Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 467.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.5.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 maja 2019 r.

UCHWAŁA Nr 445/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 maja 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 467

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Macieja Bogusława Szczupaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Karoliny Anny Duszy-Rzepki, Pani Alicji Zofii Krypel, Pani Anny Marii Misiudy-Niemiec, Pani Elżbiety Marii Mytkoś, Pani Magdaleny Anny Sus-Badełek, Pani Jolanty Elżbiety Szyper-Mytkoś, Pani Elizy Magdaleny Włodarczyk, Pani Natalii Eugenii Zborowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 467, zgłosili się:

- Pani Karolina Anna Dusza-Rzepka - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Łańcucie,

- Pan Maciej Jan Gawroński - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,

- Pani Agnieszka Katarzyna Korkus-Brzykowska - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Krośnie,

- Pani Alicja Zofia Krypel - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Mielcu,

- Pan Grzegorz Kurasz - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie,

- Pani Anna Maria Misiuda-Niemiec - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie,

- Pani Elżbieta Maria Mytkoś - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Dębicy,

- Pan Maciej Panek - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,

- Pan dr Rafał Marek Skowron - asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Brzozowie,

- Pani Magdalena Anna Sus-Badełek - adwokat - Izba Adwokacka w Krakowie,

- Pan Maciej Bogusław Szczupak - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Dębicy, pozaetatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie,

- Pani Katarzyna Anita Szerląg - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie,

- Pani Jolanta Elżbieta Szyper-Mytkoś - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Dębicy,

- Pani Małgorzata Śmigiel-Binkowicz - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Krośnie,

- Pani Eliza Magdalena Włodarczyk - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie,

- Pani Natalia Eugenia Zborowska - adwokat - Izba Adwokacka w Krakowie oraz

- Pani Anna Agnieszka Zięba - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez: Pana Macieja Jana Gawrońskiego, Panią Agnieszkę Katarzynę Korkus-Brzykowską, Pana Grzegorza Kurasza, Pana Macieja Panka, Panią Katarzynę Anitę Szerląg, Panią Małgorzatę Śmigiel-Binkowicz i Panią Annę Agnieszkę Ziębę Krajowa Rada Sądownictwa odpowiednio: uchwałą nr 496/2019 z dnia 6 listopada 2018 r., uchwałą nr 497/2018 z dnia 6 listopada 2018 r., uchwałą nr 498/2018 z dnia 6 listopada 2018 r., uchwałą nr 499/2018 z dnia 6 listopada 2018 r., uchwałą nr 500/2018 z dnia 6 listopada 2018 r., uchwałą nr 501/2018 z dnia 6 listopada 2018 r. i uchwałą nr 511/2018 z dnia 7 listopada 2018 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń.

W związku ze złożonym przez Pana dr. Rafała Marka Skowrona zastrzeżeniem od pozostawienia przez Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie bez rozpatrzenia jego zgłoszenia na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 467, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 235/2018 z dnia 25 lipca 2018 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia zgłoszenia na stanowisko sędziowskie nie uwzględniła złożonego przez Pana dr. Rafała Marka Skowrona zastrzeżenia. Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 10 stycznia 2019 r. w sprawie o sygn. akt I NO 49/18 oddalił odwołanie Pana dr. Rafała Marka Skowrona od przedmiotowej uchwały.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 maja 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił wszystkich kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód adwokata. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Karolinę Annę Duszę-Rzepkę nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Alicję Zofię Krypel nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Annę Marię Misiudę-Niemiec nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Elżbietę Marię Mytkoś nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Magdalenę Annę Sus-Badełek nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Pana Macieja Bogusława Szczupaka oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", Panią Jolantę Elżbietę Szyper-Mytkoś nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Elizę Magdalenę Włodarczyk nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Natalię Eugenię Zborowską nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy Pana Macieja Bogusława Szczupaka. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół, uwzględniając, że wolne stanowisko sędziowskie przewidziane jest do pionu cywilnego, podkreślił między innymi, że rekomendowany kandydat posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, otrzymał pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie, a także stale pogłębia posiadaną wiedzę, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 oraz § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Macieja Bogusława Szczupaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy.

