Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu (M.P. z 2018 r. poz. 797).

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 271/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu (M.P. z 2018 r. poz. 797)

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Adrianny Teresy Tomczak-Wiśniewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu (M.P. z 2018 r. poz. 797) zgłosiła się Pani Adrianna Teresa Tomczak- Wiśniewska - sędzia sądu rejonowego.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 84, dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 4 marca 2019 r., zespół zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i bezwzględną większością głosów (3 głosami "za") postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Adrianny Teresy Tomczak-Wiśniewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że na rzecz tej kandydatury przemawia ogólna ocena jej kwalifikacji zawodowych, wieloletnie doświadczenie orzecznicze, jednogłośnie pozytywna ocena Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że rozpatrywana kandydatura spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52).

Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatkę: ocenę kwalifikacyjną, doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Na posiedzeniu plenarnym 7 marca 2019 r. Krajowa Rada Sądownictwa, po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, przeprowadzeniu dyskusji, zapoznaniu się ze zgromadzonym w sprawie materiałem i po jego wnikliwej analizie - podzielając stanowisko zespołu - zdecydowała, że Pani Adrianna Teresa Tomczak- Wiśniewska powinna zostać objęta wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

2. Pani Adrianna Tomczak-Wiśniewska urodziła się 28 stycznia 1973 r. w Poznaniu. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W latach 2002-2006 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, gdzie orzekała w X Wydziale Pracy, w tym w sekcji ds. ubezpieczeń społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu i kontynuowała działalność orzeczniczą w X Wydziale Pracy. Z dniem 1 stycznia 2008 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, gdzie podjęła czynności służbowe w V Wydziale Pracy, w którym w 2014 r. pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego. Następnie od 2015 r. orzekała w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w którym początkowo pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego, a od czerwca 2015 r. do czerwca 2018 r. Przewodniczącej Wydziału. Okresowo pełniła również czynności orzecznicze w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Kandydatka była wielokrotnie delegowana do orzekania w sądzie okręgowym na pojedynczych sesjach, a od czerwca 2018 r. jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Kandydatka odbyła liczne szkolenia zawodowe, w tym organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Adrianny Tomczak-Wiśniewskiej sporządziła Pani SSA Wiesława Stachowiak - wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych, która uznała, że kandydatka spełnia wymogi stawiane sędziemu sądu okręgowego i w pełni zasługuje na nominację do tego sądu. W ocenie wskazano, że w okresie poddanym analizie w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kandydatka załatwiła więcej spraw niż średnia wydziału (załatwienia przewyższyły wpływ), jak również częściej odbywała sesje jawne i niejawne. Wskaźnik zaskarżalności orzeczeń wydanych przez kandydatkę był nieco mniejszy do średniej wydziału, a wskaźnik stabilności jej orzecznictwa był zbliżony do średniej wydziału. Jeszcze lepiej prezentują się wyniki jej pracy w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W żadnej z prowadzonych przez nią spraw nie stwierdzono nieważności postępowania. Kandydatka w odpowiedni sposób nadzoruje swój referat oraz terminowość wykonywania zarządzeń. Sędzia wizytator uznała, że kandydatka wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa materialnego i procesowego.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu 26 października 2018 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Adrianny Teresy Tomczak- Wiśniewskiej.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej 9 listopada 2018 r. Pani Adrianna Teresa Tomczak-Wiśniewska otrzymała 87 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała zatem jednoznaczne poparcie środowiska sędziowskiego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Adrianny Teresy Tomczak-Wiśniewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ogólna ocena jej kwalifikacji zawodowych, potwierdzona pozytywną oceną sędziego wizytatora, wieloletnie doświadczenie na stanowiskach orzeczniczych, jak również jednogłośnie pozytywna ocena Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 7 marca 2019 r. na Panią Adriannę Teresę Tomczak-Wiśniewską oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).