Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.4.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 kwietnia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 377/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 kwietnia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Katarzyny Ignaczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762, zgłosiła się:

- Pani Marta Katarzyna Ignaczak - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 1 kwietnia 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Martę Katarzynę Ignaczak oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku Pani Marty Katarzyny Ignaczak. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa oraz opiniami przełożonych.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydatka posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, otrzymała dobrą ocenę swoich kwalifikacji zawodowych, a także stale pogłębia posiadaną wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną i doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Marty Katarzyny Ignaczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku.

2. Pani Marta Katarzyna Ignaczak urodziła się 16 lutego 1980 r. w Koszalinie. Od listopada 1999 r. do grudnia 2000 r. była zatrudniona jako pracownik ds. obsługi klienta w Masterlink Express spółka z o.o. w Warszawie. Od 1 stycznia 2001 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Koszalinie, początkowo jako referent stażysta, a następnie jako sekretarz sądowy i starszy sekretarz sądowy. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Z dniem 25 kwietnia 2006 r. została zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Koszalinie na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Koszalinie, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Od 1 września 2015 r. pracuje w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, początkowo jako asystent sędziego a od 1 marca 2016 r. jako starszy asystent sędziego. Do chwili obecnej obowiązki wykonuje w VII Wydziale Cywilnym Odwoławczym, przy czym od 7 do 25 września 2015 r. wykonywała również czynności w VI Wydziale Gospodarczym. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, brała udział w licznych szkoleniach, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Marty Katarzyny Ignaczak sporządziła Pani Elżbieta Jaroszewicz - wizytator Sądu Okręgowego w Słupsku, która, po zapoznaniu się z opiniami dotyczącymi kandydatki, projektami orzeczeń i uzasadnień, uznała, że opiniowana posiada właściwą znajomość przepisów prawa materialnego oraz procesowego i właściwie je stosuje. Z treści sporządzanych projektów orzeczeń, uzasadnień orzeczeń wynika, że kandydatka posiada umiejętność logicznego i wyczerpującego uzasadniania podejmowanych decyzji. Posługuje się poprawnym językiem prawniczym. Zbadane projekty orzeczeń oraz uzasadnień orzeczeń spełniają warunki formalne wymagane przepisami procedury cywilnej. W świetle powyższych ustaleń sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Marta Katarzyna Ignaczak jest dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas wykonywania obowiązków zarówno w sądzie rejonowym, jak i w sądzie okręgowym, początkowo na stanowisku asystenta, a następnie starszego asystenta sędziego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Marty Katarzyny Ignaczak znajdują odzwierciedlenie w dobrej ocenie jej pracy, a także w opiniach służbowych, wystawionych m.in. przez Prezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie, który podkreślił jej rzetelność, terminowość i duże zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych zadań.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pani Marta Katarzyna Ignaczak posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu 17 grudnia 2018 r. podjęło uchwałę o wstrzymaniu się od opiniowania kandydatów na sędziów do czasu rozpoznania pytań prejudycjalnych skierowanych do TSUE przez Sąd Najwyższy i sądy powszechne, w pełni aprobując stanowisko zajęte przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej w uchwale podjętej 22 listopada 2018 r. Z uwagi na powyższe pominięto przedstawienie kandydatury Pani Marty Katarzyny Ignaczak do oceny Zgromadzeniu Ogólnemu Sędziów Okręgu Słupskiego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Marty Katarzyny Ignaczak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków zarówno w sądzie rejonowym, jak i w sądzie okręgowym, początkowo na stanowisku asystenta, a następnie starszego asystenta sędziego, dobra ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinie przełożonych.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 kwietnia 2019 r. na:

- Panią Martę Katarzynę Ignaczak oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).