2. Pan Maciej Bogusław Szczupak urodził się 5 maja 1978 r. w Rzeszowie. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w 2005 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 10 kwietnia 2006 r. do 4 czerwca 2008 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Obowiązki wykonywał w II Wydziale Karnym. Z dniem 5 czerwca 2008 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Dębicy. Obowiązki orzecznicze początkowo wykonywał w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, a następnie w I Wydziale Cywilnym. Od 1 czerwca 2011 r. do chwili obecnej orzeka w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, przy czym w 2015 r. wykonywał także równolegle obowiązki referendarza w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 czerwca 2014 r. został powołany na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie na okres 6-letniej kadencji. Z dniem 1 grudnia 2017 r. powierzono mu pełnienie funkcji Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych, którą pełni do chwili obecnej. Brał udział w szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Macieja Bogusława Szczupaka sporządził Pan SSO Adam Simoni - Przewodniczący V Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że dokonana analiza spraw i przedstawione dane statystyczne wskazują, że wiedza i umiejętności zawodowe, jak i cechy charakteru opiniowanego predestynują go do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Kandydat wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa, orzecznictwa i poglądów judykatury. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane przez opiniowanego są zrozumiałe, cechuje je logika i przejrzystość argumentacji. Z opinii bezpośrednich przełożonych wynika, że jest osobą dobrze zorganizowaną i sumienną. Cechuje go wysoka kultura osobista, opanowanie i umiejętność pracy w zespole. W ocenie sędziego opiniującego, zasób posiadanej wiedzy, zdobyte doświadczenie zawodowe, a także ilość załatwionych spraw (14197) na stanowisku referendarza sądowego dają podstawy do stwierdzenia, że Pan Maciej Bogusław Szczupak spełnia wymogi do powołania go na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas pracy w różnych sądach, na stanowiskach asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Macieja Bogusława Szczupaka znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jego pracy oraz w szeregu opiniach przełożonych, wystawionych m.in. przez: Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i Przewodniczącego II Wydziału Karnego tego Sądu, Prezesa Sądu Rejonowego w Dębicy, Przewodniczącą V Wydziału Ksiąg Wieczystych i Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego tego Sądu, a także Prezesa Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie, w których podkreślono w szczególności, że dane statystyczne dotyczące orzecznictwa opiniowanego utrzymują się na bardzo wysokim, stabilnym poziomie, świadcząc o jego systematyczności, pracowitości i rzetelności. Pozytywnie oceniono również jego pracę jako Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych, wskazując na sprawne kierowanie przez niego pracą tego Wydziału. Stwierdzono, że kandydat posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa administracyjnego i cywilnego, w szczególności prawa rzeczowego, utrwalonego orzecznictwa, poglądów doktryny i umiejętność ich stosowania w praktyce, co świadczy o tym, że jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Wybrany kandydat stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach. Ponadto, od 15 grudnia 2014 r. jest członkiem komisji dyscyplinarnej do rozpatrywania w pierwszej instancji spraw dyscyplinarnych referendarzy sądowych zatrudnionych w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Pozostałe kandydatki posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazały się kandydatkami lepszymi niż osoba przedstawiona do powołania.

Pani Karolina Anna Dusza-Rzepka urodziła się 3 marca 1979 r. w Rzeszowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od września do grudnia 2003 r. pracowała jako pośrednik rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie. Od grudnia 2003 r. do listopada 2004 r. była zatrudniona jako referent w wydziale obsługi programów pomocowych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie. Od grudnia 2004 r. do października 2005 r. pracowała na stanowisku archiwisty w Archiwum Państwowym w Rzeszowie. Od października 2005 r. do października 2006 r. była zatrudniona jako referent ds. prawnych w Kancelarii Radców Prawnych Andruszewski Opaliński Pieczonka s.c. w Rzeszowie. Po odbyciu, początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od 1 października 2008 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Czynności wykonywała kolejno w: IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, III Wydziale Penitencjarnym, I Wydziale Cywilnym a od 2 stycznia 2014 r. w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Z dniem 1 lipca

2017 r. powierzono jej stanowisko starszego asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Obowiązki wykonywała nadal w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Z dniem 17 września 2018 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łańcucie. Obowiązki orzecznicze wykonuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie europeistyki. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Karoliny Anny Duszy-Rzepki sporządził Pan SSO Adam Simoni - Przewodniczący V Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że dokonana analiza spraw i przedstawione dane statystyczne wskazują, że wiedza i umiejętności zawodowe, jak i cechy charakteru opiniowanej, predestynują ją do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Kandydatka wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa, orzecznictwa i poglądów judykatury, które umiejętnie wykorzystuje w praktyce. Projekty uzasadnień orzeczeń sporządzane przez opiniowaną są zrozumiałe, cechuje je logika, przejrzystość argumentacji i pozostają na wysokim poziomie merytorycznym. Kandydatka jest osobą rzetelną, pracowitą, sumienną, odpowiedzialną i obowiązkową. Terminowo realizuje powierzone jej zadania. Jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, koleżeńską, bardzo dobrze ocenianą przez przełożonych. Powyższe wnioski - w ocenie sędziego opiniującego - pozwalają na stwierdzenie, że Pani Karolina Anna Dusza-Rzepka jest doskonałą kandydatką do wykonywania zawodu sędziego.

