Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.5.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 maja 2019 r.

UCHWAŁA Nr 442/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 maja 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Dębowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Gintera, Pani Anny Głowackiej i Pani Wioletty Leder do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762, zgłosili się:

- Pan Michał Dębowski - prokurator Prokuratury Rejonowej w Opocznie,

- Pan Paweł Ginter - asesor prokuratorski Prokuratury Rejonowej w Bełchatowie,

- Pani Anna Głowacka - adwokat,

- Pani Wioletta Leder - adwokat.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 6 maja 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Dębowskiego (3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się") na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762. Pozostałe kandydatury nie uzyskały wymaganej bezwzględnej większości głosów - na kandydaturę Pana Pawła Gintera, Pani Anny Głowackiej i Pani Wioletty Leder oddano po 3 głosy "wstrzymujące się", nie oddano natomiast żadnych głosów "za" ani "przeciw".

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że w jego ocenie doświadczenie zawodowe Pana Pawła Dębowskiego, bardzo dobrze ocenione w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim (z najwyższą liczbą głosów "za") oraz legitymowanie się przez tego kandydata najdłuższym, spośród kandydatów uczestniczących w konkursie, stażem pracy w samodzielnym zawodzie prawniczym.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52 ze zm.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia, a także miała na uwadze, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim postanowiło odroczyć procedurę opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i podjęła uchwałę, że kandydatura Pana Michała Dębowskiego zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie.

2. Pan Michał Dębowski urodził się w 1978 r. w Opocznie. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim złożył w październiku 2006 r., egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym plus. W latach 2006-2007 zajmował stanowisko asesora prokuratorskiego, początkowo w Prokuraturze Rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie w Prokuraturze Rejonowej w Opocznie. Z dniem 30 marca 2010 r. został powołany przez Prokuratora Generalnego na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Opocznie. Od 2 czerwca 2015 r. pełni funkcję Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim.

Ocenę kwalifikacji Pana Michała Dębowskiego sporządził Pan Ireneusz Grodek - wizytator do spraw karnych, który stwierdził, że jest on bardzo dobrym kandydatem do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Opiniujący wskazał na wysoki poziom wiedzy prawniczej kandydata, umiejętność jej wykorzystywania w praktyce, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz cechy osobowościowe, takie jak pracowitość, opanowanie, decyzyjność, sumienność, umiejętność organizowania pracy oraz wysoka kultura osobista oraz urzędowania. Sędzia wizytator wyraził pogląd, że nominacja tego kandydata przyniosłaby wymierną korzyść dla sądownictwa, wyrażającą się pozyskaniem osoby wyjątkowo dobrze przygotowanej do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Uzasadniając swoje stanowisko podniósł, że uprawniają do tego, w szczególności, przeprowadzone wyniki badania aktowego spraw, sprawy w których występował w charakterze prokuratora, jak i wyniki ilościowe i jakościowe jego pracy, osiągnięte w podlegającym ocenie okresie. Pan Michał Dębowski sprawnie planuje przebieg postępowań i potrafi podejmować szybkie i trafne decyzje co do sposobu ich zakończenia. Sędzia wizytator stwierdził także, że tylko jeden spośród wniesionych przez niego w badanym okresie aktów oskarżenia nie doprowadził przed sądem do potwierdzenia winy osoby, której postawione zostały zarzuty. Ponadto tylko trzykrotnie sądy zakwestionowały prawidłowość podjętej przez kandydata decyzji o odmowie wszczęcia lub umorzeniu postępowania, przy czym tylko jeden taki przypadek niósł za sobą konsekwencje w postaci późniejszego wniesienia aktu oskarżenia. Również w analizowanych w ramach niniejszej oceny sprawach, w których tego rodzaju decyzje zapadały, ich słuszność nie budzi zastrzeżeń. W żadnej ze spraw, w których kandydat wnosił akt oskarżenia, nie stwierdzono istotnych braków, skutkujących koniecznością ich zwrotu do etapu postępowania przygotowawczego. Pan Michał Dębowski często inicjował konsensualny tryb poddania się karze bez przeprowadzenia rozprawy. Także sposób redakcji aktów oskarżenia, orzeczeń, zarządzeń, środków odwoławczych oraz innych pism procesowych został oceniony bardzo wysoko zarówno pod względem redakcyjnym, jak i merytorycznym. Prawidłowo formułowane przez kandydata zarzuty i wnioski odwoławcze były należycie uzasadniane, a ich skuteczność wysoka. Kandydat z powodzeniem łączy pełnienie funkcji Zastępcy Prokuratora Rejonowego z pozostałymi obowiązkami. Terminowość podejmowanych przez niego decyzji procesowych nie budzi zastrzeżeń.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Michał Dębowski legitymuje się kilkunastoletnim stażem pracy na stanowiskach prokuratorskich, tj. najdłuższym stażem samodzielnej pracy prawniczej wśród uczestniczących w niniejszym postępowaniu kandydatów. Uzyskał on najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz wysoką ocenę kwalifikacji.

