Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 333/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Woloszyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 611, zgłosiła się: - Pani Joanna Wołoszyk - sędzia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 18 marca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Joannę Wołoszyk oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o nierekomendowaniu Krajowej Radzie

Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy Pani Joanny Wołoszyk. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa oraz opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydatka posiada wprawdzie wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe i otrzymała pozytywną ocenę swoich kwalifikacji zawodowych, jednak Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku zaopiniowało negatywnie jej kandydaturę. W ocenie zespołu, Pani Joanna Wołoszyk, która orzekała jedynie w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych, nie posiada doświadczenia w orzekaniu w wydziale cywilnym rodzinnym, do którego przeznaczone jest wolne stanowisko sędziego.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną i doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa nie podzieliła stanowiska zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Joanny Wołoszyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

2. Pani Joanna Wołoszyk urodziła się 10 marca 1969 r. w Bydgoszczy. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 kwietnia 1994 r. do 31 grudnia 2003 r. pracowała w I Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy, początkowo jako inspektor, a następnie kierownik referatu. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy, w 2000 r. złożyła egzamin radcowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 23 listopada 2000 r. do 20 stycznia 2004 r. wykonywała zawód radcy prawnego w ramach własnej kancelarii radcy prawnego a od 1 stycznia 2004 r. do 28 grudnia 2009 r. w ramach stosunku pracy w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Do chwili obecnej orzeka w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W dniu 21 listopada 2013 r. była delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Pani sędzia podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Wołoszyk sporządziła Pani Joanna Siupka-Mróz - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku, która między innymi stwierdziła, że Pani sędzia jest osobą pracowitą i zaangażowaną w powierzone jej zadania. Jest jednym z sędziów, którzy co miesiąc osiągają najwyższe wskaźniki rozpoznanych i zakończonych spraw. Jest punktualna i sprawnie organizuje czas pracy, czynności terminowe podejmuje bez zwłoki. Sędzia wizytator zwróciła uwagę na zaangażowanie Pani sędzi, w szczególności skoncentrowane na szybkości postępowania. Poziom merytoryczny i stabilność orzecznictwa kandydatki oceniła jako zadowalający. Sędzia wizytator stwierdziła, że wyniki przeprowadzonej kontroli świadczą o właściwym poziomie wiedzy Pani sędzi Joanny Wołoszyk z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz o należytej sprawności w wykorzystywaniu możliwości procesowych stworzonych przez przepisy regulujące postępowanie w tych sprawach. Kandydatka niewątpliwie posiada umiejętność organizacji pracy, samodzielność oraz duże poczucie odpowiedzialności. Zdaniem sędzi wizytator, powyższa analiza i wyprowadzone wnioski upoważniają do uznania, że Pani sędzia Joanna Wołoszyk spełnia warunki do powołania jej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, zdobytym zarówno podczas wykonywania zawodu radcy prawnego, jak i orzekania w sądzie rejonowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Joanny Wołoszyk znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pani Joanna Wołoszyk posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, które na posiedzeniu 16 listopada 2018 r. Panią Joannę Wołoszyk zaopiniowało negatywnie, oddając: 1 głos "za", 2 głosy "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej na posiedzeniu w dniu 22 listopada 2018 r. podjęło uchwałę w sprawie czasowej odmowy opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów okręgowych i sądu apelacyjnego apelacji gdańskiej.

Krajowa Rada Sądownictwa nie pominęła wyników głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. W niniejszej procedurze konkursowej poziom poparcia tego gremium nie był jednak kryterium decydującym o wyborze kandydatki, wobec dorobku zawodowego i kwalifikacji zdobytych w ramach praktyki orzeczniczej. Rada uznała, że wprawdzie Pani Joanna Wołoszyk otrzymała negatywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, jednak wyniki głosowania tego gremium nie są w pełni miarodajne, zważywszy, że kandydatka legitymuje się pozytywną oceną kwalifikacyjną, potwierdzającą jej rzetelną, wieloletnią praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Joanny Wołoszyk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zarówno zawodu radcy prawnego, jak i sędziego sądu rejonowego, a także pozytywna ocena jej kwalifikacji zawodowych.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 19 marca 2019 r. na:

- Panią Joannę Wołoszyk oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).