Pani Alicja Zofia Krypel urodziła się 11 lutego 1980 r. w Dębicy. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od czerwca do grudnia 2004 r. odbywała staż a od grudnia 2004 r. do maja 2005 r. pracowała jako referent ds. zamówień publicznych w ZOZ w Dębicy. Od 4 maja 2005 r. do 28 października 2006 r. była zatrudniona jako sekretarka i tłumacz języka angielskiego w Wytwórni Salami "IGLOOMEAT-SOKOŁÓW" Spółka z o.o. w Dębicy. Od 16 kwietnia do 30 września 2007 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Dębicy, w charakterze asystenta sędziego, w wymiarze 'A etatu. Obowiązki wykonywała w wydziale karnym. Od 1 maja do 27 grudnia 2009 r. była zatrudniona w Firmie Usługowo-Handlowej Robert Krypel w Dębicy, na stanowisku zastępcy kierownika stacji, w wymiarze A etatu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z dnia 22 października 2013 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Od 28 grudnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. pracowała w charakterze asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Busku-Zdroju, w wymiarze pełnego etatu. Obowiązki wykonywała w wydziale cywilnym. W dniu 1 kwietnia 2010 r. została zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Kolbuszowej, początkowo w wymiarze 0,7 etatu a z dniem 5 grudnia 2012 r. w wymiarze całego etatu. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. W związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Kolbuszowej, z dniem 1 stycznia 2013 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego w Mielcu, w którym obowiązki początkowo wykonywała w VI Zamiejscowym Wydziale Cywilnym oraz w VIII Zamiejscowym Wydziale Rodzinnym i Nieletnich z siedzibą w Kolbuszowej a od 1 marca 2015 r. do chwili obecnej w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, przy czym z dniem 1 stycznia 2016 r. została awansowana na stanowisko starszego asystenta sędziego. Brała udział w szeregu szkoleniach zawodowych, zorganizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz w konferencji naukowej.

Ocenę kwalifikacji Pani Alicji Zofii Krypel sporządziła Pani SSO Barbara Chłędowska - wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że kandydatka posiada wiedzę, umiejętności, predyspozycje oraz cechy i przymioty osobiste potrzebne do wykonywania zawodu sędziego. Spektrum zadań przydzielonych opiniowanej do wykonania jest szerokie. Pani asystent wykazuje znajomość przepisów prawa materialnego, jak i procesowego, orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej, którą w sposób właściwy potrafi zastosować w praktyce. Jak wynika z opinii przeważającej większości sędziów, z którymi współpracowała w okresie objętym kontrolą - jest osobą pracowitą, zdyscyplinowaną i systematyczną. Zlecone zadania wykonuje terminowo. Wykazuje się dużą samodzielnością. W opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Mielcu Pani asystent potrafi wyznaczać sobie cele i zadania oraz konsekwentnie je realizować. Jest dociekliwa, twórcza, jej osądy są zdecydowane i konkretne. Prezentuje wysoki poziom kultury osobistej. Potrafi współpracować w zespole. W ocenie sędzi wizytator Pani Alicja Zofia Krypel posiada niezbędne kwalifikacje i umiejętności, a także wieloletnie już doświadczenie zawodowe przydatne do wykonywania zawodu sędziego. Dlatego, zdaniem sędzi wizytator, zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego.

Pani Anna Maria Misiuda-Niemiec urodziła się 10 grudnia 1981 r. w Rzeszowie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 listopada 2006 r. do 1 listopada 2007 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie na stanowisku asystenta sędziego.

