Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 845.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 340/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 845

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Artura Jasińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jakuba Sebastiana Bańki, Pani Aleksandry Martyny Kwiatek-Deki, Pani Magdaleny Edyty Machner i Pana Mariusza Łukasza Piątka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 845, zgłosili się:

- Pan Jakub Sebastian Bańka - referendarz sądowy,

- Pan Artur Jasiński - referendarz sądowy,

- Pani Aleksandra Martyna Kwiatek-Deka - adwokat Izby Adwokackiej w Katowicach,

- Pani Magdalena Edyta Machner - referendarz sądowy,

- Pan Mariusz Łukasz Piątek - radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Podczas posiedzenia 18 marca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił wszystkich kandydatów, stwierdził, że zgromadzone materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, odbył naradę i przeprowadził głosowanie. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Pana Jakuba Sebastiana Bańkę nie oddali głosów "za" ani "przeciw", oddając 4 głosy "wstrzymujące się", Pana Artura Jasińskiego oddali 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", Panią Aleksandrę Martynę Kwiatek-Dekę oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Magdalenę Edytę Machner nie oddali głosów "za", oddając 2 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Mariusza Łukasza Piątka nie oddali głosów "za" ani "przeciw", oddając 4 głosy "wstrzymujące się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pana Artura Jasińskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że rekomendowany kandydat spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, w szczególności posiada odpowiednią wiedzę prawniczą, zróżnicowane doświadczenie zawodowe, obejmujące pracę na stanowisku asystenta sędziego i referendarza sądowego, a także stosowny staż zawodowy, a jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora, jak i w opiniach służbowych. W ocenie zespołu Pan Artur Jasiński daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na poziomie sądu rejonowego. Uzyskał także najwyższy poziom poparcia środowiska sędziowskiego.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, w tym w stosowaniu przepisów prawa, dorobkiem naukowym, opiniami przełożonych, rekomendacjami, publikacjami oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Artura Jasińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

2. Pan Artur Jasiński urodził się w 1986 r. w Zabrzu. W 2010 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2011 r. ukończył aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując 40,50 pkt. Od stycznia do marca 2012 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Powierzone obowiązki wykonywał w Wydziale Cywilnym. Z dniem 27 marca 2012 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Orzekał w VII Wydziale Gospodarczym, VIII Wydziale Ksiąg Wieczystych i X Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Od 1 listopada 2012 r. do chwili obecnej orzeka w pełnym wymiarze czasu pracy w VIII Wydziale Ksiąg Wieczystych. W październiku 2016 r. złożył z wynikiem dobrym egzamin sędziowski, uzyskując 254,5 pkt.

Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Sąd Okręgowy w Gliwicach. Jest autorem glosy do uchwały Sądu Najwyższego z 8 marca 2012 r., III CZP 95/11 ("Palestra 1-2/2014"). W 2014 r. ukończył studia doktoranckie w zakresie prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (do chwili obecnej nie otworzył przewodu doktorskiego).

Kwalifikacje zawodowe Pana Artura Jasińsiego zostały ocenione pozytywnie przez Pana sędziego Tomasza Pawlika - wizytatora do spraw ksiąg wieczystych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Sędzia wizytator wyróżnił wszechstronną wiedzę prawniczą kandydata i wyraził przekonanie, że jego dotychczasowe doświadczenie, kwalifikacje, jak i cechy osobowości uzasadniają powołanie go na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pozytywne opinie o Panu Arturze Jasińskim sporządzili Prezes Sądu Rejonowego w Gliwicach, Przewodniczący i była Przewodnicząca VIII Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu oraz sędzia orzekająca w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Zabrzu (za czas odbywania przez kandydata stażu w tym Wydziale, od października 2006 r. do marca 2007 r.).

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Artur Jasiński, przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania w niniejszym postępowaniu nominacyjnym, posiada odpowiednią wiedzę prawniczą, zróżnicowane doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje pozostałych kandydatów.

