Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 626.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 349/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 626

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie: Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego, Pani Justyny Kopystyńskiej, Pani Anny Marii Rop i Pani Katarzyny Zofii Sobków do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu Rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 626, zgłosili się:

- Pan Grzegorz Antoni Fedyczkowski - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich,

- Pani Justyna Kopystyńska - radca prawny,

- Pani Marta Anna Ohanowicz-Wójcik - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Opolu,

- Pani Anna Maria Rop - adwokat,

- Pani Katarzyna Zofia Sobków - radca prawny.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

W dniu 4 marca 2019 r. zespół Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Opolu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 626. Zespół jednogłośnie (4 głosy "za") wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem:

1. o odroczenie rozpatrzenia sprawy;

2. o zaproszenie na rozmowy, w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 marca 2019 r. o godzinie 15.00, wszystkich kandydatów uczestniczących w niniejszym postępowaniu konkursowym.

Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 5 marca 2019 r. jednogłośnie (w obecności 13 członków) zaakceptowała w całości wniosek zespołu.

O terminie posiedzenia zespołu została zawiadomiona Naczelna Rada Adwokacka, gdyż na stanowisko sędziowskie swoją kandydaturę zgłosiły osoby wykonujące zawód adwokata. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. O terminie posiedzenia zespołu została zawiadomiona Krajowa Rada Radców Prawnych, gdyż na stanowisko sędziowskie swoją kandydaturę zgłosiła osoby wykonujące zawód radcy prawnego. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych.

Na posiedzenie zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 marca 2019 r. zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy niniejszego postępowania konkursowego. Przewodniczący zespołu poinformował pozostałych członków zespołu o piśmie Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego z 13 marca 2019 r., w którym uczestnik postępowania usprawiedliwia swoją nieobecność podczas posiedzenia zespołu. Członkowie zespołu zapoznali się z pismem Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego, uznając nieobecność kandydata za usprawiedliwioną. Zespół przeprowadził rozmowy z pozostałymi kandydatkami tj. Panią Justyną Kopystyńską, Panią Martą Anną Ohanowicz-Wójcik, Panią Anną Marią Rop i Panią Katarzyną Zofią Sobków.

Przewodniczący zespołu poddał pod głosowanie wniosek o procedowanie niniejszego konkursu, mimo usprawiedliwionej nieobecność podczas posiedzenia zespołu Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego, o której poinformował on w piśmie z 13 marca 2019 r., z uwagi na brak możliwości podania przybliżonego terminu odbycia rozmowy przez kandydata oraz na dobro wymiaru sprawiedliwości. Członkowie zespołu jednogłośnie (4 głosy "za") poparli wniosek.

Zespół zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, następnie przeprowadził naradę.

Przewodniczący zespołu - sędzia dr Dariusz Drajewicz poddał pod głosowanie kandydatury wszystkich uczestników niniejszego postępowania. W głosowaniach wzięło udział 4 członków zespołu Krajowej Rady Sądownictwa.

Za kandydaturą Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego oddano:

1 głos "za",

0 głosów "przeciw",

3 głosy "wstrzymujące się".

Za kandydaturą Pani Justyny Kopystyńskiej oddano:

1 głos "za",

0 głosów "przeciw",

3 głosy "wstrzymujące się".

Za kandydaturą Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik oddano:

2 głosy "za",

0 głosów "przeciw",

2 głosy "wstrzymujące się".

Za kandydaturą Pani Anny Marii Rop oddano:

1 głos "za",

0 głosów "przeciw",

3 głosy "wstrzymujące się".

Za kandydaturą Pani Katarzyny Zofii Sobków oddano:

2 głosy "za",

0 głosów "przeciw",

2 głosy "wstrzymujące się".

W rezultacie przeprowadzonych głosowań zespół przyjął następujące stanowisko: zespół nie rekomenduje Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie żadnego kandydata spośród osób ubiegających się o 1 wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Opolu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 626.

O terminie posiedzenia zespołu została zawiadomiona Naczelna Rada Adwokacka, gdyż na stanowisko sędziowskie swoją kandydaturę zgłosiły osoby wykonujące zawód adwokata. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. O terminie posiedzenia zespołu została zawiadomiona Krajowa Rada Radców Prawnych, gdyż na stanowisko sędziowskie swoją kandydaturę zgłosiła osoby wykonujące zawód radcy prawnego. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52 ze zm. dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu, Zgromadzeniu Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa nie podzieliła stanowiska zespołu i postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Opolu.

