Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 826.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.4.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 kwietnia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 380/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 kwietnia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 826

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Beaty Ewy Kornackiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Kamili Agnieszki Szczotkowskiej-Wawrzonek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 826, zgłosiły się:

- Pani Beata Ewa Kornacka - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Kaliszu oraz

- Pani Kamila Agnieszka Szczotkowska-Wawrzonek - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 1 kwietnia 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił obie kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Beatę Ewę Kornacką oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a na Panią Kamilę Agnieszkę Szczotkowską-Wawrzonek oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu Pani Beaty Ewy Kornackiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu i oceną Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że rekomendowana kandydatka posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, otrzymała pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu, poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu, a także stale pogłębia posiadaną wiedzę, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Pani Kamila Agnieszka Szczotkowska-Wawrzonek posiada zdecydowanie krótsze doświadczenie zawodowe i życiowe niż rekomendowana kandydatka, co powoduje - w ocenie zespołu - że nie spełnia kryteriów wyboru w wyższym stopniu niż Pani Beata Ewa Kornacka.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Beaty Ewy Kornackiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu.

2. Pani Beata Ewa Kornacka urodziła się 25 listopada 1977 r. w Stawiszynie. W latach 1997-1998 była zatrudniona na stanowisku pracownika administracyjnego w P.P. "POLDOM" s.c. w Kaliszu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od marca do listopada 2002 r. pracowała jako specjalista ds. prawnych w "MIRO-MARK" - początkowo S.A. w Kaliszu, a następnie sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim a w latach 2002-2003 w "PROGRESS" sp. z o.o. w Kaliszu. Od 15 czerwca do 30 września 2004 r. była zatrudniona jako asystent sędziego-praktykant w Sądzie Rejonowym w Kaliszu. Obowiązki wykonywała w V Wydziale Gospodarczym. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W latach 2004-2005 pracowała na stanowisku asystenta sędziego -praktykanta a następnie - do 2011 r. - na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu. Obowiązki wykonywała w IV Wydziale Karnym Odwoławczym i w III Wydziale Karnym Sekcji Penitencjarnej oraz w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 kwietnia 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim. Obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, a także w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 maja 2016 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu. Do chwili obecnej obowiązki orzecznicze wykonuje w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych, przy czym od sierpnia 2018 r. powierzono jej funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu z dnia 17 października 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby, przy czym kolejną uchwałą zawieszono jej prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego, w związku z zatrudnieniem w organach wymiaru sprawiedliwości. W ramach doskonalenia zawodowego, w 2004 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa gospodarczego, a także brała udział w szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Ewy Kornackiej sporządził Pan dr Wojciech Tomalak - sędzia wizytator ds. cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Kaliszu, który stwierdził, że kandydatka wyróżnia się sumienną pracą oraz dobrymi rezultatami. Sporządzone przez nią uzasadnienia do wydanych w sprawach postanowień od strony konstrukcyjnej są prawidłowe, a w szczególności zawierają wszelkie niezbędne elementy, stąd odpowiadają wymaganiom nakreślonym przez ustawodawcę. Podawane motywy rozstrzygnięcia, niekiedy wzmacniane poglądami prezentowanymi w literaturze prawniczej i orzecznictwem Sądu Najwyższego, świadczą o dobrej znajomości zagadnień objętych postępowaniem wieczystoksięgowym. W ocenie sędziego wizytatora, na podkreślenie zasługuje niska zaskarżalność i skuteczność skarg na wydane orzeczenia zarówno w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim - V Wydziale Ksiąg Wieczystych, jak i w Sądzie Rejonowym w Kaliszu - VI Wydziale Ksiąg Wieczystych. Zaakcentowania wymaga rzetelne wykonywanie przez opiniowaną swoich obowiązków. W opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Kaliszu, kandydatka jest osobą pracowitą i obowiązkową, starannie i solidnie wykonuje powierzone zadania. Zachowuje się taktownie do współpracowników - przełożonych, sędziów, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz pracowników administracyjnych. Kwalifikacje, wyniki pracy, cechy osobowości oraz sposób zachowania się w miejscu zatrudnienia - w ocenie sędziego wizytatora - stanowią podstawę do wyprowadzenia wniosku o przydatności Pani Beaty Ewy Kornackiej na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą wieloletnim i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas pracy w sądach różnych szczebli, na stanowiskach asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Beaty Ewy Kornackiej znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy oraz opiniach przełożonych, w których podkreślono m.in. jej wiedzę prawniczą, sumienność i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków. Wybrana kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach i studiach podyplomowych.

Pani Kamila Agnieszka Szczotkowska-Wawrzonek posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazała się kandydatką lepszą niż osoba przedstawiona do powołania.