Obowiązki wykonywała w X Wydziale Grodzkim (karnym) oraz w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 października 2008 r. do 22 lutego 2009 r. pracowała w jednej z rzeszowskich kancelarii adwokackich jako asystent adwokata. Od 23 lutego do 7 lipca 2009 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Od 8 lipca 2009 r. pracuje w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, początkowo jako asystent sędziego a od 23 października 2015 r. jako starszy asystent sędziego. Obowiązki wykonywała początkowo w II Wydziale Karnym a od października 2009 r. w III Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych. Od 1 stycznia 2019 r. została przeniesiona, wraz z zajmowanym etatem asystenckim, do dalszej pracy w II Wydziale Karnym. Od 1 lutego 2019 r. została przeniesiona, wraz z zajmowanym etatem asystenckim, do dalszej pracy w Sekcji ds. penitencjarnych i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych w ramach II Wydziału Karnego. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Marii Misiudy-Niemiec sporządził Pan SSO Marcin Świerk - wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że kandydatka posiada dużą wiedzę prawniczą, bardzo dobrą znajomość prawa karnego wykonawczego, orzecznictwa i doktryny prawa karnego. Podejmuje trafne decyzje, prawidłowo je uzasadnia. Uzasadnienia są przejrzyste, logiczne, przekonujące i dojrzałe. Jakość, sprawność, terminowość i prawidłowość dokonywanych przez opiniowaną czynności - w świetle analizy projektów i opinii sędziów - nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Opiniowana jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, koleżeńską, zaangażowaną i zdyscyplinowaną. Z opinii sędziów współpracujących z kandydatką wynika, że jej praca oceniana jest bardzo wysoko. Uwzględniając powyższe, sędzia wizytator stwierdził, że posiadana wiedza prawnicza, spore doświadczenie, dziesięcioletnia praca na stanowisku asystenta sędziego, cechy osobowościowe i wysoka kultura osobista pozwalają na bardzo dobrą ocenę pracy Pani Anny Marii Misiudy-Niemiec i pozytywne jej zaopiniowanie jako kandydatki na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Dębicy.

Pani Elżbieta Maria Mytkoś urodziła się 21 lutego 1978 r. w Ropczycach. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 25 lipca 2002 r. do 10 kwietnia 2006 r. pracowała w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, początkowo na stanowisku referenta, a następnie starszego referenta. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Od 11 kwietnia 2006 r. pracuje w Sądzie Rejonowym w Dębicy, początkowo jako asystent sędziego a od 25 kwietnia 2016 r. jako starszy asystent sędziego. Obowiązki wykonywała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w I Wydziale Cywilnym. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Elżbiety Marii Mytkoś sporządziła Pani Ewa Żołnierczuk - sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że spektrum zadań przydzielonych do wykonania Pani asystent jest bardzo szeroki. Analizując pierwszą wersję przedstawionych przez opiniowaną projektów orzeczeń oraz uzasadnień, należy wskazać, że w swojej pracy wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego, jak i procesowego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, które stosuje w praktyce. Projekty orzeczeń oraz uzasadnień sporządzone przez kandydatkę nie wymagają korekt. Podkreślenia wymaga jednocześnie to, że opiniowana jest pracownikiem cenionym przez sędziów i pracowników Sądu, z którymi współpracuje i współpracowała, o czym świadczy ilość zleconych do wykonania projektów orzeczeń i uzasadnień. W ocenie sędzi opiniującej, Pani asystent Elżbieta Maria Mytkoś posiada niezbędne kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego i w pełni zasługuje na powołanie na to stanowisko.

Pani Magdalena Anna Sus-Badelek urodziła się 13 lutego 1980 r. w Tarnowie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 marca do 31 lipca 2005 r. pracowała jako referent w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Od 1 grudnia 2005 r. do 4 listopada 2006 r. była zatrudniona jako specjalista ds. ekonomicznofinansowych w Firmie Transportowo-Handlowej RST w Zgłobicach. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, w 2008 r. złożyła egzamin prokuratorski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Od 15 września 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. pracowała jako asesor komorniczy w kancelarii komorniczej w Tarnowie. W latach 2010-2012 odbyła aplikację adwokacką w Rzeszowskiej Izbie Adwokackiej. Od 1 czerwca 2010 r. do 31 maja 2012 r. była zatrudniona w Spółce Cywilnej Adwokatów Anny Patuły i Marcina Czosnyki w Tarnowie, na stanowisku asystentki adwokata. Od 1 czerwca 2012 r. do 30 kwietnia 2013 r. była zatrudniona w Adwokackiej Spółce Partnerskiej Morawski, Langner, Skalski w Tarnowie na stanowisku aplikanta adwokackiego, zaś od maja