2. Pani Marta Anna Ohanowicz-Wójcik urodziła się 4 czerwca 1980 r. w Opolu. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od 24 maja 2006 r. była zatrudniona na stanowisku p.o. asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Opolu w wymiarze 1/2 etatu, 24 maja 2007 r. przedłużono z kandydatką umowę na czas nieokreślony, a 1 października 2007 r. zatrudniono ją na stanowisku asystenta sędziego w pełnym wymiarze czasu pracy, na którym pracowała do 31 maja 2009 r. Pani Marta Anna Ohanowicz-Wójcik była wpisana na listę radców prawnych. Uchwałą Izby Radców Prawnych z 19 maja 2009 r. zawieszono jej prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego. Z dniem 1 czerwca 2009 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie pracowała w Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 1 lipca 2010 r. do 31 lipca 2010 r. oraz od 23 kwietnia 2012 r. do 15 lipca 2012 r. także w Wydziale Cywilnym. Z dniem 16 lipca 2012 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Opolu. Od 16 lipca 2012 r. pracowała w Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Opolu, a od kwietnia 2014 r. również w Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 21 czerwca 2014 r. do 20 maja 2018 r. orzekała w IX Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Opolu. Od 21 maja 2018 r. wykonuje swoje obowiązki w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Opolu.

Ocenę kwalifikacji Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik sporządziła Pani Lucyna Baran - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Opolu, która uznała, że opiniowana prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej. Nie stwierdzono w jej przypadku żadnych przewlekłości w rozpoznaniu spraw, wynikających z przyczyn leżących po jej stronie, ani uzasadnionych skarg administracyjnych. W całym okresie pracy opiniowanej nie było zastrzeżeń co do jej stosunku do stron, przełożonych i współpracowników. Analiza akt spraw rozpoznanych przez Panią referendarz wskazuje, że całościowo analizuje sprawy i wyciąga trafne wnioski. W opanowaniu materiału prawniczego wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa oraz zasad wykładni prawa i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Umiejętnie kwalifikuje sprawy, poprawnie redaguje orzeczenia i zarządzenia. Prawidłowo sporządza uzasadnienia orzeczeń. Wykazuje się bardzo dobrą znajomością czynności referendarskich, Kontrola badanych spraw praktycznie nie nasuwa żadnych zastrzeżeń, które wymagałyby interwencji lub zwrócenia uwagi. Pani Marta Anna Ohanowicz-Wójcik jest osobą zaangażowaną w wykonywane czynności, pracowitą, samodzielną i odpowiedzialną. Wszelkie powierzone jej zadania wykonuje terminowo. Podkreślić należy bardzo dużą wiedzę merytoryczną i bardzo dobre opanowanie procedury cywilnej. Z ocen okresowych z przebiegu pracy wynika, że oceniono jej pracę na oceny bardzo dobre. Należy wskazać, że posiada wyjątkowe predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego - jest ambitna, samodzielna, efektywnie zarządza czasem, potrafi doskonale pracować w zespole, jest osobą wyróżniającą się umiejętnościami. Ponadto z uwagi na nabyte poprzez długoletnią pracę w Wydziałach: Cywilnym, Ksiąg Wieczystych, Krajowego Rejestru Sądowego umiejętności praktyczne jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego. Reasumując Pani Marta Anna Ohanowicz-Wójcik wykazuje predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego, wynikające z pozytywnej oceny jej pracy jako referendarza sądowego. Sędzia wizytator oceniła jej pracę na ocenę bardzo dobrą plus.