Pan Jakub Sebastian Bańka urodził się w 1986 r. w Lublinie. W 2010 r. ukończył z wynikiem dobrym wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2011 r. ukończył aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując 43,50 pkt. W latach 2012-2016 odbywał aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończył, uzyskując 111,50 pkt. W sierpniu 2014 r. złożył z wynikiem dobrym egzamin sędziowski, uzyskując 241 pkt. Z dniem 15 października 2014 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Początkowo orzekał w II Wydziale Cywilnym, a od 15 lipca 2015 r. orzeka w VIII Wydziale Ksiąg Wieczystych. W okresie od 15 kwietnia do 14 sierpnia 2018 r. był delegowany do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Powierzone obowiązki wykonywał w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach udzielił Panu Jakubowi Sebastianowi Bańce pisemnych podziękowań za wkład orzeczniczy wniesiony podczas tej delegacji, zaznaczając, że jego rzetelna praca przyczyniła się do zmniejszenie zaległości w V Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach.

Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Sąd Okręgowy w Gliwicach.

Kwalifikacje zawodowe Pana Jakuba Sebastiana Bańki zostały ocenione pozytywnie przez sędziów Sądu Okręgowego w Gliwicach: Pana Tomasza Pawlika - wizytatora do spraw ksiąg wieczystych oraz Panią Teresę Kołeczko-Wacławik - wizytatora do spraw cywilnych. Sędzia wizytator do spraw ksiąg wieczystych wyróżnił wszechstronną wiedzę prawniczą kandydata i wyraził przekonanie, że jego dotychczasowe doświadczenie, kwalifikacje, jak i cechy osobowości uzasadniają powołanie go na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Sędzia wizytator do spraw cywilnych zaznaczyła wprawdzie, że krótki okres pracy Pana Jakuba Sebastiana Bańki w wydziale cywilnym nie pozwala na sformułowanie stanowczej oceny co do jego przydatności do wykonywania zawodu sędziego, ale sposób pracy, sprawność postępowania, wysoka wydajność i osiągnięte wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa pozwalają na w pełni pozytywne zaopiniowanie jego kandydatury. Pozytywne opinie o Panu Jakubie Sebastianie Bańce sporządzili Prezes Sądu Rejonowego w Gliwicach, Przewodniczący i była Przewodnicząca VIII Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu oraz Prezes Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pan Jakub Sebastian Bańka, podobnie jak kandydat przedstawiony do powołania, posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, ale, w przeciwieństwie do wybranego kandydata, nie legitymuje się doświadczeniem w pracy na stanowisku asystenta sędziego, nie ukończył studiów doktoranckich i nie uzyskał tak wysokiego poziomu poparcia środowiska sędziowskiego.

Pani Aleksandra Martyna Kwiatek-Deka urodziła się w 1984 r. w Gliwicach. W 2008 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po odbyciu aplikacji adwokackiej w Izbie Adwokackiej w Katowicach, w sierpniu 2012 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z 18 października 2012 r. została wpisana na listę adwokatów. W dniu 14 grudnia 2012 r. złożyła ślubowanie i uzyskała prawo wykonywania zawodu adwokata. Od 7 stycznia 2013 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Gliwicach. W lipcu 2014 r. została przeprowadzona wizytacja kancelarii adwokackiej prowadzonej przez kandydatkę, w wyniku której nie wskazano żadnych uchybień i nie wydano zarządzeń pokontrolnych.

