Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grójcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 713.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.4.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 kwietnia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 378/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 kwietnia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grójcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 713

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Stanisławy Grzywaczewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grójcu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grójcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 713, zgłosiła się:

- Pani Magdalena Stanisława Grzywaczewska - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 1 kwietnia 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Magdalenę Stanisławę Grzywaczewską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grójcu Pani Magdaleny Stanisławy Grzywaczewskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami przełożonych, opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu oraz oceną Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydatka posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, otrzymała jednoznacznie pozytywną ocenę swoich kwalifikacji zawodowych, Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu zaopiniowało pozytywnie jej kandydaturę a Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu udzieliło jej poparcia.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną i doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Stanisławy Grzywaczewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grójcu.

2. Pani Magdalena Stanisława Grzywaczewska urodziła się 12 maja 1977 r. w Radomiu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Z dniem 1 kwietnia 2005 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Radomiu. Obowiązki wykonywała w V Wydziale Karnym Odwoławczym, następnie w I Wydziale Cywilnym a od sierpnia 2016 r. do chwili obecnej ponownie w V Wydziale Karnym Odwoławczym. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu z dniem 1 stycznia 2017 r. została awansowana na stanowisko starszego asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Radomiu. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach z dnia 6 listopada 2015 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby, zaś uchwałą z dnia 8 stycznia 2016 r. zawieszono jej prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego, z uwagi na pracę w organach wymiaru sprawiedliwości - Sądzie Okręgowym w Radomiu. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Stanisławy Grzywaczewskiej w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Renata Król - sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu, która stwierdziła, że analiza pracy opiniowanej, przeprowadzona w oparciu o przedstawione do oceny projekty orzeczeń i uzasadnień, w połączeniu z jednoznacznie pozytywnymi opiniami bezpośredniego przełożonego oraz sędziego z nią współpracującego, pozwalają stwierdzić, że kandydatka posiada umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu sędziego. W swojej dotychczasowej pracy wykazała się wystarczającą wiedzą z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, znajomością orzecznictwa sądów apelacyjnych i Sądu Najwyższego, co potrafiła efektywnie wykorzystać, wykonując swoje obowiązki zawodowe. Podkreślane w opiniach służbowych umiejętności w zakresie organizacji pracy, terminowości, prawidłowego kształtowania relacji ze współpracownikami, wysoki poziom kultury osobistej, w połączeniu z posiadaną wiedzą oraz doświadczeniem zawodowym i życiowym - zdaniem sędzi opiniującej - pozwalają pozytywnie ocenić kandydaturę Pani Magdaleny Stanisławy Grzywaczewskiej na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Stanisławy Grzywaczewskiej w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Małgorzata Nowaczewska-Małek - sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu, w ocenie której kandydatka posiada dużą wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego, jak również postępowania cywilnego. Wykazuje dobrą znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny, które potrafiła umiejętnie wykorzystać w opracowanych projektach uzasadnień. Przedstawione dane statystyczne co do rodzaju i liczby sporządzonych przez kandydatkę projektów orzeczeń i uzasadnień wskazują na jej pracowitość i zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Sędzia opiniująca w konkluzji stwierdziła, że wszystkie te okoliczności dają podstawę do wyrażenia jednoznacznie pozytywnej oceny o opiniowanej jako kandydatce do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas wykonywania obowiązków asystenta, a następnie starszego asystenta sędziego zarówno w pionie cywilnym, jak i karnym sądu okręgowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Magdaleny Stanisławy Grzywaczewskiej znajdują odzwierciedlenie w jednoznacznie pozytywnej ocenie jej pracy, a także w opiniach służbowych, wystawionych m.in. przez Przewodniczącego V Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Radomiu, który podkreślił jej sumienność, obowiązkowość i terminowość.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pani Magdalena Stanisława Grzywaczewska posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grójcu.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu, które na posiedzeniu 23 listopada 2018 r. zaopiniowało Panią Magdalenę Stanisławę Grzywaczewską pozytywnie, oddając: 8 głosów "za" i 1 głos "przeciw".

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu na posiedzeniu 30 listopada 2018 r. na Panią Magdalenę Stanisławę Grzywaczewską oddano 42 głosy "za" i 5 głosów "przeciw".

Pani Magdalena Stanisława Grzywaczewska uzyskała zatem poparcie obu tych gremiów, co - w ocenie Rady - w połączeniu z jej jednoznacznie pozytywną oceną kwalifikacyjną, potwierdzającą jej rzetelną, wieloletnią praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grójcu, uzasadnia wybór na to stanowisko.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Magdaleny Stanisławy Grzywaczewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asystenta, a następnie starszego asystenta sędziego zarówno w pionie cywilnym, jak i karnym sądu okręgowego, jednoznacznie pozytywna ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinie przełożonych, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu i poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 kwietnia 2019 r. na:

- Panią Magdalenę Stanisławę Grzywaczewską oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).