Odnośnie do kandydatów nieprzedstawianych z wnioskiem o powołanie Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

3. Pan Grzegorz Antoni Fedyczkowski urodził się 13 listopada 1983 r. w Prudniku. W 2007 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu, w 2010 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od 1 października 2010 r. do 18 listopada 2010 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Opolu. Od 19 listopada 2010 r. do 17 kwietnia 2011 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Opolu. Z dniem 18 kwietnia 2011 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich, w którym swoje obowiązki wykonuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego sporządziła Pani Lucyna Baran - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Opolu, która uznała, że opiniowany prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej. Nie stwierdzono w jego przypadku żadnych przewlekłości w rozpoznaniu spraw, wynikających z przyczyn leżących po jego stronie, ani uzasadnionych skarg administracyjnych. W całym okresie pracy opiniowanego nie było zastrzeżeń co do jego stosunku do stron, przełożonych i współpracowników. Analiza akt spraw rozpoznanych przez kandydata wskazuje, że całościowo analizuje sprawy i wyciąga trafne wnioski. W opanowaniu materiału prawniczego wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa oraz zasad wykładni prawa i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Umiejętnie kwalifikuje sprawy, poprawnie redaguje orzeczenia i zarządzenia. Prawidłowo sporządza uzasadnienia orzeczeń. Wykazuje się bardzo dobrą znajomością czynności referendarskich. Kontrola badanych spraw praktycznie nie nasuwa żadnych zastrzeżeń, które wymagałyby interwencji lub zwrócenia uwagi. Jak wynika z opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich z 30 lipca 2018 r. Pan Grzegorz Antonii Fedyczkowski dał się poznać jako pracownik wartościowy i osoba godna zaufania. Do powierzonych obowiązków podchodzi sumiennie i z zaangażowaniem. Prawidłowo planuje czynności i organizuje pracę, dąży do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i podejmowania nowych wyzwań. Jest koleżeński, pomocny i skłonny do współpracy, dba o dobrą atmosferę w pracy. Wszelkie powierzone zadania wykonuje terminowo. Reasumując opiniowany wykazuje predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego, wynikające z pozytywnej oceny jego pracy jako referendarza sądowego. Sędzia wizytator oceniła jego pracę na ocenę bardzo dobrą plus.

4. Pani Justyna Kopystyńska urodziła się 23 sierpnia 1976 r. we Wrocławiu. Jak to wynika z treści karty zgłoszenia kandydatka od 7 października 1999 r. do 6 kwietnia 2000 r. pracowała w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzegu na stanowisku referenta - pracownika do spraw szkoleń bezrobotnych. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2003 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie rachunkowości z wynikiem bardzo dobrym. Od 20 kwietnia 2004 r. do 31 stycznia 2015 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Opolu na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w 2012 r. złożyła egzamin radcowski z łącznym wynikiem pozytywnym, a uchwałą z dnia 4 czerwca 2013 r. Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu. W związku z pracą w Sądzie Rejonowym w Opolu na wniosek Pani Justyny Kopystyńskiej uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu z dnia 3 września 2013 r. zostało jej zawieszone prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego. Następnie na wniosek Pani Justyny Kopystyńskiej, w związku z planowanym podjęciem z dniem 1 lutego 2015 r. działalności gospodarczej, uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu z 9 stycznia 2015 r. stwierdzono wygaśnięcie wcześniejszej uchwały w przedmiocie zawieszenia prawa wykonywania zawodu radcy prawnego z uwagi na jej bezprzedmiotowość. Jak wynika z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Pani Justyna Kopystyńska od 1 lutego 2015 r. wykonuje zawód radcy prawnego pod firmą Justyna Kopystyńska Kancelaria Radcy Prawnego, przy czym działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej "JUKON Kancelaria Prawna" s.c. z siedzibą w Opolu.

