Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 356/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Krawczuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Pozlewicz-Szymańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 611, zgłosili się:

- Pan Piotr Krawczuk - sędzia Sądu Rejonowego w Złotoryi,

- Pani Katarzyna Pozlewicz-Szymańska - sędzia Sądu Rejonowego w Lubinie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 20 marca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Pana Piotra Krawczuka 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" a na Panią Katarzynę Pozlewicz-Szymańską 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Piotra Krawczuka na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata różnorodnego doświadczenia zawodowego oraz opiniami służbowymi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pan Piotr Krawczuk posiada nie tylko doświadczenie na stanowisku referenta prawnego w kancelarii adwokackiej, asystenta sędziego, asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego, ale również Przewodniczącego IV Wydziału Pracy oraz pełniącego obowiązki zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji oraz pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Ukończył studia podyplomowe m.in. w zakresie prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych oraz uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Piotra Krawczuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

2. Pan Piotr Krawczuk urodził się 17 października 1976 r. w Legnicy. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lutego 2002 r. do 30 września 2002 r. był zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. prawnych w P.H.U. Geoprojekt s.c. w Legnicy. Od 1 października 2002 r. do 31 lipca 2004 r. był zatrudniony jako referent prawny w Kancelarii Adwokackiej w Legnicy. W 2005 r. ukończył podyplomowe studium kryminalistycznej rekonstrukcji wypadków drogowych. Od 5 października 2006 r. do 16 maja 2007 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, w 2006 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 17 maja 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Złotoryi. Rozpoznawał sprawy cywilne w VI Wydziale Grodzkim i w I Wydziale Cywilnym oraz sprawy z zakresu prawa pracy w IV Wydziale Pracy. Od 10 sierpnia 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. pełnił funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 lipca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Złotoryi. Orzekał w wydziałach rodzinnym i nieletnich oraz karnym a od 2010 r. do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym. W 2009 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych. Z dniem 25 lipca 2018 r. powierzono mu pełnienie obowiązków zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającego przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu na okres 4 łat. Orzekał, w ramach jednorazowej delegacji, w II Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Legnicy. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych, zorganizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Krawczuka sporządziła Pani Joanna Pasak - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Legnicy, która uznała, że Pan sędzia posiada dużą wiedzę prawniczą z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego i procedury cywilnej a materia spraw, w których orzekał, jest różnorodna. Sędzia wizytator podkreśliła, że wysoki poziom sporządzanych uzasadnień, trafność orzeczeń w sprawach zróżnicowanych tematycznie i o różnym stopniu skomplikowania, niewielki stopień zaskarżalności orzeczeń i tylko łącznie 21 spraw, w których na przestrzeni ocenianych pełnych 3 lat pracy opiniowanego doszło do korekty przez sądy odwoławcze to elementy, które przemawiają za uznaniem Pana sędziego za właściwego kandydata na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego. W ocenie sędzi wizytator pozytywną ocenę opiniowanego potwierdzają ponadto osiągane wyniki ilościowe. O pracowitości opiniowanego świadczy także równa i systematyczna na przestrzeni lat praca orzecznicza. Reasumując, sędzia wizytator stwierdziła, że cechy Pana Piotra Krawczuka oraz wyniki jego pracy, pozwalają na wyprowadzenie wniosku, że w pełni zasługuje na awans zawodowy w służbie sędziowskiej.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Piotra Krawczuka znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jego pracy oraz opinii służbowej sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Złotoryi, który stwierdził, że Pan sędzia posiada rozległą wiedzę prawniczą nie tylko z zakresu prawa cywilnego. Interesuje się również zagadnieniami prawniczymi o charakterze ogólnym. Jest osobą obowiązkową, bardzo zaangażowaną w pracę, poświęcającą pracy wiele czasu po godzinach urzędowania sądu, skupioną przede wszystkim na merytorycznym charakterze wymierzania sprawiedliwości. Jest spokojny, opanowany, rzeczowy i kulturalny w kontaktach personalnych. Doskonali swoje umiejętności zawodowe poprzez udział w szkoleniach zawodowych, dał się poznać również jako uczynny kolega, chętnie dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniem orzeczniczym, zawsze otwarty na pomoc i rozwiązywanie nagłych problematycznych sytuacji. Ponadto udziela się również w życiu społecznym jako członek komisji socjalnej.

Pani Katarzyna Pozlewicz-Szymańska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazała się kandydatką lepszą niż Pan Piotr Krawczuk.

