Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 518.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 337/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 518

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Moniki Bądkowskiej-Gabryk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Katarzyny Boguszewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 518, zgłosiły się:

- Pani Monika Bądkowska-Gabryk - referendarz sądowy, - Pani Marta Katarzyna Boguszewska - referendarz sądowy.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Podczas posiedzenia 18 marca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił obie kandydatki, stwierdził, że zgromadzone materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, odbył naradę i przeprowadził głosowanie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Monikę Bądkowską-Gabryk 2 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Martę Katarzynę Boguszewską 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Marty Katarzyny Boguszewskiej.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że rekomendowana kandydatka spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, w szczególności: posiada szeroką wiedzę prawniczą, zróżnicowane i odpowiednio długie doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziów wizytatorów i w opiniach służbowych, wyższe studia prawnicze ukończyła z wyróżnieniem a egzamin sędziowski złożyła z oceną dobrą plus. W ocenie zespołu Pani Marta Katarzyna Boguszewska daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na poziomie sądu rejonowego.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, w tym w stosowaniu przepisów prawa, dorobkiem naukowym, opiniami przełożonych, rekomendacjami, publikacjami oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Moniki Bądkowskiej-Gabryk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku.

2. Pani Monika Bądkowska-Gabryk urodziła się w 1980 r. w Słupsku. W 2004 r. ukończyła z wynikiem dobrym wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od marca do czerwca 2004 r. pracowała jako sekretarka w kancelarii radcy prawnego w Poznaniu. Od kwietnia 2005 r. do końca lutego 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Powierzone obowiązki wykonywała początkowo w II Wydziale Karnym a następnie w VI Wydziale Gospodarczym. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Słupsku, w lutym 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. Z dniem 15 maja 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Słupsku. Powierzono jej wykonywanie obowiązków audytora w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych przy tym Sądzie. Od 19 kwietnia 2011 r. była dodatkowo delegowana do pełnienia czynności referendarza sądowego w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie (najpierw w wymiarze 'Z etatu a następnie w wymiarze 2Ą etatu). Od 24 listopada do 31 grudnia 2014 r. wykonywała także obowiązki referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Słupsku, w wymiarze */3 etatu. Z dniem 1 stycznia 2015 r., w związku z likwidacją Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych przy Sądzie Okręgowym w Słupsku, została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Do 7 lipca 2016 r. była oddelegowana, w wymiarze pełnego etatu, do pełnienia czynności referendarza sądowego w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Od 8 lipca 2016 r. orzekała w pełnym wymiarze w IX Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Słupsku a od 1 czerwca 2017 r. do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych przez Sąd Okręgowy w Słupsku oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje Pani Moniki Bądkowskiej-Gabryk zostały ocenione jako bardzo dobre przez Panią sędzię Mariolę Watemborską - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Słupsku. Sędzia wizytator zwróciła uwagę na wysoką załatwialność spraw i znikomą ilość uchybień natury proceduralnej, na umiejętność kandydatki do pracy w trudnych warunkach (przy bardzo dużym obciążeniu), a także na bardzo dobrą technikę jej pracy i wysoką sprawność postępowania. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Monika Bądkowska-Gabryk posiada wysokie kwalifikacje jako referendarz sądowy i spełnia formalne kryteria do tego, by zostać sędzią sądu rejonowego. Bardzo dobrą opinię o kandydatce sporządziła Prezes Sądu Rejonowego w Słupsku.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Monika Bądkowska-Gabryk, przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania w niniejszym postępowaniu nominacyjnym, posiada odpowiednią wiedzę prawniczą oraz stosowne doświadczenie zawodowe i kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje drugiej kandydatki.