Ocenę kwalifikacji Pani Justyny Kopystyńskiej sporządził Pan Daniel Chorązki - sędzia wizytator do spraw pracowniczych i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Opolu, który uznał, że opiniowana spełnia formalne i merytoryczne wymagania do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Kandydatka wykazuje dobrą znajomość prawa materialnego i procedury, w przeważającej części przedstawionych do wglądu spraw występowała jako pełnomocnik z wyboru, przede wszystkim reprezentowała Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Praktycznie w każdej z ocenianych spraw formułowała swoje stanowisko w sprawie na piśmie. Stawiała się również na rozprawach. W formie pisemnej składała przede wszystkim odpowiedzi na odwołania (odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych pełni funkcję pozwu), dalsze pisma procesowe, a także apelacje i odpowiedzi na apelacje. Zarówno sposób formułowania przez opiniowaną zarzutów apelacyjnych, jak i uzasadnienie apelacji i odpowiedzi na apelację nie budzi zastrzeżeń. Z analizy właściwie wszystkich pism procesowych wynika, że autorka operuje właściwą terminologią prawniczą. Każde ze sporządzonych przez kandydatkę i analizowanych pism procesowych odpowiada wymogom przewidzianym prawem, ich uzasadnienia zawsze wskazują na okoliczności istotne dla oceny zasadności żądania, a przeprowadzona analiza stanu faktycznego prowadzi do prawidłowej oceny prawnej żądania. W miarę potrzeby analizowane odpowiedzi na odwołania zawierały również wskazanie dowodów na poparcie stanowiska strony reprezentowanej. Wszystko to świadczy o wysokiej jakości pracy kandydatki. Pani Justyna Kopystyńska w każdej z badanych spraw rzetelnie, sprawnie i terminowo wykonywała obowiązki związane z reprezentowaniem i obroną interesów mocodawcy. Również w sprawach, w których była ustanawiana kuratorem strony nieznanej z miejsca pobytu, zawsze bardzo rzetelnie i starannie wykonywała swoje obowiązki. Podnieść jednak należy, że sprawy cywilne zgłoszone przez kandydatkę w wykazie spraw i poddane lustracji były przede wszystkim sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych. Część z tych spraw należała do kategorii spraw skomplikowanych i pozwala na ocenę, że kandydatka posiada dużą wiedzę teoretyczną i umiejętność jej wykorzystania. Wśród badanych spraw nie było jednak żadnej sprawy, w której kandydatka sporządziłaby skargę kasacyjną lub odpowiedź na taką skargę. Również treść protokołów rozpraw w kontrolowanych aktach pozwala na ocenę, że jej osobiste wystąpienia na rozprawach są merytoryczne. Jest zawsze dobrze przygotowana do konkretnej sprawy i posiada prawidłową orientację w czynnościach procesowych dotychczas przeprowadzonych. Treść jej wystąpień na rozprawach wskazuje również na wysoką kulturę urzędowania, na którą składa się jej nienaganna kultura osobista oraz nie budzące żadnych uwag zachowanie wobec innych uczestników postępowania. Podkreślenia wymaga, że oprócz przygotowania merytorycznego wykazuje sumienność zawodową związaną z wykonywaniem obowiązków pełnomocnika reprezentowanej strony. W kontrolowanych sprawach, w których występowała jako pełnomocnik strony, w zasadzie wyjątkowo tylko zdarzyło się, żeby strona ta nie była reprezentowana przez fachowego pełnomocnika na rozprawie przed sądem pierwszej lub drugiej instancji. Kandydatka zawsze sumiennie wykonywała wszelkie zobowiązania procesowe nakładane na nią przez sąd. W oparciu o materiał poddany lustracji opiniowana spełnia warunki formalne i wykazuje należyte przygotowanie zawodowe do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a wyniki przeprowadzonej lustracji uzasadniają pozytywną ocenę jej pracy.

5. Pani Anna Maria Rop urodziła się 11 listopada 1968 r. we Wrocławiu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 kwietnia 2003 r. do 30 listopada 2005 r. orzekała jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Kędzierzynie- Koźlu w wydziale karnym, cywilnym i grodzkim, a stosunek służbowy ustał wskutek zrzeczenia się stanowiska. Następnie od 6 grudnia 2006 r. wykonywała zawód radcy prawnego i prowadziła własną kancelarię z siedzibą w Opolu. W dniu 9 kwietnia 2013 r. na swój wniosek została skreślona z listy radców prawnych. Po uzyskaniu w dniu 4 listopada 2008 r. wpisu na listę adwokatów prowadzi od 1 lipca 2009 r. kancelarię adwokacką z siedzibą w Opolu i wykonuje zawód adwokata w okręgu Rady Adwokackiej w Opolu.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Marii Rop sporządził Pan Romuald Suhs - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Opolu, który uznał, że opiniowana wykazuje wystarczającą znajomość przepisów prawa materialnego i procedury, jak również orzecznictwa Sądu Najwyższego. Jest osobą angażującą się w wypełnianie obowiązków. Jej pisma cechuje konkretny i zrozumiały styl wypowiedzi, jednak w części spraw nie zawierają one podstawy prawnej, na której oparto żądanie w nich zawarte oraz brak jest pogłębionej analizy przepisów prawa. Również pozytywnie należy ocenić aktywność i skuteczność działań kandydatki jako reprezentanta strony w postępowaniu przed sądem drugiej instancji. Należy zauważyć różnorodność spraw z różnych gałęzi prawa, w których występowała Pani adwokat, bądź sporządzała opinie i inne pisma, w tym, w postępowaniu administracyjnym. Trzeba również podkreślić, że pani adwokat dbała o należyte wywiązywanie się z obowiązków reprezentanta strony w postępowaniu sądowym, gdyż z reguły stawiała się na wszystkich rozprawach, a jeżeli istniały w tym zakresie przeszkody, to ustanawiała zastępstwo substytucyjne. Należy przy tym zauważyć pewną specjalizację kandydatki w szeroko pojętych sprawach rodzinnych (sprawy opiekuńcze, rozwodowe, nieletnich, podział majątku), gdyż większość spraw ze 100 spraw objętych wykazem dotyczyło tego rodzaju postępowań i w tego typu sprawach było najmniej uwag krytycznych. Reasumując sędzia wizytator stwierdził, że kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kandydatki oraz jej postawa jako pełnomocnika stron w postępowaniu sądowym pozwala na pozytywną ocenę jej kandydatury, jako spełniającej kryteria wymagane do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