Pani Katarzyna Pozlewicz-Szymańska urodziła się 22 stycznia 1975 r. w Jeleniej Górze. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 19 lipca 1999 r. do 9 maja 2003 r. była zatrudniona na stanowisku referenta prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Legnicy. Z dniem 12 maja 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Głogowie. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej o specjalizacji - prawo europejskie dla sędziów. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. Od 21 stycznia 2008 r. do 31 marca 2013 r. była delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Powierzone obowiązki pełniła na stanowisku głównego specjalisty, początkowo w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji, a następnie w Wydziale Komorników Sądowych. Od lutego 2008 r., na czas delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, obowiązki orzecznicze w Sądzie Rejonowym w Głogowie pełniła w wymiarze jednej sesji w miesiącu w I Wydziale Cywilnym. Od 1 kwietnia 2013 r. ponownie, w pełnym zakresie, orzekała w tym Wydziale. Z dniem 1 lipca 2015 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lubinie. Orzeka w I Wydziale Cywilnym, przy czym od 1 listopada 2016 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału a od 1 grudnia 2016 r. pełni również funkcję Wiceprezesa tego Sądu. W latach 2016-2018 orzekała, w ramach jednorazowych delegacji, w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Legnicy. W ramach doskonalenia zawodowego, w 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych a w 2011 r. studia podyplomowe w zakresie psychologii w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Brała udział w kursach oraz w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Pozlewicz-Szymańskiej sporządziła Pani Anna Młyniec - sędzia wizytator ds. obrotu prawnego z zagranicą i prawa unijnego Sądu Okręgowego w Legnicy, która stwierdziła, że przeprowadzone badania wykazały niską zaskarżalność wydanych przez kandydatkę orzeczeń. Sędzia wizytator pracę opiniowanej oceniła pozytywnie. Podkreśliła, że Pani sędzia wykazuje duże zaangażowanie w realizację swoich obowiązków orzeczniczych a stwierdzone uchybienia są nieliczne. Pomimo dużego obciążeniem obowiązkami z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącej wydziału i wiceprezesa sądu rejonowego, wykazuje dużą sprawność postępowania. Jest zorganizowana, sumienna i sprawna w zakresie podejmowanych czynności, które co do zasady podejmuje niezwłocznie. W ocenie sędzi wizytator orzecznictwo opiniowanej prezentuje wysoki poziom merytoryczny, uzasadnienia są jasne, spójne, logiczne, formułowane w sposób zrozumiały przez strony, które są ich adresatami i - poza usprawiedliwionymi przypadkami opóźnień - są sporządzane terminowo. Wykazywane przez sąd odwoławczy uchybienia w ogólnej ocenie całości pracy Pani sędzi nie mają ostatecznie decydującego znaczenia. Są one w istocie często wynikiem ocennego charakteru dowodu, która to ocena dokonywana jest przez sędziego i przekłada się na ocenę prawną w sprawie. W ocenie sędzi wizytator, przeprowadzone badania i analiza danych statystycznych oraz spraw, w których opiniowana była referentem, pozwala przedstawić Panią sędzię Katarzynę Pozlewicz-Szymańską jako spełniającą wymogi i oczekiwania kandydatkę na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, Pani Katarzyna Pozlewicz -Szymańska nie uzyskała tak dużego poparcia Rady, jak osoba przedstawiona do powołania. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada nie mogła zatem pominąć, że Pani Katarzyna Pozlewicz-Szymańska pełni funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Lubinie i uzyskała wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej niż Pan Piotr Krawczuk, jednak - podobnie jak wybrany kandydat - legitymują się różnorodną i długą praktyką prawniczą, posiadają pozytywne oceny swoich kwalifikacji zawodowych i pozytywne opinie służbowe, a także uzyskali jednogłośnie pozytywne opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, jednak Pan Piotr Krawczuk orzekał nieprzerwanie w większym wymiarze. Niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru jedynie jednej osoby.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Piotr Krawczuk jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 30 października 2018 r. jednogłośnie wyraziło pozytywną opinię o Panu Piotrze Krawczuku oraz o Pani Katarzynie Pozlewicz-Szymańskiej.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej w dniu 19 listopada 2018 r. oddano na: Pana Piotra Krawczuka 4 głosy "za", przy 77 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się" a Panią Katarzynę Pozlewicz-Szymańską 78 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

Wprawdzie Pan Piotr Krawczuk otrzymał niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej, jednak - w ocenie Rady w obliczu zdobytego przez niego bogatego doświadczenia zawodowego i życiowego, a także stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, nie było to kryterium decydujące w niniejszym postępowaniu, bowiem wyniki głosowania tego gremium nie znajdują oparcia w zgromadzonym materiale dotyczącym tego kandydata.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Krawczuka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte przez niego podczas wykonywania obowiązków referenta prawnego w kancelarii adwokackiej, asystenta sędziego, asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego, jak również Przewodniczącego IV Wydziału Pracy, pełnienia obowiązków zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, pozytywna ocena jego pracy i kwalifikacji zawodowych, opinia Prezesa Sądu Rejonowego w Złotoryi, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 21 marca 2019 r. na:

- Pana Piotra Krawczuka oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Katarzynę Pozlewicz-Szymańską oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).