Pani Kamila Agnieszka Szczotkowska-Wawrzonek urodziła się 17 maja 1986 r. w Kaliszu. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2012-2015 pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu. Obowiązki wykonywała w Wydziałach: I Cywilnym, II Karnym, VII Karnym і VIII Wykonywania Orzeczeń. Od 1 grudnia 2015 r. do 31 lipca 2016 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu. Obowiązki wykonywała w ІП Wydziale Karnym. Z dniem 1 sierpnia 2016 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim. Obowiązki orzecznicze wykonuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Po odbyciu aplikacji ogólnej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, w 2017 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym (do egzaminu przystąpiła jako referendarz sądowy bez odbycia aplikacji sędziowskiej). Brała udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Kamili Agnieszki Szczotkowskiej-Wawrzonek sporządził Pan dr Wojciech Tomalak - sędzia wizytator ds. cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Kaliszu, przy czym w zakresie pracy jako asystenta sędziego - Pani Elżbieta Kościelniak - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Kaliszu. Sędziowie wizytatorzy stwierdzili, że kandydatka wykonuje powierzone zadania z dużym zaangażowaniem, wyróżnia się rzetelną pracą, jest osobą odpowiedzialną, decyzyjną i terminową w działaniu a sprawność postępowania w sprawach nie nasuwa zastrzeżeń. Właściwie organizuje pracę a zasób jej wiedzy, staranność oraz dobre przygotowanie do wykonywania zawodu znalazły odzwierciedlenie w osiągniętych wynikach pracy. Stabilność orzecznictwa kandydatki zasługuje na aprobatę. Tylko w nielicznych sprawach wydane zostały przez sąd rejonowy w rozpoznaniu skargi odmienne rozstrzygnięcia, co nie wiązało się z naruszeniem prawa materialnego. Opiniowana wykazała się też bardzo dobrą pracą jako asystent sędziego w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Projekty orzeczeń i ich uzasadnień świadczą o jej dobrym przygotowaniu i wiedzy. Podkreślenia wymaga sumienne wykonywanie przez nią obowiązków, stwierdzone w opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim. Opiniowana jest osobą o bardzo wysokiej kulturze osobistej. Odnosi się nienagannie do współpracowników - przełożonych, sędziów, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz pracowników administracyjnych. Konkludując, sędziowie wizytatorzy stwierdzili, że kwalifikacje, wyniki pracy, a także kultura osobista i sposób urzędowania Pani Kamili Agnieszki Szczotkowskiej -Wawrzonek stanowią podstawę do wyprowadzenia wniosku, że opiniowana daje gwarancję rzetelnego wypełniania obowiązków na stanowisku sędziego.

Pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, Pani Kamila Agnieszka Szczotkowska-Wawrzonek nie uzyskała tak dużego poparcia Krajowej Rady Sądownictwa, jak osoba przedstawiona do powołania i - w ocenie Rady - nie jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Obie uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Wprawdzie zarówno Pani Beata Ewa Kornacka, jak i Pani Kamila Agnieszka Szczotkowska-Wawrzonek otrzymały pozytywne oceny swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, jednak Rada nie mogła pominąć, że Pani Beata Ewa Kornacka posiada znacznie większe doświadczenie zawodowe i życiowe oraz dłuższy staż pracy niż Pani Kamila Agnieszka Szczotkowska-Wawrzonek, co zadecydowało o uznaniu Pani Beaty Ewy Kornackiej za kandydatkę lepszą w tej procedurze nominacyjnej. Konkurs obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie i w związku z tym Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Beata Ewa Kornacka jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu na posiedzeniu 14 grudnia 2018 r. zaopiniowało pozytywnie zarówno Panią Beatę Ewę Kornacką (7 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" - suma pkt poparcia 40), jak i Panią Kamilę Agnieszkę Szczotkowską -Wawrzonek (7 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" - suma pkt poparcia 42).

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu na posiedzeniu 14 grudnia 2018 r. oddano na Panią Beatę Ewę Kornacką 42 głosy "za" i 1 głos "przeciw" (siła poparcia - 222) a na Panią Kamilę Agnieszkę Szczotkowską -Wawrzonek 44 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" (siła poparcia 237).

Krajowa Rada Sądownictwa nie pominęła wyników głosowania ani Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu ani Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu. Wprawdzie Pani Kamila Agnieszka Szczotkowska-Wawrzonek otrzymała nieco wyższe poparcie środowiska sędziowskiego, jednak w niniejszej procedurze konkursowej poziom poparcia obu gremiów nie był kryterium decydującym o wyborze lepszej kandydatki, wobec dorobku zawodowego i zdobytych kwalifikacji, zważywszy, że Pani Beata Ewa Kornacka legitymuje się dłuższym niż kontrkandydatka stażem pracy, jak również pozytywną oceną kwalifikacyjną, potwierdzającą jej rzetelną, wieloletnią praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beaty Ewy Kornackiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności znacznie większe doświadczenie zawodowe i życiowe oraz dłuższy staż pracy niż Pani Kamili Agnieszki Szczotkowskiej-Wawrzonek, a także pozytywna ocena pracy i kwalifikacji zawodowych, opinie służbowe, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu i poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 kwietnia 2019 r. na:

- Panią Beatę Ewę Kornacką oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Kamilę Agnieszkę Szczotkowską-Wawrzonek oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).