Z materiałów zgromadzonych w toku postępowania nominacyjnego nie wynika, czy kandydatka wywiązuje się z obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Martyny Kwiatek-Deki sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Gliwicach: Pani Iwona Wańczura - wizytator do spraw gospodarczych, Pani Gabriela Sobczyk - wizytator do spraw cywilnych oraz Pani Urszula Walenta - wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich. Sędzia wizytator do spraw gospodarczych zaznaczyła, że do oceny przedstawiono wąski zakres materiału, obejmujący zaledwie pięć spraw, wszystkie tego samego rodzaju, co nie uprawnia do wyciągania wniosków odnośnie do szerszej wiedzy i doświadczenia kandydatki. Czynności podejmowane w zbadanych sprawach oceniła pozytywnie. Sędzia wizytator do spraw cywilnych pozytywnie oceniła wiedzę prawniczą i doświadczenie zawodowe kandydatki, podkreślając, że w zbadanych sprawach często dochodziło do zawarcia ugody. Zaznaczyła przy tym, że charakter i zakres objętych analizą spraw uniemożliwia jednoznaczną ocenę co do posiadania przez Panią Aleksandrę Kwiatek-Dekę predyspozycji do wykonywania obowiązków sędziego. Sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich pozytywnie oceniła pracę kandydatki. Opinię o Pani Aleksandrze Martynie Kwiatek-Dece sporządził Sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że Pani Aleksandra Martyna Kwiatek-Deka, podobnie jak kandydat przedstawiony do powołania, posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, a jej praca została oceniona co do zasady pozytywnie przez sędziów wizytatorów, ale, w przeciwieństwie do wybranego kandydata, nie ukończyła studiów doktoranckich i nie uzyskała poparcia środowiska sędziowskiego.

Pani Magdalena Edyta Machner urodziła się w 1986 r. w Krakowie. W 2010 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2011 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując 46,50 pkt. W latach 2012-2016 odbywał aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończyła, uzyskując 119,9821 pkt. W sierpniu 2014 r. złożyła z wynikiem bardzo dobrym egzamin sędziowski, uzyskując 261 pkt. Z dniem 15 października 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Początkowo orzekała w VII Wydziale Gospodarczym, a od 15 lipca 2015 r. orzeka w VIII Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Jest autorką artykułu naukowego na temat oszustw sądowych, opublikowanego w Kwartalniku Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (Zeszyt 2(8)/2013).

Praca i kwalifikacje Pani Magdaleny Edyty Machner zostały ocenione pozytywnie przez sędziów Sądu Okręgowego w Gliwicach: Panią Iwonę Wańczurę - wizytatora do spraw gospodarczych i Pana Tomasza Pawlika - wizytatora do spraw ksiąg wieczystych. Sędzia wizytator do spraw gospodarczych podkreśliła dużą wiedzę prawniczą kandydatki i fakt bardzo dobrego poradzenia sobie przez nią ze sprawami o charakterze gospodarczym, mimo niedługiego okresu orzekania w tym zakresie. Wyraziła przy tym przekonanie, że Pani Magdalena Edyta Machner posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Sędzia wizytator do spraw ksiąg wieczystych również wyróżnił wiedzę prawniczą kandydatki, stwierdzając, że posiadane przez nią doświadczenie, kwalifikacje i cechy osobowości uzasadniają powołanie jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pozytywne opinie o Pani Magdalenie Edycie Machner sporządzili Przewodniczący VII Wydziału Gospodarczego i była Przewodnicząca VIII Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Gliwicach.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pani Magdalena Edyta Machner, podobnie jak kandydat przedstawiony do powołania, posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, ale, w przeciwieństwie do wybranego kandydata, nie legitymuje się doświadczeniem w pracy na stanowisku asystenta sędziego, nie ukończyła studiów doktoranckich i nie uzyskała tak wysokiego poziomu poparcia środowiska sędziowskiego.

Pan Mariusz Łukasz Piątek urodził się w 1982 r. w Rabce-Zdroju. W marcu 2007 r. ukończył z wynikiem dobrym plus wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od kwietnia do października 2007 r. pełnił obowiązki asystenta sędziego w Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Zabrzu, a od sierpnia do września tego roku pracował jako asystent prawny w kancelarii radców prawnych w Gliwicach. Następnie od października 2007 r. do końca września 2011 r. pracował jako asystent radcy prawnego w kancelarii radcy prawnego w Katowicach. Po dobyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, w czerwcu 2011 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach z 4 sierpnia 2011 r. został wpisany na listę radców prawnych. W dniu 26 września 2011 r. złożył ślubowanie i uzyskał prawo wykonywania zawodu. Od 24 października 2011 r. do 22 maja 2017 r. prowadził indywidualną kancelarię radcy prawnego w Katowicach. Od 1 listopada 2011 r. do 28 lutego 2017 r. pracował jako radca prawny w Izbie Celnej w Katowicach. Od 1 marca 2017 r. jest zatrudniony na stanowisku radcy prawnego w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach, gdzie od 21 kwietnia 2018 r. pełni również obowiązki naczelnika Wydziału Obsługi Prawnej.

