w 4 przypadkach wyroki uchylono, w 11 przypadkach zapadły orzeczenia reformatoryjne. W ocenie opiniującej, kandydatka jest dobrze przygotowana do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Pani Małgorzata Warecka urodziła się w 1975 r. w Gdańsku. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicza na Uniwersytecie Gdańskim, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. W 1999 r. była asystentem dyrektora w Przedsiębiorstwie

Budownictwa Mostowego "Mostar" Gdańsk Sp. z o.o. w Gdańsku. Z dniem 1 kwietnia 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni. Orzekała w wydziale grodzkim (sprawy cywilne) i wydziale gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej z 14 listopada 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni. Od lipca 2008 r. do 9 marca 2011 r. była Zastępcą Przewodniczącego VI Wydziału Gospodarczego, a od 10 marca 2011 r. do marca 2014 r. pełniła funkcję Przewodniczącej VI Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Gdyni. Od maja 2018 r. jest Wiceprezesem Sądu Rejonowego w Gdyni. W latach 20122015 orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów z wynikiem pozytywnym. W 2009 r. ukończyła studium podyplomowe w zakresie prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych z wynikiem bardzo dobrym.

Kandydatka otrzymała dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Marka Grodzińskiego - sędziego wizytatora do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wynika z niej, że sprawność, efektywność, organizacja oraz wydajność pracy Pani sędzi w świetle danych statystycznych pozostawała na dobrym poziomie. Kompetencje kandydatki w zakresie metodyki pracy, kultury i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. Nie stwierdzono istotnych uchybień w prowadzeniu spraw. Orzeczenia kandydatki miały właściwą i bardzo staranną formę, co świadczy o opanowaniu metodyki pracy sędziego na wysokim poziomie. Terminowość sporządzania uzasadnień wyroków nie budzi zastrzeżeń (z reguły były sporządzane w terminie ustawowym). Opiniowana legitymuje się znaczącym stażem pracy sędziego, szeroką, ciągle rozwijaną wiedzą prawniczą i dużym doświadczeniem praktycznym. Jej orzecznictwo pozostaje na dobrym poziomie. W ocenianym okresie uchylono orzeczenia tylko w trzech sprawach, również liczba spraw, w których zmieniono orzeczenia, nie była znacząca. Pani sędzia jest osobą o wysokiej kulturze osobistej. Powyższe pozwoliło sędziemu wizytatorowi na przyznanie kandydatce dobrej oceny kwalifikacji.

Pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych, osoby te - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak Pan Jarosław Mirosław Olszewski. Przede wszystkim, kandydat ten uzyskał najwyższą spośród kontrkandydatów - bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną. Wynika z niej, że poziom merytoryczny jego orzecznictwa jest bardzo dobry, co przekłada się m.in. na bardzo wysoki odsetek oddalonych apelacji. Rada zwróciła także uwagę na to, że w okresie podlegającym ocenie uchylono zaledwie jedno orzeczenie wydane przez kandydata. Terminowość sporządzania przez niego uzasadnień, pomimo dużej ich liczby, jest wzorcowa (100% w terminie). Również metodyka pracy w zakresie sprawności postępowania i terminowości dokonywanych czynności nie nasuwa wątpliwości. Jak podkreślił wizytator, wybrany kandydat podejmuje czynności niezwłocznie. Ponadto Pan Jarosław Mirosław Olszewski posiada najszersze doświadczenie orzecznicze, orzekał bowiem łącznie w trzech wydziałach - zarówno w pionie karnym i cywilnym. Także z przedłożonej opinii służbowej Prezesa Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku wynika, że Pan Jarosław Mirosław Olszewski wykazuje się wręcz ponadprzeciętną pracowitością, sumiennością i obowiązkowością. Cechuje go duże poczucie odpowiedzialności za powierzony mu zakres pracy, obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem. Na uwagę zasługuje organizacja i prawidłowe planowanie pracy oraz terminowe wykonywanie obowiązków. Z powyższych względów jego kandydatura została uznana za najbardziej wyróżniającą w tym postępowaniu.

Pani Paula Luiza Markiewicz uzyskała wysokie wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa, jednak w porównaniu z wybranym kandydatem w ocenianym okresie, uchylono większą liczbę wydanych przez nią orzeczeń (cztery). Ponadto całościowa i szczegółowa ocena jej pracy dokonana przez sędziego wizytatora jest niższa (dobra) od ceny uzyskanej przez Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego (bardzo dobra). Jej doświadczenie zawodowe jest mniej zróżnicowane od doświadczenia wybranego kandydata - od ponad trzynastu lat Pani Paula Luiza Markiewicz orzeka wyłącznie w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, zaś Pan Jarosław Mirosław Olszewski orzekał w sprawach karnych (od lipca 2006 r. od lutego 2007 r., przy czym do lutego 2008 r. orzekając w wydziale cywilnym, kończył sprawy karne) oraz kilka lat w sprawach gospodarczych i cywilnych. Również opinia służbowa Prezesa Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku dotycząca kandydatki, jakkolwiek pozytywna, nie wskazuje, że jest ona wyróżniającą się uczestniczką postępowania. W przypadku Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego w opinii służbowej podkreślono, że wyróżnia się on ponadprzeciętną pracowitością, sumiennością i obowiązkowością.

Pani Małgorzata Warecka w porównaniu z wybranym kandydatem uzyskała niższą (dobrą) ocenę kwalifikacyjną, z której wynika także, że jej wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa są niższe od wyników uzyskanych przez Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego. Terminowość sporządzania uzasadnień przez kandydatkę również nie jest tak wysoka, jak w przypadku wybranego kandydata. Ponadto jej doświadczenie orzecznicze nie jest tak szerokie jak Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego, bowiem od ponad piętnastu lat orzeka wyłącznie w sprawach gospodarczych. Mając na uwadze powyższe, Rada uznała, że Pan Jarosław Mirosław Olszewski jest lepszym od Pani Małgorzaty Wareckiej kandydatem w tym postępowaniu nominacyjnym.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także treść uchwały Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku nr 72 z 15 maja 2019 r. oraz uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej nr 1 z 17 maja 2019 r. w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie.

Zgodnie z brzmieniem art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu nominacyjnego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego na stanowisko sędziego sądu okręgowego zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: różnorodne doświadczenie zawodowe, najwyższa - bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, pozytywne opinie służbowe.

Pozostałe kandydatki nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pani Jarosław Mirosław Olszewski, dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o ich powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Ponadto wskazać należy, że do obsadzenia w ramach niniejszej procedury nominacyjnej jest tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie, wobec czego Krajowa Rada Sądownictwa mogła dokonać wyboru tylko jednej spośród tych osób.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 26 czerwca 2019 r. na kandydaturę:

- Pani Pauli Luizy Markiewicz oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jarosława Mirosława Olszewskiego oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Małgorzaty Wareckiej oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).