Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 443.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.5.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 maja 2019 r.

UCHWAŁA Nr 443/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 maja 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 443

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anetty Haczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 443, zgłosiła się: - Pani Anetta Haczyk - sędzia Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 maja 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Anettę Haczyk oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach Pani Anetty Haczyk. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa oraz opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydatka w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku sędziowskim, uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną i doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anetty Haczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

2. Pani Anetta Haczyk urodziła się 6 listopada 1969 r. w Bytomiu. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Odbyła etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, którą ukończyła 31 października 1995 r. Egzamin sędziowski złożyła w dniu 21 września 1995 r. z oceną dobrą. W okresie od 15 września 1994 r. do 31 marca 1995 r. była zatrudniona w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach na stanowisku sekretarza sądowego. Następnie od 1 kwietnia 1995 r. do 31 października 1995 r. pracowała w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach na stanowisku aplikanta sądowego. Z dniem 1 listopada 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich na okres dwóch lat. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 21 lipca 1997 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Obowiązki orzecznicze wykonywała do 2001 r. w Wydziale Pracy, a następnie w IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od 15 lutego 2013 r. do 19 grudnia 2016 r. pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego tego wydziału, a następnie od 20 grudnia 2016 r. - Przewodniczącej wydziału. Od 14 czerwca 2018 r. orzeka w Sądzie Okręgowym w Katowicach w XVIII Wydziale Cywilnym Rodzinnym jako sędzia delegowany, w związku z czym zrzekła się funkcji Przewodniczącej IV Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Sosnowcu. W latach 2012-2018 była członkiem Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach. Pani sędzia pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych Pani Anetta Haczyk ukończyła również w dniu 22 czerwca 2006 r., z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe z zakresu Prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Następnie w dniu 15 czerwca 2013 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe z zakresu Prawa rodzinnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego w sądach wszystkich szczebli na Uniwersytecie Łódzkim. W dniu 11 października 2014 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe z zakresu Prawa konstytucyjnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego oraz pracy i ubezpieczeń społecznych na Uniwersytecie Łódzkim. W dniu 19 listopada 2016 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe z zakresu Prawa rodzinnego z elementami psychologii dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, asystentów sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego oraz prokuratorów na Uniwersytecie Łódzkim.

Ocenę kwalifikacji Pani Anetty Haczyk sporządziła Pani Marzena Kałuża-Mirosławska - sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach, która wskazała, że kandydatka spełnia formalne warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Stanowisko sędziego w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich pełni od 2001 r., w tym okresie pełniła również obowiązki związane z wykonywaniem funkcji zastępcy przewodniczącego wydziału, a następnie przewodniczącego wydziału. W okresie ostatnich sześciu lat poprzedzających ocenę była członkiem Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach. Sposób organizacji postępowania przez kandydatkę nie budzi uwag krytycznych, wszystkie zarządzenia i decyzje procesowe zostały podjęte bez zbędnej zwłoki. Także sam sposób procedowania nie budzi zastrzeżeń, Pani sędzia prawidłowo stosuje przepisy związane z przebiegiem rozprawy, wykazuje dobre przygotowanie do rozpoznania sprawy, dokonuje prawidłowych pouczeń. Kandydatka orzeka bardzo sprawnie, wiele spraw zostało zakończonych na pierwszym terminie rozprawy. Rozprawy są odraczane wyłącznie z powodów uzasadnionych przepisami procedury cywilnej i na z góry ustalony termin. Przypadki zbędnego odraczania rozpraw nie miały miejsca. Analiza protokołów rozpraw prowadzi do wniosku, iż oddają one przebieg rozprawy. Widoczne jest pouczanie stron o możliwości ugodowego zakończenia sporu. Postanowienia dowodowe zawierają oznaczenie faktów podlegających stwierdzeniu oraz środka dowodowego. Orzeczenia merytoryczne są formułowane prawidłowo. Uzasadnienia sporządzone przez kandydatkę zawierają wszystkie wymagane elementy, napisane zostały zrozumiałym dla stron językiem, z zachowaniem poprawności językowej i stylistycznej. Zawierają ustalenia dotyczące stanu faktycznego, analizę zgromadzonych dowodów, rozważania prawne. Pani sędzia dysponuje odpowiednią wiedzą prawniczą i znajomością metodyki pracy sędziego, wykorzystując je w praktyce orzeczniczej. Wykazuje też odpowiedni stopień doświadczenia zawodowego i życiowego. Stale podnosi swoje kompetencje uczestnicząc i kończąc z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe, dla sędziów orzekających w sprawach cywilnych i rodzinnych. W pracy orzeczniczej kandydatka jest osobą sumienną, obowiązkową i bardzo dobrze zorganizowaną. Strona etyczna, cechy charakteru i dotychczasowa postawa sędziego nie budzą zastrzeżeń. Wobec powyższego sędzia wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Anetta Haczyk jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego, spełnia wymogi by ubiegać się o to stanowisko i w pełni na nie zasługuje.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą bogatym doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas orzekania w sądzie rejonowym w różnych wydziałach. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anetty Haczyk znajdują również odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy.

Wybrana kandydatka brała udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - studiach podyplomowych i szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pani Anetta Haczyk posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, które na posiedzeniu 26 listopada 2018 r. Panią Anettę Haczyk zaopiniowało pozytywnie, oddając: 5 głosów "za" z łączna sumą punktów poparcia 20/30.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 14 stycznia 2019 r. podjęło uchwałę w sprawie czasowej odmowy opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów okręgowych i sądu apelacyjnego apelacji katowickiej.

W związku z podjęciem uchwały o odmowie opiniowania kandydatów przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej kryteria wskazane w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS nie miały decydującego wpływu na rozstrzygnięcie niniejszego postępowania konkursowego. Mając na uwadze powyższe, Krajowa Rada Sądownictwa, na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, dokonała wyboru kandydata na jedno wolne stanowisko sędziowskie.

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anetty Haczyk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe i życiowe, zdobyte przez nią podczas długoletniej pracy orzeczniczej, zarówno w sądzie rejonowym, jak i podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym, bardzo dobra ocena kwalifikacji zawodowych, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 maja 2019 r. na Panią Anettę Haczyk oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", ani głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).