Z materiałów zgromadzonych w toku postępowania nominacyjnego nie wynika, czy kandydat wywiązuje się na bieżąco z obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W 2012 r. ukończył z wynikiem dobrym plus studia podyplomowe w zakresie wyceny i gospodarki nieruchomościami, zorganizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pan Mariusz Łukasz Piątek, podobnie jak kandydat przedstawiony do powołania, posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, ale, w przeciwieństwie do wybranego kandydata nie ukończył studiów doktoranckich i nie uzyskał tak wysokiego poziomu poparcia środowiska sędziowskiego. Rada zwróciła także uwagę, że od 2011 r. praktyka zawodowa Pana Mariusza Łukasza Piątka skupia się głównie na prawie administracyjnym, a szczególnie wokół zagadnień celnych i skarbowych (zatrudnienie w izbie celnej i w izbie administracji skarbowej), co pokrywa się z profilem działalności sądów administracyjnych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny z wyższych studiów prawniczych, studiów podyplomowych, kursów i szkoleń oraz egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatów zostały zaprezentowane wyżej. Wszyscy uczestnicy postępowania uzyskali bardzo dobre lub dobre oceny z wyższych studiów prawniczych oraz zbliżone wyniki z egzaminów sędziowskich lub pozytywne wyniki z egzaminów adwokackiego i radcowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu 19 listopada 2018 r. zaopiniowało pozytywnie: Pana Jakuba Sebastiana Bańkę, Pana Artura Jasińskiego i Panią Magdalenę Edytę Machner (oddając po 11 głosów "za" na każdego z tych kandydatów), negatywnie Panią Aleksandrę Martynę Kwiatek-Dekę (1 głosem "za", 3 głosami "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się"), a Pana Mariusza Łukasza Piątka 1 głosem "za", 1 głosem "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" - bez określania, czy jest to opinia pozytywna czy negatywna.

Podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego 23 listopada 2018 r. oddano na: Pana Jakuba Sebastiana Bańkę 46 głosów "za", 9 głosów "przeciw", przy 20 głosach "wstrzymujących się", Pana Artura Jasińskiego 61 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", Panią Aleksandrę Martynę Kwiatek-Dekę 10 głosów "za", 54 głosy "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", Panią Magdalenę Edytę Machner 45 głosów "za", 10 głosów "przeciw", przy 21 głosach "wstrzymujących się" a na Pana Mariusza Łukasza Piątka 7 głosów "za", 51 głosów "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się".

Kandydat wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego w niniejszej procedurze konkursowej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Artura Jasińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności, oceniane łącznie: doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta sędziego i referendarza sądowego, wysokie kwalifikacje, ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora i sędziów przełożonych, a także staż pracy, fakt ukończenia studiów doktoranckich i najwyższy poziom poparcia środowiska sędziowskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 19 marca 2019 r., w tajnym głosowaniu, na:

- Pana Jakuba Sebastiana Bańkę nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddając 13 głosów "wstrzymujących się", przy 1 głosie "nieważnym", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Artura Jasińskiego oddano 12 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Aleksandrę Martynę Kwiatek-Dekę oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" i 1 głosie "nieważnym", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Magdalenę Edytę Machner nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddając 13 głosów "wstrzymujących się" i 1 głos "nieważny", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Mariusza Łukasza Piątka nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddając 13 głosów "wstrzymujących się" i 1 głos "nieważny", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84.).