2013 r. do lipca 2013 r. pozostawała zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie z dnia 28 czerwca 2013 r. została wpisana na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej. Od 10 października 2013 r. wykonuje zawód adwokata, początkowo w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Tarnowie a od 2015 r. także w formie Spółki Partnerskiej Adwokatów i Radców Prawnych Badełek, Rokita w Tarnowie. Brała udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Anny Sus-Badełek sporządził Pan Waldemar Krok - sędzia Sądu Rejonowego w Dębicy, który stwierdził, że przedstawione przez nią do opiniowania pisma procesowe, pozwy, czy odpowiedzi na pozew, odpowiadają warunkom formalnym. Treść pism procesowych nie budziła zastrzeżeń. Opiniowana, jak wynika ze skontrolowanych spraw, reprezentowała strony w postępowaniach różnych kategorii - cywilnych, rodzinnych i karnych. Sprawy, w których występowała, prowadzone były prawidłowo. Wnioski dowodowe zgłaszane przez opiniowaną nie budziły wątpliwości. Z treści redagowanych pism wynika, że Pani adwokat posiada bardzo dużą wiedzę prawniczą i znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego. W sposób umiejętny dokonuje analizy prawnej. W czasie analizy akt spraw, w których opiniowana występowała jako pełnomocnik strony, stwierdzono jedynie niewielkie uchybienia, które przywołane zostały przy omawianiu poszczególnych spraw. Opiniowana posiada duże doświadczenie zawodowe jako adwokat. Posiada umiejętności mediacyjne, co znalazło odzwierciedlenie w zawartych ugodach przed sądem. Mając na uwadze treść sporządzanych przez Panią Magdalenę Annę Sus-Badełek opinii prawnych oraz pism procesowych z różnych dziedzin prawa - sędzia opiniujący pozytywnie ocenił jakość, sprawność i rzetelność dokonywanych przez nią czynności.

Pani Jolanta Elżbieta Szyper-Mytkoś urodziła się 29 czerwca 1979 r. w Dębicy.

Od 1 października 1998 r. do 4 lipca 1999 r. pracowała jako doradca klienta we FRAC

S.A. z siedzibą w Krośnie. Od 5 lipca 1999 r. do 26 listopada 1999 r. była zatrudniona w charakterze doradcy klienta w Ahold Polska S.A. z siedzibą w Krakowie. Od 17 lipca

2000 r. do 30 kwietnia 2002 r. pracowała w Komendzie Powiatowej Policji w Dębicy,

początkowo jako referent, a następnie jako archiwista. Od 25 lutego 2003 r. do 31 października 2006 r. była zatrudniona na stanowisku podinspektora w Starostwie Powiatowym w Dębicy. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 8 listopada 2007 r. pracuje w Sądzie Rejonowym w Dębicy, początkowo jako asystent sędziego a od 25 kwietnia 2016 r. jako starszy asystent sędziego. Obowiązki wykonywała początkowo w II Wydziale Karnym i w VI Wydziale Grodzkim, od lipca 2009 r. w II Wydziale Karnym a od 28 kwietnia 2016 r. do chwili obecnej w I Wydziale Cywilnym. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Jolanty Elżbiety Szyper-Mytkoś sporządził Pan Witold Benicki - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że zarówno dane statystyczne, jak i merytoryczna ocena projektów, wyrażona w opiniach sędziów, świadczą o bardzo dużej pracowitości, niekwestionowanym zaangażowaniu zawodowym oraz bardzo wysokim poziomie wiedzy prawniczej kandydatki. Opiniowana cieszy się bardzo dobrą opinią, rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, posiada umiejętność organizacji pracy oraz prezentuje wysoki poziom kultury osobistej. Z treści projektów wynika, że kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość poglądów doktryny i orzecznictwa nie tylko Sądu Najwyższego, ale również sądów powszechnych oraz doskonałą umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Bardzo wysoka ocena jakości projektów - w świetle opinii współpracujących sędziów - przy uwzględnieniu wysokiej kultury bycia oraz pracowitości w pełni uzasadniają stwierdzenie, że Pani Jolanta Elżbieta Szyper-Mytkoś jest bardzo dobrą i wyróżniającą się kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego oraz daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków w razie powołania jej na to stanowisko.

