Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze (M.P. z 2018 r. poz.611).

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 269/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze (M.P. z 2018 r. poz.611)

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Biskupa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze (M.P. z 2018 r. poz. 797) zgłosił się Pan Tomasz Biskup - sędzia sądu rejonowego.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 84, dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 4 marca 2019 r., zespół zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i bezwzględną większością głosów (3 głosami "za") postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Tomasza Biskupa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że na rzecz tej kandydatury przemawia ogólna ocena kwalifikacji zawodowych, wieloletnie doświadczenie orzecznicze, jednogłośnie pozytywna ocena Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że rozpatrywana kandydatura spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52).

Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydata: ocenę kwalifikacyjną, doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Na posiedzeniu plenarnym 7 marca 2019 r. Krajowa Rada Sądownictwa, po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, przeprowadzeniu dyskusji, zapoznaniu się ze zgromadzonym w sprawie materiałem i po jego wnikliwej analizie - podzielając stanowisko zespołu - zdecydowała, że Pan Tomasz Biskup powinien zostać objęty wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

2. Pan Tomasz Biskup urodził się 26 czerwca 1974 r. w Zielonej Górze. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2001 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. W latach 2001-2003 zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze, gdzie orzekał w V Wydziale Gospodarczym. W 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze i kontynuował działalność orzeczniczą w V Wydziale Gospodarczym. Ponadto w latach 2004-2017 pełnił funkcję kierownika sekcji ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W latach 2006-2007 był dwukrotnie delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości w Departamencie Sądów Powszechnych. Od 2014 r. jest powoływany w skład zespołu do przygotowywania pytań i zadań problemowych na egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka. Od stycznia 2018 r. jest delegowany do pełnienia czynności orzeczniczych w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Kandydat ukończył ponadto studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim z zakresu prawa i gospodarki UE - prawa europejskiego dla sędziów (2005 r.), jak również w Szkole Głównej Handlowej w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego (2007 r.) oraz w zakresie ekonomii, finansów i zarządzania w postępowaniu upadłościowym (2009 r.). W przeszłości kandydat prowadził zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz w Zachodniej Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Zielonej Górze, jak również zajęcia dydaktyczne dla aplikantów adwokackich, radcowskich i dla innych organizacji. Kandydat odbył liczne szkolenia zawodowe, w tym organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Biskupa sporządził Pan SSA Karol Ratajczak - wizytator ds. cywilnych i notarialnych, który pozytywnie ocenił przydatność kandydata do pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W ocenie wskazano, że kandydat załatwił podobną liczbę spraw z rep. GC, co inni sędziowie wydziału, przy czym jego stabilność orzecznictwa i zaskarżalność orzeczeń utrzymuje się na niższym poziomie niż średnia wydziału. Podkreślono również terminowość sporządzanych uzasadnień (86% w terminie). Sędzia wizytator zwrócił uwagę na bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego oraz na rzetelne przygotowanie do rozpraw i stałą kontrolę nad stanem spraw.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu 26 października 2018 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Tomasza Biskupa.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej 9 listopada 2018 r. Pan Tomasz Biskup otrzymał 85 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał zatem jednoznaczne poparcie środowiska sędziowskiego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Tomasza Biskupa zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ogólna ocena jego kwalifikacji zawodowych, potwierdzona pozytywną oceną sędziego wizytatora, wieloletnie doświadczenie na stanowiskach orzeczniczych, jak również jednogłośnie pozytywna ocena Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 7 marca 2019 r. na kandydaturę Pana Tomasza Biskupa oddano 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).