Pani Marta Katarzyna Boguszewska urodziła się w 1983 r. w Koszalinie. W 2007 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Otrzymała wyróżnienie dla najlepszego absolwenta prawa w roku akademickim 2006/2007. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Koszalinie, we wrześniu 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym plus. Od 1 do 30 listopada 2010 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Powierzone obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Od 1 grudnia 2010 r. do 12 marca 2017 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, początkowo na stanowisku asystenta sędziego a następnie starszego asystenta sędziego. Powierzone obowiązki wykonywała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 sierpnia 2015 r. pełni funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie. Z dniem 13 marca 2017 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sławnie. Przy czym od 13 marca 2017 r. do 31 lipca 2018 r. była oddelegowana do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Orzekała w V Wydziale

Gospodarczym. Z dniem 1 sierpnia 2018 r. została przeniesiona, na własną prośbę, na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Posiada doświadczenie dydaktyczne, zdobyte m.in. podczas prowadzenia zajęć z zakresu mediacji, negocjacji i resocjalizacji dla studentów Wydziału Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej (od 2014 r.). Jest współautorką artykułu naukowego poświęconego problematyce renty rodzinnej.

Praca i kwalifikacje Pani Marty Katarzyny Boguszewskiej zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziów Sądu Okręgowego w Słupsku: Panią Elżbietę Jaroszewicz - wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich, Panią Ewę Sławińską-Klamann - wizytatora do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz Pana Mariusza Struskiego - wizytatora do spraw gospodarczych. Sędziowie wizytatorzy wysoko ocenili wiedzę prawniczą kandydatki i umiejętność stosowania tej wiedzy w praktyce, zarówno podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego, jak i referendarza sądowego. Bardzo dobre opinie o kandydatce sporządzili Prezes i Wiceprezes Sądu Rejonowego w Koszalinie oraz Przewodniczący V Wydziału Gospodarczego tego Sądu.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pani Marta Katarzyna Boguszewska, podobnie jak Pani Monika Bądkowska-Gabryk, spełnia warunki formalne powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, w szczególności posiada odpowiednią wiedzę prawniczą i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, a jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów. Jednak, pomimo że zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zwrócił uwagę na jej kandydaturę, w ocenie Rady, nie jest ona najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Zadaniem Rady jest przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada nie mogła zatem pominąć, że, wobec porównywalnych kwalifikacji obu kandydatek, Pani Monika Bądkowska-Gabryk legitymuje się dłuższym stażem pracy i uzyskała wyższe poparcie środowiska sędziowskiego. W niniejszej procedurze nominacyjnej pozostaje do obsadzenia tylko jedno stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny z wyższych studiów prawniczych, studiów podyplomowych, kursów i szkoleń oraz egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatki zostały zaprezentowane wyżej. Rada wzięła pod uwagę, że Pani Marta Katarzyna Boguszewska uzyskała lepsze oceny zarówno z wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego niż Pani Monika Bądkowska-Gabryk. Jednakże kandydatka przedstawiona do powołania legitymuje się dłuższym stażem pracy i większym doświadczeniem życiowym.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu 19 września 2018 r. zaopiniowało obie kandydatki pozytywnie, oddając na Panią Monikę Bądkowską-Gabryk 7 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się", a na Panią Martę Katarzynę Boguszewską 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się".

Podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Okręgu Słupskiego 24 października 2018 r. oddano: na Panią Monikę Bądkowską-Gabryk 29 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym", a na Panią Martę Katarzynę Boguszewską 10 głosów "za", 19 głosów "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym".

Kandydatka przedstawiona do powołania uzyskała wyższy poziom poparcia środowiska sędziowskiego niż Pani Marta Katarzyna Boguszewska.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Moniki Bądkowskiej -Gabryk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności, oceniane łącznie: zróżnicowane doświadczenie zawodowe, obejmujące pracę na stanowisku asystenta sędziego i referendarza sądowego, bardzo dobra opinia sędziego wizytatora na temat jej pracy i kwalifikacji, staż pracy, a także najwyższy poziom poparcia środowiska sędziowskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 19 marca 2019 r. na:

- Panią Monikę Bądkowską-Gabryk oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Martę Katarzynę Boguszewską oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).