Pani Eliza Magdalena Włodarczyk urodziła się 29 lipca 1980 r. w Krakowie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 grudnia 2005 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Obowiązki wykonywała kolejno w: VI Wydziale Cywilnym, IV Wydziale Gospodarczym i X Wydziale Grodzkim. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Od 1 lipca 2008 r. jest zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Krakowie, początkowo jako asystent sędziego a od 1 lipca 2016 r. jako starszy asystent sędziego. Obowiązki wykonuje w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z dnia 14 grudnia 2010 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby, zaś uchwałą z dnia 17 lutego 2011 r. prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego zostało jej zawieszone. W 2014 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa medycznego i bioetyki. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Elizy Magdaleny Włodarczyk sporządziła Pani dr Beata Bury - sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że cechy osobowościowe oraz zawodowe kandydatki prowadzą do wniosku, że spełnia przesłanki pozwalające na objęcie stanowiska sędziego sądu rejonowego. Sędzia opiniująca podkreśliła poziom wiedzy opiniowanej, warsztat pracy, sumienność oraz pracowitość w zakresie realizacji obowiązków służbowych oraz dojrzałość życiową i zawodową, odpowiedzialność i zaangażowanie. Pani asystent posiada również umiejętność układania relacji i współpracy z sędziami i innymi pracownikami. Poziom spełniania przez kandydatkę wymogów do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego sędzia opiniująca oceniła jako bardzo dobry a kandydaturę Pani asystent Elizy Magdaleny Włodarczyk - pozytywnie.

Pani Natalia Eugenia Zborowska urodziła się 24 grudnia 1979 r. w Rzeszowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Od 2 października 2006 r. do 31 marca 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie z dnia 20 października 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r. była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Gospodarczym. Od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2008 r. pracowała jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Dębicy. Obowiązki orzecznicze wykonywała w wydziale grodzkim oraz w wydziale ksiąg wieczystych. Od 17 października 2008 r. do 9 czerwca 2009 r. wykonywała zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego w Dębicy. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie z dnia 24 kwietnia 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej. Od 10 czerwca 2009 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Dębicy. Od 1 stycznia 2016 r. świadczy także nieodpłatną pomoc prawną jako adwokat w - prowadzonym przez Powiat Dębicki - Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Brzostku. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów. Prowadzi szkolenia, jak również bierze udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Natalii Eugenii Zborowskiej sporządziła Pani Beata Kozik - sędzia Sądu Rejonowego w Dębicy, która stwierdziła, że opiniowana jest osobą z dużym doświadczeniem zawodowym zdobytym jako adwokat, a wcześniej asystent sędziego, referendarz sądowy i radca prawny. Posiada umiejętności mediacyjne, co znalazło odzwierciedlenie w zawartych ugodach przed sądem oraz w ugodzie pozasądowej. Wykazała się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa materialnego i procesowego oraz w wysokim stopniu orzecznictwa Sądu Najwyższego, co potwierdza analiza sporządzonych przez nią pism procesowych. Pani adwokat została także wysoko oceniona w przedłożonych dwóch opiniach - z 4 czerwca 2018 r. i z 5 czerwca 2018 r., sporządzonych przez sędziów, którzy wskazali na jej dużą wiedzę, umiejętności, pracowitość, dokładność, rzetelność i wysoką kulturę osobistą. Sędzia opiniująca stwierdziła, że opinie te w całości podziela. Wysoko ocenia również jakość, sprawność, rzetelność i terminowość dokonywanych przez kandydatkę czynności. W jej ocenie Pani Natalia Eugenia Zborowska ma odpowiednie przygotowanie zawodowe i niezbędne doświadczenie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Dębicy.

Pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, osoby te nie uzyskały tak dużego poparcia Krajowej Rady Sądownictwa, jak osoba przedstawiona do powołania.

W każdym postępowaniu nominacyjnym Rada dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Krajowa Rada Sądownictwa jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru jedynie jednej osoby.