6. Pan Katarzyna Zofia Sobków urodziła się 14 maja 1975 r. w Rybniku. W 1998 r. ukończyła wyższe studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Jak wynika z karty zgłoszenia od 1998 r. jest zatrudniona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu, początkowo jako rzecznik prasowy Oddziału, następnie od 2003 r. pełniła funkcję Naczelnika Wydziału Organizacji, jednocześnie przez okres 2 miesięcy p.o. Zastępcy Dyrektora Oddział do spraw świadczeń, a obecnie od 2013r. - w ramach kontynuowanego zatrudnienia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu - zajmuje stanowisko radcy prawnego w Wydziale Obsługi Prawnej. Ponadto od 1 lipca 2003 r. do 31 lipca 2005 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w "Eko-Sort" sp. z o.o. na stanowisku do spraw prawnych. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, uchwałą z 28 września 2012 r. Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzania egzaminu radcowskiego z siedzibą w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Opolu uzyskała pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego, a uchwałą z dnia 13 listopada 2012 r. Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu. Od 7 stycznia 2013 r. wykonuje zawód radcy prawnego w Kancelarii Radcy Prawnego Katarzyna Sobków z siedzibą w Opolu.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Zofii Sobków sporządził Pan Daniel Chorązki - sędzia wizytator do spraw pracowniczych i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Opolu, który uznał, że opiniowana spełnia formalne i merytoryczne wymagania do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Kandydatka bardzo starannie przygotowuje wszelkie pisma procesowe, poczynając od odpowiedzi na odwołania, poprzez apelacje, odpowiedzi na apelacje i odpowiedzi na kasacje. Wszystkie oceniane pisma były prawidłowo sporządzone pod względem formalnym. Zawierają jasne i zwięźle wyłożone stanowisko merytoryczne, precyzyjnie wyrażone żądanie lub wniosek oraz zawsze klarowne i wyczerpujące uzasadnienie. Uzasadnienia pism procesowych były zawsze zwięzłe, pozbawione zbędnych powtórzeń. Z treści tych pism wynika, że autorka wykazuje pełną znajomość prawa materialnego, jak i procedury cywilnej, operuje właściwą terminologią prawniczą. Każda ze sporządzonych przez kandydatkę i analizowanych odpowiedzi na odwołanie odpowiada wymogom przewidzianym prawem, ich uzasadnienia zawsze wskazują na okoliczności istotne dla oceny zasadności żądania, a przeprowadzona analiza stanu faktycznego prowadzi do prawidłowej oceny prawnej. W miarę potrzeby analizowane odpowiedzi na odwołania zawierały również wskazanie dowodów na poparcie stanowiska strony reprezentowanej przez Panią radcę. Powyższe uwagi odnoszące się do profesjonalizmu kandydatki odnieść należy również do sporządzonych przez nią apelacji i odpowiedzi na apelację oraz odpowiedzi na skargi kasacyjne. Również te pisma są rzeczowe, prawidłowo skonstruowane pod względem formalnym i odpowiadają wymogom przewidzianym dla danego rodzaju pism. Dotyczy to również pism składanych w toku sprawy, a mających na celu przygotowanie rozprawy. Merytoryczne i w pełni profesjonalne są również osobiste wystąpienia na rozprawach, co wynika z protokołów rozpraw kontrolowanych akt. Treść tych wystąpień wskazuje na bardzo dobre przygotowanie do konkretnej sprawy oraz stanowi o prawidłowej orientacji w czynnościach procesowych dotychczas przeprowadzonych, co jest o tyle utrudnione, że z uwagi na specyfikę podziału pracy pomiędzy pełnomocnikami organu rentowego (a to tę stronę zazwyczaj reprezentuje opiniowana), w sprawach analizowanych bardzo często inny pełnomocnik sporządzał odpowiedź na odwołanie, a inny występował na rozprawach. Dodać również należy, że osobiste wystąpienia kandydatki na rozprawach wskazują na wysoką kulturę urzędowania kandydatki, na którą składa się jej nienaganna kultura osobista oraz nie budzące żadnych uwag zachowanie wobec innych uczestników postępowania. Sędzia wizytator podkreślił, że poza przygotowaniem merytorycznym, opiniowana wykazuje sumienność zawodową związaną z wykonywaniem obowiązków pełnomocnika reprezentowanej strony. Mianowicie we wszelkich sprawach, w których reprezentowała organ rentowy na rozprawie poprzedzającej wydanie wyroku, zawsze w przypadku wyroku niekorzystnego wywodziła w terminie apelacje, a w przypadku wyroku korzystnego składała odpowiedzi na apelacje, również zawsze w terminie. Podobnie w przypadku, gdy występowała przed Sądem drugiej instancji, zawsze w przypadku wywiedzenia przez stronę przeciwną skargi kasacyjnej wnosiła odpowiedzi na skargi kasacyjne. Mając powyższe na uwadze sędzia wizytator wskazał, że Pani Katarzyna Zofia Sobków wykazuje bardzo dobre przygotowanie merytoryczne właściwe dla wykonywanego zawodu, cechuje ją staranność i rzetelność. We wszystkich badanych sprawach czynności procesowe były dokonywane przez kandydatkę sprawnie i terminowo. Jakość jej pracy sędzia wizytator ocenił bardzo wysoko. Reasumując, w oparciu o materiał poddany lustracji, opiniujący stwierdził, że Pani Katarzyna Zofia Sobków spełnia warunki formalne i wykazuje należyte przygotowanie zawodowe do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a wyniki przeprowadzonej lustracji pozwalają w jego przekonaniu na przyjęcie, że jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

7. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Marta Anna Ohanowicz-Wójcik przedstawiana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, co zostało potwierdzone oceną kwalifikacji oraz w trakcie rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 marca 2019 r.. Dotychczasowa droga zawodowa kandydatki wskazuje, że zdobyła ona wiedzę i doświadczenie na stanowisku referendarza sądowego w wydziałach cywilnych, w wydziale gospodarczym krajowego rejestru sądowego i wydziale ksiąg wieczystych. Kandydatka podnosi także kwalifikacje w ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje pozostałych kandydatów uczestniczących w niniejszej procedurze nominacyjnej oraz dokumenty załączone przez nich do karty zgłoszenia. Z oceny kwalifikacji kandydatów nie przedstawianych z wnioskiem wynika, że posiadają oni odpowiednią znajomość przepisów prawa i są należycie przygotowani do sprawowania urzędu sędziego sądu rejonowego. Podnoszą swoje kwalifikacje w ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego. Jednakże w niniejszym postępowaniu nominacyjnym kwalifikacje tych kandydatów zostały ocenione niżej, na podstawie materiału zebranego w toku postępowania, od kandydatki przedstawianej z wnioskiem Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik.

8. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego zostały omówione we wcześniejszej części uchwały.

Krajowa Rada Sądownictwa, mając na względzie całokształt przesłanek decydujących o wyborze kandydata na stanowisko sędziego sądu rejonowego uznała, że oceny uzyskane na dyplomach ukończenia studiów prawniczych przez kandydatów oraz wyniki złożonych przez nich egzaminów zawodowych nie stanowią, w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, czynnika wyróżniającego którąkolwiek z kandydatur w stopniu mogącym istotnie wpłynąć na wynik konkursu.

9. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu na posiedzeniu 8 października 2018 r. w następujący sposób zaopiniowało kandydatów:

- Pan Grzegorz Antonii Fedyczkowski - Biorąc pod uwagę treść przedstawionych opinii, Kolegium postanowiło ocenić kandydaturę referendarza sądowego Grzegorza Fedyczkowskiego jako bardzo dobrą plus (5+), wykazującą pozytywne rokowania na przyszłość, co do sprawowania urzędu sędziego i zarekomendować Zgromadzeniu Ogólnemu kandydaturę referendarza sądowego Grzegorza Fedyczkowskiego na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Opolu (M.P. z 2018 r., poz. 626),

- Pani Justyna Kopystyńska - Biorąc pod uwagę treść przedstawionych opinii, Kolegium postanowiło ocenić kandydaturę radcy prawnego Justyny Kopystyńskiej jako dobrą (4), wykazującą pozytywne rokowania na przyszłość, co do sprawowania urzędu sędziego i zarekomendować Zgromadzeniu Ogólnemu kandydaturę radcy prawnego Justyny Kopystyńskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Opolu (M.P. z 2018 r., poz. 626),

- Pani Marta Anna Ohanowicz-Wójcik - Biorąc pod uwagę treść przedstawionych opinii, Kolegium postanowiło ocenić kandydaturę referendarza sądowego Marty Ohanowicz - Wójcik jako bardzo dobrą plus (5+), wykazującą pozytywne rokowania na przyszłość, co do sprawowania urzędu sędziego i zarekomendować Zgromadzeniu Ogólnemu kandydaturę referendarza sądowego Marty Ohanowicz - Wójcik na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Opolu (M.P. z 2018 r., poz. 626),

- Pani Anna Maria Rop - Biorąc pod uwagę treść przedstawionych opinii, Kolegium postanowiło ocenić kandydaturę adwokata Anny Marii Rop jako dobrą plus (4+), wykazującą pozytywne rokowania na przyszłość" co do sprawowania urzędu sędziego i zarekomendować Zgromadzeniu Ogólnemu kandydaturę adwokata Anny Marii Rop na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Opolu (M.P. z 2018 r., poz. 626),

- Pani Katarzyna Zofia Sobków - Biorąc pod uwagę treść przedstawionych opinii, Kolegium postanowiło ocenić kandydaturę radcy prawnego Katarzyny Sobków jako bardzo dobrą (5), wykazującą pozytywne rokowania na przyszłość, co do sprawowania urzędu sędziego i zarekomendować Zgromadzeniu Ogólnemu kandydaturę radcy prawnego Katarzyny Sobków na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Opolu (M.P. z 2018 r," poz. 626).

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu 29 października 2018 r. kandydaci uzyskali:

- Pan Grzegorz Antonii Fedyczkowski - 55 głosów "za", przy 14 głosach "przeciw" i 17 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Justyna Kopystyńska - 17 głosów "za", przy 42 głosach "przeciw" i 24 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Marta Anna Ohanowicz-Wójcik - 48 głosów "za", przy 13 głosach "przeciw" i 22 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Anna Maria Rop - 3 głosy "za", przy 61 głosach "przeciw" i 18 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Katarzyna Zofia Sobków - 33 głosy "za", przy 21 głosach "przeciw" i 25 głosach "wstrzymujących się".

Zarówno pierwsze w kolejności poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu (ex aequo z Panem Grzegorzem Antonim Fedyczkowskim i drugie w kolejności poparcie udzielone przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu przemawia na korzyść Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik oraz koreluje z wysokimi kwalifikacjami, doświadczeniem zawodowym kandydatki i oceną kwalifikacyjną oraz prezentacją podczas posiedzenia zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 marca 2019 r.

10. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: wysokie kwalifikacje, uzyskana ocena kwalifikacyjna, doświadczenie zawodowe, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu oraz prezentacja podczas posiedzenia zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 marca 2019 r.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci uczestniczący w niniejszej procedurze konkursowej posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - niższe kwalifikacje zawodowe od Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik. Ponadto w tym konkursie było tylko jedno wolne stanowisko i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o powołanie pozostałych kandydatów do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu.

11. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 20 marca 2019 r. na kandydaturę:

- Pana Grzegorza Antoniego Fedyczkowskiego nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Justyny Kopystyńskiej oddano 2 "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marty Anny Ohanowicz-Wójcik oddano 16 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 1 głos "wstrzymujący się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Anny Marii Rop nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Zofii Sobków oddano 4 "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.l - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).