Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 354/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Dominiki Bożeny Gotthardt do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762, zgłosiła się Pani Dominika Bożena Gotthardt - sędzia Sądu Rejonowego w Zgorzelcu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Wiceprzewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na Posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Podczas posiedzenia 20 marca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił kandydaturę Pani Dominiki Bożeny Gotthardt, stwierdził, że zgromadzone materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, odbył naradę i przeprowadził głosowanie. Podczas głosowania członkowie zespołu na kandydatkę oddano 4 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Pani Dominiki Bożeny Gotthardt Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, w tym w stosowaniu przepisów prawa, dorobkiem naukowym, opiniami przełożonych, rekomendacjami, publikacjami oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Dominika Bożena Gotthardt spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego: posiada wysoki poziom wiedzy prawniczej, bogate doświadczenie zawodowe, co zostało potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną i opiniami służbowymi, dodatkowo pełniła funkcje administracyjne w sądownictwie, jak również posiada wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Pani Dominika Bożena Gotthardt urodziła się 10 lutego 1975 r. we Wrocławiu. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 16 czerwca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu, w którym orzekała w VI Wydziale Grodzkim i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zgorzelcu, gdzie kontynuowała powierzone jej obowiązki orzecznicze w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a następnie w I Wydziale Cywilnym, pełniąc przy tym funkcję Zastępcy Przewodniczącego (do 30 listopada 2013 r.), a następnie Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego (od 1 grudnia 2013 r. do 31 marca 2015 r.). W 2007 r. i 2012 r. była wizytatorem zakładów dla nieletnich i zakładów leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi. Od 1 grudnia 2013 r. do 9 grudnia 2014 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Zgorzelcu, a od 10 grudnia 2014 r. sprawuje funkcję Prezesa tego Sądu. W 2016 r. rozpoczęła orzekanie w IV Wydziale Pracy oraz III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu, a od 10 kwietnia 2017 r. pełni również funkcję Przewodniczącej V Wydziału Pracy. W latach 2016-2017 odbywała jednodniowe delegacje do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Jeleniej

Górze II Wydziału Cywilnego Odwoławczego oraz VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Dominiki Bożeny Gotthardt sporządził Pan Ryszard Sułtanowski - sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, który stwierdził, że analiza spraw, wyniki pracy, opinia służbowa oraz własna obserwacja wskazuje, że Pani Dominika Bożena Gotthardt posiada wszelkie cechy konieczne do objęcia urzędu sędziego sądu okręgowego. Należy do nich bardzo duża wiedza prawnicza, poparta ustawicznym dokształcaniem, inteligencja, bardzo duża pracowitość, wysoki poziom etyki zawodowej, doświadczenie życiowe i zawodowe, a ponadto chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Bardzo sprawnie prowadzi postępowania sądowe. W relacjach międzyludzkich jest osobą uprzejmą, koleżeńską i taktowną, a wyniki jej pracy zasługują na ocenę bardzo dobrą, w związku z czym jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu 30 października 2018 r. zaopiniowało Panią Dominikę Bożenę Gotthardt pozytywnie. Podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej 19 listopada 2018 r. na kandydatkę oddano 76 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 7 głosów "wstrzymujących się" (3 głosy "nieważne").

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Dominiki Bożeny Gotthardt zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności, oceniane łącznie: posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, wysokie kwalifikacje ocenione bardzo pozytywnie przez sędziego wizytatora, a także staż pracy i poziom poparcia środowiska sędziowskiego.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 21 marca 2019 r. na Panią Dominikę Bożenę Gotthardt oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).