W ocenie Rady pozostałe kandydatki nie są lepszymi niż kandydat przedstawiony do powołania w niniejszej procedurze nominacyjnej. Wszyscy uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Pan Maciej Bogusław Szczupak posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy w charakterze asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego. Wprawdzie Pani Karolina Anna Dusza -Rzepka również wykonuje czynności orzecznicze jako referendarz sądowy od września 2018 r. a Pani Natalia Eugenia Zborowska była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego od kwietnia 2007 r. do końca sierpnia 2008 r., jednak ich doświadczenie orzecznicze jest znacznie krótsze niż wybranego kandydata, który obowiązki orzecznicze referendarza sądowego wykonuje od prawie jedenastu lat. Pozostałe kontrkandydatki zaś nie posiadają żadnego doświadczenia orzeczniczego. Rada nie mogła również pominąć, że sędzia opiniujący pracę i kwalifikacje zawodowe Pana Macieja Bogusława Szczupaka stwierdził, że ilość spraw załatwionych przez opiniowanego jest wyższa aniżeli średnia w Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz wyższa aniżeli średnia w okręgu a wskaźnik stabilności jego orzeczeń jest również wyższy niż w Wydziale oraz w okręgu. Pan Maciej Bogusław Szczupak posiada najdłuższe doświadczenie zawodowe w pracy referendarza sądowego, co - w połączeniu z pozostałymi kryteriami wyboru - zadecydowało o jego uznaniu za najlepszego kandydata w tej procedurze nominacyjnej. Konkurs obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie i w związku z tym Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie na posiedzeniu w dniu 18 marca 2019 r. zaopiniowało: Panią Karolinę Annę Duszę-Rzepkę 3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Alicję Zofię Krypel 1 głosem "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się", Panią Annę Marię Misiudę-Niemiec 4 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", Panią Elżbietę Marię Mytkoś 3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Magdalenę Annę Sus-Badełek nie oddając głosów "za", przy 4 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", Pana Macieja Bogusława Szczupaka 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", Panią Jolantę Elżbietę Szyper-Mytkoś 4 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", Panią Elizę Magdalenę Włodarczyk nie oddając głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" i Panią Natalię Eugenię Zborowską 1 głosem "za", przy 3 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Na posiedzeniu w dniu 25 marca 2019 r. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie podjęło uchwałę w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie do czasu wydania orzeczeń przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Trybunał Konstytucyjny.

Pan Maciej Bogusław Szczupak uzyskał zatem zdecydowanie najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie, bowiem 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", spośród wszystkich uczestników postępowania, co w połączeniu z jego wieloletnim dorobkiem zawodowym i zdobytymi kwalifikacjami, doświadczeniem orzeczniczym na stanowisku referendarza sądowego, jak również pozytywną oceną pracy, także w ramach pełnienia funkcji Przewodniczącego Wydziału, potwierdzającą jego rzetelną, kilkunastoletnią praktykę zawodową oraz umiejętności, zobrazowane przywołanymi w ocenie kwalifikacyjnej danymi statystycznymi, w szczególności w postaci wyższych niż średnia Wydziału i okręgu wskaźników załatwialności i stabilności, predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy powoduje, że - w ocenie Rady - jest najlepszym kandydatem do powołania na ten urząd.

5. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Maciej Bogusław Szczupak jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte zarówno na stanowisku asystenta sędziego, jak i referendarza sądowego, a także wszechstronną, stale pogłębianą poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dębicy.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Macieja Bogusława Szczupaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletni staż pracy i doświadczenie zawodowe, w tym zdobyte podczas wykonywania obowiązków orzeczniczych referendarza sądowego oraz podczas pełnienia funkcji Przewodniczącego Wydziału, a także wnioski płynące z pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzone wynikami statystycznymi (w okresie objętym oceną kwalifikacyjną załatwił łącznie 14197 spraw, zaś wskaźnik stabilności jego orzecznictwa wyniósł 0,2% i był wyższy niż w Wydziale oraz w okręgu - w obu przypadkach po 0,1%), bardzo dobre opinie służbowe, wystawione przez przełożonych, m.in. Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, Prezesa Sądu Rejonowego w Dębicy, Przewodniczącą V Wydziału Ksiąg Wieczystych i Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego tego Sądu, oraz zdecydowanie najwyższe, spośród wszystkich uczestników postępowania, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej spośród dziewięciu osób pretendujących do objęcia tego stanowiska.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 maja 2019 r. na:

- Panią Karolinę Annę Duszę-Rzepkę oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Alicję Zofię Krypel nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Annę Marię Misiudę-Niemiec oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Elżbietę Marię Mytkoś nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Magdalenę Annę Sus-Badełek nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Macieja Bogusława Szczupaka oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Jolantę Elżbietę Szyper-Mytkoś nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy

15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej

bezwzględnej większości głosów,

- Panią Elizę Magdalenę Włodarczyk nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy

15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej

bezwzględnej większości głosów,

- Panią Natalię Eugenię Zborowską nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).