Pan Paweł Ginter urodził się w 1972 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W latach 19962005 pracował w banku w Piotrkowie Trybunalskim, między innymi na stanowisku inspektora. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dostatecznym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim złożył we wrześniu 2008 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. W latach 2009-2018 zajmował stanowisko asystenta sędziego/starszego asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Opocznie (obowiązki asystenckie wykonywał początkowo w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a następnie w II Wydziale Karnym tego Sądu). Z dniem 19 lipca 2018 r. został mianowany asesorem prokuratorskim w Prokuraturze Rejonowej w Bełchatowie.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Gintera sporządził Pan Krzysztof Gąsior - wizytator do spraw karnych. Z oceny tej wynika, że posiadana wiedza i wykształcenie, a także nabyte już doświadczenie życiowe oraz zawodowe, powodują, że Pan Paweł Ginter jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Zdaniem opiniującego posiada on wysoki poziom wiedzy prawniczej, którą we właściwy sposób potrafi zastosować w praktyce, jednocześnie wykazuje się znajomością aktualnego orzecznictwa i poglądów reprezentowanych w doktrynie, jest osobą sumienną, odpowiedzialną i zdyscyplinowaną, która powierzone obowiązki wykonuje z zaangażowaniem, dokładnie i starannie. Sędzia wizytator podkreślił, że kandydat posiada umiejętność podejmowania trafnych decyzji oraz umiejętność pracy w zespole.

Pani Anna Głowacka urodziła się w 1986 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu aplikacji adwokackiej złożyła w 2015 r. egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie z 12 maja 2015 roku została wpisana na listę adwokatów Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej. W 2015 r. pracowała w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie na stanowisku prawnika, a od 1 października 2015 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Głowackiej sporządził Pan Ireneusz Grodek - wizytator do spraw karnych. Opiniujący stwierdził, że jest ona dobrą, wartościową kandydatką do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Predysponuje ją do tego odpowiedni poziom wiedzy prawniczej, umiejętność jej wykorzystywania w praktyce, a także jakość wykonywania dotychczasowego zawodu, dostateczne doświadczenie zawodowe oraz cechy osobowościowe.

Pani Wioletta Leder urodziła się w 1987 r. w Bełchatowie. W latach 2012-2014 pracowała na stanowisku asystenta radcy prawnego w kancelarii radcy prawnego w Bełchatowie. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym plus. W 2015 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie z 12 maja 2015 r. została wpisana na listę adwokatów Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej. Od 3 sierpnia 2015 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej. Od 1 stycznia 2016 r. świadczy pomoc w ramach Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej zorganizowanego przy Starostwie Powiatowym w Bełchatowie. Kandydatka legitymuje się doświadczeniem dydaktycznym wynikającym z prowadzenia "lekcji prawa" w liceum ogólnokształcącym.

Ocenę kwalifikacji Pani Wioletty Leder sporządził Pan Krzysztof Gąsior - wizytator do spraw karnych, który stwierdził, że kandydatka wykazuje dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, niezbędną do wykonywania zawodu sędziego, a także umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce, przy czym jest osobą inteligentną, sumienną, obowiązkową, opanowaną. Konkludując stwierdził, że uprawnione jest wysnucie pozytywnej prognozy, że w przypadku powołania na stanowisko sędziego, będzie w sposób właściwy wykonywała powierzony jej urząd sędziowski - kandydaturę ocenił pozytywnie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opocznie na posiedzeniu 29 listopada 2018 r. zaopiniowało pozytywnie wszystkich kandydatów: Pana Michała Dębowskiego czterema głosami "za" i dwoma głosami "wstrzymującymi się", Pana Pawła Gintera trzema głosami "za" i trzema głosami "wstrzymującymi się, Panią Annę Głowacką dwoma głosami "za", trzema głosami "wstrzymującymi się" i jednym głosem "przeciw", Panią Wiolettę Leder jednym głosem "za" i pięcioma głosami "wstrzymującymi się".

Krajowa Rada Sądownictwa, wobec stanowiska Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, na podstawie 35 ust. 3 ustawy o KRS, stwierdziła, że powyższa okoliczność nie stanowi przeszkody do podjęcia uchwały w przedmiocie obsady wolnych stanowisk sędziowskich w niniejszej procedurze nominacyjnej.

5.0 przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Dębowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: stale podwyższane przez udział w szkoleniach kwalifikacje tego kandydata wysoko ocenione przez sędziego wizytatora sporządzającego ocenę kwalifikacji oraz jego wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowisku asesora prokuratorskiego, prokuratora i wynikające z pełnienia funkcji Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 8 maja 2019 r. na kandydaturę:

- Pana Michała Dębowskiego oddano 12 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 1 głos "wstrzymujący się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Rafała Wojciecha Rogińskiego nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" oraz 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Pawła Gintera nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" oraz 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Głowackiej nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw" oraz 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Wioletty Leder nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw" oraz 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).